PDA

Επιστροφή στο Forum : Το Μαδριλένικο Ώριμο πλέον .....


Serafeim
06-06-10, 02:02
Αφού λοιπόν ξεκίνησα κάπως έτσι (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=29812) και αφού έκανα δύο λίφτινγκ (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=35271)

μπορώ με χαρά να σας παρουσιάσω ένα Ώριμο πλέον κοινωνικό με Ασιάτες κατοίκους μόνο.

Διαστάσεις: 80Χ30Χ40εκ. AQUARAMA 80 της RENA
Όγκος: 74lt περίπου
Κατηγορία: Κοινωνικό Φυτεμένο
Φυτά:
Anubias barteri
Vallisneria spiralis
Cladophora aegagrophila
Christmass moss
Microsorium Pteropus
Cryptocoryne wendtii (Brown)
Ludwigia repens rubin
Lilaleopsis novae-zelandiae
Rotala rotundifolia
"Cuba" (Hemianthus calitrichoides)


Ψάρια / ¶λλα είδη:

4 Αρλεκίνους (Trigonostigma Rasbora)
2 Gyrinocheilus aymonieri
1 Betta Crown tail

2 Zebra Snail
3 Red cherry ενήλικες kai 2 μικρές

Διακοσμητικά υλικά: χαλίκι ελαφρύ (πορόλιθος), Ρίζα μοπάνι και Magrov
Φόντο: Αφίσα βυθού
Φωτισμός: 1 18W T8 Solar Tropic JBL + 1 T4 12W
Διάρκεια φωτισμού: 9 ώρες
Φιλτράρισμα: Εσωτερικό, βιολογικό κ μηχανικό με μπλέ κ πράσινο σφουγγάρι, και 0,5 λ βιολογικό υλικό της JBL.
Θερμοστάτης: της εταιρείας JAGER Eheim 75W
Λίπανση:Plantamin/TETRA, κάθε 15 ημέρες 20 ml
Παροχή CO2: φιάλη BioCO2 της JBL διασκεβασμένη σε DIY

Παράμετροι:

pH: 6,8
Γενική σκληρότητα (GH): 6
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): 4
Αμμωνία (ΝΗ3): 0
Νιτρώδη (ΝΟ2): 0
Νιτρικά (ΝΟ3):10
Αλλαγές νερού: κάθε 15 ημέρες, το 1/3 με νερό βρύσης
Θερμοκρασία: 26ο C Πατέντα με ανεμιστηράκι το καλοκαίρι απέδωσε άψογα.
¶λλες πληροφορίες: Το νερό εδώ έχει ph 6,8 και kh 4. Το ενυδρείο ξεκίνησε πριν 18 μήνες ακριβώς και λειτουργεί χωρίς πρόβλημα τα φυτά πηγαίνουν πολύ καλά και από κλαδέματα....πολύ πράμα.

Διατροφή ψαριών: SERA Discus Red, JBL Novo Grano mix , Atison's Betta food Shrimp wafers και δύο φορές την εβδομάδα Blood warms της OCEAN NUTRITION


Οι παραπάνω κάτοικοι συμβιούν πάνω από 3 μήνες χωρίς προβλήματα ή ζήλιες, κλπ.
Ο μονομάχος δεν ενοχλεί ή ενοχλείτε απ'τα λοιπά, παρά μόνο την ώρα του φαγητού, γιατί μου προέκυψε πολύ "φαγανός".....

Οι γαριδούλες μου κι αυτές μια χαρά...


Περιμένω εκ νέου απόψεις και σχόλια......

Αλέξανδρε....Η cladophora ακόμα στη θέση της.....όπως βλέπεις

bokostas
06-06-10, 02:39
Muy buen amigo mio, me gusta mucho :) Δεν ξέρω γρι Ισπανικά :D(φιγούρα κάνω), αλλά μου άρεσε πολύ το Μαδριλένικό σου.

george82
06-06-10, 02:40
τρομερη η αλλαγη σου απο την αρχαια ελλαδα μεχρι τωρα, σαν να περασε 1 αιωνας. συνχαρητηρια ειναι πανεμορφο

Γιαννης Μ5
06-06-10, 07:25
Παρα πολυ ομορφο :smt041:smt041

olga
06-06-10, 09:15
De puta madre !!! muy buen trabajo ! Χαιρετισμους στην πολυαγαπημενη Μαδριτη....κλαψ...:smt005

frits
06-06-10, 10:17
Πολύ όμορφότερο απ' το ξεκίνημα, συγχαρητήρια! :)

halvas69
06-06-10, 10:41
¶ψογος, στολίδι έγινε σε σκέφτομαι να το θαυμάζεις την ώρα που θα τρως τα γουρουνάκια :) !!

