PDA

Επιστροφή στο Forum : MOSS


stelios_ant
07-06-10, 21:34
καλησπέρα,
πριν από μια ώρα γύρισα από ένα τριήμερο στη Μυτιλήνη, όπου είχα πάει για ένα γάμο.
Στο γάμο λοιπόν επειδή συμμετείχα λίγο στις προετοιμασίες είδα έκπληκτος τον ανθοπώλη να ανοίγει 5-6 φενιζολάκια με moss και να την απλώνει σαν στολισμό!!
εννοείται ότι πήγα και τον ρώτησα. Μου είπε ότι είναι moss (αλλά δεν ήξερε αν είναι υδρόβια) και ότι το αγοράζει εισαγωγή από τη φιλανδία με 8-10ευρώ το φενιζόλάκι. Σημειώνω ότι το φενιζολάκι χωρούσε περίπου 30-35 μερίδες moss.

Αν κρίνω από την εμφάνηση είναι ίδια ακριβώς με την java moss που έχω στο ενυδρείο μου.
Θα ήθελα να ρωτήσω αν ξέρει κανείς αν υπάρχει moss που δεν είναι υδρόβια αλλά υδρόφιλη, γιατί αγόρασα ένα φενιζολάκι (10 ευρώ) και σκέφτομαι αν μπορώ να το χρεισημοποιήσω.:D
Με προβληματίζει η μεγάλη διαφορά στην τιμή με την αντίστοιχη που πωλείται για ενυδρειακή χρήση.

Υ.Γ. Υποθέτω βέβαια ότι θα χρειάζεται απολύμανση; ή κάποια επεξεργασία πριν τη βάλω στο ενυδρείο...

Επίσης σκέφτομαι να το δοκιμάσω πριν σε μια λεκάνη με νερό για καμιά 15αριά μέρες για να δω τη συμπεριφορά.

Θα βάλω και φωτογραφία αύριο γιατί σήμερα δεν έχω φωτογραφική...

AQUA PURA
07-06-10, 21:49
Μήπως το συγκεκριμένο moss ήταν ξεραμένο πρός νωπό…(κοινός αποξηραμένo :)) ? αν ναι... η χρήση του είναι καθαρά διακοσμητική όπως είδες και εσύ.. καθώς επίσης χρησιμεύει και σαν υλικό σε terrarium,vivarium κλπ για την στράγγιση του νερού... η απλά τοποθετείτε πάνω στο έδαφος για τα ερπετά κρατώντας την υγρασία...

Raven
08-06-10, 01:30
Μηπως ηταν sphagnum (http://www.google.gr/images?hl=el&client=firefox-a&hs=DiR&rls=org.mozilla:el:official&q=sphagnum&um=1&ie=UTF-8&source=univ&ei=moANTKDIO5aG0QTi5s3DAQ&sa=X&oi=image_result_group&ct=title&resnum=4&ved=0CD0QsAQwAw) ; ενα ειδος βορειας moss που χρησιμοποιειται πολυ απο τους ανθοκομους;
Ανεβσε φωτο να δουμε..

stelios_ant
08-06-10, 11:45
αποξηραμένο δεν ήταν και μάλιστα το κράταγε υγρό...
για sphagnum (http://www.google.gr/images?hl=el&client=firefox-a&hs=DiR&rls=org.mozilla:el:official&q=sphagnum&um=1&ie=UTF-8&source=univ&ei=moANTKDIO5aG0QTi5s3DAQ&sa=X&oi=image_result_group&ct=title&resnum=4&ved=0CD0QsAQwAw) δεν ξέρω, δε μου μοιάζει πολύ αλλά δεν κόβω το λαιμό μου.
το μεσημέρι θα ανεβάσω φωτογραφίες...

Πάντως σκέπτομαι να το βάλω για δύο εβδομάδες σε νερό και να δω πως συμπεριφέρεται. αν μαδήσει το πετάω, αν όχι πανηγυρίζω...

