PDA

Επιστροφή στο Forum : Rili shrimps-νεα μορφη N.heteropoda


Raven
06-06-10, 17:51
Μια νεα μορφη των red cherry, ερχεται παλι απο Ασια μερια να προστεθει στις μπλε, μαυρες και κοκκινες μορφες της ρατσας.
Λεγονται rili shrimps , ειναι διαφανες και εχουν κοκκινα σχεδια. Πολυ εντυπωσιακες κατα την γνωμη μου.
http://www.shrimpnow.com/forums/showthread.php?threadid=5395

Μίμης
06-06-10, 18:05
οντως ειναι πολυ εντυπωσιακες :)
βλεπω και καποιες με μπλε και κοκκινη αποχρωση;)

Eric
06-06-10, 18:28
Πολυ ενδιαφερον,φαινονται πολυ ομορφες αν και το pattern τους δεν ειναι συγκεκριμενο. Ελπιζω να φτασουν καποια στιγμη στην χωρα μας:D

bokostas
06-06-10, 21:52
Υπέροχες δείχνουν, φοβερές, ...πόσο να έχουν άραγε?;)

MIXALIS CYPRUS
07-06-10, 17:10
Γενικά αυτο το ειδος γαρίδας(που εμενα μου αρεσει παρα πολυ και ειμαι κατοχος της κοκκινης μορφης του) μου θυμίζει το ψαρι μονομάχος . Ειναι απο τα πιο ανθεκτικα ειδη γαριδας και με τις επιλεκτικές αναπαραγωγές το βλεπουμε συνεχως σε διάφορους χρωματισμούς .

Η πιο πάνω μορφη εμενα τουλαχιστον δεν μου αρέσει καθολου .Μου θυμιζει ασθένεια με ασπρα στιγματα..Ισως επειδη συνηθισα κοκκινη τη γαριδα αυτη .

Ετσι και αλλιως νομιζω ειμαι η εξαίρεση και θα αρεσει στο κοσμο αρα θα παει καλα στην αγορα

Raven
08-06-10, 01:17
Γενικά αυτο το ειδος γαρίδας(που εμενα μου αρεσει παρα πολυ και ειμαι κατοχος της κοκκινης μορφης του) μου θυμίζει το ψαρι μονομάχος . Ειναι απο τα πιο ανθεκτικα ειδη γαριδας και με τις επιλεκτικές αναπαραγωγές το βλεπουμε συνεχως σε διάφορους χρωματισμούς .

Η πιο πάνω μορφη εμενα τουλαχιστον δεν μου αρέσει καθολου .Μου θυμιζει ασθένεια με ασπρα στιγματα..Ισως επειδη συνηθισα κοκκινη τη γαριδα αυτη .

Ετσι και αλλιως νομιζω ειμαι η εξαίρεση και θα αρεσει στο κοσμο αρα θα παει καλα στην αγορα
Απο οποιαδηποτε αλλη περιοχη του Κοσμου αν προερχοταν αυτη η ποικιλια θα ελεγα οτι ειναι προιον επιλεκτικης αναπαραγωγης. Τους Ταιβανεζους ομως δεν τους εμιστευομαι καθολου και τα τελευταια χρονια εχουν ξεκινησει απο εκει κατι περιεργοι χρωματισμοι πολυ υποπτοι :rolleyes: Χωρις να ειμαι σιγουρος, πιστευω οτι πολλα ζωντανα και οχι μονο γαριδες που "ανακαλυπτονται" συχνα στην Taiwan , πρεπει να εχουν τροποποιηθει γενετικα και να ειναι κατα ενα μεγαλο ποσοστο προιοντα εργαστηριου.
Θυμηθηκα που σε ενα γερμανικο φορουμ καποιου του ψοφησε μια king kong (λεγονται και Τaiwan bee και εχουν αξια εκατονταδων ευρω) και την ακουμπησε σε μια χαρτοπετσετα για να την βγαλει φωτο. Μεσα σε λιγη ωρα ,γυρω απο την νεκρη γαριδα , σχηματιστηκε μια μαυρη κηλιδα σαν να ξεβαψε η γαριδα !!:smt120

MIXALIS CYPRUS
08-06-10, 19:54
Απο οποιαδηποτε αλλη περιοχη του Κοσμου αν προερχοταν αυτη η ποικιλια θα ελεγα οτι ειναι προιον επιλεκτικης αναπαραγωγης. Τους Ταιβανεζους ομως δεν τους εμιστευομαι καθολου και τα τελευταια χρονια εχουν ξεκινησει απο εκει κατι περιεργοι χρωματισμοι πολυ υποπτοι :rolleyes: Χωρις να ειμαι σιγουρος, πιστευω οτι πολλα ζωντανα και οχι μονο γαριδες που "ανακαλυπτονται" συχνα στην Taiwan , πρεπει να εχουν τροποποιηθει γενετικα και να ειναι κατα ενα μεγαλο ποσοστο προιοντα εργαστηριου.
Θυμηθηκα που σε ενα γερμανικο φορουμ καποιου του ψοφησε μια king kong (λεγονται και Τaiwan bee και εχουν αξια εκατονταδων ευρω) και την ακουμπησε σε μια χαρτοπετσετα για να την βγαλει φωτο. Μεσα σε λιγη ωρα ,γυρω απο την νεκρη γαριδα , σχηματιστηκε μια μαυρη κηλιδα σαν να ξεβαψε η γαριδα !!:smt120


Να εχουν μπογιες δεν νομιζω επειδη δεν συμφερει για γαριδα που ζει 2 χρονια να το κανουν αυτο . Ετσι και αλιως με το που θα αναπαραγοταν θα φαινοταν η κομπινα αφου η μπογια δεν θα μεταφεροταν στους απογονους.

Τωρα για να να παιξαν με το dna τους πολυ πιθανον ετσι οπως φαινοντε στις φωτο και αν οντως ισχυει πρεπει να το καταγγειλουμε και να το κατακρινουμε οπως κανει το gab αντιστοιχα με τα παπαγαλοψαρα.

bokostas
08-06-10, 20:55
http://www.silaneshrimp.com/images/rili6.jpg


http://www.shrimpnow.com/wm/wm.php?public_html/mygallery/files/2/rili7.jpg

MIXALIS CYPRUS
08-06-10, 22:09
Ε τωρα για να υπαρχει και μπλε με τις ιδιες άσπρες βούλες τότε μιλάμε για μπογιά .. εκτος αν έχουν πατέντα στα εργαστήρια και πειράζουν συγκεκριμένα γονίδια που και αυτό είναι κακο . Μετα απο αυτο η επιλεκτική αναπαραγωγή απορρίπτετε κατά τη γνωμη μου