Tolis
06-06-10, 10:42
Γουρουνακια τρωνε εκει οχι παεγιες?

halvas69
06-06-10, 10:47
Αμέ, τα λένε cochinillo, κοίτα στο Google ;)

Πάνος
06-06-10, 11:52
μπραβο σεραφειμ!!! εκπληκτικη μεταμορφωση!! μου αρεσει πολυ το ενυδρειο σου!:smt041

υ.γ. με τα gyrinocheilus αργοτερα στα λιτρα σου θα αντιμετωπισεις μαλλον προβλημα συμπεριφορας και μεγεθους...

panos1972
06-06-10, 17:25
Γουρουνακια τρωνε εκει οχι παεγιες?

Και γουρουνάκια Τόλη τρώνε!

Καπνιστό! "jamοn" (χαμόν) το λένε και τρώγεται με τα δάχτυλα! Εκτός εάν προτιμάς κάτι σε λουκάνικο οπότε μάλλον επικρατέστερο είναι το "chorijo" (τσορίθο).

Φίλε τεράστια και θετική αλλαγή! Πολύ Καλό!

zipo
06-06-10, 19:32
Τεράστια βελτίωση.Πολύ όμορφο ενυδρείο. ;)

Serafeim
07-06-10, 23:36
μπραβο σεραφειμ!!! εκπληκτικη μεταμορφωση!! μου αρεσει πολυ το ενυδρειο σου!:smt041

υ.γ. με τα gyrinocheilus αργοτερα στα λιτρα σου θα αντιμετωπισεις μαλλον προβλημα συμπεριφορας και μεγεθους...

Δυστυχώς Πάνο μου τα είχαν "πασάρει" για SAE, πριν 4 μήνες. ¨Οταν τα έβαλα στο ενυδρείο, ήταν πολύ νευρικά και βίαια, όμως διαβάζοντας εντόπισα τις διαφορές και σοκαρίστικα. Αποφάσισα να μην τα πάω πίσω αμέσως. Τελικά μου "βγήκαν" ήσυχα και κοινωνικά και δεν έχουν μεγαλώσει καθόλου. Ακόμα και οι γαριδούλες μου δεν τρομάζουν... Ποιός ξέρει τι κάνουν αυτοί οι Ασιάτες ???
Αχ αυτός ο μονομάχος μου πολύ "τρώει" ρε παιδιά... τα πάντα, ακόμα και την γαριδοτροφή, το σώμα του είναι διπλάσιο απ' τους άλλους δύο... αλλά γι' αυτό θα κάνω νέο θέμα με την παρουσία του "διπλού" μονομαχοενυδρείου μου.



Σας ευχαριστώ όλους για τα πολύ καλά σας λόγια. :)

Γιώργος Κ
08-06-10, 00:52
Το εφτιαξες πολυ ομορφο Σεραφειμ ... Μπραβο και απο εμενα!! :p:smt041:smt041:smt041

AQUA PURA
08-06-10, 01:00
πραγματικά πολύ όμορφο :p μπράβο και απο μένα.....:smt041

Χριστόφορος Μίχας
08-06-10, 23:01
Πολύ όμορφο πράγματι. Μπράβο ξενιτεμένε φίλε.. Το φίλτρο δεξιά άν το έβγαζες και έβαζες εξωτερικό, θα κέρδιζες και στην εμφάνιση και στα λίτρα.;)

Serafeim
17-06-10, 23:36
Πολύ όμορφο πράγματι. Μπράβο ξενιτεμένε φίλε.. Το φίλτρο δεξιά άν το έβγαζες και έβαζες εξωτερικό, θα κέρδιζες και στην εμφάνιση και στα λίτρα.;)

Σωστόν, αλλά θα το κάνω του χρόνου αφού γυρίζοντας στην πατρίδα θα αναγκαστώ να το χαλάσω και να το στήσω εκ νέου.

Ευχαριστώ και πάλι για τα καλά σας λόγια

Gladiator
08-09-10, 20:11
Hala Madrid
πανεμορφο παντως το ενυδρειο
οπως και οι μονομαχος

theodor72
08-09-10, 22:42
Όμορφο ενυδρείο και φοβερή βελτίωση !

Δύο μικρά σχόλια : Θα γινόταν πολύ καλύτερο αν μπορούσες να κρύψεις το φίλτρο με κάποιο ψηλό φυτό. Πρόσθεσε άλλους τόσους αρλεκίνους να γίνουν κοπαδάκι. :)