AQUA PURA
08-06-10, 16:23
Αν και εξακολουθώ να πιστεύω πως το συγκεκριμένο βρυόφυτο δεν είναι υδρόβιο, αλλα κάποιο είδος βρυόφυτου απο αυτά που προείπαμε το οποίο απλά μοιάζει με τo java και διατηρήτε με την υγρασία…:rolleyes: μία φωτογραφία όπως είπες και μία δοκιμή θα ήταν το καλύτερο φίλε μου για να μας λύση την απορία :p
Να έχεις υπόψην ότι κάποια βρυόφυτα έχουν την ιδιότητα με το που βραχούν ενώ ηταν ξερά να “ξαναζωντανέψουν” δλδ όπως και στην φύση ξεραίνονται τις εποχές ξηρασίας αλλα διατηρούνται ζωντανα με αυτόν τον τρόπο και αντίστοιχα τις υγρές και κρύες εποχές επανέρχονται στην φυσική τους κατάσταση και αναπτύσσονται …

stelios_ant
08-06-10, 20:21
να οι φωτογραφίες από τη Moss.
πως τη βλέπετε???

platy
08-06-10, 20:43
αν δεν κανω λαθος την ιδια ακριβως εχω στο vivarium μου...και την εχω μαζεψει απο πηγη

stelios_ant
09-06-10, 12:19
επομένως καταλήγουμε ότι δεν είναι υδρόβια αλλά υδρόφιλη;
οπότε στο ενυδρείο δεν τη βάζω;

Σημ: έβαλα μερικά κομμάτια σε μια λεκάνη με νερό και θα το αφήσω για δοκιμή να δούμε πως θα πάει...
-------------------------
Μετά από 16 ώρες στο νερό η moss δείχνει 10 φορές πιο υγιέστατη και ζωντανή από αυτή που έχει μείνει εκτός νερού, αλλά φαίνεται πλέον διαφορετική από την υδρόβια moss.

για να σιγουρευτώ ότι κατάλαβα:
1. δεν κάνει για ενυδρείο;;;:confused:
2. κάνει για vivarium; αν ναι να το χαρίσω σε κανένα γιατί δεν προβλέπεται να κάνω κάτι τέτοιο...
3. αν δε κάνει για τίποτα από αυτά θα το βάλω στο κήπο, ωραίο φαίνεται...:D

Απ ότι κατάλαβα από τις απαντήσεις του platy και του aqua pura ισχύει το 2ο...

AQUA PURA
09-06-10, 23:26
Το συγκεκριμένο βρύοφυτο κάνει για vivarium-paludarium κλπ… δεν κάνει για νερό (δλδ ενυδρείο). Αναπτύσσετε μόνο σε υγρασία αλλα μπορεί να το δεις για κάποιες μέρες να διατηρείτε και μεσα στο νερό όχι για πολύ όμως.. μετα από καιρό θα σαπίσει….Τώρα για το τι θα το κάνεις…θα έλεγα ότι είναι μία καλή ευκαιρία να ξεκινήσεις ένα vivarium…:D είναι και αυτό μία αρχή... τέτοιου είδους βρύα να ξέρεις ότι υπάρχουν πάρα πολλά στην φύση τον χειμώνα όμως…αλλιώς χάρισε το σε κάποιον που το χρειάζεται…;)

exelix
09-06-10, 23:32
Ξέρουμε και το όνομά του;

Raven
10-06-10, 01:14
Ξέρουμε και το όνομά του;
Δυσκολα μας βαζεις...:D
πριν λιγους μηνες πηγα να κανω μια ερευνα και να καταγραψω ολα τα ειδη moss φτερων και βρυοφυτων που βρισκει κανεις στην ελληνικη φυση. Μετα απο μια τεραστια λιστα λατινικων ονοματων σε 2 κολλες Α4 , απελπιστηκα και τα παρατησα. Ειναι παρα πολλα τα moss και μοιαζουν τοσο πολυ μεταξυ τους που γινεται δυσκολη η αναγνωριση. Επιπλεον δεν υπαρχουν για πολλα ειδη εικονες στο internet και αυτο δυσκολευει ακομα περισσοτερο την κατασταση :smt120
Οι εκπληξεις παντως ηταν πολλες... μερικα απο τα βρυοφυτα και τα moss που εχουμε στα ενυδρεια μας υπαρχουν και στην Ελλαδα ή αντιπροσωπευονται απο συγγενικα ειδη.;)

exelix
10-06-10, 01:31
Δυσκολα μας βαζεις...:D

Έλα ρε παιδιά! Να διαβάζουμε και κανένα βιβλίο!:p

Θυμήθηκα με αυτό που μου είπες μία κουβέντα που είχα μικρότερος με τον πατέρα μου, όπου προσπαθούσε να με πείσει (εγώ εννοείται ότι επέμενα για το αντίθετο!) ότι είναι αδύνατον για ένα χημικό να ξέρει τους χημικούς τύπους όλων των στοιχείων που υπάρχουν, αλλά μπορούν να ξέρουν στο περίπου τις διάφορες "οικογένειες" με τις ιδιότητές τους κλπ.

Οπότε εδώ συμπεραίνουμε ότι είναι απλά υδρόφιλη επειδή τα βρύα αυτής της μορφής δεν είναι υδρόβια ή ξέρουμε και το συγκεκριμένο απλά χωρίς το όνομά του;

AQUA PURA
10-06-10, 02:16
Έκανα μια προσπάθεια για τον φίλο μας τον Στέλιο (exelix) και για τους ενδιαφερόμενους. ;) Από την μικρή έρευνα που έκανα φαίνετε ότι το συγκεκριμένο βρύο είναι κάποιο είδος hypnum moss αλλα δεν είμαι και 100% σίγουρος εμφανισιακά και κρίνοντας από τις φωτογραφίες του φίλου stelios_ant … νομίζω πως μοιάζει...ε :rolleyes: για πιο συγκεκριμένες ονομασίες και φωτογραφίες ….ρίξτε μία ματιά εδώ (http://www.google.gr/imgres?imgurl=http://farm3.static.flickr.com/2412/2301179796_ca3fc45201.jpg&imgrefurl=http://flickriver.com/photos/tags/hypnum/interesting/&usg=__4GET2gp4-wGxE19xHtZSRKGUP9M=&h=375&w=500&sz=164&hl=el&start=27&sig2=OptGinBX55Dqfj_5VJ4MRw&um=1&itbs=1&tbnid=hfox-mXrB5jXcM:&tbnh=98&tbnw=130&prev=/images%3Fq%3Dhypnum%2Bmoss%26start%3D20%26um%3D1%2 6hl%3Del%26sa%3DN%26ndsp%3D20%26tbs%3Disch:1&ei=KCcQTNykLov9_AbU3K27DA)



Ειναι παρα πολλα τα moss και μοιαζουν τοσο πολυ μεταξυ τους που γινεται δυσκολη η αναγνωριση. Επιπλεον δεν υπαρχουν για πολλα ειδη εικονες στο internet και αυτο δυσκολευει ακομα περισσοτερο την κατασταση :smt120



θα συμφωνήσω με τα λεγόμενα του Αλέξανδρου είναι πάρα πολύ δύσκολη η αναγνώριση των βρυόφυτων αφού υπάρχουν τόσα πολλά παρόμοια είδη...θέλει πάρα πολύ ψάξιμο… Πιστεύω πως ακόμα και να υπήρχαν φωτογραφίες και πάλι θα ήταν δύσκολο να αναγνωριστούν...σκεφτείτε οτι οι επιστήμονες τα αναγνωρίζουν με μεγάλη δυσκολία έχοντας μία μεγάλη συλλογή βρύων όπου η αναγνώριση ειδών γίνεται μόνο μέσω μικροσκοπίου κλπ κάνοντας και λάθη ...Αλεξ ετοιμάσου να ενώσουμε σελίδες.....και να πάρουμε μικροσκόπια….;):D

exelix
10-06-10, 02:36
Καλά ρε παιδιά, δε χρειαζόταν να βγάλετε και τα μάτια σας! Εγώ για την πληρότητα του θέματος ρώτησα! Ευχαριστώ πολύ και τώρα όποιος θέλει να το χρησιμοποιήσει θα ξέρει!

Πάντως άμα είναι στην επόμενη ερώτησή μου να τρέξετε να αγοράσετε μικροσκόπιο και τη γιγάντια εγκυκλοπαίδεια των βρυόφυτων και ο Αντώνης να χάσει μισή μέρα και ο Αλέξανδρος άλλη μισή δεν ξαναρωτάω! Θα το ψάχνω μόνος μου και θα ρωτάω όταν πια θα είμαι έτοιμος να χτυπήσω το κεφάλι μου στον τοίχο!

stelios_ant
10-06-10, 08:18
πάντως μοιάζει με τις φωτο από το λινκ του aqua pura...

Τώρα επειδή ξέρω ότι δε θα ξεκινήσω το vivarium (για να είμαι ειληκρινής δε με ενθουσιάζουν τόσο, γούστα είναι αυτά) θα βάλω αγγελία να το χαρίσω.
Πιστεύω κάποιος να βρεθεί γιατί είμαι Χίο και θα υπάρχουν τα μεταφορικά...

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις...