PDA

Επιστροφή στο Forum : uv λαμπα για λιμνη????????????


MIXALIS CYPRUS
04-06-10, 18:54
Παιδιά έκανα μια μικρή ερευνα για τις uv λάμπες και τις ιδιότητες της . Διάβασα αρκετές εμπειρίες συνχομπιστων σε ξένα φόρουμ που είχαν uv λάμπες σε λίμνες και πραγματικά η εικόνα που μου εμεινε είναι για ένα αχρείαστο προϊόν που δεν έχει τις ιδιότητες που υπερδιαφημιζουν οι εταιρίες .

Επίσης από ότι καταλαβα στην περίπτωση που κάνει κάποια δουλεια θα είναι μονό για ελάχιστους μήνες και πρέπει να αλλάξεις τη λάμπα συντομα πράγμα που στοιχίζει και παλι.

Αν θέλετε όσοι έχετε λίμνες να μας πείτε τις εμπειρίες σας για το θέμα .

Αξιζει η αγορα της uv ή είναι μυθος τελικα ?

Andros
04-06-10, 21:09
Οταν λες δεν εχει τις ιδιοτητες που λενε οι εταιριες τι εννοεις????
Εαν σε μια λιμνη μπει η καταλληλη UV στη σωστη αναλογια σε σχεσει με τα λιτρα της λιμνης τοτε θα δουλεψει με εξαιρετικα αποτελεσματα.

Μονο και μονο που σκοτωνει και καθαριζει το νερο απο επικινδυνους μικροοργανισμους που θα μπορουσαν να βλαψουν τα ψαρια ε τοτε δεν νομιζω να θελεις τιποτα αλλο.......

Η σωστη αναλογια παντως ειναι 10 watt ανα 1000 λιτρα........αν θελουμε να εχουμε πολυ καλα αποτελεσματα.
Πολλοι αναφερουν οτι τα φυτα σκοτωνουν την αιωρουμενη αλγη.....
Αυτο ειναι αληθεια αφου τα φυτα για να επιβιωσουν χρειαζονται τα ιδια θρεπτικα που θελει και η αλγη, επομενος αφου η αλγη και τα φυτα ειναι ανταγωνιστες των θρεπτικων (νοουμενου οτι υπαρχουν αρκετα φυτα) τοτε η αλγη χανει το παιχνιδι....

Τι γινεται ομως με τους παθογονους οργανισμους αν εχουμε μονο φυτα και οχι UV?????
Επομενος αποψη μου η UV ειναι ενα χρησιμο εργαλειο που δεν πρεπει να λειπει απο καμια λιμνη.

MIXALIS CYPRUS
04-06-10, 22:24
Άντρο ενα από τα πολλα παραδειγματα που διάβασα και που μου έκανε εντύπωση είναι ότι η uv μπορεί να εξαλείψει κάθε μόριο αλγης .
Επαναλαμβάνω όμως ότι αυτή είναι η εικόνα που μου δόθηκε από πηγές που δεν μπορώ να διασταυρώσω για αυτό καλυτέρα να μας πείτε εσείς που τις δοκιμάσατε .
Επισης θα βοηθήσουν με το να μας πουν και εκείνοι που είναι κάτοχοι λίμνης χωρις τη χρήση uv . Αν δλδ είναι καθαρό το δικό τους νερό χωρις αυτή τη προσθήκη .
Οτι σκοτώνει Αντρο παθογόνους οργανισμούς για τα ψάρια το διάβασα άλλα πως να ξέρω ότι ισχύει αυτό? Και ποιους ακριβώς οργανισμούς σκοτώνει? Και που ξέρω ότι δεν σκοτώνει και οργανισμούς που κάνουν καλό στα ψάρια ?Στις αναφορές από τις εταιρίες φαίνετε μου πολλά γενικό να σου πω την αλήθεια ..
Αν πράγματι όμως είναι αλήθεια αυτό για πόσους μήνες μια λάμπα uv μπορεί να το κάνει επειδή από ότι κατάλαβα έχει μικρή διάρκειας ζωής..
thnks για τις αναλογιες για τα λιτρα
-------------------------


Τι γινεται ομως με τους παθογονους οργανισμους αν εχουμε μονο φυτα και οχι UV?????
Επομενος αποψη μου η UV ειναι ενα χρησιμο εργαλειο που δεν πρεπει να λειπει απο καμια λιμνη.

Ομως οι ιάπωνες τοσα χρονια που δεν υπήρχε ρευμα και επομένως ουτε uv λαμπα πως και δεν ειχαν προβλήματα?Το ιδιο νομιζω ισχύει και για τα χρυσοψαρα σε δεξαμενές και λιμνες που επιβιώνουν μια χαρα,,

Υπάρχουν και σκευάσματα που υπόσχονται πως σκοτωνουν αυτους τους μικροοργανισμούς και αλλους πολλους αλλα λενε απο τα φορουμ να τα αποφεύγουμε..

Είναι πολλες οι ερωτησεις αλλα ειναι κατι που με απασχολει και κυρίως δεν θελω να βαλω ακομη μια αχρείαστη πρίζα στο χώρο μου για αυτό θελω να μαθω ..

japetus
05-06-10, 06:01
Τη δουλεια της λαμπας παλια, την έκαναν τα αλγοφαγα σαλιγκάρια. Απο τοτε που εμφανιστηκαν οι λαμπες σταματησε και ο κοσμος να τα χρησιμοποιει στις λιμνες.
Αυτο που προσφερει η λαμπα ειναι μια γρηγορη απομακρυνση του "πρασινου νερου" γι αυτο και διαδοθηκαν τοσο πολυ.
Ασφαλως και παρα πολλες λιμνες δεν διαθετουν. Δεν ειναι κατι το απαραιτητο αλλα πολλοι θεωρουν οτι ειναι πιο ομορφη μια λιμνη χωρις αλγη.
Εγω όταν πήρα το φιλτρο για τη λιμνη, ειχε μαζι και λαμπα. Η λιμνη μου ετρεχε περι τα πέντε χρονια χωρις φιλτρο ουτε λαμπα. Πάντα ειχα το καλοκαιρι προβλημα πρασινου νερου. Με το που εβαλα το φιλτρο με τη λαμπα, αμεσως καθαρισε.
Πλεον το χρησιμοποιω πολυ λιγες φορες, καποιες ωρες τα σαββατοκυριακα μονο, και εντουτοις η λιμνη παραμενει καθαρη.

yiannossavva
05-06-10, 09:48
Αν θα έχεις λίμνη με φυτά και όχι ενυδρείο στην αυλή η λάμπα δεν χρειάζεται.
Από δικιά μου εμπειρία η λίμνη μου δεν πρασινίζει ποτέ εκτός από την πρώτη χρονιά λειτουργίας της. Σημείωσε ότι η λάμπα αυτή σκοτώνει και κάποιους οργανισμούς που χρειάζονται στην λίμνη.

Andros
05-06-10, 17:19
Άντρο ενα από τα πολλα παραδειγματα που διάβασα και που μου έκανε εντύπωση είναι ότι η uv μπορεί να εξαλείψει κάθε μόριο αλγης .
Επαναλαμβάνω όμως ότι αυτή είναι η εικόνα που μου δόθηκε από πηγές που δεν μπορώ να διασταυρώσω για αυτό καλυτέρα να μας πείτε εσείς που τις δοκιμάσατε .
Επισης θα βοηθήσουν με το να μας πουν και εκείνοι που είναι κάτοχοι λίμνης χωρις τη χρήση uv . Αν δλδ είναι καθαρό το δικό τους νερό χωρις αυτή τη προσθήκη .
Οτι σκοτώνει Αντρο παθογόνους οργανισμούς για τα ψάρια το διάβασα άλλα πως να ξέρω ότι ισχύει αυτό? Και ποιους ακριβώς οργανισμούς σκοτώνει? Και που ξέρω ότι δεν σκοτώνει και οργανισμούς που κάνουν καλό στα ψάρια ?Στις αναφορές από τις εταιρίες φαίνετε μου πολλά γενικό να σου πω την αλήθεια ..
Αν πράγματι όμως είναι αλήθεια αυτό για πόσους μήνες μια λάμπα uv μπορεί να το κάνει επειδή από ότι κατάλαβα έχει μικρή διάρκειας ζωής..
thnks για τις αναλογιες για τα λιτρα
-------------------------


Τι γινεται ομως με τους παθογονους οργανισμους αν εχουμε μονο φυτα και οχι UV?????
Επομενος αποψη μου η UV ειναι ενα χρησιμο εργαλειο που δεν πρεπει να λειπει απο καμια λιμνη.

Ομως οι ιάπωνες τοσα χρονια που δεν υπήρχε ρευμα και επομένως ουτε uv λαμπα πως και δεν ειχαν προβλήματα?Το ιδιο νομιζω ισχύει και για τα χρυσοψαρα σε δεξαμενές και λιμνες που επιβιώνουν μια χαρα,,

Υπάρχουν και σκευάσματα που υπόσχονται πως σκοτωνουν αυτους τους μικροοργανισμούς και αλλους πολλους αλλα λενε απο τα φορουμ να τα αποφεύγουμε..

Είναι πολλες οι ερωτησεις αλλα ειναι κατι που με απασχολει και κυρίως δεν θελω να βαλω ακομη μια αχρείαστη πρίζα στο χώρο μου για αυτό θελω να μαθω ..

Τοτε Μηχαλη μου δεν υπηρχαν ουτε φιλτρα ουτε bottom drain ουτε αντλιες και φυσικα ουτε UV...

Αυτο τι σημαινει?? Οτι πρεπει να ακολουθουμε την τοτε εποχη???
Που υπαρχει γραμμενο οτι τοτε δεν υπηρχαν προβληματα???;)

Το ποσοστο θνησιμοτητας τοτε σιγουρα ηταν πολυ μεγαλυτερο απο οτι σημερα.
Απλα επειδη τοτε δεν υπηρχε η γνωση και η τεχνογνωσια εχαναν ψαρια χωρις να ξερουν απο τι......
Αυτο φυσικα δεν σημαινει οτι τοτε δεν επιβιωναν τα κοι...
Εχει καταγραφει κοι ηλικιας 226 ετων!!!!!! αν αυτο λεει κατι ;)

Απλα σημερα με ολη αυτη την τεχνολογια που εχουμε στα χερια μας βοηθα για το καλυτερο δυνατο αποτελεσμα που μπορουμε να εχουμε μεσα στη λιμνη και για τα ψαρια μας.
Υπαρχουν πολλα προϊοντα για λιμνες που ειναι μαϊμου με σκοπο την αισχροκερδεια. π.χ οταν πρωτοεμφανιστηκαν οι βυθιζομενες αντλιες απο σοβαρες εταιρειες καποιοι επιτηδιοι προσπαθησαν (ακομη και μεχρι σημερα) να βγαλουν κατι αναλογο σε πολυ χαμηλοτερες τιμες με αποτελεσμα αυτες οι μακακιες να αγοραζονται απο τον κοσμο και οπως ειναι φυσικο να την πατανε.
Αυτο ισχυει και για πολλα αλλα προϊοντα.
Αυτο ισχυει και για την UV.... εχω πει την αποψη μου και για τους λογους που επρεπε να την εχουμε που στο κατω κατω να εισαι σιγουρος οτι εαν μπει η σωστη UV καλο θα κανει κακο οχι...

japetus
05-06-10, 17:37
Αυτο που εμενα μου κανει εντυπωση με τις λαμπες αυτες, είναι γιατί, εφοσον σκοτωνουν υποτιθεται την άλγη, δεν χρησιμοποιούνται στα ενυδρεία όπου αντιμετωπιζουν μεγαλα προβληματα οι συμφορουμιτες...

Andros
05-06-10, 18:25
Αυτο που εμενα μου κανει εντυπωση με τις λαμπες αυτες, είναι γιατί, εφοσον σκοτωνουν υποτιθεται την άλγη, δεν χρησιμοποιούνται στα ενυδρεία όπου αντιμετωπιζουν μεγαλα προβληματα οι συμφορουμιτες...

Γιατι πολυ απλα αυτες οι λαμπες δεν σκοτωνουν την σταθερη νηματωδη αλγη η τις κιληδες αλγης σε βραχια και αλλα διακοσμητικα αλλα την αιωρουμενη (πρασινο νερο)

MIXALIS CYPRUS
05-06-10, 20:31
Japetus κάπου διάβασα ότι αν αναβοσβήνεις τη uv έστω και λίγες φορές χαλαει .. άρα αν το κανείς αυτό που λες φοβάμαι ότι δυστηχως δεν λειτουργεί πλέον η uv σου.. ψάξε το και εσύ όμως..
Για το άλλο ερώτημα σου για το αν χρησιμοποιείτε η uv και στα ενυδρεία νομιζω ότι είναι γνωστο ότι εκει χρησιμοποιείτε εδώ και καιρο .. ουτε εκει γνωρίζω αν χρειάζεται όμως ..

Συμφωνώ Αντρο με αυτά που λες ..σίγουρα το χόμπι εξελίσσετε .. όμως από την άλλη κάποιοι άλλοι χομπιστες λένε ότι όχι μονό είναι ακριβό και αχρείαστο προϊόν αλλά ενδεχομένως κάνει και κακό γιατί σκοτώνει μεν την άλγη αλλα αυτή πέφτει στο πάτο της λιμνης και ετσι δημιουργουντε οι συνθηκες για να γεννηθεί άλλη άλγη χειρότερη από την προηγούμενη .Δες ένα από τα λινγκ που βρηκα . Κοιτα το νουμερο 3.
http://www.canyonpondscapes.com/education.html

Και έρχομαι στο παράδειγμα της λίμνης του Γιαννου . Αν βάλω ένα πολύ μεγάλο και καλό φίλτρο (γεμάτο με βιολογικά υλικά) και γεμίσω τη λίμνη με φυτά δεν θα είναι οκ ?

Και κάτι άλλο παιδιά ..αλλάζετε την λάμπα σας κάθε 3μηνο or 6μηνο? Επειδή αυτό λένε οι περισσότερες εταιρίες πως πρεπει να γίνετε με την αιτιολογια οτι δεν θα λειτουργει αν αφησουμε την ιδια λαμπα για περισσοτερο διαστειμα..

japetus
05-06-10, 21:08
Εγω τη λαμπα την εχω συνδεσει στην ιδια παροχη ρευματος με το φιλτρο, του οποιου η απορροη πεφτει σε ενα μικρο καταρρακτάκο... Ανοιγω λοιπον το διακοπτη μονο όταν είμαι εκεί και για λίγες ώρες, δεν το αναβοσβήνω για να χαλάσει. Το εχω αυτο το συστημα στο τέταρτο χρονο τωρα και ποτε δεν αλλαξα λάμπα. Φετος την έλυσα και καθαρισα τον γυαλινο κυλινδρο λιγο και απο οσο ειδα δουλευε μια χαρα.. Στην ουσια η λάμπα είναι σαν τις black light φθορίου.

Andros
05-06-10, 21:19
Japetus κάπου διάβασα ότι αν αναβοσβήνεις τη uv έστω και λίγες φορές χαλαει .. άρα αν το κανείς αυτό που λες φοβάμαι ότι δυστηχως δεν λειτουργεί πλέον η uv σου.. ψάξε το και εσύ όμως..
Για το άλλο ερώτημα σου για το αν χρησιμοποιείτε η uv και στα ενυδρεία νομιζω ότι είναι γνωστο ότι εκει χρησιμοποιείτε εδώ και καιρο .. ουτε εκει γνωρίζω αν χρειάζεται όμως ..

Συμφωνώ Αντρο με αυτά που λες ..σίγουρα το χόμπι εξελίσσετε .. όμως από την άλλη κάποιοι άλλοι χομπιστες λένε ότι όχι μονό είναι ακριβό και αχρείαστο προϊόν αλλά ενδεχομένως κάνει και κακό γιατί σκοτώνει μεν την άλγη αλλα αυτή πέφτει στο πάτο της λιμνης και ετσι δημιουργουντε οι συνθηκες για να γεννηθεί άλλη άλγη χειρότερη από την προηγούμενη .Δες ένα από τα λινγκ που βρηκα . Κοιτα το νουμερο 3.
http://www.canyonpondscapes.com/education.html

Και έρχομαι στο παράδειγμα της λίμνης του Γιαννου . Αν βάλω ένα πολύ μεγάλο και καλό φίλτρο (γεμάτο με βιολογικά υλικά) και γεμίσω τη λίμνη με φυτά δεν θα είναι οκ ?

Και κάτι άλλο παιδιά ..αλλάζετε την λάμπα σας κάθε 3μηνο or 6μηνο? Επειδή αυτό λένε οι περισσότερες εταιρίες πως πρεπει να γίνετε με την αιτιολογια οτι δεν θα λειτουργει αν αφησουμε την ιδια λαμπα για περισσοτερο διαστειμα..

Το λινγκ καλα τα λεει...ομως δεν τα λεει ολα.......
Οταν η αλγη πεθανει ειτε απο uv ειτε απο καποιου ειδους σκεβασμα οντως η νεκρη αλγη θα κατσει κατω στο βυθο......

Εαν ομως η λιμνη εχει bottom drain η βυθιζομενη αντλια/αντλιες σε συνδιασμο με αεραντλια δεν θα μεινει τιποτα στον πατο αφου ολα τα αποβλητα θα τα μαζεψουν τα πιο πανω και θα καταληξουν στα φιλτρα.....
Μετα ενα καθαρισμα των φιλτρων και ξεμπερδεψες.

Εαν ομως δεν εχεις τα πιο πανω ή δεν αντλεις το νερο απο το βαθος τοτε θα μεινουν ολα κατω και οπως καταλαβαινεις θα υπαρξει προβλημα.

Τις τελευταιες 2 εβδομαδες εχω βαλει στην λιμνη air deffuser απο το οποιο μεχρι τωρα εχω δει τεραστιες αλλαγες προς το καλυτερο μεσα στη λιμνη...
Δεν θα αναφερθω για τη συμπεριφορα των ψαριων απλα να πω, οτι πεσει μεσα στη λιμνη δεν υπαρχει περιπτωση να κατσει στον πατο γιατι πολυ απλα ο τροπος που δουλευει το air deffuser σπρωχνει οτιδηποτε αποβλητο προς τις αντλιες και αυτες με τη σειρα τους τις στελνουν στα φιλτρα.

Οσο για τη λαμπα UV μιας καλης ποιοτητας λαμπα νοουμενου οτι την εχεις αναμενη 24 ωρες το 24ωρο μπορεις να την αλλαξεις σε ενα χρονο.

Οσο για τους ωφελιμους μικροοργανισμους που λενε οτι σκοτωνει αυτο μπορει να γινεται αλλα απο την αλλη ξερετε ποσα εκατομμυρια ωφελιμους μικροοργανισμους εχει μια λιμνη?????
Η απωλειες ειναι μηδαμινες και αναπληρωνονται.

Μιχαλη, ο καθενας κανει οτι νομιζει, διαβαζει και κρινει. Αυτοι που λενε οτι ειναι αχρειαστες και δεν κανουν τιποτα ειναι συνηθως οι αρχαριοι και οι νεοι στο χομπυ που χωρις να ξερουν τις αναλογιες λιτρων, watt βαζουν πιο μικρες λαμπες και τις περισσοτερες φορες δεν βλεπουν καθολου αποτελεσματα.

Και η δικη μου UV αυτη τη στιγμη δεν καλυπτει τα λιτρα της λιμνης και παρα το γεγονος αυτο στο μελλον θα βαλω μια πολυ μεγαλυτερη.
Και εγω θα μπορουσα να βγαινω και να διαδιδω οτι η UV δεν κανει τιποτα....
Γιατι να το κανω αυτο απο τη στιγμη που διαβαζοντας καποια πραγματα κατεληξα οτι εχω λαθος UV.

MIXALIS CYPRUS
05-06-10, 21:26
Εγω τη λαμπα την εχω συνδεσει στην ιδια παροχη ρευματος με το φιλτρο, του οποιου η απορροη πεφτει σε ενα μικρο καταρρακτάκο... Ανοιγω λοιπον το διακοπτη μονο όταν είμαι εκεί και για λίγες ώρες, δεν το αναβοσβήνω για να χαλάσει. Το εχω αυτο το συστημα στο τέταρτο χρονο τωρα και ποτε δεν αλλαξα λάμπα. Φετος την έλυσα και καθαρισα τον γυαλινο κυλινδρο λιγο και απο οσο ειδα δουλευε μια χαρα.. Στην ουσια η λάμπα είναι σαν τις black light φθορίου.




Ναι αλλά δεν χαλαει ακριβως η λάμπα απλά δεν κάνει τη δουλειά που πρέπει και χανει από την αποδοση της .. Μήπως ισχύει αυτό που είπε ο Γιαννος και στην περίπτωση τη δική σου? Δηλαδή στο πρώτο χρόνο να είναι γεμάτη άλγη η λίμνη και μετά που ισορρόπησε η κατασταση και η βιολογια τερμα η αλγη ..
-------------------------
[QUOTE=Andros;453642]Το λινγκ καλα τα λεει...ομως δεν τα λεει ολα.......
Οταν η αλγη πεθανει ειτε απο uv ειτε απο καποιου ειδους σκεβασμα οντως η νεκρη αλγη θα κατσει κατω στο βυθο......

Εαν ομως η λιμνη εχει bottom drain η βυθιζομενη αντλια/αντλιες σε συνδιασμο με αεραντλια δεν θα μεινει τιποτα στον πατο αφου ολα τα αποβλητα θα τα μαζεψουν τα πιο πανω και θα καταληξουν στα φιλτρα.....
Μετα ενα καθαρισμα των φιλτρων και ξεμπερδεψες.




αα .. σωστο αυτο με την αντλια στο βυθο ! Λογικο μου ακουγετε να διασπα τα παντα!

yiannossavva
05-06-10, 21:36
Μιχαλη, ο καθενας κανει οτι νομιζει, διαβαζει και κρινει. Αυτοι που λενε οτι ειναι αχρειαστες και δεν κανουν τιποτα ειναι συνηθως οι αρχαριοι και οι νεοι στο χομπυ που χωρις να ξερουν τις αναλογιες λιτρων, watt βαζουν πιο μικρες λαμπες και τις περισσοτερες φορες δεν βλεπουν καθολου αποτελεσματα.



Δηλαδή Άντρο εγώ που δεν χρησιμοποιώ U.V είμαι αρχάριος? Μην τρελαθούμε τώρα. Κάθε εβδομάδα βλέπεις την λίμνη μου τουλάχιστον μια φορά. Βγές και πες δημόσια αν είδες ποτέ την λίμνη μου πράσινη. Απλά δεν θέλετε να παραδεχτείτε ότι τα φυτά είναι το καλύτερο φίλτρο στην λίμνη και ότι το U.V είναι αχρείαστο.

Άντρο μιλάω πάντα με αποδείξεις σε ότι γράφω και αφήστε επιτέλους τους καινούργιους ανεπηρέαστους. Η λίμνη μου είναι εδώ και ευτυχώς που την έχουν δει αρκετή από εδώ μέσα. Τα περί αρχαρίους και τέτοια άφησε τα στην πάντα γιατί αυτή που διαβάζουν εδώ θέλουν αποδείξεις και όχι λόγια του αέρα.

Μην με προκαλέσετε άλλο γιατί από εδώ και πέρα θα σας απαντάω σε αυτό το ύφος και σε όποιον αρέσει.

MIXALIS CYPRUS
05-06-10, 21:43
Ρε αδελφια ειναι οκ.. συζητηση κανουμε μην τσακωθειτε για ενα τοσο ασημαντο πραμα..

Εισαστε και οι 2 εμπειροι ιδιοκτητες λιμνης . Ειναι λογικο να εχετε διαφωνιες .Ειδικα για ενα τετοιο θεμα που αν κρινω απο τα ξενα φορουμ μεχρι τωρα ειναι αμφιλεγομενο..

yiannossavva
05-06-10, 21:46
Ρε αδελφια ειναι οκ.. συζητηση κανουμε μην τσακωθειτε για ενα τοσο ασημαντο πραμα..

Εισαστε και οι 2 εμπειροι ιδιοκτητες λιμνης . Ειναι λογικο να εχετε διαφωνιες .Ειδικα για ενα τετοιο θεμα που αν κρινω απο τα ξενα φορουμ μεχρι τωρα ειναι αμφιλεγομενο..

Μιχάλη έμπυρος είναι αυτός που δοκίμασε έπαθε και έμαθε. Μπορεί να έχεις και 10 χρόνια μια λίμνη και να μην ξέρεις να βγάλεις τα μάτια σου!
Και δεν είναι καθόλου ασήμαντη αυτή η συζήτηση……..

Andros
05-06-10, 22:12
Δηλαδή Άντρο εγώ που δεν χρησιμοποιώ U.V είμαι αρχάριος? Μην τρελαθούμε τώρα. Κάθε εβδομάδα βλέπεις την λίμνη μου τουλάχιστον μια φορά. Βγές και πες δημόσια αν είδες ποτέ την λίμνη μου πράσινη. Απλά δεν θέλετε να παραδεχτείτε ότι τα φυτά είναι το καλύτερο φίλτρο στην λίμνη και ότι το U.V είναι αχρείαστο.

Άντρο μιλάω πάντα με αποδείξεις σε ότι γράφω και αφήστε επιτέλους τους καινούργιους ανεπηρέαστους. Η λίμνη μου είναι εδώ και ευτυχώς που την έχουν δει αρκετή από εδώ μέσα. Τα περί αρχαρίους και τέτοια άφησε τα στην πάντα γιατί αυτή που διαβάζουν εδώ θέλουν αποδείξεις και όχι λόγια του αέρα.

Μην με προκαλέσετε άλλο γιατί από εδώ και πέρα θα σας απαντάω σε αυτό το ύφος και σε όποιον αρέσει.

Οχι εσενα δεν ειναι πρασινη αλλα εχεις εναν πανεμορφο κοκκινο βυθο και ψαρια γιγαντες.........

Και για ποιες αποδειξεις μιλας για το οτι τα ψαρια σου εμειναν νανοι η τον κοκκινο βυθο???
Δηλαδη ξεροκεφαλε με αυτα που εχεις δοκιμασει εισαι ευχαριστημενος????
Επειδη δηλαδη την πατωσες στο φυτο και δειχνει η λιμνη μια ομορφη εικονα προσφερεις στα ψαρια σου τα παντα??????????

Δες τα κοι σου και κρινε μονος σου......

Που διαβασες οτι οποιος δεν εχει uv ειναι αρχαριος??????? Ξαναδιαβασε τι εχω γραψει....

Λοιπον απο δω και περα θα μιλω κι'εγω με αυτο το υφος γιατι νομιζω οτι εχουμε ξεφυγει και κουραστει να ακουμε οτι αυτο το εχω δοκιμασει και αυτο το εχω δοκιμασει........

Καλο ειναι να δοκιμαζουμε αλλα αυτες τις δοκιμες ας τις αφησουμε για τον εαυτο μας απο τη στιγμη που ειναι λανθασμενες και τα αποτελεσματα φαινονται στην ουσια και η ουσια ειναι τα ψαρια.

Αυτα απο μενα και μενω μεχρι εδω.
-------------------------
Ρε αδελφια ειναι οκ.. συζητηση κανουμε μην τσακωθειτε για ενα τοσο ασημαντο πραμα..

Εισαστε και οι 2 εμπειροι ιδιοκτητες λιμνης . Ειναι λογικο να εχετε διαφωνιες .Ειδικα για ενα τετοιο θεμα που αν κρινω απο τα ξενα φορουμ μεχρι τωρα ειναι αμφιλεγομενο..

Οχι ρε φιλε δεν ειμαι εμπειρος......ημουν ειμαι και θα ειμαι αρχαριος....
Εχω πει την αποψη μου, αλλα αμα ακουω μακακιες και πραγματα που δεν δουλευουν τα παιρνω στο κρανιο.

Σας ευχομαι καλη συνεχεια.

yiannossavva
05-06-10, 22:31
Αυτοι που λενε οτι ειναι αχρειαστες και δεν κανουν τιποτα ειναι συνηθως οι αρχαριοι

Αρχίζω από αυτό εδώ. Για εξήγησε μου καλύτερα να καταλάβω!!!!!!

japetus
05-06-10, 22:32
Ρε παιδια, και εμενα με κουραζει να σας διαβαζω οταν γραφετε με τετοιο υφος..
:smt084 :D
Μήπως θα ήταν καλή ιδέα να χωρισουμε το thread σε δυο νήματα, ένα για τις μεγάλες "βιομηχανικές" τζιπραίϊκες λιμνες και δεξαμενές με κόι, και ένα με τις μικρές ερασιτεχνικές ελλαδίτικες με τα χρυσόψαρα; :)

yiannossavva
05-06-10, 22:53
Οχι εσενα δεν ειναι πρασινη αλλα εχεις εναν πανεμορφο κοκκινο βυθο και ψαρια γιγαντες.........



Όταν λες κόκκινο βυθό τη ακριβώς εννοείς?
-------------------------

Και για ποιες αποδειξεις μιλας για το οτι τα ψαρια σου εμειναν νανοι η τον κοκκινο βυθο???


Τις αποδείξεις της έχεις. Δες το νερό σου που έχεις U.V και τρέχει εδώ και 5 χρόνια αν δεν κάνω λάθος!
-------------------------

Επειδη δηλαδη την πατωσες στο φυτο και δειχνει η λιμνη μια ομορφη εικονα προσφερεις στα ψαρια σου τα παντα??????????



Παρέχω την καλύτεροι και φυσικότατοι φίλτρανση στα ψάρια μου. Τα αν τά ψάρια μου δεν είναι 60-70 εκατοστά είναι καθαρά θέμα χώρου και το έχουμε συζητήσει πολλές φορές.
-------------------------


Λοιπον απο δω και περα θα μιλω κι'εγω με αυτο το υφος γιατι νομιζω οτι εχουμε ξεφυγει και κουραστει να ακουμε οτι αυτο το εχω δοκιμασει και αυτο το εχω δοκιμασει........



Αλλά πως θα μιλάμε??????????? Με το googling που κάνετε εσύ και ο Βασίλης?
-------------------------

Καλο ειναι να δοκιμαζουμε αλλα αυτες τις δοκιμες ας τις αφησουμε για τον εαυτο μας απο τη στιγμη που ειναι λανθασμενες και τα αποτελεσματα φαινονται στην ουσια και η ουσια ειναι τα ψαρια.



Μόνο με δοκιμές μπορούμε να έχουμε ασφαλή συμπεράσματα. Αυτές τις δοκιμές πρέπει να μοιραζόμαστε με τους υπόλοιπους εδώ.
Λανθασμένες δοκιμές έχω κάνει αρκετές (για αυτό άλλωστε ονομάζονται δοκιμές) έβγαλα τα δικά μου συμπεράσματα και τα προτείνω. Δεν είναι κανείς εδώ υποχρεωμένος να ακολουθήσει αυτά που λέω. Ο κάθε ένας μπορεί να κάνει της δικές του δοκιμές και να αποφασίσει.
-------------------------

Εχω πει την αποψη μου, αλλα αμα ακουω μακακιες και πραγματα που δεν δουλευουν τα παιρνω στο κρανιο.



Ποιες είναι ακριβός οι ***** και τη δεν δουλεύει?
-------------------------
Ρε παιδια, και εμενα με κουραζει να σας διαβαζω οταν γραφετε με τετοιο υφος..
:smt084 :D
Μήπως θα ήταν καλή ιδέα να χωρισουμε το thread σε δυο νήματα, ένα για τις μεγάλες "βιομηχανικές" τζιπραίϊκες λιμνες και δεξαμενές με κόι, και ένα με τις μικρές ερασιτεχνικές ελλαδίτικες με τα χρυσόψαρα; :)

Δυστυχώς είτε το θέλουμε είτε όχι συμβαίνουν αυτά στα φόρα. Το αποτέλεσμα μετρά στο ότι ο χομπήστας θα βγάλει ποιο σαφή συμπεράσματα. ;)

MIXALIS CYPRUS
05-06-10, 23:00
Και δεν είναι καθόλου ασήμαντη αυτή η συζήτηση……..

Σημαντικο θεμα για την ενοτητα λιμνη αλλα ασημαντο σε σχεση με τα τοοοοσα σοβαρα προβληματα που εχει ο κοσμος .. για αυτο δεν αξιζει να τσακωθει κανεις για κατι τετοιο

yiannossavva
05-06-10, 23:07
Σημαντικο θεμα για την ενοτητα λιμνη αλλα ασημαντο σε σχεση με τα τοοοοσα σοβαρα προβληματα που εχει ο κοσμος .. για αυτο δεν αξιζει να τσακωθει κανεις για κατι τετοιο

Δεν τσακωνόμαστε μην ανησυχείς. Διαφωνίες έχουμε και θα έχουμε ……… το φραπεδάκη ώμος ότι και αν συμβαίνει δεν το χάνουμε!

Andros
06-06-10, 00:37
Δεν τσακωνόμαστε μην ανησυχείς. Διαφωνίες έχουμε και θα έχουμε ……… το φραπεδάκη ώμος ότι και αν συμβαίνει δεν το χάνουμε!

:D Αυτο ειναι σιγουρο!

Ομως στις αποριες σου εγω δεν θα σου απαντησω γιατι πολυ απλα δεν θα βγει τιποτα.

Μπες σε ξενα φορουμ που ασχολουνται με λιμνες παρουσιασε την λιμνη σου και θα παρεις τις καταλληλες απαντησεις.
Αυτα που θα σου πουν ομως, θελουμε να τα διαβασουμε κι'εδω.

Εκτος κι'αν τα ξενα φορουμ με χρονια εμπειριας θεωρεις οτι λενε βλακειες.....τις ιδιες βλακειες δηλαδη που λεμε κι'εμεις εδω.
-------------------------
Αρχίζω από αυτό εδώ. Για εξήγησε μου καλύτερα να καταλάβω!!!!!!

:confused: Πιο καθαρο δεν γινεται:confused::confused::confused::confused::co nfused: το διαβασες ολο??????????:confused::confused::confused::confus ed:

POURITANOS
06-06-10, 00:49
Καταρχήν όλα είναι σχετικά.:smt020
Το παν για μένα οι σωστές ισορροπίες.

Το αν χρειάζεται μια λίμνη λάμπα uv η όχι. Θα το δείξει μονό η πορεία της.
Δεν μπορούμε από την αρχή να πούμε ότι σώνει και καλά θέλει uv.

Όπως δεν μπορούμε στα σίγουρα να πούμε, ότι κάποια λίμνη χρειάζεται συγκεκριμένο σύστημα φιλτραρίσματος. Υπάρχουν τόσα πράγματα που επηρεάζουν μια λίμνη διαφορετικά. Που είναι αδύνατο να μπορέσει κάποιος από την αρχή να ξέρει τι ακριβός εξοπλισμό θα χρειαστεί. (Υπάρχει και η λογική της υπερβολής βαλέ το ποιο δυνατό σύστημα χρειαζούμενο η όχι να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο)

Για μένα το σωστότερο είναι να γίνονται τέτοιες υποδομές ώστε να μπορεί εύκολα η λίμνη να αναβαθμίζετε εύκολα. Με νέο εξοπλισμό.

Λάμπα uv για μένα μπαίνει σε λίμνες που ξεφεύγουν από τις σωστές αναλογίες.
(υπερβολικός υπερπληθυσμός – πολλές ώρες στων ήλιο – έλλειψη φυτών)


Δεν είναι για μένα τυχαίο ότι κάποιες απαντήσεις πρέπει να δίνονται μονό μετά από περιγραφή του προβλήματος που παρουσιάζει η κάθε λίμνη.
Αν δεν πει κάποιος:
ποσό μεγάλη λίμνη έχει
ποσά ψαριά
ποσά φυτά
τι εξοπλισμό έχει.
Ποσό καιρό τρέχει η λίμνη του.

Και παρόλα αυτά.Aρχίσει να βλέπει προβλήματα, τότε μονό θα μπορέσει κάποιος να του πει ότι η λίμνη θέλει UV η οτιδήποτε άλλο.

Αλλιώς μπαίνουμε στο κομμάτι τις λογικής τα αγοράζουμε όλα .
χρειαζούμενα η όχι και τα βάζουμε όλα να δουλεύουν. :grin:

Γενικά σε μια λίμνη δοκιμάζεις και στην πορεία αντικαταστείς πράγματα.

Αν κάποιος αγαπάει υπερβολικά τα ψαριά του και τα δει να αρρωσταίνουν είναι σίγουρο ότι και uv θα βάλει και nexus και easy pond και καθετί που υπάρχει η θα υπάρξει θα φροντίζει να το βάζει στην λίμνη του.
Είναι τι αξία δίνει ο καθένας στα ψαριά που έχει στην λίμνη του.
Μην ξεχνάμε για άλλους τα ψαριά είναι κατοικίδια και για άλλους απλά ψαριά.:D:D:D

Andros
06-06-10, 02:16
Τις αποδείξεις της έχεις. Δες το νερό σου που έχεις U.V και τρέχει εδώ και 5 χρόνια αν δεν κάνω λάθος!
-------------------------
Αμα αυτα που γραφουμε εδω δεν τα διαβαζεις σωστα και βγαζεις λανθασμενα συμπερασματα...και εχεις και αποριες απο πανω..σηκωνω τα χερια ψηλα :D

Παρέχω την καλύτεροι και φυσικότατοι φίλτρανση στα ψάρια μου. Τα αν τά ψάρια μου δεν είναι 60-70 εκατοστά είναι καθαρά θέμα χώρου και το έχουμε συζητήσει πολλές φορές.
-------------------------
Δηλαδη, θεωρεις οτι με 15, 20, και δεν ξερω κι'εγω ποσες γλαστρες μεσα στη λιμνη, και με μια απλη υπερχηλιση το ιδανικοτερο φιλτραρισμα για τα κοι??????????????????????
Αυτο σηστηνεις δηλαδη στους νεους????? Να κανουν μια απλη υπερχηλιση???
Ξαναδες τα ψαρια σου που ειναι και το ζητουμενο.....


Αλλά πως θα μιλάμε??????????? Με το googling που κάνετε εσύ και ο Βασίλης?
-------------------------
Με εμπειριες ανθρωπων με πολλα χρονια στον χωρο και με κοι φυσιολογικης αναπτυξης οπως αρμοζει σε ενα κοι.
Ξαναδες τα ψαρια σου που ειναι και το ζητουμενο.....

Μόνο με δοκιμές μπορούμε να έχουμε ασφαλή συμπεράσματα. Αυτές τις δοκιμές πρέπει να μοιραζόμαστε με τους υπόλοιπους εδώ.
Λανθασμένες δοκιμές έχω κάνει αρκετές (για αυτό άλλωστε ονομάζονται δοκιμές) έβγαλα τα δικά μου συμπεράσματα και τα προτείνω. Δεν είναι κανείς εδώ υποχρεωμένος να ακολουθήσει αυτά που λέω. Ο κάθε ένας μπορεί να κάνει της δικές του δοκιμές και να αποφασίσει.
-------------------------
Εισαι σιγουρος οτι με τον τροπο και το υφος που γραφεις δεν υποχρεωνεις κανενα????
Και βεβαια ο καθενας μπορει να κανει τις δικες του δοκιμες αλλα να πατα σε καποια βαση ψαχνοντας και διαβαζοντας για το τι θελουν τα κοι...για να γινουν κοι.
Γι'αυτο ξαναδες τα ψαρια σου που ειναι και το ζητουμενο.......

Ποιες είναι ακριβός οι μαλακίες και τη δεν δουλεύει?
-------------------------
Το μαλακιες το βγαζω εξω.......
Απλα ξαναδες τα ψαρια σου που ειναι και το ζητουμενο........
Γιατι στην τελικη για να πει καποιος οτι παρεχει στα ψαρια του το ιδανικοτερο που εδω μιλαμε για κοι πρεπει τα κοι (αναλογα απο το περιβαλλον που ζει) να παρει και το αναλογο μεγεθος και υπευθυνοι γι'αυτο ειμαστε εμεις.
Το τι δεν δουλευει σωστα με αποτελεσμα τα κοι σου να εμειναν στασιμα (που δεν ειναι μονο ο χωρος) θα το μαθεις απο τα koi forum που ευτυχως υπαρχουν αρκετα.

Δυστυχώς είτε το θέλουμε είτε όχι συμβαίνουν αυτά στα φόρα. Το αποτέλεσμα μετρά στο ότι ο χομπήστας θα βγάλει ποιο σαφή συμπεράσματα. ;)[/QUOTE]

Με τον τροπο που γραφουμε????
Μμμμμμ.....δεν θα τολεγα....αλλα ενταξει....:D

yiannossavva
06-06-10, 10:52
Για να ξεκαθαρίσουμε τα πράγματα.
Άντρο το θέμα εδώ ήτανε uv λάμπα για λίμνη???????????? Το από πού προέκυψε το θέμα μεγάλα ΚΟΙ νομίζω είναι στο ότι μεθοδικά η κουβέντα έπρεπε να πάει αλλού για να δικαιολογήσουμε τα αδικαιολόγητα!

Αλλά δεν με πειράζει απαντάω αναλυτικά καταθέτονταν την γνώμη μου και πάλη.

Δεν διαφώνησα ποτέ bottom drain. Αντιθέτως είπα ότι ανάλογα με το είδος της (λίμνης η ενυδρείου) που θα φτιάξη κάποιος στην αυλή του χρειάζεται η όχι.
Και λέω ξανά. Για εμένα πάντα λίμνη χωρίς φυτά είναι ενυδρείο στην αυλή. Στο ερώτημα που σας έκανα παλιά δεν απάντησε κάποιος το ότι δήποτε απλά επειδή δεν είχατε κάτι να απαντήσετε. Και ξαναρωτάω και τώρα.

Ποια η διαφορά μιας λίμνης 20,000 λίτρων που περιέχει φυτά που δεσμεύουν τα 5,000 λίτρα, και μιας λίμνης 15,000 λίτρων χωρείς φυτά? Που θα μεγαλώσουν ποιο πολύ τα ψάρια? Σε ποια λίμνη θα έχουμε ποιο καθαρό νερό (βιολογικά) ?

Δεν διαφώνησα ποτέ ότι δίνοντας περισσότερο χώρο στα ψάρια πετυχαίνουμε καλύτερη ανάπτυξη. Αλλά το παράδειγμα που έδωσα ποιο πάνω είναι ακριβός για να σου αποδείξω ότι μπορείς να έχεις και μεγάλα ΚΟΙ και φυτά. Όλα είναι θέμα χώρου.

Τώρα στο θέμα μας που είναι η U.V
Έχεις δει ότι στην εγκατάσταση μου εδώ έχω ενωμένη την λάμπα αλλά δεν είναι ποτέ στην πρίζα. Το νερό δεν πρασίνισε καθόλου. Το μόνο που θα επιτύχω συνδέοντας την στην πρίζα είναι να φουσκώσω ακόμα λίγο τον λογαριασμό του ηλεκτρικού ρεύματος.

Στην περίπτωση όμως που είχα ενυδρείο στην αυλή τότε ναι θα ήτανε απαραίτητη.
Για αυτό είπα στην αρχή ότι ανάλογα με το τη θα φτιάξεις χρειάζεται η όχι.

Pallios
06-06-10, 17:40
Το λοιπόν. Όσο πιο φυσικό είναι ενα οικοσύστημα τόσο περισσότερες πιθανότητες έχει για να πετύχει. Το θέμα είναι πως ότι υπάρχει στην φύση και δεν μπορεί να υπάρξει στο οικοσύστημα που χρησιμοποιούμε πρέπει να το αντικαταστήσουμε με όσο το δυνατόν πιο φυσικό τρόπο.
Πείτε μου λοιπόν όσοι είστε υπέρμαχοι του UV τι υπάρχει στην φύση για να το αντικαθιστά?
Και απαντώ: τα φυτά. Αυτά είναι που θα συναγωνιστούν την άλγη κι αμα δεν υπάρξη ανθρώπινη παρέμβαση για να διαταράξη τις ισσοροπίες θα την κερδίσουν κατα κράτος απορροφόντας τις ουσίες που χρειάζεται για να αναπτυχθεί. Αρα αν κάποιος έχει υγιή φυτά μέσα στην λίμνη του (σε ικανοποιητική ποσότητα) τότε δεν χρειάζεται το UV. Νοουμένου φυσικά όπως είπε πολύ σωστά κάποιος πιο πριν πως στην λίμνη υπάρχει ισσοροπία.
Κάτι τελευταίο τώρα μιας και γίνετε πολύς θόρυβος για το μέγεθος των ψαριών. Τα ψάρια όσο πιο κοντά στις συνθήκες τους βρίσκονται τόσο πιο μεγάλα, δυνατά και ανθεκτικά θα γίνουν. Μέσα στις συνθήκες τους εννοείτε πως είναι και το μέγεθος της λίμνης.
Αλλά. Η θεωρία του πολύ καλού μου φίλου Δαρβίνου μας διαφώτισε σε πολλά θέματα περι εξέλιξης. Ενα απο αυτά που μου εκμυστηρεύτηκε ο παλιόφιλος είναι πως όλοι οι ζωντανοί οργανισμοί αναπτύσσουν συστήματα προστασίας τους σε περίπτωση που αντιμετωπίζουν προβλήματα. Αλλίως προσαρμόζονται στις εκάστοτε συνθήκες που δημιουργούντε. Δηλαδή το πως μένουν πιο μικρά τα ψάρια σε σχέση με την κανονική τους ανάπτυξη είναι ενα απο τα συστήματα που έχουν αναπτύξη τα ψάρια για να επιβιώσουν. Δεν σημαίνει απαραίτητα πως βασανίζονται. Απλά βάση της εξέλιξης θα επιβιώσουν τα μικρότερα σε μέγεθος ψάρια και θα μεταφέρουν το συγκεκριμένο γονίδιο στις επόμενες γενιές. Με το πέρασμα του χρόνου μέσα στην μικρή την λίμνη τα ψάρια θα γεννιούντε φυσικά μικρά.
Χρειάζεται φυσικά πολύς χρόνος για αυτό.

PascM
06-06-10, 17:48
...να κάνω και εγώ μια εμβόλιμη ερώτηση χωρίς να με πλακώσετε; :)

Εδώ υπάρχουν αμφιβολίες για την χρησιμότητα και αποτελεσματικότητα της UV σε ενυδρείο που μιλάμε για πολύ λιγότερα λίτρα, σε μια λίμνη 15.000 και 20.000 λίτρων ποια είναι η UV που θα κάνει πραγματικά δουλειά;

yiannossavva
06-06-10, 17:48
Το λοιπόν. Όσο πιο φυσικό είναι ενα οικοσύστημα τόσο περισσότερες πιθανότητες έχει για να πετύχει. Το θέμα είναι πως ότι υπάρχει στην φύση και δεν μπορεί να υπάρξει στο οικοσύστημα που χρησιμοποιούμε πρέπει να το αντικαταστήσουμε με όσο το δυνατόν πιο φυσικό τρόπο.
Πείτε μου λοιπόν όσοι είστε υπέρμαχοι του UV τι υπάρχει στην φύση για να το αντικαθιστά?
Και απαντώ: τα φυτά. Αυτά είναι που θα συναγωνιστούν την άλγη κι αμα δεν υπάρξη ανθρώπινη παρέμβαση για να διαταράξη τις ισσοροπίες θα την κερδίσουν κατα κράτος απορροφόντας τις ουσίες που χρειάζεται για να αναπτυχθεί. Αρα αν κάποιος έχει υγιή φυτά μέσα στην λίμνη του (σε ικανοποιητική ποσότητα) τότε δεν χρειάζεται το UV. Νοουμένου φυσικά όπως είπε πολύ σωστά κάποιος πιο πριν πως στην λίμνη υπάρχει ισσοροπία.
Κάτι τελευταίο τώρα μιας και γίνετε πολύς θόρυβος για το μέγεθος των ψαριών. Τα ψάρια όσο πιο κοντά στις συνθήκες τους βρίσκονται τόσο πιο μεγάλα, δυνατά και ανθεκτικά θα γίνουν. Μέσα στις συνθήκες τους εννοείτε πως είναι και το μέγεθος της λίμνης.
Αλλά. Η θεωρία του πολύ καλού μου φίλου Δαρβίνου μας διαφώτισε σε πολλά θέματα περι εξέλιξης. Ενα απο αυτά που μου εκμυστηρεύτηκε ο παλιόφιλος είναι πως όλοι οι ζωντανοί οργανισμοί αναπτύσσουν συστήματα προστασίας τους σε περίπτωση που αντιμετωπίζουν προβλήματα. Αλλίως προσαρμόζονται στις εκάστοτε συνθήκες που δημιουργούντε. Δηλαδή το πως μένουν πιο μικρά τα ψάρια σε σχέση με την κανονική τους ανάπτυξη είναι ενα απο τα συστήματα που έχουν αναπτύξη τα ψάρια για να επιβιώσουν. Δεν σημαίνει απαραίτητα πως βασανίζονται. Απλά βάση της εξέλιξης θα επιβιώσουν τα μικρότερα σε μέγεθος ψάρια και θα μεταφέρουν το συγκεκριμένο γονίδιο στις επόμενες γενιές. Με το πέρασμα του χρόνου μέσα στην μικρή την λίμνη τα ψάρια θα γεννιούντε φυσικά μικρά.
Χρειάζεται φυσικά πολύς χρόνος για αυτό.


Πέστα Χρυσόστομε!

MIXALIS CYPRUS
06-06-10, 20:05
Να ανακεφαλαιώσουμε λιγο :


1α)Η uv καθαρίζει μερικά είδη αλγης (αιωρούμενη)μέσω της υπεριώδη ακτινοβολίας. Εάν αποφασίσουμε να βάλουμε uv πρέπει να βάλουμε bottom drain ή βυθιζόμενη αντλία/αντλιες σε συνδυασμό με αεραντλία όπως είπε και ο Αντρος για να μην μένει η νεκρή άλγη στον πάτο και δημιουργήσουμε άλλα προβλήματα .
1β)Από εκεί και πέρα υπάρχει η άποψη ότι την άλγη μπορούμε με φυσικό τρόπο να την εξοντώσουμε πχ με τα φυτά .


2α) Το άλλο που λέγετε ότι κάνει η uv είναι να σκοτώνει παθογόνους μικροοργανισμούς που κάνουν κακό στα ψάρια .
2β)Η άλλη άποψη λέει ότι σκοτώνει η uv και οργανισμούς που κάνουν καλό στα ψάρια μας.
2γ)Διάβασα ότι σκοτώνει με την υπεριώδη ακτινοβολία της διάφορους μικροοργανισμούς(βακτηρια,νηματοδη,πρωτοζωα κλπ) κάνοντας ζημιά στο dna τους.Αν ισχύει αυτό είναι ένας καλός λόγος για να υπάρχει στην λίμνη . Προσωπικά ακόμα δεν εχω πειστεί για το συγκεκριμένο όμως το ψάχνω . Διαβασα ακομα οτι σκοτωνει και ωφελιμα βακτηρια με αυτο τον τροπο αλλα υπαρχει ο ισχυρισμος οτι αυτα που ειναι στο βιολογικο υλικο μας και στους βραχους γυρω απο λιμνη δεν παθαινουν τπτ.


3α) Χρήσιμο στοιχείο είναι ότι αν θα βάλουμε uv δεν πρέπει να την αναβοσβήνουμε πολλές φορές(χάνει από την απόδοση) και πρέπει να είναι σε αναλόγια 10 watt ανα 1000 λίτρα .
3β)Υπάρχει μετά η άποψη που λέει ότι χάνουμε πολύ ρεύμα άσκοπα.


4) Όσοι έχουν η σκοπεύουν να αποκτήσουν uv να προσέχουν λίγο στον καθαρισμό επειδή είναι επικίνδυνη όταν ερχόμαστε σε απευθεία επαφή για το δέρμα και τα μάτια

yiannossavva
06-06-10, 20:35
...να κάνω και εγώ μια εμβόλιμη ερώτηση χωρίς να με πλακώσετε; :)

Εδώ υπάρχουν αμφιβολίες για την χρησιμότητα και αποτελεσματικότητα της UV σε ενυδρείο που μιλάμε για πολύ λιγότερα λίτρα, σε μια λίμνη 15.000 και 20.000 λίτρων ποια είναι η UV που θα κάνει πραγματικά δουλειά;

Αν θα βάλουμε τελικά U.V το πόσα watt πρέπει να βάλουμε δεν εξαρτάτε μόνο από τα λίτρα. Εξαρτάτε και από το πόσα ψάρια έχουμε μέσα, από την ηλιοφάνεια, και από το πόσο και τη ταΐζουμε. Που σημαίνει ότι αυτά που λένε οι εταιρίες δεν ισχύουν. Ο μόνος τρόπος που απομένει είναι η δοκιμή!

MIXALIS CYPRUS
06-06-10, 20:37
[QUOTE=Pallios;453919]
Αλλά. Η θεωρία του πολύ καλού μου φίλου Δαρβίνου μας διαφώτισε σε πολλά θέματα περι εξέλιξης. Ενα απο αυτά που μου εκμυστηρεύτηκε ο παλιόφιλος είναι πως όλοι οι ζωντανοί οργανισμοί αναπτύσσουν συστήματα προστασίας τους σε περίπτωση που αντιμετωπίζουν προβλήματα.


Ε φιλε το οτι μιλας με πεθαμενους εν κατι που σου ειπα να το ψαξεις εδω και καιρο ...

ps: παντως με τα μουσια μοιαζεις του αρκετα μπορω να πω

http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9A%CE%AC%CF%81%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CF%82_%CE%94% CE%B1%CF%81%CE%B2%CE%AF%CE%BD%CE%BF%CF%82

ronis
06-06-10, 21:00
Εγω εισηγουμαι να με παρει ο μιχαλης τηλεφωνο στο 7000 POND (7663) να του τοποθετησω δωρεαν ενα UV στη λιμνη του για ενα μηνα και να σας πει ο ιδιος τα αποτελεσματα, αν δουλευει η οχι :):):):):)
(γιατι ειμαι σιγουρος οτι θα θελει να το πληρωσει για να μεινει στη λιμνη του) :):):)

in the pond
06-06-10, 21:56
Επέστρεψα μετά από τριήμερη άσκηση!:D

Δεν θα ήθελα να καταπιαστώ με τα όσα συζητήθηκαν. Ένα είναι όμως το θέμα. Η UV είναι άκρως απαραίτητη ιδιαίτερα σε καινούρια κλειστά κυκλώματα. Οι ισορροπίες εκεί βρίσκονται σε μια πολύ λεπτή κλωστή που εύκολα μπορούν να σπάσουν και να προκαλέσουν πρόβλημα.

Ο μοναδικός τεχνητός βιότοπος που δεν θα χρειαζόταν αυτή την συσκευή είναι τα wild life ponds, αφού εκεί η φύση έχει ιδιαίτερη εμπλοκή. Εννοείται βέβαια ότι η χρήση ψαριών και ιδιαίτερα μεγάλων είναι απαγορευτική. Τέτοιες λίμνες εννοείται ότι είναι πολλών χιλιάδων λίτρων και κάποιες φορές μπορεί ακόμα να αντικατασταθεί και η φίλτρανση με τα φυτά.

Από την στιγμή όμως που έχουμε μεγάλα ψάρια, θεωρώ την UV ιδιαίτερα σημαντική. Όχι μόνο για την αιωρούμενη άλγη, αλλά και διάφορους άλλους παθογόνους οργανισμούς, αυγά παρασίτων κ.α. Κάποιοι από αυτούς μπορούν να εισαχθούν στη λίμνη μας μέσω των ψαριών μας, αλλά ακόμα και με τη δράση των εντόμων και αμφηβίων που θα υποστηρίξουν τον βιότοπο μας.

Από την στιγμή που υποστηρίζουμε τη λίμνη μας με ισχυρή σταθερή φίλτρανση, τότε τα ωφέλημα βακτήρια δεν έχουν τίποτε απολύτως να φοβηθούν από την δράση της εν λόγω λάμπας. Άλλωστε τα βακτήρια αυτά έχουν την ιδιότητα να διπλασιάζονται σε ελάχιστες ώρες σε ήδη εν λειτουργία φίλτρο.

Τώρα αν τα 10 ή τα 2 χρόνια είναι αρκετά να επιφέρεις γνώμη σε ένα τόσο σημαντικό θέμα, φοβούμαι να παρατηρήσω ότι υπάρχουν δεκάδες ανοικτά φόρουν εκτός Ελληνικού χώρου, με χιλιάδες φίλους που "μιλούν" σε ένα πολύ πιο ανεπτυγμένο επίπεδο συζητήσεων σε αυτά τα θέματα. Κάποιοι από αυτούς είναι εμπλεκόμενοι στο χώρο για 1,3,5 δεκαετίες. Λές φίλε Μιχάλη να είμαστε εμείς για την ώρα, σε θέση να υποστηρίξουμε κάτι το αντίθετο, χωρίς μάλιστα να έχουμε την ανάλογη πείρα.

Γιάννο, αφού θεωρείς ήδη πολύ έμπειρο τον εαυτό σου σε αυτά τα θέματα, πολύ θα ήθελα να δω την λίμνη σου μετά από 3-4 χρόνια, όταν πια τα κοι θα έχουν τόσο μέγεθος ώστε να "ψαλιδίζουν" κάθε μικρό φυλλαράκι και να σου δημιουργούν χάος στον πυθμένα της λίμνης σου.;)

MIXALIS CYPRUS
06-06-10, 23:23
Εγω εισηγουμαι να με παρει ο μιχαλης τηλεφωνο στο 7000 POND (7663) να του τοποθετησω δωρεαν ενα UV στη λιμνη του για ενα μηνα και να σας πει ο ιδιος τα αποτελεσματα, αν δουλευει η οχι :):):):):)
(γιατι ειμαι σιγουρος οτι θα θελει να το πληρωσει για να μεινει στη λιμνη του) :):):)


Ρονη μενει μια βδομαδα ακομη να τελειωσω το σκαψιμο αρα καταλαβαινεις ουτε νερο δεν εχω ακομα. http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=40813

Αλλα θα προτιμουσα με αυτα τα πολυ ενδιαφεροντα πραγματα που ακουσα να δω τι συμβαινει ακριβως με τις νεες λιμνες και την αλγη και αν τους πρωτους μηνες που θα εχει μπει νερο δω οτι δεν υπαρχει αλλη λυση θα σου τηλεφωνησω να κανουμε το πειραμα

Ξερω οτι θα γεμισει αλγη το πρωτο καιρο αλλα θα την αφαιρω και θα εχω και τα φυτα να κανουν τη δουλεια τους . Δεν θα βαλω Κοι αλλα χρυσοψαρα αρα λιγοτερο ρυπογονα ψαρια .Ποιος ξερει?Μπορει να βρω την ισσοροπια.. ;)

in the pond
06-06-10, 23:32
Ξερω οτι θα γεμισει αλγη το πρωτο καιρο αλλα θα την αφαιρω και θα εχω και τα φυτα να κανουν τη δουλεια τους . Δεν θα βαλω Κοι αλλα χρυσοψαρα αρα λιγοτερο ρυπογονα ψαρια .Ποιος ξερει?Μπορει να βρω την ισσοροπια.. ;)

Για να δράσουν τα φυτά, απαιτούν αρκετό χρόνο, οπότε είναι δεδομένο ότι θα αντιμετωπίσεις πρόβλημα στην αρχή. Από την στιγμή όμως που θα μετατρέψεις τη λιμνούλα σου σε ένα πλούσιο με φυτά βιότοπο που θα καλύπτουν ένα μεγάλο μέρος της επιφάνειας του νερού, τότε είναι πολύ πιθανόν να έχεις καλό αποτέλεσμα.

Μιχάλη, για πόσα λίτρα λίμνη μιλάμε?

Επίσης, δε θα έλεγα ότι είναι το καλύτερο να κάνεις πολύ συχνές αλλαγές νερού σε μια νέα λίμνη για να αφαιρείς την αιωρούμενη άλγη. Θα τολμούσα να πω ότι είναι μια πολύ λανθασμένη διέξοδος.;) Καλύτερα να αντιμετωπίσεις το πράσινο νερό σαν ένα σημαντικό βήμα.

MIXALIS CYPRUS
06-06-10, 23:52
Επέστρεψα μετά από τριήμερη άσκηση!:D
Από την στιγμή όμως που έχουμε μεγάλα ψάρια, θεωρώ την UV ιδιαίτερα σημαντική. Όχι μόνο για την αιωρούμενη άλγη, αλλά και διάφορους άλλους παθογόνους οργανισμούς, αυγά παρασίτων κ.α. Κάποιοι από αυτούς μπορούν να εισαχθούν στη λίμνη μας μέσω των ψαριών μας, αλλά ακόμα και με τη δράση των εντόμων και αμφηβίων που θα υποστηρίξουν τον βιότοπο μας.


Καλώς τον Βασίλη! Δεν θα διαφωνήσω καθόλου με αυτά που λες Βασίλη .Για αυτό απευθύνθηκα εδω που ξέρω ότι έχετε διαβάσει ,έχετε ασχοληθεί ,έχετε πάθει και έχετε μάθει .
Το θέμα είναι πως και εδώ(gab) όπως και σε σελίδες στο εξωτερικό είδα να διίστανται οι γνώμες και οι απόψεις για τη uv λάμπα . Δεν νομίζω πως είναι το θέμα που θα βρεις αν αναζητήσεις την απόλυτη αλήθεια . Για αυτό θέλω με τη σειρά μου να δοκιμάσω χωρίς αυτό το εξάρτημα αρχικά ενώ είναι πολύ εύκολο να πάρω ένα φίλτρο με ενσωματωμένη πάνω uv .

Αυτό που λες Βασίλη για το ότι πρέπει να έχουμε τη uv αν έχουμε μεγάλα ψάρια βάζεις σε αυτή τη κατηγορία και τα χρυσόψαρα? Από ότι κατάλαβα εσύ είσαι υπέρ της uv περισσότερο επειδή σκοτώνει τους μικροοργανισμούς που αναφέρθηκαν .

Για να το κατανοήσω εγώ που δεν είχα ποτέ λίμνη (και μονο από θεωρια γνωριζω τα sos) για τι ασθένειες μιλούμε? Και είναι αλήθεια τόσο αποτελεσματική?

Για το πράσινο νερό που το καθαρίζει η uv Βασίλη θεωρείς ότι με τα φυτά και τη σκια μπορεί να καθαρίσει χωρις τη χρηση του προϊόντος αυτου?
-------------------------
[QUOTE=in the pond;454068]Για να δράσουν τα φυτά, απαιτούν αρκετό χρόνο, οπότε είναι δεδομένο ότι θα αντιμετωπίσεις πρόβλημα στην αρχή. Από την στιγμή όμως που θα μετατρέψεις τη λιμνούλα σου σε ένα πλούσιο με φυτά βιότοπο που θα καλύπτουν ένα μεγάλο μέρος της επιφάνειας του νερού, τότε είναι πολύ πιθανόν να έχεις καλό αποτέλεσμα.

Μιχάλη, για πόσα λίτρα λίμνη μιλάμε?

Επίσης, δε θα έλεγα ότι είναι το καλύτερο να κάνεις πολύ συχνές αλλαγές νερού σε μια νέα λίμνη για να αφαιρείς την αιωρούμενη άλγη. Θα τολμούσα να πω ότι είναι μια πολύ λανθασμένη διέξοδος.;) Καλύτερα να αντιμετωπίσεις το πράσινο νερό σαν ένα σημαντικό βήμα.



Θα σας δωσω τις τελικες διαστασεις τελος της βδομαδας οπως και φωτογραφικο υλικο .Θα ελεγα οτι ειναι πανω απο 4000 λιτρα μετα την επεκταση .

Οχι δεν εννοουσα αλλαγες νερου .Απλη αφαιρεση της αιορουμενης αλγης με δυχτι .Το εκανα και στη μινι λιμνη που εχω για τα νουφαρα και σε καποια φαση σταματησε να βγαζει την αιορουμενη αλγη και ειχε καθαρισει παρα πολυ! Και δεν ειχα καν φιλτρο .Να θυμηθω να σας βαλω φοτο αυριο!

Yiannis59
07-06-10, 00:10
Δεν ξερω απο λιμνες αλλα θυμαμαι οταν ειμουν παιδι πριν καπου 50 χρονια πριν υπηρχε ενας τείχος που χωριζε την αυλη μου με την γειτονική αυλη τοτε τα σπιτια στην Κυπρο ειχαν ολα μια λίμνη οπου μαζευαν το νερο (ειχαμε νερο δυο ωρες την ημερα ) δεν ξερω σημερα γιατι ζω στην Ελλαδα πολλα χρονια για να ποτίζουν τον κηπο τους.
Αυτη η λιμνη ηταν όλη κτισμένη υπέργεια ετσι τες έφτιαχναν τοτε και γεμάτη χρυσόψαρα ολα τα παιδια πηδάγαμε τον τοίχο και κλέβαμε ψαρια για να βαλουμε στην δικια μας λιμνη για να τρωνε τα κουνουπια δεν υπήρχαν ουτε φιλτρα ουτε UV μονο μερικα νουφαρα αλλα αυτη η λιμνη ειχε παντα χρυσόψαρα για (κλέψιμο)
Αν θυμάμαι καλα ειχε διαμετρο τρια μετρα και βαθος δυο ναι το νερο ηταν καταπρασινο και σκοτεινό δυσκολα εβλεπες τον βυθο αλλα παντα ηταν γεμάτη απο νεες γενιες χρυσόψαρων.
Δεν υποστηριζω τιποτα απλα λεω μια νεανική εμπειρία :D
Και δεν τα ταιζε ποτε κανενας μονο η φυση

in the pond
07-06-10, 00:16
Το θέμα είναι πως και εδώ(gab) όπως και σε σελίδες στο εξωτερικό είδα να διίστανται οι γνώμες και οι απόψεις για τη uv λάμπα. Δεν νομίζω πως είναι το θέμα που θα βρεις αν αναζητήσεις την απόλυτη αλήθεια. Για αυτό θέλω με τη σειρά μου να δοκιμάσω χωρίς αυτό το εξάρτημα αρχικά ενώ είναι πολύ εύκολο να πάρω ένα φίλτρο με ενσωματωμένη πάνω uv.

Διίστανται οι γνώμες για χρήση της στις λίμνες wild life pond. Τυγχάνει να είμαι και εγώ υποστηρικτής της άποψης ότι σε μια τέτοια λίμνη δεν είναι αναγκαία η χρήση της λάμπας.Συνεχίζω όμως να επιμένω ότι οι λίμνες αυτές πρέπει να έχουν πολλές χιλιάδες λίτρα, πολύ μεγάλη κυκλοφορία, πολλά φυτά και πολύ χαμηλή ιχθυοφότρωση. Ναι, συγκαταλέγω και τα χρυσόψαρα στα μεγάλα ψάρια κρύου νερού. Μπορεί όμως να γίνουν μέρος ενός τέτοιου συστήματος αν κρατάμε τον αριθμό τους σε έλεγχο.

Όμως, σε περιπτώσεις μικρότερης λίμνης με μεγάλη ιχθυοφόρτωση, οι γνώμες δεν διίστανται καθόλου.

Για να το κατανοήσω εγώ που δεν είχα ποτέ λίμνη (και μονο από θεωρια γνωριζω τα sos) για τι ασθένειες μιλούμε? Και είναι αλήθεια τόσο αποτελεσματική?
Μιχάλη, ότι περάσει από την UV και εδώ εννοείται ότι πρέπει να έχουμε την ανάλογη λάμπα για την ροή που χρησιμοποιούμε, θεωρείται ότι επηρεάζεται, καταστρέφεται. Συγκαταλέγονται όλες οι γνωστές ασθένειες και ιοί που σχετίζονται με τα χρυσόψαρα, τα οποία σε κάποιες περιπτώσεις είναι φορείς. Μεταξύ άλλων, λεμφοκύστη, ιός άνοιξης για κοι κ.α. π.χ. κάποιες ασθένειες, για να προσβάλουν ένα ψάρι χρειάζεται να έχει πληγές. Άν η ροή σου είναι αρκετή και με χρήση UV, τότε τα επίπεδα ενός ιού/ασθένειας θα είναι από πολύ χαμηλά εώς ανύπαρκτα στο νερό, με ανάλογες πιθανότητες να προσβάλουν ένα νέο ψάρι. Μιλάω πάντα σε πολύ γενικές γραμμές, έτσι?


Για το πράσινο νερό που το καθαρίζει η uv Βασίλη θεωρείς ότι με τα φυτά και τη σκια μπορεί να καθαρίσει χωρις τη χρηση του προϊόντος αυτου?
Ναι, αυτό ακριβώς εννωώ!

Οχι δεν εννοουσα αλλαγες νερου .Απλη αφαιρεση της αιορουμενης αλγης με δυχτι .Το εκανα και στη μινι λιμνη που εχω για τα νουφαρα και σε καποια φαση σταματησε να βγαζει την αιορουμενη αλγη και ειχε καθαρισει παρα πολυ! Και δεν ειχα καν φιλτρο .Να θυμηθω να σας βαλω φοτο αυριο!

Δεν αφαιρείται η αιωρούμενη άλγη με δύκτι. Την περιορίζεις πολύ όμως με ένα βαμβακερό ύφασμα με το φιλτράρισμα, ή με την χρήση μεγάλης επιφάνειας ενυδρειακού βαμβακιού (υαλοβάμβακας). Κάτι βέβαια που θα πρέπει να μεριμνάς αρκετά.

Δεν ξερω απο λιμνες αλλα θυμαμαι οταν ειμουν παιδι πριν καπου 50 χρονια πριν υπηρχε ενας τείχος που χωριζε την αυλη μου με την γειτονική αυλη τοτε τα σπιτια στην Κυπρο ειχαν ολα μια λίμνη οπου μαζευαν το νερο (ειχαμε νερο δυο ωρες την ημερα ) δεν ξερω σημερα γιατι ζω στην Ελλαδα πολλα χρονια για να ποτίζουν τον κηπο τους.
Αυτη η λιμνη ηταν όλη κτισμένη υπέργεια ετσι τες έφτιαχναν τοτε και γεμάτη χρυσόψαρα ολα τα παιδια πηδάγαμε τον τοίχο και κλέβαμε ψαρια για να βαλουμε στην δικια μας λιμνη για να τρωνε τα κουνουπια δεν υπήρχαν ουτε φιλτρα ουτε UV μονο μερικα νουφαρα αλλα αυτη η λιμνη ειχε παντα χρυσόψαρα για (κλέψιμο)
Αν θυμάμαι καλα ειχε διαμετρο τρια μετρα και βαθος δυο ναι το νερο ηταν καταπρασινο και σκοτεινό δυσκολα εβλεπες τον βυθο αλλα παντα ηταν γεμάτη απο νεες γενιες χρυσόψαρων.
Δεν υποστηριζω τιποτα απλα λεω μια νεανική εμπειρία :D
Γιάννη, τότε πότιζαν καθημερινά, άρα πρόσθεταν καθημερινά φρέσκο νερό. Φρέσκο νερό θα πει, όχι νιτρικά και παροχή οξυγόνου. Το πράσινο νερό δεν είναι κακό σε περιπτώσεις ιδιαίτερα όπου θέλεις γόνο. Μικρή ορατότητα, άρα περισσότερες πιθανότητες να επιβιώσει ένα μικρό. Δεν σου κρύβω ότι ακόμα και σήμερα στην Ιαπωνία παραδοσιακές φάρμες παραγωγής κοι χρησιμοποιούν τέτοιες πράσινες και λασπωμένες λίμνες, χωρίς καθόλου φίλτρανση, αλλά βέβαια με συνεχόμενη ροή φρέσκου νερού. Το νερό "κρίσταλλο" εμείς το απαιτούμε. Αν με ρωτάς, τα ψάρια κρύου νερού δεν χαίρονται ιδιαίτερα για αυτήν την εξέλιξη. Οπότε, αν θέλεις εσύ νερό καθρέπτη, τότε μερίμνησε να έχεις αρκετή κάλυψη της λίμνης σου για να κτύβονται τα ψάρια σου από την άμεση ηλιακή ακτινοβολία.

Βγάζεις συμπέρασμα από αυτά?

MIXALIS CYPRUS
07-06-10, 00:27
Δεν αφαιρείται η αιωρούμενη άλγη με δύκτι. Την περιορίζεις πολύ όμως με ένα βαμβακερό ύφασμα με το φιλτράρισμα, ή με την χρήση μεγάλης επιφάνειας ενυδρειακού βαμβακιού (υαλοβάμβακας). Κάτι βέβαια που θα πρέπει να μεριμνάς αρκετά.[/QUOTE]

την αφαιρουσα βασικα με ενα ποτηρακι παρα πολυ ευκολα.Μηπως μιλαμε ομως για αλλου ειδους αλγη?
-------------------------
Βασίλη εχω διαβάσει οτιδήποτε σε ελληνικό φόρουμ υπήρχε για το θέμα και είδα ακόμα και εσένα σε κάποια άλλη χρονική περίοδο να αμφιβάλλεις γιατη χρήση της uv . Μαλιστα σε αυτη τη συζητηση ελαβε μερος και ο Γιαννης πανω που μας περιγραφει μια εμπειρια με δεκαμενη με χρυσοψαρα στην Κυπρο :pΟμολογώ ότι ηταν ένας λόγος που με έκανε να το ψάξω παραπάνω . Ειναι λογικό ομως με την παροδο του χρονου αφου δοκιμάζεις συνέχεια καινούρια πράγματα να βρήκες τη χρυσή τομή .


Εγω θα εχω χρυσοψαρα αλλα οσα αναλογουν στα λιτρα μου .Οχι ιχθυοφόρτωση .Νομιζω εισουν κατατοπιστικος σε αυτα που ειπες και βοηθησες παρα πολυ !

in the pond
07-06-10, 00:39
την αφαιρουσα βασικα με ενα ποτηρακι παρα πολυ ευκολα.Μηπως μιλαμε ομως για αλλου ειδους αλγη?

Μιχάλη, δεν αφαιρείται η αιωρούμενη άλγη με τον τρόπο που αναφέρεις. Ίσως να μιλάς για την τριχοειδή στα τοιχώματα της λίμνης?

Βασίλη εχω διαβάσει οτιδήποτε σε ελληνικό φόρουμ υπήρχε για το θέμα και είδα ακόμα και εσένα σε κάποια άλλη χρονική περίοδο να αμφιβάλλεις γιατη χρήση της uv . Μαλιστα σε αυτη τη συζητηση ελαβε μερος και ο Γιαννης πανω που μας περιγραφει μια εμπειρια με δεκαμενη με χρυσοψαρα στην Κυπρο :pΟμολογώ ότι ηταν ένας λόγος που με έκανε να το ψάξω παραπάνω . Ειναι λογικό ομως με την παροδο του χρονου αφου δοκιμάζεις συνέχεια καινούρια πράγματα να βρήκες τη χρυσή τομή .

Μιχάλη σαν φίλος της φύσης που αγαπώ οτιδήποτε κινείται, συνεχίζω να αμφιβάλλω για την χρήση της UV για τα συστήματα wild life ponds στα οποία κτίζεται μια πολύ ευθραυστη πυραμίδα. Η UV πολύ πιθανόν θα πλήξει μεταξύ άλλων αβγά λιβελούλας και άλλων πολύτιμων εντόμων που θέλουμε στο κύκλωμα. Άρα, δεν αλλάζει τίποτε από αυτά που υποστηρίζω. Αν θέλεις μεγάλα ψάρια ή κόι τότε αλλάζουν τα πλάνα σου ριζικά, γιατί πολύ απλά τα πιο πάνω έντομα έχουν από ελάχιστες ώς μηδαμινές πιθανότητες να επιβιώσουν σε ένα τέτοιο κύκλωμα. Αν θέλεις, δημιουργείς παρά πλεύρως μικρότερη λιμνούλα με πολλά φυτά και διαμορφωμένο χώρο για να δημιουργηθεί ο πολύτιμος αυτός βιότοπος. Τα ψάρια όμως πρέπει να τα αποκλείσουμε από αυτό το μέρος.;)


Εγω θα εχω χρυσοψαρα αλλα οσα αναλογουν στα λιτρα μου .Οχι ιχθυοφόρτωση .Νομιζω εισουν κατατοπιστικος σε αυτα που ειπες και βοηθησες παρα πολυ ! Χαίρομαι...!

MIXALIS CYPRUS
07-06-10, 00:53
[QUOTE=in the pond;454096]Μιχάλη, δεν αφαιρείται η αιωρούμενη άλγη με τον τρόπο που αναφέρεις. Ίσως να μιλάς για την τριχοειδή στα τοιχώματα της λίμνης?


Ναι έτσι πρεπει να εχει γινει

Ωραια συμπερασματικά τωρα εκτος απροόπτου θα λειτουργήσω τη λιμνη χωρις uv για λιγους μηνες . Θα εχω λιγα ψαρια μεσα με πολλα φυτα και θα δημιουργήσω και σκια . Αν αποτύχει το πείραμα με τον φυσικο τροπο εδω ειμαστε να δοκιμάσουμε και την uv !

Να στε καλά παιδιά για τις εμπειρίες σας

yiannossavva
07-06-10, 07:00
Βασίλη δεν είπα ότι είμαι έμπυρος. Όλοι αρχάριοι ήμαστε και συνεχώς μαθαίνουμε.
Είπα ότι εμπειρία για εμένα είναι η δοκιμή και ο πειραματισμός. Αν κάποιος έχει και 20 χρόνια λίμνη μόνο με U.V ποια είναι η εμπειρία του χωρίς U.V?
Δηλαδή εσύ που θα έχεις πάντα την λάμπα πως θα μπορείς να εκφέρεις γνώμη αν χρειάζεται η όχι? Με googling?

Μια ανακεφαλαίωση κάνω και ελπίζω το θέμα αυτό να βοήθησε τελικά!

Η γνώμη μου είναι η εξής.
Σε μια καινούργια λίμνη ασχέτως αν θα έχει φυτά η όχι η λάμπα είναι απαραίτητη τουλάχιστον για την πρώτη καλοκαιρινή περίοδο. Η λάμπα χρειάζεται σε συστήματα με μοντέρνο εξοπλισμό που δεν υπάρχουν φυτά. Το πόσα watt θα είναι αυτή εξαρτάτε από πολλούς παράγοντες, όπως μέγεθος λίμνης, την ηλιοφάνεια, πόσα ψάρια έχουμε μέσα, το μέγεθος τους, τη ταΐζουμε, και πόσο ταΐζουμε. Ένα άλλο σημαντικό είναι η ροή νερού μέσα από την λάμπα. Από την στιγμή που η λάμπα καταστρέφει (σκοτώνει) κάποιους οργανισμούς που δεν θέλουμε συγχρόνως καταστρέφει και οργανισμούς που θέλουμε.
Το να λέμε ότι οι χρήσιμοι οργανισμοί που καταστρέφονται αναπαράγονται ξανά εύκολα……… θα μπορούσαμε να το πούμε και για τους οργανισμούς που δεν θέλουμε.

Για όποιο δίποτε κλειστώ σύστημα κατασκευάσουμε πρέπει να έρχεται πάντα στο μυαλό μας το φυσικό περιβάλλον αυτόν τον ψαριών. Και όπως γνωρίζουμε όλοι μας στο φυσικό τους περιβάλλον δεν υπάρχει ούτε λάμπα ούτε φίλτρο αλλά ούτε και αντλίες. Όλα αυτά που προσθέτουμε εμείς είναι για να αντικαταστήσουμε την δουλεία που κάνη η φύση στη λίμνη μας. Όλα όμως παίζουν σε αναλογίες. Έχουμε ένα μικρό χώρο που θέλουμε να τα έχουμε όλα. ΠΧ μεγάλα ψάρια.
Έρευνα που έχω κάνει σε φάρμες εκτροφής ΚΟΙ στο εξωτερικό πολλές από αυτές η διαύγεια του νερού είναι να μην μπορείς να δεις τα ψάρια ούτε στα 5 εκατοστά! Και ώμος πετυχαίνουν αναπαραγωγές και ψάρια γίγαντες. Αλλά οι λίμνες τους είναι τεράστιες. Το θολό νερό δεν σημαίνει ότι δεν είναι και καλό για τα ψάρια μας.

Αναλόγως λιπών το τη μας αρέσει να βλέπουμε επιλέγουμε και τον εξοπλισμό που θα χρησιμοποιήσουμε. Αν θέλουμε μια λίμνη με μεγάλα ΚΟΙ η χρήση του μοντέρνου εξοπλισμού είναι μονόδρομος. (εννοείτε χωρίς φυτά)

Τα δικά μου γούστα είναι λίμνη με την έννοια της λέξης! Με φυτά με υπερχείλιση και ας μαζεύει κατά καιρούς την λάσπούλα της στον πυθμένα. Δεν με απασχολεί αν τα ΚΟΙ μου θα γίνουν 30-40 η 70 εκατοστά. Με απασχολεί να χορταίνουν τα μάτια μου φυσικότητα και ομορφιά. Κάτι άλλο που με απασχολεί είναι και η κατανάλωση μιας λίμνης. Αντιλαμβάνεσθε ότι κάθε ένα από αυτά τα μηχανήματα έχουν και κάποιο χρηματικό κόστος στο ηλεκτρικό κάθε μήνα, αλλά και η συντήρηση αυτόν.
Μέχρι και την αντλία μου την έχω συνδεδεμένη με inverter για να κάνω εξοικονόμηση ενέργειας.
Στην δικιά μου περίπτωση ΔΕΝ χρειάζεται η λάμπα. Όμως την έχω σε αναμονή συνδεδεμένη και αν χρειαστεί ποτέ το μόνο που έχω να κάνω είναι να την συνδέσω στην πρίζα.

Μπορούμε να συνδυάσουμε την φυσικότητα με μεγάλα ΚΟΙ αλλά ο χώρος που θα διαθέσουμε πρέπει να είναι τεράστιος.
Βασίλη αν τα ΚΟΙ μου σε κάποια χρόνια αρχίσουν να τρώνε τα φύλλα θα γλιτώσω και από το τάισμα. :D

Υ/Γ για προβληματισμό
Σε μια φυσική λίμνη ποιος είναι αυτός που μαζεύει τα φύλλα από τα δέντρα, που αφαιρεί κορμούς από δέντρα που πέφτουν στο νερό, που καθαρίζει τον πυθμένα, που φροντίζει για το φαγητό τον ψαριών?

in the pond
07-06-10, 07:45
Συμφωνώ σε όλα, εκτός σε κάποιες μικρές παραγράφους.

Είπα ότι εμπειρία για εμένα είναι η δοκιμή και ο πειραματισμός. Αν κάποιος έχει και 20 χρόνια λίμνη μόνο με U.V ποια είναι η εμπειρία του χωρίς U.V?
Γιάννο, είμαι στο χώρο αρκετά χρόνια και μπορώ να επιφέρω γνώμη από προσωπική μου πείρα, έστω και αν είχα μικρό κύκλωμα. Πράσινο νερό δεν είχα ποτέ, ακόμα και σήμερα έστω και αν δεν έχω UV! Μόνο για ένα μικρό διάστημα είχα UV που στην περίοδο αυτή δεν είχα δει κάτι το διαφορετικό. Οπότε επέλεξα να την αφαιρέσω εντελώς μιας και αυτό που ήθελα τότε ήταν ισχυρότερη φίλτρανση. Το αν έκανα λανθασμένη ή σωστή κίνηση, παραμένει προσωπική επιλογή. Διαβάζοντας όμως και ακολουθώντας τις συζητήσεις που διεξάγονται γι' αυτό το θέμα, αυτήν την δεδομένη στιγμή, θέλω UV, χωρίς να λέω ότι είμαι ο σωστός. Είναι μια συσκευή που συστήνεται μεν, αλλά παραμένει στα πλαίσια επιλογής του λιμνόφιλου.

Για όποιο δίποτε κλειστώ σύστημα κατασκευάσουμε πρέπει να έρχεται πάντα στο μυαλό μας το φυσικό περιβάλλον αυτόν τον ψαριών. Και όπως γνωρίζουμε όλοι μας στο φυσικό τους περιβάλλον δεν υπάρχει ούτε λάμπα ούτε φίλτρο αλλά ούτε και αντλίες. Όλα αυτά που προσθέτουμε εμείς είναι για να αντικαταστήσουμε την δουλεία που κάνη η φύση στη λίμνη μας. Όλα όμως παίζουν σε αναλογίες. Έχουμε ένα μικρό χώρο που θέλουμε να τα έχουμε όλα. ΠΧ μεγάλα ψάρια.

Γιάννο, οι ξένοι πολύ εύστοχα ονομάζουν τα κλειστά κυκλώματα μας POND (ελληνιστή δεξαμένες), είτε είναι φτιαγμένα από λάινερ είτε τσιμέντο. Και στις δύο περιπτώσεις δεν υπάρχει καμία απολύτως διαφορά, γιατί μιλάμε για ένα κλειστό κύκλωμα. Ένα κλειστό κύκλωμα δεν μπορεί με κανέναν απολύτως τρόπο να αντικαταστήσει ή να πλησιάσει έστω και στο ελάχιστον ένα πραγματικό βιότοπο, όσα πειράματα και αν κάνουμε. Οπότε μην συγκρίνεις τη δική σου λίμνη με μια τσιμεντένια κατασκευή, γιατί μιλάμε για το ίδιο ακριβώς αποτέλεσμα. Οπότε το μοναδικό που αλλάζει είναι οι κάτοικοί του.

Τα δικά μου γούστα είναι λίμνη με την έννοια της λέξης! Με φυτά με υπερχείλιση και ας μαζεύει κατά καιρούς την λάσπούλα της στον πυθμένα. Δεν με απασχολεί αν τα ΚΟΙ μου θα γίνουν 30-40 η 70 εκατοστά.

Το αν θέλω μικρά ή μεγάλα κοι, δεν είναι επιλογή, είναι βασικά θέμα σωστής διατήρησης και υγείας. Σε καμία απολύτως περίπτωση δεν συνίσταται διατήρηση οποιωνδήποτε οργανισμών σε ένα κλειστό κύκλωμα από την στιγμή που είναι καταδικασμένα να παραμείνουν νάνοι. Είτε μιλάμε για ενυδρείο είτε λίμνη. Όταν θέλω μικρότερα ψάρια, πολύ απλά επιλέγω είδη που παραμένουν μικρά και δεν αναγκάζω τα μεγαλύτερα να το πράξουν αυτό για δική μου ευχαρίστηση. Φιλικότατα τα επισημάνω αυτά Γιάννο, πράγμα που υποστηρίζω και θα συνεχίσω να πράττω.


Μπορούμε να συνδυάσουμε την φυσικότητα με μεγάλα ΚΟΙ αλλά ο χώρος που θα διαθέσουμε πρέπει να είναι τεράστιος.

Εδώ συμφωνώ και επαυξάνω...

Υ/Γ για προβληματισμό
Σε μια φυσική λίμνη ποιος είναι αυτός που μαζεύει τα φύλλα από τα δέντρα, που αφαιρεί κορμούς από δέντρα που πέφτουν στο νερό, που καθαρίζει τον πυθμένα, που φροντίζει για το φαγητό τον ψαριών?

Ναι, σε μια φυσική λίμνη όμως εκατοντάδων χιλιάδων κυβικών μέτρων νερού, που υποστηρίζεται από συνεχόμενη ροή φρέσκου νερού κάποιου ποταμού που είναι πλούσια σε οξυγόνο ιχνοστοιχεία και θρεπτικές ουσίες για τα ζωντανά που βρίσκονται πολύ χαμηλά στην βάση της πυραμίδας του βιότοπου αυτού και όχι μόνο.

yiannossavva
07-06-10, 08:12
Συμφωνώ σε όλα, εκτός σε κάποιες μικρές παραγράφους.


Γιάννο, είμαι στο χώρο αρκετά χρόνια και μπορώ να επιφέρω γνώμη από προσωπική μου πείρα, έστω και αν είχα μικρό κύκλωμα. Πράσινο νερό δεν είχα ποτέ, ακόμα και σήμερα έστω και αν δεν έχω UV! Μόνο για ένα μικρό διάστημα είχα UV που στην περίοδο αυτή δεν είχα δει κάτι το διαφορετικό. Οπότε επέλεξα να την αφαιρέσω εντελώς μιας και αυτό που ήθελα τότε ήταν ισχυρότερη φίλτρανση. Το αν έκανα λανθασμένη ή σωστή κίνηση, παραμένει προσωπική επιλογή. Διαβάζοντας όμως και ακολουθώντας τις συζητήσεις που διεξάγονται γι' αυτό το θέμα, αυτήν την δεδομένη στιγμή, θέλω UV.



Γιάννο, οι ξένοι πολύ εύστοχα ονομάζουν τα κλειστά κυκλώματα μας POND (ελληνιστή δεξαμένες), είτε είναι φτιαγμένα από λάινερ είτε τσιμέντο. Και στις δύο περιπτώσεις δεν υπάρχει καμία απολύτως διαφορά, γιατί μιλάμε για ένα κλειστό κύκλωμα. Ένα κλειστό κύκλωμα δεν μπορεί με κανέναν απολύτως τρόπο να αντικαταστήσει ή να πλησιάσει έστω και στο ελάχιστον ένα πραγματικό βιότοπο, όσα πειράματα και αν κάνουμε. Οπότε μην συγκρίνεις τη δική σου λίμνη με μια τσιμεντένια κατασκευή, γιατί μιλάμε για το ίδιο ακριβώς αποτέλεσμα. Οπότε το μοναδικό που αλλάζει είναι οι κάτοικοί του.



Το αν θέλω μικρά ή μεγάλα κοι, δεν είναι επιλογή, είναι βασικά θέμα σωστής διατήρησης και υγείας. Σε καμία απολύτως περίπτωση δεν συνίσταται διατήρηση οποιωνδήποτε οργανισμών σε ένα κλειστό κύκλωμα από την στιγμή που είναι καταδικασμένα να παραμείνουν νάνοι. Είτε μιλάμε για ενυδρείο είτε λίμνη. Όταν θέλω μικρότερα ψάρια, πολύ απλά επιλέγω είδη που παραμένουν μικρά και δεν αναγκάζω τα μεγαλύτερα να το πράξουν αυτό για δική μου ευχαρίστηση. Φιλικότατα τα επισημάνω αυτά Γιάννο, πράγμα που υποστηρίζω και θα συνεχίσω να πράττω.




Εδώ συμφωνώ και επαυξάνω...



Ναι, σε μια φυσική λίμνη όμως εκατοντάδων χιλιάδων κυβικών μέτρων νερού, που υποστηρίζεται από συνεχόμενη ροή φρέσκου νερού κάποιου ποταμού που είναι πλούσια σε οξυγόνο ιχνοστοιχεία και θρεπτικές ουσίες για τα ζωντανά που βρίσκονται πολύ χαμηλά στην βάση της πυραμίδας του βιότοπου αυτού και όχι μόνο.


Βασίλη όταν μιλάω για λίμνη δεν μιλώ για τρόπο κατασκευής αν είναι από τσιμέντο η λάινερ. Μιλάω αν θα είναι με φυτά η όχι. Για εμένα πάντοτε δεν νοείται λίμνη χωρίς φυτά αλλά ενυδρείο στην αυλή. Ποια η διαφορά του ενυδρείου που έχουμε στα σπίτια μας με μια (λίμνη) που έχουμε στην αυλή μας χωρίς φυτά?

Δεν είπα ότι είναι επιλογή μας στο πόσο θα μεγαλώσουν τα ΚΟΙ μας. Αυτό που λέω είναι ότι αναλόγως τον χώρο που θα τους δοθεί να μεγαλώσουν ανάλογα. Ξέρουμε ώμος όλοι μας ότι δεν είναι το μοναδικό που πρέπει να προσέξουμε αλλά είναι και άλλα πολλά. Το πρώτιστο για εμένα είναι τα γονίδια μετά ο χώρος και μετά η ποιότητα του νερού……….και ακολουθούν τα υπόλοιπα.

Δεν προτείνω την χρήση της λάμπας από την στιγμή που το νερό σου δεν πρασίνισε ποτέ.

in the pond
07-06-10, 08:20
Μιλάω αν θα είναι με φυτά η όχι. Για εμένα πάντοτε δεν νοείται λίμνη χωρίς φυτά αλλά ενυδρείο στην αυλή. Ποια η διαφορά του ενυδρείου που έχουμε στα σπίτια μας με μια (λίμνη) που έχουμε στην αυλή μας χωρίς φυτά?
Γιάννο, θα σου το θέσω διαφορετικά. Ποια η διαφορά ενός μεγάλου ενυδρείου που το έχουμε σε εξωτερικό χώρο με πολλά φυτά (όπως π.χ. ένα ενυδρείο του Raven) και τη δική σου λίμνη? Θεώρησε δεδομένη την υπερχείλιση αφού σου αρέσει. Μπορεί αυτό το ενυδρείο να το πεις φυσική λίμνη?

Δεν είπα ότι είναι επιλογή μας στο πόσο θα μεγαλώσουν τα ΚΟΙ μας. Αυτό που λέω είναι ότι αναλόγως τον χώρο που θα τους δοθεί να μεγαλώσουν ανάλογα. Ξέρουμε ώμος όλοι μας ότι δεν είναι το μοναδικό που πρέπει να προσέξουμε αλλά είναι και άλλα πολλά. Το πρώτιστο για εμένα είναι τα γονίδια μετά ο χώρος και μετά η ποιότητα του νερού……….και ακολουθούν τα υπόλοιπα. Τα γονήδια εδώ δεν έχουν καμία απολύτως θέση. Το ξαναλέω. Από την στιγμή που ο τεχνητός μας βιότοπος δεν προϋποθέτει όλες τις απαιτούμενες παραμέτρους για να δεχτεί ένα συγκεκριμένο είδος, πολύ απλά αποφεύγουμε την χρήση του.;)


Δεν προτείνω την χρήση της λάμπας από την στιγμή που το νερό σου δεν πρασίνισε ποτέ. Δεν διαφωνώ μαζί σου!

yiannossavva
07-06-10, 08:50
Γιάννο, θα σου το θέσω διαφορετικά. Ποια η διαφορά ενός μεγάλου ενυδρείου που το έχουμε σε εξωτερικό χώρο με πολλά φυτά (όπως π.χ. ένα ενυδρείο του Raven) και τη δική σου λίμνη? Θεώρησε δεδομένη την υπερχείλιση αφού σου αρέσει. Μπορεί αυτό το ενυδρείο να το πεις φυσική λίμνη?

Όχι λίμνη δεν είναι. Όσα φυτά και να βάλεις πάντα θα είναι ενυδρείο, όχι μόνο θέμα χώρου αλλά και κατασκευής. Δεν παύει να είναι ένα ορθογώνιο μικρό γυάλινο κουτή.


Τα γονήδια εδώ δεν έχουν καμία απολύτως θέση. Το ξαναλέω. Από την στιγμή που ο τεχνητός μας βιότοπος δεν προϋποθέτει όλες τις απαιτούμενες παραμέτρους για να δεχτεί ένα συγκεκριμένο είδος, πολύ απλά αποφεύγουμε την χρήση του.;)

Και ώμος έχουν. Φαντάσου ένα ζευγάρι κινέζων 1,50 με τα χέρια στην ανάταση να κάνουν ένα διάμετρο παιδί. :D
Και πως εξηγείτε από την γέννα την δικιά μου να έχω ψάρια από 1 εκατοστό μέχρι και 5 με της ίδιες ακριβός συνθήκες?






:confused::confused::confused::confused::confused: :confused::confused:

MIXALIS CYPRUS
07-06-10, 13:18
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από yiannossavva http://www.aquatek.gr/vb/images/buttons/viewpost.gif (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=454119#post454119)
Δεν προτείνω την χρήση της λάμπας από την στιγμή που το νερό σου δεν πρασίνισε ποτέ.

Δεν διαφωνώ μαζί σου!
__________________
Φιλικά Βασίλης



Για αυτόν ακριβώς το λόγο θέλω να δοκιμάσω αρχικά χωρίς την uv. Ξέρω ότι ισχύει αυτό που μ είπατε και πρέπει να περιμένω έξαρση αλγης αφενός γιατί θα είναι καινούρια λίμνη ,αφετέρου γιατί είναι καλοκαίρι και ο ηλιος θα συμβάλει στην ενίσχυση της .
Όμως είναι μια πρόκληση και αφού εσείς τα καταφέρατε μπορούμε να προσπαθήσουμε και εμείς. Εξαλλου δεν θα ειναι ανεπανορθωτη η ζημια αν αποτυχουμε ..Ευκολα μπορει να τοποθετηθει η uv στο μελλον.

in the pond
07-06-10, 14:18
Όχι λίμνη δεν είναι. Όσα φυτά και να βάλεις πάντα θα είναι ενυδρείο, όχι μόνο θέμα χώρου αλλά και κατασκευής. Δεν παύει να είναι ένα ορθογώνιο μικρό γυάλινο κουτή.


Γιάννο, δεν "έπιασες" αυτό που ήθελα να σου πω... Θα το κάνω απλό ώστε να καταλάβουν και όλοι οι άλλοι:

Φαντάσου ένα "ενυδρείο" σε ακανόνιστο σχήμα τουλάχιστον 5000 λίτρων με υπερχύλιση, υπόστρωμα στον πυθμένα, πολλά φυτά, έντομα και λοιπούς οργανισμούς έξω στην αυλή. Τί λιγότερο έχει να προσφέρει από τη δική σου λίμνη, ώστε η μια να αποκαλείται φυσική λίμνη και η άλλη όχι? :p

Για αυτόν ακριβώς το λόγο θέλω να δοκιμάσω αρχικά χωρίς την uv. Ξέρω ότι ισχύει αυτό που μ είπατε και πρέπει να περιμένω έξαρση αλγης αφενός γιατί θα είναι καινούρια λίμνη ,αφετέρου γιατί είναι καλοκαίρι και ο ηλιος θα συμβάλει στην ενίσχυση της .
Όμως είναι μια πρόκληση και αφού εσείς τα καταφέρατε μπορούμε να προσπαθήσουμε και εμείς. Εξαλλου δεν θα ειναι ανεπανορθωτη η ζημια αν αποτυχουμε ..Ευκολα μπορει να τοποθετηθει η uv στο μελλον.

Μιχάλη, ένα είναι το σίγουρο. Για την αρχή οπωσδήποτε ΜΗΝ υπερβάλεις στον αριθμό των ψαριών. Έτσι?

MIXALIS CYPRUS
07-06-10, 16:58
Σε καμία περίπτωση ..Μην ανησυχείς .Θα ξεκινήσω με 1-2 χρυσοψαρα και σιγά σιγά θα προχωρω αλλά γενικά δεν θελω να εχω ουτε την ιχθυοφορτηση ουτε τις συνεπιες της .
Έτσι και αλλιώς πρωταρχικός μου στοχος είναι να αποφύγω όσο είναι δυνατον την αλγη ..

yiannossavva
07-06-10, 20:49
Γιάννο, δεν "έπιασες" αυτό που ήθελα να σου πω... Θα το κάνω απλό ώστε να καταλάβουν και όλοι οι άλλοι:

Φαντάσου ένα "ενυδρείο" σε ακανόνιστο σχήμα τουλάχιστον 5000 λίτρων με υπερχύλιση, υπόστρωμα στον πυθμένα, πολλά φυτά, έντομα και λοιπούς οργανισμούς έξω στην αυλή. Τί λιγότερο έχει να προσφέρει από τη δική σου λίμνη, ώστε η μια να αποκαλείται φυσική λίμνη και η άλλη όχι? :p





Αυτό που περιγράφεις δεν είναι ενυδρείο αλλά λίμνη! ;)
-------------------------
Σε καμία περίπτωση ..Μην ανησυχείς .Θα ξεκινήσω με 1-2 χρυσοψαρα και σιγά σιγά θα προχωρω αλλά γενικά δεν θελω να εχω ουτε την ιχθυοφορτηση ουτε τις συνεπιες της .
Έτσι και αλλιώς πρωταρχικός μου στοχος είναι να αποφύγω όσο είναι δυνατον την αλγη ..

Χε χε έτσι λέμε όλοι στην αρχή…..λίγα ψάρια και τέτοια. :D
Θα δω πόσο θα αντέξεις.:D:D

Για να δούμε τα αποτελέσματα του πειράματος που θα κάνεις.
Οι προβλέψεις μου είναι ότι αν βάλεις 2-3 ψάρια και αρκετά φυτά θα γλιτώσεις από την άλγη.
-------------------------
Ααααα μην ξεχάσω πάλι.
Ο Άντρος ήρθε από εδώ προχθές και συνεννοηθήκαμε για την διαμάχη που είχαμε! :smt052

Ο γραπτός λόγος εύκολα παρεξηγείτε. Άλλο να τα λες πρόσωπο με πρόσωπο…….μπορείς να δώσεις και καμιά μπουνιά. :D:D:D:D:D

Μην νομίσετε ότι παρεξηγηθήκαμε ;)

MIXALIS CYPRUS
07-06-10, 21:03
Μην νομίσετε ότι παρεξηγηθήκαμε ;)

Ωραια επειδη σε λιγο θα εχω και αλλες αποριες σχετικα με το air deffuser και την οξυγονωση της λιμνης αρα μην πεταξετε τα γαντια ! :):):):)

POURITANOS
07-06-10, 21:21
Σε καμία περίπτωση ..Μην ανησυχείς .Θα ξεκινήσω με 1-2 χρυσοψαρα και σιγά σιγά θα προχωρω αλλά γενικά δεν θελω να εχω ουτε την ιχθυοφορτηση ουτε τις συνεπιες της .
Έτσι και αλλιώς πρωταρχικός μου στοχος είναι να αποφύγω όσο είναι δυνατον την αλγη ..

Για μια λίμνη πάνω από 4000 λίτρα και μιλάς για 1-2 χρυσόψαρα!!!!!!!!zw:smt084zw
Είναι σαν να μην έβαλες κανένα.:smt120
Όταν λεμε λίγα ψαριά . :D
Για τα συγκεκριμένα λίτρα 20 μικρά χρυσόψαρα για αρχή.
Θα είναι οκ.

Αν θέλεις να στρώσεις την λίμνη θα την αφήσεις Κανά μήνα χωρίς ψαριά γεμάτη με νερό.

Μη φτάσουμε σε σημείο να κοροϊδεύουμε των εαυτό μας.
Με 2 χρυσόψαρα στρώνουμε ενυδρεία των 100 λίτρων.

Andros
07-06-10, 21:22
Ωραια επειδη σε λιγο θα εχω και αλλες αποριες σχετικα με το air deffuser και την οξυγονωση της λιμνης αρα μην πεταξετε τα γαντια ! :):):):)

Εγω παντως δεν τα πεταξα, αλλα τα κρεμασα............

Ευχομαι σε ολους καλη συνεχεια.....

MIXALIS CYPRUS
07-06-10, 21:27
Εγω παντως δεν τα πεταξα, αλλα τα κρεμασα............

Ευχομαι σε ολους καλη συνεχεια.....

Σαν τον Νικοπολιδη που το δηλωσε σημερα :)

POURITANOS
07-06-10, 21:32
Σαν τον Νικοπολιδη που το δηλωσε σημερα :)

Μπα μάλλον από απογοήτευση .:(
Και όχι από γεράματα όπως ο Νικοπολιδης

MIXALIS CYPRUS
07-06-10, 21:35
Μπα μάλλον από απογοήτευση .:(
Και όχι από γεράματα όπως ο Νικοπολιδης

Μεταξυ μας .. λεμε τωρα κανενας απο τους 2 δεν μπορει να αποχωρησει

POURITANOS
07-06-10, 21:45
Σε καμία περίπτωση ..Μην ανησυχείς .Θα ξεκινήσω με 1-2 χρυσοψαρα και σιγά σιγά θα προχωρω αλλά γενικά δεν θελω να εχω ουτε την ιχθυοφορτηση ουτε τις συνεπιες της .
Έτσι και αλλιώς πρωταρχικός μου στοχος είναι να αποφύγω όσο είναι δυνατον την αλγη ..

Η άλγη έχει να κάνει κύριος με την ηλιακή ακτινοβολία και την θερμοκρασία.
(Των χειμώνα δεν θα δεις ποτέ άλγη).

Και σαν δεύτερο λόγω την ιχθυοφόρτιση και την έλλειψη ανταγωνισμό των φυτών της λίμνης.. Καλά μην περιμένεις να κάνουν δουλειά τα φυτά της λίμνης των πρώτο χρόνο λειτουργίας της . Μια και τα φυτά όσα και να βάλεις θα περνάνε στάδιο προσαρμογής.

Την δεύτερη χρονιά θα μπορέσεις να καταλάβεις αν τα φυτά σου είναι αρκετά ώστε να μπορούν να ανταγωνιστούν την άλγη.

Από μένα σαν συμβουλή αν δεν θες άλγη. Προσπάθησε να προσφέρεις περισσότερη σκίαση στην λίμνη. (πρώτο χρόνο λειτουργίας)

MIXALIS CYPRUS
07-06-10, 21:52
Η άλγη έχει να κάνει κύριος με την ηλιακή ακτινοβολία και την θερμοκρασία.
(Των χειμώνα δεν θα δεις ποτέ άλγη).

Και σαν δεύτερο λόγω την ιχθυοφόρτιση και την έλλειψη ανταγωνισμό των φυτών της λίμνης.. Καλά μην περιμένεις να κάνουν δουλειά τα φυτά της λίμνης των πρώτο χρόνο λειτουργίας της . Μια και τα φυτά όσα και να βάλεις θα περνάνε στάδιο προσαρμογής.

Την δεύτερη χρονιά θα μπορέσεις να καταλάβεις αν τα φυτά σου είναι αρκετά ώστε να μπορούν να ανταγωνιστούν την άλγη.

Από μένα σαν συμβουλή αν δεν θες άλγη. Προσπάθησε να προσφέρεις περισσότερη σκίαση στην λίμνη. (πρώτο χρόνο λειτουργίας)




Βασιλη εχω ηδη αρκετα σε γλαστρολιμνη που βλεπει απευθειας ηλιο αρα δεν νομιζω να τα πειραξει πολυ η μεταφορα διπλα στην λιμνη . Δες http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=40813

Σκια στο σημειο ..ναι το εχω στο μυαλο μου κ προσπαθω να βρω πατεντες . Σκεφτομαι να βαλω αρκετα μεγαλους παπυρους που νομιζω θα δουλεψουν .. εκτος απο δεντρα κλπ καποιος αλλος τροπος? Ισως καποιο μεγαλο αλλο μεγαλο φυτο λιμνης ?

MIXALIS CYPRUS
17-06-10, 14:07
Μεταξυ μας .. λεμε τωρα κανενας απο τους 2 δεν μπορει να αποχωρησει



Οπως ειχα προβλέψει ο Νικοπολιδης δεν μπόρεσε να αποχωρήσει και ανανέωσε στον Ολυμπιακό για ενα χρόνο ακομα

http://www.sportdog.gr/v3/article.aspx?article_id=136602&comm_id=490932

Περιμένουμε τωρα και τον Αντρο για να παμε ταμείο ! !:D:D


Α τελικα λογο έκτακτων επαγγελματικών υποχρεώσεων δεν θα εχω τον χρονο που ηθελα για να παλεψω την αλγη της λιμνης χωρις την uv αρα θα βαλω για να ειμαστε σιγουροι.

Θα ήθελα ομως παααρα πολυ να προσπαθήσω να τα καταφέρω χωρις το εξάρτημα αυτο αλλα οι συνθήκες δεν μ το επιτρέπουν..

Κριμα

Andros
20-06-10, 18:14
...να κάνω και εγώ μια εμβόλιμη ερώτηση χωρίς να με πλακώσετε;

Εδώ υπάρχουν αμφιβολίες για την χρησιμότητα και αποτελεσματικότητα της UV σε ενυδρείο που μιλάμε για πολύ λιγότερα λίτρα, σε μια λίμνη 15.000 και 20.000 λίτρων ποια είναι η UV που θα κάνει πραγματικά δουλειά;

Αναλογα με τα λιτρα υπαρχουν και οι καταλληλες UV.

Εδω και 2 εβδομαδες εχει ερθει ο Ρονης απο δω και εχει βαλει (για καποιους) τον πιο κατω αχρειαστο εξοπλισμο δοκιμαστικα βεβαια και το αποτελεσμα.....δειτε το.

Περιττο να πω οτι σε ενα μηνα απο σημερα θα φυγουν αυτα που βλεπετε και θα μπουν τα ιδια μεν.... αλλα καινουργια.......
Και φυσικα οτι βλεπετε μεσα και εξω απο την λιμνη θα φυγουν ολα...γλαστρες, πετρες, κ.λ.π.....
Ο εξοπλισμος επισης δεν θα φαινεται.

Θα γινει δηλαδη μια δεξαμενη καθαρα για κοι.

Γιατι???????
Γιατι ετσι μας αρεσει!!!!!!!!!!!

Με τη σειρα οι φωτο...
Η πρωτη οπως ηταν πριν και οι υπολοιπες μετα την τοποθετηση του EASY POND και της UV.
Μεσα σε 4 μερες ηρθε το αποτελεσμα που βλεπετε :D
http://www.aquatek.gr/rimages/albums-xx120-andros_petrou-20-6-2010057.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-xx120-andros_petrou-20-6-2010159.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-xx120-andros_petrou-20-6-2010161.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-xx120-andros_petrou-20-6-2010189.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-xx120-andros_petrou-20-6-2010190.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-xx120-andros_petrou-20-6-2010207.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-xx120-andros_petrou-20-6-2010208.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-xx120-andros_petrou-20-6-2010209.jpg

Γιώργος Κ
20-06-10, 18:25
Πραγματικα θεαματικη διαφορα!!!! :smt023:smt023

Πολυ ομορφα ψαρια οπως και η λιμνη ολοκληρη! Να τα χαιρεσαι!!! :p

in the pond
20-06-10, 20:19
...να κάνω και εγώ μια εμβόλιμη ερώτηση χωρίς να με πλακώσετε;

Εδώ υπάρχουν αμφιβολίες για την χρησιμότητα και αποτελεσματικότητα της UV σε ενυδρείο που μιλάμε για πολύ λιγότερα λίτρα, σε μια λίμνη 15.000 και 20.000 λίτρων ποια είναι η UV που θα κάνει πραγματικά δουλειά;

Αναλογα με τα λιτρα υπαρχουν και οι καταλληλες UV.

Εδω και 2 εβδομαδες εχει ερθει ο Ρονης απο δω και εχει βαλει (για καποιους) τον πιο κατω αχρειαστο εξοπλισμο δοκιμαστικα βεβαια και το αποτελεσμα.....δειτε το.

Περιττο να πω οτι σε ενα μηνα απο σημερα θα φυγουν αυτα που βλεπετε και θα μπουν τα ιδια μεν.... αλλα καινουργια.......
Και φυσικα οτι βλεπετε μεσα και εξω απο την λιμνη θα φυγουν ολα...γλαστρες, πετρες, κ.λ.π.....
Ο εξοπλισμος επισης δεν θα φαινεται.

Θα γινει δηλαδη μια δεξαμενη καθαρα για κοι.

Γιατι???????
Γιατι ετσι μας αρεσει!!!!!!!!!!!

Με τη σειρα οι φωτο...
Η πρωτη οπως ηταν πριν και οι υπολοιπες μετα την τοποθετηση του EASY POND και της UV.
Μεσα σε 4 μερες ηρθε το αποτελεσμα που βλεπετε :D


Άντρο, σαν να είδα το easy pod να δουλεύει πάνω από το επίπεδο του νερού?

Πολύ καλή δουλειά όντως. Τώρα, μπορείς να χαίρεσαι τη λίμνη σου. Καλή απόλαυση και πρόσεχε μην πιαστείς την ώρα που το καθαρίζεις...;)

yiannossavva
20-06-10, 20:22
Άντρο επειδή φωτογραφίζεις εμένα με τα λεγόμενα σου να σου πω όταν ήρθε ο Ρόνις εδώ και μιλήσαμε, θεωρήσαμε δεδομένο το αποτέλεσμα με τον τελευταίο εξοπλισμό που πρόσθεσες. Αξιοσημείωτο είναι ότι τώρα η λίμνη σου δουλεύει με 3 φίλτρα 2 αντλίες και 1 U.V τέρας! Αλήθεια δεν μας είπες την συνολική κατανάλωση της λίμνης σου τώρα.
Αν δεν το γράψεις εσύ το γράφω εγώ.
Επίσης πές το κόστος αυτόν τον φίλτρων και της U.V
Όσον αφορά την ερώτηση σου αν χρειάζεται η U.V η όχι σου απαντάω ότι στην δικιά σου περίπτωση χρειάζεται. Γιατί πολύ απλά δεν έχεις ικανοποιητικά φυτά για να κάνουν την δουλειά της U.V
Αυτό είναι το πρώτο σκέλος της απάντησης μου.
Αύριο το δεύτερο σκέλος που θα μιλάω μόνο με φωτογραφίες από την λίμνη μου που δεν έχει U.V δεν έχει botton aeration drain, 2 αντλίες, 3 φίλτρα.

Με λίγα λόγια θα δείτε φωτογραφίες από την ακατάλληλη λίμνη μου για ΚΟΙ που δουλεύει μόνο με μια αντλία και D.I.Y φίλτρο.

Ααααααα μην το ξεχάσω. Η συνολική κατανάλωση μου είναι 144watt!

in the pond
20-06-10, 20:32
Άντρο επειδή φωτογραφίζεις εμένα με τα λεγόμενα σου να σου πω όταν ήρθε ο Ρόνις εδώ και μιλήσαμε, θεωρήσαμε δεδομένο το αποτέλεσμα με τον τελευταίο εξοπλισμό που πρόσθεσες. Αξιοσημείωτο είναι ότι τώρα η λίμνη σου δουλεύει με 3 φίλτρα 2 αντλίες και 1 U.V τέρας! Αλήθεια δεν μας είπες την συνολική κατανάλωση της λίμνης σου τώρα.
Αν δεν το γράψεις εσύ το γράφω εγώ.
Επίσης πές το κόστος αυτόν τον φίλτρων και της U.V
Όσον αφορά την ερώτηση σου αν χρειάζεται η U.V η όχι σου απαντάω ότι στην δικιά σου περίπτωση χρειάζεται. Γιατί πολύ απλά δεν έχεις ικανοποιητικά φυτά για να κάνουν την δουλειά της U.V
Αυτό είναι το πρώτο σκέλος της απάντησης μου.
Αύριο το δεύτερο σκέλος που θα μιλάω μόνο με φωτογραφίες από την λίμνη μου που δεν έχει U.V δεν έχει botton aeration drain, 2 αντλίες, 3 φίλτρα.

Με λίγα λόγια θα δείτε φωτογραφίες από την ακατάλληλη λίμνη μου για ΚΟΙ που δουλεύει μόνο με μια αντλία και D.I.Y φίλτρο.

Ααααααα μην το ξεχάσω. Η συνολική κατανάλωση μου είναι 144watt!

Ένα φίλτρο είναι αρκετό Γιάννο. Μόνο το eazy pod θα καλύψει τη λίμνη του Άντρου εύκολα. Απλά τώρα που είναι η αρχή, λίγη υπομονή να στρώσουν τα πράγματα.;)

Θα μιλήσουμε σε κανένα χρόνο, όταν πια μιλήσουμε για μεγέθη.

Andros
20-06-10, 20:48
Άντρο επειδή φωτογραφίζεις εμένα με τα λεγόμενα σου να σου πω όταν ήρθε ο Ρόνις εδώ και μιλήσαμε, θεωρήσαμε δεδομένο το αποτέλεσμα με τον τελευταίο εξοπλισμό που πρόσθεσες. Αξιοσημείωτο είναι ότι τώρα η λίμνη σου δουλεύει με 3 φίλτρα 2 αντλίες και 1 U.V τέρας! Αλήθεια δεν μας είπες την συνολική κατανάλωση της λίμνης σου τώρα.
Αν δεν το γράψεις εσύ το γράφω εγώ.
Επίσης πές το κόστος αυτόν τον φίλτρων και της U.V
Όσον αφορά την ερώτηση σου αν χρειάζεται η U.V η όχι σου απαντάω ότι στην δικιά σου περίπτωση χρειάζεται. Γιατί πολύ απλά δεν έχεις ικανοποιητικά φυτά για να κάνουν την δουλειά της U.V
Αυτό είναι το πρώτο σκέλος της απάντησης μου.
Αύριο το δεύτερο σκέλος που θα μιλάω μόνο με φωτογραφίες από την λίμνη μου που δεν έχει U.V δεν έχει botton aeration drain, 2 αντλίες, 3 φίλτρα.

Με λίγα λόγια θα δείτε φωτογραφίες από την ακατάλληλη λίμνη μου για ΚΟΙ που δουλεύει μόνο με μια αντλία και D.I.Y φίλτρο.

Ααααααα μην το ξεχάσω. Η συνολική κατανάλωση μου είναι 144watt!


Και επειδη ολα τα ξερεις εσυ... ξερη κολοκα :D μονο το easy pond θα μεινει τα αλλα φιλτρα θα φυγουν και θα μπει εξωτερικη αντλια που μαζι με την UV θα εχω συνολικη καταναλωση 116 watt.

Επισης μιας και θα βαλεις αυριο φωτο βαλε και φωτο τον καταρακτη σου με το βαρελλι απο κατω γεματο σφουγγαρια για να μαζευει την βρωμια που φευγει απο τα φιλτρα σου γιατι οπως βλεπω βαζεις φωτο επιλεκτικα!!!!!!!!!

Και φυσικα δεν φωτογραφιζω εσενα με τα πιο πανω απλα αν διαβασεις ξανα το θεμα απο την αρχη θα καταλαβεις...;)

Αυτο που θα κανω εγω το κανουν εκατομμυρια οποταν ο καθενας κανει οτι θελει........
Και το κανω γιατι πολυ απλα ετσι μ'αρεσει εμενα και πολλων αλλων που θελουν ψαρια οπως πρεπει.......

ronis
20-06-10, 22:34
zw


1) οποίος αποδείξει ότι το easy pod μπουκόνι κερδίζει άλω ένα δωρεάν
2) οποίος αποδείξει ότι το bottom drain για λίμνη μπλοκαρι ποιο εύκολα οπό την αντλία του παίρνει αλί μια δωρεάν
3) οποίος νομίζει ότι το easy pod είναι ακριβότερο από 560 ευρώ καιρός για www.cypruskoi.com (http://www.cypruskoi.com/)
4) για οποίους νομίζουν ότι η λίμνη δουλεβι χωρίς φίλτρα καιρός να αφερέσουν τα δικατους …
5) για οποίους νομίζουν ότι τα nexus είναι τύχεα τα καλύτερα φίλτρα για κοι ponds από το 2004 , δεν νομίζω …
6) όσο για τις uv δεν χρειάζονται αν η λίμνη σας είναι κριμένη κάτω από δέντρα γέφυρες πέργολες φυτά νούφαρα κ.τ.λ.



ps
συγνώμη για την ενοχλήσει ………..

Πάνος
20-06-10, 23:12
σε 4 μερες??? μπραβο διαφορα!!!

MIXALIS CYPRUS
20-06-10, 23:31
[QUOTE=MIXALIS CYPRUS;457212]

Περιμένουμε τωρα και τον Αντρο για να παμε ταμείο ! !:D:D




Ταμειο !;);)

Κρυσταλλο η λιμνη ! Ομορφα!:p

yiannossavva
21-06-10, 07:08
in the pond (http://www.aquatek.gr/vb/member.php?u=2386)
Ένα φίλτρο είναι αρκετό Γιάννο. Μόνο το eazy pod θα καλύψει τη λίμνη του Άντρου εύκολα. Απλά τώρα που είναι η αρχή, λίγη υπομονή να στρώσουν τα πράγματα.file:///C:/Users/Tuch/AppData/Local/Temp/msohtml1/01/clip_image001.gif

Θα μιλήσουμε σε κανένα χρόνο, όταν πια μιλήσουμε για μεγέθη.

Δεν διαφώνησα ποτέ στο ότι το easy pod κάνει δουλειά, αλλά ούτε και στο θέμα του μεγέθους. Τώρα γιατί το γράφεις αυτό?????????????
Βρες μου σε παρακαλώ που έγραψα το αντίθετο.



Andros (http://www.aquatek.gr/vb/member.php?u=2228)
Και επειδη ολα τα ξερεις εσυ... ξερη κολοκα file:///C:/Users/Tuch/AppData/Local/Temp/msohtml1/01/clip_image002.gifμονο το easy pond θα μεινει τα αλλα φιλτρα θα φυγουν και θα μπει εξωτερικη αντλια που μαζι με την UV θα εχω συνολικη καταναλωση 116 watt.

Δεν μπορώ να καταλάβω τον λόγο που δεν λέτε την αλήθεια. Τη κερδίζεται?
Πες μας αναλυτικά σε watt για αντλία, αεραντλία, U.V για αυτόν το εξοπλισμό που έχεις. Σε θυμίζω ότι μου έχεις πει ότι μόνο η αεραντλία είναι 65Watt!
Αν θα βάλεις και την αντλία που μου είχες πει 12,000 λίτρα/ωρα Sequence 12000 (http://www.koibitz.com/scripts/prodList.asp?idCategory=282) θα ήταν καλό να αναφέρουμε και την τιμή της, στην κυπριακή αγορά τουλάχιστον, που είναι μόλις 850euro!

Επισης μιας και θα βαλεις αυριο φωτο βαλε και φωτο τον καταρακτη σου με το βαρελλι απο κατω γεματο σφουγγαρια για να μαζευει την βρωμια που φευγει απο τα φιλτρα σου γιατι οπως βλεπω βαζεις φωτο επιλεκτικα!!!!!!!!!

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-q405-yiannossavva-dsc09540.jpg

Να και η φωτογραφία που ζήτησες. Θα σου χαλάσω χατίρι ρε σι?
Να σε θυμίσω ακόμη ότι το είχα αναφέρει ότι με το νέο φίλτρο που έχω κάνει έβαλα τα σφουγγάρια δοκιμαστικά στον καταρράκτη για να δω την εξέλιξη. Δεν έκρυψα ποτέ και τίποτα ότι αφορά την λίμνη, αντιθέτως με εσένα που δεν θυμάμαι από πότε έχεις να βάλεις φωτογραφία από την λίμνη σου. Αλήθεια με το άρρωστο ΚΟΙ τη έγινε? Την γλίτωσε τελικά?
Τελικά το μπλε βαρέλι δεν είναι άσχημο εκεί αφού θα καλυφθεί από τα φυτά. Θα το αφήσω εκεί τελικά τώρα που το ξανασκέφτομαι, θα του κτίσω και πέτρες γύρο γύρο.!



Και φυσικα δεν φωτογραφιζω εσενα με τα πιο πανω απλα αν διαβασεις ξανα το θεμα απο την αρχη θα καταλαβεις...file:///C:/Users/Tuch/AppData/Local/Temp/msohtml1/01/clip_image001.gif

Το διάβασα ξανά και πάλι εμένα φωτογραφίζει ρε γμτ μου. Δεν πειράζει μεγαλώνοντας όταν θα μάθω ελληνικά θα κάνω άλλη μια προσπάθεια να το καταλάβω.

Αυτο που θα κανω εγω το κανουν εκατομμυρια οποταν ο καθενας κανει οτι θελει........
Και το κανω γιατι πολυ απλα ετσι μ'αρεσει εμενα και πολλων αλλων που θελουν ψαρια οπως πρεπει.......

Πότε είπα κάτι το αντίθετο? Όλα για την πάρτη μας τα κάνουμε και όπως γουστάρουμε. Και μην μου πεις τώρα ότι σκέφτεσαι τα ψάρια και τέτοια.
Αν σκεφτόσουνα τα ψάρια δεν θα τα είχες σε συνθήκες αιχμαλωσίας. Έστω και 10 ΚΟΙ σε 6000 λίτρα, θα τα άφηνες στο φυσικό τους περιβάλλον.



ronis (http://www.aquatek.gr/vb/member.php?u=6823)

1) οποίος αποδείξει ότι το easy pod μπουκόνι κερδίζει άλω ένα δωρεάν
Θα σου θυμίσω τη έγραψα ακριβός για το φίλτρο.

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-q405-yiannossavva-dsc029522.jpg


Πρώτα να πω ότι είναι φίλτρο ροής.
Το νερό διοχετεύεται από το σημείο (1)
Εσωτερικά βρίσκεται ένα καλάθι το οποίο είναι γεμάτο με βιόμπαλες. (κατάκρίβιαν είναι πλαστικός σωλήνας κομμένος σε κομμάτια ο οποίος έχει μεγάλη επιφάνια)
Το νερό περνάει μέσα από αυτό το υλικό και πηγαίνει από το κέντρο του καλαθιού.
Το κέντρο του καλαθιού είναι συνδεδεμένο με την έξοδο Αρ.(4)
Από εκεί εισέρχεται στην αντλία Αρ. (5) και επιστρέφει στην λίμνη.
Ο καθαρισμός του είναι πού εύκολος.
Συνδέεται ένα κομμάτι σωλήνα στο κέντρο του φίλτρου για να σταματήσει η ροΐ νερού προς την αντλία.
Διοχετεύεται αέρας από την αεραντλία Αρ.(2) προς την βάνα Αρ.(6)
Ο αέρας αυτός διοχετεύετε στον πάτο του φίλτρου με αποτέλεσμα να ανακατεύεται το βιολογικό υλικό που βρίσκεται μέσα στο καλάθι. Ανοίγοντας την βάνα Αρ.3 αφαιρείται όλη η ακαθαρσία που έχει μαζευτεί.
Θεωρό ότι το αποτέλεσμα της φίλτρανσης είναι πολύ καλό.
Τα μειονεκτήματα που εντόπισα είναι τα ακόλουθα.


Απαραίτητα πρέπει η στάθμη του νερού του φίλτρου να είναι στο ίδιο επίπεδο με αυτό της λίμνης, με συνέπεια η εγκατάσταση του να πρέπει να γίνει κάτω από την γη εκτός αν η λίμνη μας βρίσκεται πάνω από αυτήν όπως είναι στην φωτογραφία.
Όταν το φίλτρο αυτό εγκατασταθεί κάτω από την επιφάνια της γης τότε το βρομισμένο νερό (βάνα Αρ 3 που βρίσκεται στο κάτω μέρος του φίλτρου) θα χρειάζεται άλλη μια αντλία για το φέρουμε στην επιφάνια.
Ο χώρος που πρέπει να δημιουργηθεί κάτω από την γη θα πρέπει αν είναι αρκετά μεγάλος για να χωράμε άνετα για θέματα συντήρησης (αντικατάσταση μιας βάνας η επιδιόρθωση μιας διαρροής)
Θα πρέπει να μπει καπάκι από πάνω από αυτό το φρεάτιο για να αποκόψουμε τα νερά της βροχής.
Πολύ ακριβό, το συγκεκριμένο αγοράστηκε χονδρική τιμή 600 εύρο μόνο το φίλτρο, χωρίς αντλία και χωρίς αεραντλία.
Σε περίπτωση που χρησιμοποιήσουμε σύστημα ΒOTTOMDRAINAERATION (που για αυτά τα φίλτρα συνήθως χρησιμοποιείτε αυτό το σύστημα) τα τυχών φύλα που θα πέφτουν στην λίμνη θα μπουκώνουν το φίλτρο. Όταν ένα φύλλο πέσει στην λίμνη θα πάει αναγκαστικά εκεί που πάει και το ρέμα. Για να αποφύγουμε όμως το φίλτρο να μην μας τραβάει και ψάρια αναγκαστικά θα συνδέουμε μια σχάρα. Συνδέοντας την σχάρα τότε το μπούκωμα γίνετε ευκολότερα!



ΔΕΝ θα ήταν δικιά μου επιλογή ένα τέτοιο φίλτρο για τα πολλά μειονεκτήματα που περιέγραψα αναλυτικά ποιο πάνω.
Μου άρεσε όμως ο τρόπος καθαρισμού του και κάνω σκέψεις πως μπορώ να μετατρέψω το δικό μου DIY να κάνω καθαρισμό με αυτό τον τρόπο.
Έχω κάτι στο μυαλό μου θα το ΔΟΚΙΜΑΣΩ και θα σας ενημερώσω με φωτογραφίες και βίντεο.

2) οποίος αποδείξει ότι το bottom drain για λίμνη μπλοκαρι ποιο εύκολα οπό την
αντλία του παίρνει αλί μια δωρεάν

Δεν έχω προσωπική εμπειρία. Ο Άντρος μου το είχε πει αυτό διαβάζοντας ξένα φόρουμ!
3) οποίος νομίζει ότι το easy pod είναι ακριβότερο από 560 ευρώ καιρός για www.cypruskoi.com (http://www.cypruskoi.com/)


4) για οποίους νομίζουν ότι η λίμνη δουλεβι χωρίς φίλτρα καιρός να αφερέσουν τα δικατους …

Το έχουμε εξαντλήσει το θέμα προ πολλού. Σε θυμίζω και πάλι το τι έχω πει.
Όλος αυτός ο εξοπλισμός που βάζουμε στις λίμνες μας είναι επειδή θέλουμε να έχουμε πολύ περισσότερα από τα ψάρια που έπρεπε να έχουμε. Μπορείς να δεις την λίμνη του μέλους Lusi που δουλεύει χωρίς φίλτρο αλλά έχει τα φυτάκια της. Και να ξέρεις ότι είναι πολύ καθαρότερη από της δικές μας!

5) για οποίους νομίζουν ότι τα nexus είναι τύχεα τα καλύτερα φίλτρα για κοι ponds από το 2004 , δεν νομίζω …

6) όσο για τις uv δεν χρειάζονται αν η λίμνη σας είναι κριμένη κάτω από δέντρα γέφυρες πέργολες φυτά νούφαρα κ.τ.λ.

Οι εικόνες μιλούν από μόνες τους.

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-q405-yiannossavva-dsc09557.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-q405-yiannossavva-dsc09554.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-q405-yiannossavva-dsc09553.jpg

Ευτυχώς που έχω και την γέφυρα και μου εξασφαλίζει σκιά!

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-q405-yiannossavva-dsc09552.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-q405-yiannossavva-dsc09551.jpg

Εδώ μπορείτε να δείτε την πέργολα που χθες έβαλα τα ξύλα στην οροφή. Τώρα ποια σκιά μου έκανε πριν την κατασκευή της δεν ξέρω. Ακόμη και τώρα που είναι σχεδόν τελειωμένη ΔΕΝ κάνει σκιά στην λίμνη.

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-q405-yiannossavva-dsc09548.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-q405-yiannossavva-dsc09541.jpg

Αυτά για την ώρα.

Υ/Γ
Μια μέρα θα φτιάξω και εγώ ενυδρείο στη αυλή.

in the pond
21-06-10, 07:31
Γιάννο, πολύ θα ήθελα να δω την δική σου επαναστατική κατασκευή με την υπερχείλιση να δουλεύει με τα τόσα φύλλα των νουφάρων στην επιφάνεια. Για αποδείξεις το αντίθετο, ρίξε μια φούχτα φύλλα κοντά στον καταρράκτη σου και θα δούμε αν το σύστημα δουλεύει με πράξεις. Εννοείται ότι θα τραβάς το γεγονός με την κάμερα πριν βουλιάξουν βέβαια στον πυθμένα. Τί λες?

Επίσης, σου επαναφέρω κάτι που έχεις πει μόλις πριν δύο μήνες:

Βασίλη το θράσος σου είναι απίστευτο, και αφού επιμένεις, και με προκαλείς, θα σου απαντήσω στην γλώσσα που καταλαμβάνεις.

Παρουσίασα ένα eazypod και είπα ότι η ΝΟΝΔΡΙΚΗ του τιμή είναι 600 εύρο.
Ο άνθρωπος που το έχει ΔΕΝ είναι χομπήστας αλλά επαγγελματίας.
Η τιμή ΛΙΑΝΗΚΗΣ που αγοράζουν οι περισσότεροι υπολόγισε την.
Τα λινκς που έδωσα μιλάνε για το nexus 210 και η τιμή του είναι 1200 εύρο.
Μην ξανατολμήσεις να συκοφαντήσεις εναντίον μου. Μην ξαναβάλεις στο στόμα σου λόγια που δεν είπα. Να ξέρεις όλοι έχουμε τα όρια μας.

Σου έγραψα να το αφήσουμε ως εδώ για να μην χαθεί η φιλία μας και έκανα παρουσίαση του φίλτρου χωρίς να σε αναφέρω πουθενά……… και με προκαλείς με λόγια που δεν είπα, Ήμαρτον δηλαδή!!!!!!!!!!!!!!!

Όσο για το φίλτρο αν μένει και πάνω από την στάθμη θα σου απαντήσω και σε αυτό.
Κοροϊδεύεις τον κόσμο. Και σου απαντάω με ερώτηση. Τη θα γίνει αν από ακαθαρσία η ροή του νερού μέσα στο φίλτρο μειωθεί η μπουκώσει?
Θα σου απαντήσω για να μην μπεις στον κόπο. Θα επιστρέψεις σπίτι σου και θα βρεις μια λίμνη άδεια!!!!!!!!!!!!!!!!!! Και τα ψάρια στον πάτο σαν αποξηραμένες σαρδέλες.
Και ο λόγος είναι απλός. Το σύστημα είναι ΡΟΗΣ και όλο το νερό της λίμνης θα φύγει από το καπάκι.

Σε θεωρώ ακατάλληλο για να συντονίζεις μια τέτοια κατηγορία για τη παραπλανείς τα μέλει. Μην ανησυχείς δεν ενδιαφέρομε να πάρω την θέση σου.
Και επειδή το GAB έχει μια ιστορία ζητώ δημόσια από τον Τόλη να σε αφαίρεση από συντονιστή.


Υ.Γ Από σήμερα δεν συμπεριλαμβάνεσαι στους φίλους μου.

...και επειδή από σήμερα δεν θέλω να παίζω το θέατρο του παραλόγου, μπες σε όλα τα φόρουμ για λίμνες και κοι και βρες μου έστω μια περίπτωση μπουκώματος του συγκεκριμένου συστήματος.

Επίσης, επειδή στο παρελθόν έχεις ζητήσει την παύση μου για το θέμα του αν μπορεί να τοποθετηθεί πάνω από την στάθμη του νερού ή όχι, θα σε παρακαλούσα να μπεις ξανά στο βιβλιάριο εγκατάστασης της εταιρείας, να πας στην τέταρτη σελίδα του καταλόγου και διάβασε δυνατά την τελευταία παράγραφο. Το ότι τότε δεν έδωσα περισσότερη σημμασία σε αυτό, το έκανα μόνο και μόνο να σε διαφυλάξω, αλλά εσύ από ότι φαίνεται συνεχίζεις να εξεφτελίζεσαι...

yiannossavva
21-06-10, 08:12
Γιάννο, πολύ θα ήθελα να δω την δική σου επαναστατική κατασκευή με την υπερχείλιση να δουλεύει με τα τόσα φύλλα των νουφάρων στην επιφάνεια. Για αποδείξεις το αντίθετο, ρίξε μια φούχτα φύλλα κοντά στον καταρράκτη σου και θα δούμε αν το σύστημα δουλεύει με πράξεις. Εννοείται ότι θα τραβάς το γεγονός με την κάμερα πριν βουλιάξουν βέβαια στον πυθμένα. Τί λες?

Και βέβαια θα το κάνω. Με την πρώτη ευκαιρία μάλιστα. Το έχω κάνει προ πολλού και ήτανε και ο Άντρας εκεί και το είδε! Πληροφοριακά να σου πω ότι το φύλλο για να κατακαθίσει στον πυθμένα πρέπει να μήνη στάσιμο για κάποια λεπτά η ώρες!
Μέχρι να περάσει αυτός ο χρόνος το φύλλο βρίσκεται ήδη στο καλαθάκι.
Ας μην λέμε πολλά όμως ας αφήσουμε το βίντεο να μιλήσει.


Επίσης, σου επαναφέρω κάτι που έχεις πει μόλις πριν δύο μήνες:

Ναι έτσι ακριβός είπα. Αν μπουκώσει τη θα γίνει?.





...και επειδή από σήμερα δεν θέλω να παίζω το θέατρο του παραλόγου, μπες σε όλα τα φόρουμ για λίμνες και κοι και βρες μου έστω μια περίπτωση μπουκώματος του συγκεκριμένου συστήματος.


Για το ντράιν μου είπε ο Άντρας.
Για το φίλτρο είπα σε περίπτωση που μπουκώσει.




Επίσης, επειδή στο παρελθόν έχεις ζητήσει την παύση μου για το θέμα του αν μπορεί να τοποθετηθεί πάνω από την στάθμη του νερού ή όχι, θα σε παρακαλούσα να μπεις ξανά στο βιβλιάριο εγκατάστασης της εταιρείας, να πας στην τέταρτη σελίδα του καταλόγου και διάβασε δυνατά την τελευταία παράγραφο. Το ότι τότε δεν έδωσα περισσότερη σημμασία σε αυτό, το έκανα μόνο και μόνο να σε διαφυλάξω, αλλά εσύ από ότι φαίνεται συνεχίζεις να εξεφτελίζεσαι...

Ακούστηκε η φωνή μου 2 τετράγωνα πιο πέρα!
Διάβασα και πάλυ την τελευταία παράγραφο που είναι αυτή.
Pump Fed Installation
The Pod comes to you ready for a pump fed installation – all you need to do is fit the rubber
connector (Fig.1.1)to outlet E.
The unit should be situated at a height above the pond water level, to allow adequate
gravity return to the pond (subject to the maximum performance of your chosen pump).
The gravity return pipe work from the exit point of the Pod to the pond needs to be a
minimum of 4 inches (90-115 mm external diameter) and should have no restrictions. Great
care should be taken to ensure that no air locks are created within the gravity return pipe
work. Downward returns with no bends are recommended. The pipe work from the pond
pump to the inlet of the Pod will need to be connected to the 1.5 inch (40mm) slide valve G.
The 4 inch / 90-115 mm (minimum) gravity return pipe work will need to be connected to the
rubber adaptor E on the exit point of the Pod. This fitting when first connected to this pipe
could appear too big (especially 90mm) – it will however reduce with the clip provided and
make a tight seal – this is done with a screwdriver. The return pipe is then extended and
returned to the pond or waterfall as required.



Όπως επίσης και αυτή την παράγραφο που ήτανε η διαφωνία μας.


Please Note: The pump must not be placed on the base of the pond, as failure in the pipe
work or connectors could lead to complete drainage of the pond. The pump should be
raised high enough to leave sufficient water for the fish to survive, in the unlikely event that
this occurs.

Ότι η αντλία δεν συνιστάτε να μπει στην βάση της λίμνης γιατί σε περίπτωση απώλειας η λίμνη θα αδειάσει εντελώς.
Συνεχίζεις να εκτίθεσαι ………… αλλά αφού γουστάρεις οκ!!!!!!!!!!!!!!!

Εδώ είναι και το λίνκ του κατασκευαστή.
http://www.evolutionaqua.com/acatalog/Eazy_Pod_Installation_Brochure.pdf

in the pond
21-06-10, 08:28
Please Note: The pump must not be placed on the base of the pond, as failure in the pipe
work or connectors could lead to complete drainage of the pond. The pump should be
raised high enough to leave sufficient water for the fish to survive, in the unlikely event that
this occurs.

Ότι η αντλία δεν συνιστάτε να μπει στην βάση της λίμνης γιατί σε περίπτωση απώλειας η λίμνη θα αδειάσει εντελώς.
Συνεχίζεις να εκτίθεσαι ………… αλλά αφού γουστάρεις οκ!!!!!!!!!!!!!!!

Εδώ είναι και το λίνκ του κατασκευαστή.
http://www.evolutionaqua.com/acatalog/Eazy_Pod_Installation_Brochure.pdf

Εγώ, όπως και πολλοί άλλοι, μπορούν να δουν από την μεταφορά του κειμένου από το μάνιουαλ της εταιρείας αν μπορεί να γίνει η εγκατάσταση με αυτόν τον τρόπο ή όχι.

Το ότι πολύ εύστοχα αναδεικνίει το θέμα της πλήρης αποστράγγισης, δεν έχει να κάνει με τίποτε από το φίλτρο από μόνο του. Είναι μαι λογική που συνιστάται από όλους τους κατασκευαστές σε περίπτωση κάποιας πιθανής διαρροής από οποιοδήποτε σημείο εηωτερικά της λίμνης. Συνιστάται η αντλία να είναι τοποθετημένη τουλάχιστον πάνω σε ένα τούβλο ώστε να αποφύγουμε την περίπτωση αυτή.

Όπως και να έχει, εσύ σε μια τέτοια περίπτωση τί θα κάνεις που με την πρώτη απώλεια νερού από την υπερχείλιση θα σου κάψει την αντλία? Και μη μου πεις σε παρακαλώ ότι θα έχεις την αυτόματη πρόνοια αναπλήρωσης του νερού, γιατί το ίδιο θα σου πω και εγώ...

Επίσης, τα 30 τόσα κοι σε 5000 λίτρα, όχι απλά είναι απαγορευτικά, αλλά όπου στον κόσμο το αναφέρεις θα σε πάρουν κυριολεκτικά με τις πέτρες... Μια αναλογία δηλαδή 165 λίτρα ανά κόι (και μετά φωνάζουμε στους αρχάριους...) Και ναι, ενδιαφερόμαστε αν μη τι άλλο για την αξιοπρεπή διατήρηση των εν λόγω ψαριών.

Δεν μου απάντησες, για το πείραμα υπερχείλισης...θα το κάνεις?

SOCRATIS
21-06-10, 10:15
Γενική παρατήρηση:
Η καταστροφολογία,οι αφορισμοί και η αλαζονεία, ειναι γνωρίσματα που δεν συναγουν, τουλάχιστον με την προσφορά σωστών απόψεων,ούτε οφελούν πουθενά.Αντιθέτως προκαλούν.Και επειδή φανταζομαι όλοι διαθέτουμε την νοημοσύνη να αντιληφθούμε σε τι αποσκοπεί ενα φορουμ σαν το gab,τέτοιου είδους χαρακτηριστικά είναι ξένα και θα πρέπει να εκλείπουν.

yiannossavva
21-06-10, 12:22
Μετά από 1 ½ ώρα τηλεφωνικής επικοινωνίας με τον Ρόνη αποφάσισα ότι δεν θα εμπλακώ ξανά σε όποιο δίποτε θέμα. Το πολύ πολύ να ανεβάζω που και πού φωτογραφίες στο δικό μου θέμα. Είναι πολύ κρίμα τελικά να χαλιόμαστε για το ότι δίποτε εδώ. Ο γραπτός λόγος εύκολα παρεξηγείτε. Δεν έχω καμιά διάθεση να χάσω το καφεδάκι και τις μπύρες μου με τους φίλους μου δίπλα από την λίμνη.
Απολογούμαι αν είπα και κάτι παραπάνω.


Βασίλη αν πρόσεξες είπα ότι θα το κάνω το βίντεο. Θα σου το στείλω με εμαιλ και αν θες το ανεβάζεις εσύ.

MIXALIS CYPRUS
21-06-10, 15:15
Ωρες ωρες μου θυμιζετε αυτους τους δυο

http://www.google.gr/images?hl=el&q=Statler%20and%20Waldorf&um=1&ie=UTF-8&source=og&sa=N&tab=wi

Μαζι δεν κανουν ... και ξερετε τα υπολοιπα ;)

Andros
21-06-10, 19:18
Ρε Γιαννο :D ποτε σου εχω πει οτι το bottom drain μπουκωνει?????:D

Γιαννο η θα μας τρελλανεις η εδω υπαρχει προβλημα αντιληψης!!!!!!!!!!!!!!!
Σου ειπα τι εχω διαβασει σε ξενο φορουμ που οντως καποιος ειχε προβλημα με το drain επειδη ο ανθρωπος εβαλε λαθος σωληνες!!!!!!!!!

Αν μπουν τα σωστα υλικα πως θα υπαρξει προβλημα βρε?????:D

Για τα watt εχεις δικιο ξεχασα την αεραντλια....απο 120 ας πουμε, παμε στα 180 watt...Που ειναι το προβλημα????:D

Οσο για την αντλια που λες...νομιζω οτι σε πηραν χαμπαρι και σε κοροιδευουν :grin:

Εσυ απλα καθεσαι και ακους τον καθε τυχαιο που δεν εχει ιδεα απο λιμνες και ερχεσαι και τα λες εδω και περιμενεις καποιοι που ειναι διαβασμενοι να συμφωνησουν μαζι σου!!

Ακομα και το διαδικτυο εχει ακουσει απο σενα........ελεος ρε Γιαννο....ελεος :grin:

Σχετικα με το κοι που λες δεν ηταν αρωστο αλλα εγκυος.......απλα τωρα που καθαρισε η λιμνη και βλεπω καθαρα, βλεπω πολυ κυνηγητο....
Μιας και αναφερες αυτο το γεγονος αληθεια η βυθιζομενη αντλια που εβαλες τις προαλλες για να σου............(δεν καταλαβα καλα γιατι την εβαλες θυμησε μου) με αποτελεσμα να σου ρουφηξη ενα ψαρι και να μεινει κολλημενο αρκετη ωρα φανταζομαι πανω στην αντλια πως παει???? Αν και φανηκε να μην επαθε κατι αλλα ρωτω ετσι απο περιεργεια.
Απλα θυμισε μου, για πιο λογο εβαλες την αντλια????

ΧΕ...χε..χε..σιγα..σιγα Γιαννο, σιγα.. σιγα και θα ερθεις στην πραγματικοτητα...........ευχομαι μονο να μην ειναι αργα..........
-------------------------
Μετά από 1 ½ ώρα τηλεφωνικής επικοινωνίας με τον Ρόνη αποφάσισα ότι δεν θα εμπλακώ ξανά σε όποιο δίποτε θέμα. Το πολύ πολύ να ανεβάζω που και πού φωτογραφίες στο δικό μου θέμα. Είναι πολύ κρίμα τελικά να χαλιόμαστε για το ότι δίποτε εδώ. Ο γραπτός λόγος εύκολα παρεξηγείτε. Δεν έχω καμιά διάθεση να χάσω το καφεδάκι και τις μπύρες μου με τους φίλους μου δίπλα από την λίμνη.
Απολογούμαι αν είπα και κάτι παραπάνω.


Βασίλη αν πρόσεξες είπα ότι θα το κάνω το βίντεο. Θα σου το στείλω με εμαιλ και αν θες το ανεβάζεις εσύ.

Και γιατι ρε Γιαννο να μην ξανα εμπλακεις????? Επειδη εισαι (χωρις παρεξηγηση) αδιαβαστος????

Γιαννο ξυπνα!!!!!!!!
Πεντε πληκτρα να πατησεις μπαινεις σε οσα φορουμ για κοι θελεις.....
Εκτος αν μπηκες και ηρθες αντιμετωπος με την πραγματικοτητα οποταν αν συνεβη αυτο και επιμενεις στις αποψεις σου τοτε μιλαμε για εγκλημα!!!!!!!!

Γιαννο τα κοι σου υποφερουν ειτε το καταλαβαινεις αυτο ειτε οχι....
Εχουν μεινει νανοι, και οχι μονο αυτο.....που ξανα ακουστηκε με το που πλησιαζεις μια λιμνη με κοι ισως το πιο κοινωνικο ειδος,με το που σε βλεπουν να φευγουν σαν σφαιρες....φουλ στρεσαρισμενα δηλαδη. Αν σε ενδιαφερουν περισσοτερο τα λαχανα.τα σελλινα, ο μαιντανος και αλλα χορτα που ομολογουμενος δειχνουν ωραια μεσα στην λιμνη σου, αστα.....τα κοι ομως δεν σου φταινε σε τιποτα γιατι και να θελεις να δωσεις το κατι παραπανω...π.χ να αερισεις την λιμνη οπως ειναι τωρα με ολα αυτα τα χορτα...δεν θα μπορεις γιατι ειδικα τα νουφαρα......εχετε για βρυσουλλες :D

Ολα αυτα δεν τα λεω απο κακια αλλα αντιθετως.....;)

Νομιζω το ξανα ειπα.......μπες σε ενα ξενο φορουμ παρουσιασε την λιμνη σου, οχι για την αισθητικη, αλλα για τον εξοπλισμο που εχεις σε σχεσει παντα με το ειδος και τον αριθμο των ψαριων που εχεις.......
Τον τροπο που φιλτραρεις, την απλη υπερχιληση και τον τροπο αερισμου της λιμνης.
Και τα σχολια που θα παρεις θα θελαμε να τα δουμε και εδω....

Τι λες μπορεις να το κανεις αυτο???????

Andros
24-06-10, 20:51
Παιδιά έκανα μια μικρή ερευνα για τις uv λάμπες και τις ιδιότητες της . Διάβασα αρκετές εμπειρίες συνχομπιστων σε ξένα φόρουμ που είχαν uv λάμπες σε λίμνες και πραγματικά η εικόνα που μου εμεινε είναι για ένα αχρείαστο προϊόν που δεν έχει τις ιδιότητες που υπερδιαφημιζουν οι εταιρίες .

Επίσης από ότι καταλαβα στην περίπτωση που κάνει κάποια δουλεια θα είναι μονό για ελάχιστους μήνες και πρέπει να αλλάξεις τη λάμπα συντομα πράγμα που στοιχίζει και παλι.

Αν θέλετε όσοι έχετε λίμνες να μας πείτε τις εμπειρίες σας για το θέμα .

Αξιζει η αγορα της uv ή είναι μυθος τελικα ?


Επειδη τελικα καποιοι εχουν προβλημα αντιληψης (για σενα το λεω Γιαννο βλεπεις δεν φοβαμαι να πω το ονομα σου) ειπες οτι φωτογραφιζω εσενα!!!!!!!!!:confused::confused::confused::confu sed::confused:

Διαβασε την παραθεση και πες!!! Φωτογραφιζω εσενα????????????????

Οσο για το στρεσαρισμα των ψαριων σου..........:grin: θες να ρθω εγω απ'εκει να πλησιασω τη λιμνη και να τραβηξεις βιντεο???????
Αν θες να μιλαμε οπως μιλας....να πω αυτο....
ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΛΕΣ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ!!!!!!!!!!!
Αφου λες οτι εχεις κοτσια και δεν μασας (και καλα κανεις κι'εγω ετσι ειμαι)
πες τι μου ειπες την τελευταια φορα που ηρθα απ'εκει σχετικα με τα κοι σου που κρυβονται η φευγουν ναι ρε Γιαννο.....σαν σφαιρες....

Για να σε βοηθησω εχει σχεσει με τα χρυσοψαρα που εβγαλες...δεν προκειται να το πω εγω.......περιμενω εσενα.....;)

Εχεις γινει πολυ καχυποπτος και σε οτιδηποτε γραφτει εισαι σχεδον παντα εναντιον αφου εσυ δοκιμασες αυτο, ενω οι αλλοι απλα εχουν διαβασει, κατι το οποιο για σενα ειναι τραγικο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Εχεις δει εδω μεσα τι ενυδρεια διαμαντια εχουν φτιαξει καποια παιδια??????
Λες να σηκωθηκαν ενα πρωι και να αρχισαν τις δοκιμες??????
Χωρις διαβασμα χωρις τιποτα?????

Και απο ποτε ρε Γιαννο το διαβασμα θεωρειται αναξιοπιστο?????
Δηλαδη....πραγματικα ρε Γιαννο ειναι απιστευτα αυτα που γραφεις.....

Οποιος σου πει οτι...σε αυτο που λες εχεις λαθος...τοτε αρχιζουν τα οργανα :grin:

Σε οτι λες εισαι απολυτος και δεν σηκωνεις μυγα στο σπαθι σου επειδη θεωρεις αυτα που λενε οι αλλοι βλακειες.

Σε προκαλω....διαβασε ολα τα θεματα που εχεις εμπλακει και πες μου αν εχω λαθος...

MIXALIS CYPRUS
26-06-10, 22:17
[QUOTE=Andros;459201]Επειδη τελικα καποιοι εχουν προβλημα αντιληψης (για σενα το λεω Γιαννο βλεπεις δεν φοβαμαι να πω το ονομα σου) ειπες οτι φωτογραφιζω εσενα!!!!!!!!!:confused::confused::confused::confu sed::confused:
QUOTE]


Εντωμεταξύ τωρα το προσεξα Αντρο που μ το ειπες απο το τηλ για το ποστ εδώ περα

Παντως για να διευκρινίσουμε δεν ειπα οτι ειναι αχρείαστη η uv .Μιλουσα οτι αυτη ειναι η εικονα που μ άφησαν οι εμπειρίες αλλων χομπιστων . Αλλωστε δεν εχω δει καν απο κοντα αυτο το μηχανημα πως να το βγάλω αχρειαστο ..Για αυτο και ρωτησα και εσας εδω περα που εχετε την εμπειρια της πρακτικης

Τελος καλο ελπιζω για το θεμα .Παντως εχω πει κ προηγουμένως οτι θα βαλω uv για τη λιμνη αλλα θεωρω (και συμφωνουμε ολοι απο οτι καταλαβα σε αυτο )οτι με τα πολλα φυτα που θα εχω δεν νομιζω να αντιμετωπισω ιδιαίτερο προβλημα με την αλγη ειδικά αφου θα ειναι μονο για χρυσοψαρα η λιμνη .


Η uv μ θα είναι ενσωματωμένη σε φίλτρο και νομίζω είναι καπου στα 22-24 w.

Andros
19-07-10, 21:35
Μηχαλη, και σε ξενα φορουμ υπαρχουν και θα υπαρχουν παντα νεοι στο χομπυ...
Εαν εβαλαν λαθος UV ειναι φυσικο να ειναι απογοητευμενοι και να την θεωρουν ενα αχρειαστο προιον..............

Yiannis59
20-07-10, 00:11
Εχω το φιλτρο της φωτογραφίας με ενσωματωμένη UV, απο την μεχρι τωρα εμπειρία μου με ενυδρεία οφείλω να ομολογήσω οτι ήμουν εναντίον της ως μιας συσκευής που απλα τρώει ρεύμα χωρις να προσφέρει τίποτε και όπως θα δείτε και στην φωτο το καλώδιο της UV δεν είναι συνδεδεμένο.
Μετα απο ενα μηνα λειτουργίας με νερο (η λιμνη υπο κατασκευη ακομα) απεκτησα οπως το περιμενα Πρασινο νερο (4 φυτα εχει ολα και ολα στα 10000 λιτρα)
Προχθές την συνδεσα υπαρχει που υπάρχει, το αποτέλεσμα ειναι οτι σήμερα το νερό έγινε κρύσταλλο

MIXALIS CYPRUS
20-07-10, 02:37
Μηχαλη, και σε ξενα φορουμ υπαρχουν και θα υπαρχουν παντα νεοι στο χομπυ...
Εαν εβαλαν λαθος UV ειναι φυσικο να ειναι απογοητευμενοι και να την θεωρουν ενα αχρειαστο προιον..............







Μα υπάρχουν περιπτωσεις που στην τελικη η uv δεν ειναι απαραίτητη .Ο Ρονης που ασχολείται τοσα χρονια με τις λιμνες επαγγελματικά ειπε επι λεξη :

^^όσο για τις uv δεν χρειάζονται αν η λίμνη σας είναι κριμένη κάτω από δέντρα γέφυρες πέργολες φυτά νούφαρα κ.τ.λ.^^


Χωρις να εχω ακομα την εμπειρία θεωρω και εγω οτι μια ωριμη λιμνη με πολλα φυτα και σκια δεν χρειάζεται αυτη την προσθηκη .

Ενδεχομένως σε κάποιους μηνες να μπορω να το τεστάρω αυτο που λεω αφου με το καλο θα εχω μια φυτεμενη κ ώριμη λιμνη .
-------------------------

Προχθές την συνδεσα υπαρχει που υπάρχει, το αποτέλεσμα ειναι οτι σήμερα το νερό έγινε κρύσταλλο

Και εγω ηδη εχω ολοπρασινο νερο απο αιωρούμενη αλγη και σημερα που σύνδεσα το φιλτρο αναψα και την uv .Αντε να δουμε και εμεις αυτο το αποτελεσμα !

in the pond
20-07-10, 06:45
Mιχάλη, το θέμα έχει συζητηθεί αρκετές φορές... Η UV πρέπει να χρησιμοποιείται όταν έχουμε μεγάλη υχθιοφόρτωση, ασχέτως αν είναι κάτω από την άμεση ηλιακή ακτινοβολία ή όχι. Ιδιαίτερα όταν έχουμε ασχοληθεί με κοι.
Τώρα, συμφωνώ με τον Ρόνη ώς προς την σκιά. Με αυτή τη λογική όμως, υπάρχει και η περίπτωση μιας λίμνης με πολύ μικρή ιχθιοφόρτωση μικρών ψαριών, που μπορούμε να αποφύγουμε ακόμα και τα φίλτρα. Το κάθε τί στη θέση του δηλαδή...μην μπρεδρεύουμε ξανά το θέμα ναι ή όχι UV με κοι ή χρυσόψαρα και ιδιαίτερα μέσα στον ήλιο...

Μιχάλη, θέλω να προτρέξω στην περίπτωση σου. Το νερό σου χωρίς uv θα γινόταν καταπράσινο χωρίς βελτίωση για πολλούς μήνες. Όχι τόσο από τη χαμηλά σου ιχθυοφόρτωση, αλλά από το ότι είναι νέα λίμνη, θα μπει μέσα καινούριο χώμα με διάφορα συστατικα που θα ευνοήσουν μια έκρηξη άλγης. Μόνο αυτό φτάνει και δε χρειάζεται να ασχοληθούμε τίποτε ακόμα από πλευράς ψαριών και παραγωγή θρεπτικών συστατικών όπως π.χ. νιτρικά...

Μιχάλη, αν η uv σου είναι ικανοποιητική για τα λίτρα σου, είναι αποδεδειγμένο ότι σε πολύ μικρό χρονικό διάστημα θα; σου την καθαρίσει. Να είσαι σε εγρήγορση όμως, γιατί αυτή η διαδικασία επιβαρύνει αρκετά την μηχανική σου φίλτρανση, με αποτέλεσμα να απαιτεί πιο συχνή μέριμνα και καθαρισμό...

MIXALIS CYPRUS
20-07-10, 12:02
Σιγουρα :smt023

Αν και προτιμω να βλεπω πρασινο το νερο παρα το γαλαζιο λαινερ και ελπιζω να γινει γρηγορα το μαυρο στρωμα που λετε ολοι και να καλυφτει απο αυτο

in the pond
20-07-10, 12:20
Σιγουρα :smt023

Αν και προτιμω να βλεπω πρασινο το νερο παρα το γαλαζιο λαινερ και ελπιζω να γινει γρηγορα το μαυρο στρωμα που λετε ολοι και να καλυφτει απο αυτο

Aφου και συ βρε Μιχάλη μου...ατού εκεί στο μπλέ της πισίνας... τώρα βλέπε θαλασσινή ατόλη....:D:D

Μην ανησυχείς Μιχάλη...και να μην θέλεις, η άλγη θα τα καλύψει όλα....

Τα ψαράκια που έβαλες πως πάνε?

MIXALIS CYPRUS
20-07-10, 12:59
Μα η ποσότητα λαινερ που χρειαστηκα τελικα θα μου στοίχιζε γυρω στα 400 ευρω για καλο λαινερ (ποσο που μ στοίχησε στο συνολο ως τωρα η λιμνη)και οπως σας ειπα παίρνω εμπειρίες για την μελλοντική μου κατασκευή λιμνης και πιστέψτε με μαθαίνω πολλα απο αυτο .

Τα ψαρια δειχνουν μια χαρα! Μονο που ηρθαν αναπάντεχα και ξαφνικά 2 νεα αποκτήματα που δεν επρεπε να ερθουν και τα βλεπω να φευγουν συντομα .Θα σας μιλησω αναλυτικά και με φωτος συντομα.

in the pond
20-07-10, 14:30
Μα η ποσότητα λαινερ που χρειαστηκα τελικα θα μου στοίχιζε γυρω στα 400 ευρω για καλο λαινερ (ποσο που μ στοίχησε στο συνολο ως τωρα η λιμνη)και οπως σας ειπα παίρνω εμπειρίες για την μελλοντική μου κατασκευή λιμνης και πιστέψτε με μαθαίνω πολλα απο αυτο .
Καλά Μιχάλη, σχεδόν όλοι κάπως έτσι άτσαλα ξεκινάμε....DIY και λοιπές οικονομίες και αργότερα τα ξαναδίνουμε διπλά....καλά κάνεις όμως, να εξοικιωθείς με το χώρο της δεξαμένης σου ώστε στο άμεσο μέλλον να προχωρήσεις και σε πιο δύσκολα πράγματα... εν τω μεταξύ, όλο αυτό το διάστημα θα ενημερώνεσαι...

Μονο που ηρθαν αναπάντεχα και ξαφνικά 2 νεα αποκτήματα που δεν επρεπε να ερθουν και τα βλεπω να φευγουν συντομα .Θα σας μιλησω αναλυτικά και με φωτος συντομα.
ΧΑ! Μή μου πεις ότι είναι κοι?:p:D:p

MIXALIS CYPRUS
20-07-10, 16:48
Καλά Μιχάλη, σχεδόν όλοι κάπως έτσι άτσαλα ξεκινάμε....DIY και λοιπές οικονομίες και αργότερα τα ξαναδίνουμε διπλά....καλά κάνεις όμως, να εξοικιωθείς με το χώρο της δεξαμένης σου ώστε στο άμεσο μέλλον να προχωρήσεις και σε πιο δύσκολα πράγματα... εν τω μεταξύ, όλο αυτό το διάστημα θα ενημερώνεσαι...


Ετσι και αλλιως η επομενη που θα γινει σε αλλο χωρο καποια στιγμη θα ειναι με τσιμεντο .Απλα και ωραια .

Δεν μπορω να πω ομως οτι δεν ειμαι ικανοποιημενος με το λαινερ αυτο αν και σιγουρα δεν το προτεινω γιατι οπως ειχα πει και πιο παλια ρισκαρα πολλα ..Aν ειχε εστω και μια τρυπα θα ειχα θεμα.Ηταν και ο φοβος του τοξικου υλικου και των αντιαλγικων φαρμακων..
-------------------------


ΧΑ! Μή μου πεις ότι είναι κοι?:p:D:p


Καλα δεν σου λεω :D

in the pond
20-07-10, 18:03
Καλα δεν σου λεω :D

Ωωωωω....τουλάχιστον είναι όμορφα?

MIXALIS CYPRUS
21-07-10, 12:35
Μονο με φωτο Βασιλη ..μονο με φωτο .Περιμενε λιγο
-------------------------


Και εγω ηδη εχω ολοπρασινο νερο απο αιωρούμενη αλγη και σημερα που σύνδεσα το φιλτρο αναψα και την uv .Αντε να δουμε και εμεις αυτο το αποτελεσμα !


Για να ειμαστε σωστοι πρεπει να αναφερθει οτι η uv εκανε δουλεια και φαινεται ηδη καθαρα η πρωτη βαθμιδα της λιμνης . Οποιος θελει γρηγορο αποτελεσμα και εξαφανιση της αιωρουμενης αλγης συντομα , η uv ειναι η καλυτερη λυση .

in the pond
21-07-10, 13:59
Για να ειμαστε σωστοι πρεπει να αναφερθει οτι η uv εκανε δουλεια και φαινεται ηδη καθαρα η πρωτη βαθμιδα της λιμνης . Οποιος θελει γρηγορο αποτελεσμα και εξαφανιση της αιωρουμενης αλγης συντομα , η uv ειναι η καλυτερη λυση .

Δεν υπήρχε κανένας άλλος τρόπος να το πετύχεις αυτό... προς το παρόν... Άντε, για να βλέπεις και τα ψαράκια σου.

Andros
21-07-10, 21:37
Μα υπάρχουν περιπτωσεις που στην τελικη η uv δεν ειναι απαραίτητη .Ο Ρονης που ασχολείται τοσα χρονια με τις λιμνες επαγγελματικά ειπε επι λεξη :
^^όσο για τις uv δεν χρειάζονται αν η λίμνη σας είναι κριμένη κάτω από δέντρα γέφυρες πέργολες φυτά νούφαρα κ.τ.λ.^^
Χωρις να εχω ακομα την εμπειρία θεωρω και εγω οτι μια ωριμη λιμνη με πολλα φυτα και σκια δεν χρειάζεται αυτη την προσθηκη .




Η UV Μηχαλη δεν μπαινει οπως ειπαμε μονο για την αιωρουμενη αλγη αλλα και για αλλους λογους ;)
Προσωπικα τωρα, για μενα μιλαω :grin: ακομα και αν ειχα την λιμνη πατωμενη στο φυτο, περγολες, γεφυρες, κ.λ.π...κ.λ.π παλι θα ειχα την UV στην πριζα......

Αυτο θα εκανα εγω........για μενα μιλαω ετσι! :D....
-------------------------
[QUOTE=Yiannis59;465976]Εχω το φιλτρο της φωτογραφίας με ενσωματωμένη UV, απο την μεχρι τωρα εμπειρία μου με ενυδρεία οφείλω να ομολογήσω οτι ήμουν εναντίον της ως μιας συσκευής που απλα τρώει ρεύμα χωρις να προσφέρει τίποτε και όπως θα δείτε και στην φωτο το καλώδιο της UV δεν είναι συνδεδεμένο.
Μετα απο ενα μηνα λειτουργίας με νερο (η λιμνη υπο κατασκευη ακομα) απεκτησα οπως το περιμενα Πρασινο νερο (4 φυτα εχει ολα και ολα στα 10000 λιτρα)
Προχθές την συνδεσα υπαρχει που υπάρχει, το αποτέλεσμα ειναι οτι σήμερα το νερό έγινε κρύσταλλο


Χωρκανε αν βλεπω καλα το φιλτρο σου ειναι το Τ40 της sera?
Πολυ καλο φιλτρο αν και το πιο παλιο μοντελο που ειχα εγω ειχε προβλημα με τα ηλεκτρονικα του εντουτοις το μοντελο που εχεις ειναι πολυ καλο....για αρχη....γιατι μετα δεν θα τα βγαζει περα μονο του.

10000 λιτρα χωρκανε....μπηκες απο την αρχη σε βαθεια νερα!!!!:D
Και καλα κανεις δηλαδη, αφου σιγα σιγα θα μαθεις να κολυμπας :D

Yiannis59
21-07-10, 22:03
[QUOTE=MIXALIS CYPRUS;465984]

Χωρκανε αν βλεπω καλα το φιλτρο σου ειναι το Τ40 της sera?
Πολυ καλο φιλτρο αν και το πιο παλιο μοντελο που ειχα εγω ειχε προβλημα με τα ηλεκτρονικα του εντουτοις το μοντελο που εχεις ειναι πολυ καλο....για αρχη....γιατι μετα δεν θα τα βγαζει περα μονο του.

10000 λιτρα χωρκανε....μπηκες απο την αρχη σε βαθεια νερα!!!!:D
Και καλα κανεις δηλαδη, αφου σιγα σιγα θα μαθεις να κολυμπας :D

Δεν γινοταν αλιως Ανδρο (για τα λιτρα) έπρεπε να δώσω βάθος γιατί εδω που μενω οι θερμοκρασίες τον χειμώνα ειναι κοντά στο μηδέν συν η πλην ,
Για το φιλτρο θα δουμε εχω κανει κάποιες προσπάθειες να ενισχύσω την βιολογία οπως μια κρυφη λιμνη κατω απο τον καταρράκτη γεματη βιολογικο υλικό και ενα προφιλτρο το εχω ανεβάσει και εδω στις κατασκευές,
ακομα λειτουργει καποιες ωρες σκιμμερ floating που καθαριζει την επιφανεια συν επαγγελματική σκουπα που ρουφα νερο οποτε μια φορα την βδομαδα την κανω λαμπικο απο κατακάθια.
Αν δεν τα βγάλει περα με ολα αυτα θα παω για δεύτερο η το παλιο κολπο του Βασιλη με το ποταμακι και τα φυτα.
Δεν εχω παρουσιάσει τίποτε ακόμα γιατι ειναι μεν σε λειτουργία αλλά απο εμφάνιση δεν λέει μια και εχω δώσει έμφαση και πειραματίζομαι στην λειτουργία της μόνο με ηλιακή ενέργεια (για αυτό και το αφαιρούμενο floating surface skimmer)

MIXALIS CYPRUS
21-07-10, 22:58
[QUOTE=Andros;466285][QUOTE=MIXALIS CYPRUS;465984]



Η UV Μηχαλη δεν μπαινει οπως ειπαμε μονο για την αιωρουμενη αλγη αλλα και για αλλους λογους ;)
Προσωπικα τωρα, για μενα μιλαω :grin: ακομα και αν ειχα την λιμνη πατωμενη στο φυτο, περγολες, γεφυρες, κ.λ.π...κ.λ.π παλι θα ειχα την UV στην πριζα......

Αυτο θα εκανα εγω........για μενα μιλαω ετσι! :D....
-------------------------

Εγω παλι αν δεν ειχα αιωρουμενη αλγη δεν θα εβαζα με τιποτα uv . Με τιποταααα ομως !

Ακομα και να μου την χαριζαν θα την ειχα κλειστη (αν δεν ειχα αλγη οπως ειπα ξανα) και οι λογοι ειναι αυτοι (απο τη σελιδα http://www.fishpondinfo.com/plants/uv.htm)

Kills good nitrifying bacteria that pass by the UV so it must be shut off during spring to allow bacteria to get started and whenever there is a die off of good bacteria.

Kills good insect larvae, tadpoles, fry, daphnia, paramecium, other microorganisms, and whoever gets sucked in. This is the main reason I do not have it since I want all the small animals for a balanced natural pond. Providing good mechanical filtration before the UV prevents the larger of these animals from being zapped.

Decreases oxygen. Initial start up of the UV would result in death of algae that would decompose creating a decrease in oxygen and an increase in hydrogen sulfide.

Promotes growth of attached algae. Without the suspended algae's removal of nitrate, a nitrate spike would result in a fast growth of attached algas like hair algae which could clog filters.

Via death of microorganisms and insects, deprives higher organisms (your fish) of a vital natural food which improves their overall health and breeding.

Costs a lot. UV's cost a lot of money initially ($150 to $500), a lot to run (electricity), and a lot for replacement bulbs.

Opens up pond animals to higher predation rates. The higher visibility of the fish makes them easier targets for predators such as herons and raccoons.

Has little or no effect on decreasing attached algae like green algae and hair algae.

Ετσι για να τα λεμε ολα στο κοσμο και να μην τα βλεπουμε μονοδιαστατα ! Για να μπορει να μαθει στη τελικη ενας νεος στο χομπι αυτος ειναι ο τροπος .. γιατι δεν μαθαινει με μπηχτες , υπαινιγμους , ειρωνειες κ.α !

in the pond
22-07-10, 07:18
Μιχάλη, όπως έχουμε ήδη πει, υπάρχουν καμπόσα είδη λιμνών, οπότε ανάλογος πρέπει να είναι και ο εξοπλισμός τους.

Σου έχω ξαναπεί ότι στις λίμνες wild life pond συνήθως δεν βάζουμε uv κυρίως για τους λόγους που παρουσιάζει το λινκ που έδωσες πιο πάνω. Πολλές από τις λίμνες αυτές, αφήνονται στα χέρια της φύσης ολοκληρψτικά με μόνο μια αντλία να δουλεύει. Κάποιες φορές ακόμα και το φίλτρο αποφεύγεται, οπότε όλα τα βακτήρια αναπτύσσονται σε "φιλικές" επιφάνειες (αφού δεν υπάρχει φίλτρο). Σε μια τέτοια δεξαμένη, δίνεται έμφαση στην άγρια πανίδα που έρχεται ακόμα και στο νερό, οπότε επιβάλλεται με έναν τρόπο η μη χρήση της λάμπας αυτής, γιατί μπορεί να σκοτώσει ανάλογα αβγά, προνύμφες και μικροοργανισμούς. Οι λίμνες αυτές όμως, δεν γίνονται όπου λάχει στην αυλή μας. Δίνεται ιδιαίτερη σημμασία να βρίσκονται σε ένα απόμακρο σημείο, όπου η παρουσία μας δε θα είναι και τόσο έντονη, αλλά δίνεται ιδιαίτερη προσοχή στο χώρο να υπάρχουν γύρω δέντρα και τεχνητές σκιές, ώστε να μην μας ξεφύγει από πλευράς άλγης...που μπορεί και εδώ να καταφέρει να μας "γυρίσει" μια τεχνητή λίμνη...

Όμως...πρέπει να δώσεις λίγη προσοχή για να καταλάβεις τη διαφορά της δικής σου δεξαμένης με το παράδειγμα που ανάφερα πιο πάνω...
Στις λίμνες αυτές, ΔΕΝ βάζουμε ψάρια...και αν βάλουμε, τότε θα είναι διάφορα μικρόψαρα που δεν μπορούν να επιβαρύνουν ιδιαίτερα τη μηχανική φίλτρανση, από τα παράγωγα των ψαριών πρωτίστως και από τα ανακατέματα στη λάσπη που θα έκαναν τα κυπρινοειδή... άρα, η ελάχιστη ώς μηδενική μηχανική φίλτρανση σε συνδυασμό με την μηδενική αιωρούμενη άλγη και την ευαίσθητη βιολογία στα ριζώματα των πολυπληθή φυτών, κάνουν τη χρήση του φίλτρου και σε επέκταση της uv λιγότερο σημαντική...

...οπότε Μιχάλη μου, η δεξαμένη σου δεν είναι και ούτε μπορεί προς το παρόν να συμπεριληφθεί στις καθαρά δεξαμένες wild life pond. Τα λίτρα της και μόνο είναι απαγορευτικά για μια τέτοιου είδους δεξαμένη. Μπορείς π.χ. να κάνεις συνδυασμό των δεξαμενών άγριας ζωής και χρυσοψάρων...οπότε μπορείς να αναλογιστείς ποιες θα είναι οι διαφορετικές προσεγγίσεις...

MIXALIS CYPRUS
22-07-10, 11:38
Ναι Βασιλη μ αντιλαμβάνομαι αυτά που λες και συμφωνώ μαζι σου .Ναι εχουν χιλιοειπωθει όλα αυτά . Θα ηθελα όμως να μεινω στην ουσια των πραγμάτων που αναφερα παραπανω . Αν δηλαδη τελικα καταφέρω να εξαλείψω την αιρούμενη αλγη ή να την μειώσω αρκετα και μπορει να παραμείνει η κατασταση αυτή χωρις την υποστηριξη της ultravioletclarifier με χαρα θα την απενεργοποιήσω για τους πολύ σημαντικούς λογους που εκανα post πιο πανω .

Το λεω εγω αυτό που ειδα και βλεπω το πλεονέκτημα της uv . Πράγματι σε πολύ λίγες μερες καταφερε να μου καθαρίσει την αιωρούμενη αλγη και βλέπω πλεον το βυθό της λίμνης.

Andros
22-07-10, 18:30
Ναι Βασιλη μ αντιλαμβάνομαι αυτά που λες και συμφωνώ μαζι σου .Ναι εχουν χιλιοειπωθει όλα αυτά . Θα ηθελα όμως να μεινω στην ουσια των πραγμάτων που αναφερα παραπανω . Αν δηλαδη τελικα καταφέρω να εξαλείψω την αιρούμενη αλγη ή να την μειώσω αρκετα και μπορει να παραμείνει η κατασταση αυτή χωρις την υποστηριξη της ultravioletclarifier με χαρα θα την απενεργοποιήσω για τους πολύ σημαντικούς λογους που εκανα post πιο πανω .

Το λεω εγω αυτό που ειδα και βλεπω το πλεονέκτημα της uv . Πράγματι σε πολύ λίγες μερες καταφερε να μου καθαρίσει την αιωρούμενη αλγη και βλέπω πλεον το βυθό της λίμνης.

Μιχαλη, κανενας δεν σου λεει να εχεις τη uv παντα στην πριζα.
Αν διαβασεις καλα το ποστ που ειμαι σιγουρος οτι το διαβασες, εγω προσωπικα δινω περισοτερη σημασια στα πλεονεκτηματα και οχι στα μειονεκτηματα......
Με ενδιαφερουν τα ψαρια και οχι τα παρασιτα η καποιοι μικρο οργανισμοι που θα μπορουσαν να κανουν ζημια στα ψαρια.

Οπως πολυ σωστα λεει το ποστ η uv μπαινει μετα το βιολογικο φιλτρο επομενως πως στο καλο θα καταστρεψει τη βιολογια της λιμνης.
Και ας πουμε οτι σκοτωνει....και????? Μιλαμε για τρελλους αριθμους βακτιριδιων τα οποια αναπληρωνονται αμεσως....

Μιχαλη, εδω και τρια χρονια που εχω τη λιμνη η uv δουλευει ασταματητα...
Σε καμια περιπτωση δεν ειχα προβλημα με τη βιολογια της λιμνης.....
Και λαρβες λιβελλουλας εχω δει και αρκετους αλλους οργανισμους που αναπτυσονται μεσα σε μια λιμνη εχω δει....
Αυτο ας πουμε το καταθετω σαν εμπειρια :D

Τωρα, αυτα που λεω και κανω εγω δεν σημαινει οτι πρεπει να τα κανεις κι'εσυ!!!

Ειπαμε...για μενα μιλαω....:D:D

MIXALIS CYPRUS
22-07-10, 19:46
Με ενδιαφερουν τα ψαρια και οχι τα παρασιτα η καποιοι μικρο οργανισμοι που θα μπορουσαν να κανουν ζημια στα ψαρια.

Οπως πολυ σωστα λεει το ποστ η uv μπαινει μετα το βιολογικο φιλτρο επομενως πως στο καλο θα καταστρεψει τη βιολογια της λιμνης.
Και ας πουμε οτι σκοτωνει....και????? Μιλαμε για τρελλους αριθμους βακτιριδιων τα οποια αναπληρωνονται αμεσως....

Πράγματι δεν μπορω να σου αποδειξω οτι δεν σκοτωνει μικροοργανισμούς που ειναι ωφέλιμοι ..οπως και εσυ βεβαια δεν μπορεις να μου αποδειξεις οτι σκοτωνει μικροοργανισμους που ειναι βλαβεροι ..Ουτε ο Κατακουζινος δεν θα μπορουσε να το αποδειξει αυτο !


Μιχαλη, εδω και τρια χρονια που εχω τη λιμνη η uv δουλευει ασταματητα...
Σε καμια περιπτωση δεν ειχα προβλημα με τη βιολογια της λιμνης.....
Και λαρβες λιβελλουλας εχω δει και αρκετους αλλους οργανισμους που αναπτυσονται μεσα σε μια λιμνη εχω δει....
Αυτο ας πουμε το καταθετω σαν εμπειρια :D


Πολυ ωραια . Συμβαίνει και τωρα αυτο που ενίσχυσες τη λιμνη σου με τις νεες uv? Με καθε ειλικρίνεια πες μας

Τωρα, αυτα που λεω και κανω εγω δεν σημαινει οτι πρεπει να τα κανεις κι'εσυ!!!

Ειπαμε...για μενα μιλαω....:D:D

Ναι σιγουρα .Ομως θα εξυπηρετούσε το σκοπο που θελουμε (να βοηθησουμε δλδ )αν αναφέραμε και την αλλη οψη του νομίσματος και ισως κάποιοι ,κάποτε οταν ανατρέξουν εδώ να μπορούν να ενημερωθούν σωστά και σφαιρικά επι του θεματος .

Παρεπιπτοντως στη παραγραφο που εκανα ποστ υπαρχουν και αλλα μειονεκτηματα εκτος απο αυτα που αναφερες

Andros
23-07-10, 18:52
Να τα πουμε καπως διαφορετικα τοτε????
Για πιο λογο θες να φτιαξεις λιμνη???? για τα ψαρια, για τα φυτα, η και για τα δυο?

Εαν ειναι μονο για φυτα δεν χρειαζεται uv...
Εαν ειναι μονο για ψαρια με πολυ λιγα φυτα θελεις uv.....
Εαν ειναι και για τα δυο με πολλα φυτα συμφωνω με αυτα που ειπε ο Βασιλης...

Τωρα οταν λες δεν μπορουμε να αποδειξουμε τι σκοτωνει και τι οχι τι εννοεις?
Και βεβαια μπορουμε.. ;)
Θα σου απαντησω με δυο ερωτησεις και με τις απαντησεις που θα δωσεις θα σου λυθουν οι αποριες :)

1ον. Ας πουμε οτι η UV σκοτωνει καθημερινα τεραστιους αριθμους ωφελιμων βακτιριδιων και αλλων ωφελιμων μικρο οργανισμων που εκτελουν καποιες λειτουργιες μεσα στη λιμνη....
Ποιες θα ειναι οι επιπτωσεις του γεγονοτος αυτου Μιχαλη, μεσα σε μια λιμνη???????

2ον. Αν καποιος που εχει UV για χρονια και σχεδον ποτε δεν εχει ερθει αντιμετοπος με ασθενειες η παρασιτα κ.λ.π....
Αυτο τι σημαινει????? ;)

MIXALIS CYPRUS
23-07-10, 22:19
Να τα πουμε καπως διαφορετικα τοτε????
Για πιο λογο θες να φτιαξεις λιμνη???? για τα ψαρια, για τα φυτα, η και για τα δυο?

Εαν ειναι μονο για φυτα δεν χρειαζεται uv...
Εαν ειναι μονο για ψαρια με πολυ λιγα φυτα θελεις uv.....
Εαν ειναι και για τα δυο με πολλα φυτα συμφωνω με αυτα που ειπε ο Βασιλης...

Τωρα οταν λες δεν μπορουμε να αποδειξουμε τι σκοτωνει και τι οχι τι εννοεις?
Και βεβαια μπορουμε.. ;)
Θα σου απαντησω με δυο ερωτησεις και με τις απαντησεις που θα δωσεις θα σου λυθουν οι αποριες :)

1ον. Ας πουμε οτι η UV σκοτωνει καθημερινα τεραστιους αριθμους ωφελιμων βακτιριδιων και αλλων ωφελιμων μικρο οργανισμων που εκτελουν καποιες λειτουργιες μεσα στη λιμνη....
Ποιες θα ειναι οι επιπτωσεις του γεγονοτος αυτου Μιχαλη, μεσα σε μια λιμνη???????

2ον. Αν καποιος που εχει UV για χρονια και σχεδον ποτε δεν εχει ερθει αντιμετοπος με ασθενειες η παρασιτα κ.λ.π....
Αυτο τι σημαινει????? ;)


Αντρο τοσο καιρο ελεγες οτι δεν χρησιμοποιούσες τη σωστη uv για τους τονους σουκαι τωρα δινεις τα χρονια που την ειχες ως παραδειγμα ?

Οπως και να εχει δεν νομιζω να μπορει να αξιοποιηθεί στατιστιστικα μονο μια περίπτωση . Εξάλλου επειδη τον τελευταιο καιρο διαβαζω παααρα πολυ για τα κοι σε γνωστα ξενα φορουμ διαβασα για ατομα που ειχαν uv και ομως ειχαν παρασιτα στα κοι .

Το πιο τρανταχτό επιχείρημα που μπορω να σου δωσω και πιστεψε με ειναι γεγονος το οποιο δεν μπορει κανεις να αμφισβητήσει ειναι οτι η uv δεν μπορει να σκοτωσει τα εκτοπαρασιτα γιατι ζουν πανω στα ψαρια(Κοι) Οι πιθανοτητες να περασουν μεσα στην uv δυστηχως ειναι μηδαμινές ..

Επισης ακομα και να μπορει να σκοτωσει τα βακτηρια που κολυμπουν δεν μπορει να εξολοθρεύσει εκεινα που πολλαπλασιάζονται καθε μερικα λεπτα οταν υπαρχουν οι κατάλληλες συνθήκες .

Andros
23-07-10, 22:35
Μα δεν μιλω για μενα μιλω για καποιους αλλους που τις χρησιμοποιουν για χρονια! Δεχομαι αυτα που λες για τα παρασιτα δεν εχω λογο να μην το δεκτω γιατι και εγω αυτα εχω διαβασει σκοτωνουν ομως καποια στο αρχικο τους σταδιο αλλα δεν ειναι αυτο το θεμα...

Το θεμα ειναι αν κανει κακο ή οχι στη βιολογια γιατι εδω ειναι το ζητουμενο και σε αυτο δεν μου απαντησες.
Αν λοιπον κανει κακο στην βιολογια ποιες θα ειναι οι επιπτωσεις στην λιμνη?????

MIXALIS CYPRUS
23-07-10, 23:29
Αντρο πιο πανω ειπα

Εγω παλι αν δεν ειχα αιωρουμενη αλγη δεν θα εβαζα με τιποτα uv . Με τιποταααα ομως !


Ημουν σαφης . Αυτη θεωρω οτι ειναι η μονη χρησιμοτητα της uv .

Απο εκει και περα ο νεος χομπιστας θα δει και τα υπολοιπα μειονεκτηματα και θα κρινει τι θελει πραγματικα .

Δεν ειπα οτι κανει κακο στη βιολογια .Ειπα οτι σκοτωνει (συν τοις αλλοις ) και ωφελιμα βακτηρια . Δεν ειπα οτι σκοτωνει ολα τα ωφελιμα βακτηρια ..


Αντρο καταλαβαινω οτι εχασες καποια ψαρια στο παρελθον που ησουν συνδεδεμενος μαζι τους και ισως τωρα να εισαι υπερευαισθητος σε μερικα θεματα .Συμμεριζομαι την αγωνια σου και την ανησυχια σου ομως πιστευω πιο πολυ απο ποτε (μετα το διαβασμα που εκανα τις τελευταιες μερες) οτι υπερεκτιμας τις δυνατοτητες αυτης της λαμπας .

Απλα ειναι ο πιο γρηγορος τροπος να καθαρισουμε τη λιμνη μας απο την πρασιναδα...

Yiannis59
23-07-10, 23:42
Ξανα δηλώνω άσχετος με λίμνες αλλά απο την πείρα μου σε δισκοενυδρεια για αρκετα χρονια η UV 18 W σε μολις 180 λιτρα απλα τρώει ρεύμα δεν σκοτώνει τίποτε για να κάνει δουλειά θέλει πολλά watt πόσο μαλλον σε μια λιμνη πολλων λίτρων
Μιλάμε για βακτηρια κλπ παθογόνους οργανισμούς ,
αντίθετα στην 10000 λιτρων λιμνη μου που εγινε πράσινο το νερό με 18 W και μια ροή 3,5 χιλιάδες λιτρα την ωρα εγινε κρυσταλλο σε μολις 2-3 μερες.
Γιατι μιλαμε για UV και ξεχνάμε οτι η λειτουργία και αποτελεσματικότητα της εξαρτάτε και απο τα watt και απο την ροή

Andros
24-07-10, 09:42
Αντρο πιο πανω ειπα

Εγω παλι αν δεν ειχα αιωρουμενη αλγη δεν θα εβαζα με τιποτα uv . Με τιποταααα ομως !

Κι'εγω πιο πανω ειπα τι θα εκανα εγω :D και οχι τι θα πρεπει να κανουν ολοι...
Ημουν σαφης . Αυτη θεωρω οτι ειναι η μονη χρησιμοτητα της uv .

Μιχαλη μου ξερεις ποσα εκατομυρια μικροοργανισμων αναπτυσσονται μεσα στη λιμνη βλαβεροι και μη? Καποιους απο αυτους η uv τους περιοριζει και καποιους αλλους οχι. Οπως και να εχει ομως το πραμα το μονο σιγουρο ειναι οτι η uv μονο καλο μπορει να κανει στα ψαρια εστω κι'αν εχει και τα μειονεκτηματα της...
Απο εκει και περα ο νεος χομπιστας θα δει και τα υπολοιπα μειονεκτηματα και θα κρινει τι θελει πραγματικα .

Σωστος....



Δεν ειπα οτι κανει κακο στη βιολογια .Ειπα οτι σκοτωνει (συν τοις αλλοις ) και ωφελιμα βακτηρια . Δεν ειπα οτι σκοτωνει ολα τα ωφελιμα βακτηρια ..

Ναι αλλα αυτο συγκαταλεγεται στα μειονεκτηματα :)

Αντρο καταλαβαινω οτι εχασες καποια ψαρια στο παρελθον που ησουν συνδεδεμενος μαζι τους και ισως τωρα να εισαι υπερευαισθητος σε μερικα θεματα .Συμμεριζομαι την αγωνια σου και την ανησυχια σου ομως πιστευω πιο πολυ απο ποτε (μετα το διαβασμα που εκανα τις τελευταιες μερες) οτι υπερεκτιμας τις δυνατοτητες αυτης της λαμπας .

Και επειδη διαβασα κι'εγω αρκετα για το θεμα απο εμπειρους χομπιστες λιμνων με κοι μην λες μεγαλα λογια :D γιατι θα την εχεις αναμενη για παρα πολυ καιρο :D
Απλα ειναι ο πιο γρηγορος τροπος να καθαρισουμε τη λιμνη μας απο την πρασιναδα...

Θα δεις ομως και καποια αλλα ωφελη στην πορεια ειδικα στα φυτα σου...
Οπως και να εχει ομως Μιχαλη μου ο καθενας πραττει οπως νομιζει και αντιλαμβανεται καποια πραματα.....εμεις απλα εκφραζουμε αποψεις..;)

POURITANOS
24-07-10, 12:15
MIXALIS CYPRUS Όπως θα έλεγε και ο Hamlet uv or not uv.

Αν μια λίμνη έχει ανάγκη από βοήθεια. Μπαίνει η λάμπα, αλλιώς .Δεν μπαίνει.

Είναι κάτι που μονό ο ιδιοκτήτης της λίμνης μπορεί να το καταλάβει.

Το να πω εγώ σε κάποιον βαλέ η μην βάζεις uv χωρίς αυτός να παρουσιάσει την λίμνη του. και την πορεία της. :smt120

Είναι αυτό που έχω πει και παλιότερα βαλτά όλα να δουλεύουν,zw πάρε και των ποιο ακριβό εξοπλισμόzwχρειαζούμενο η όχι) να είσαι ‘ήσυχος’:grin:

MIXALIS CYPRUS
24-07-10, 12:50
Ξανα δηλώνω άσχετος με λίμνες αλλά απο την πείρα μου σε δισκοενυδρεια για αρκετα χρονια η UV 18 W σε μολις 180 λιτρα απλα τρώει ρεύμα δεν σκοτώνει τίποτε για να κάνει δουλειά θέλει πολλά watt πόσο μαλλον σε μια λιμνη πολλων λίτρων
Μιλάμε για βακτηρια κλπ παθογόνους οργανισμούς ,
αντίθετα στην 10000 λιτρων λιμνη μου που εγινε πράσινο το νερό με 18 W και μια ροή 3,5 λιτρα την ωρα εγινε κρυσταλλο σε μολις 2-3 μερες.
Γιατι μιλαμε για UV και ξεχνάμε οτι η λειτουργία και αποτελεσματικότητα της εξαρτάτε και απο τα watt και απο την ροή


Συμφωνώ !
Τυχόν μεγαλύτερη uv σίγουρα θα είναι πιο αποδοτική .
-------------------------
Αντρο σε μια ωριμη λιμνη δεχομαι ότι είναι υπερβολικο το οτι επηρεαζει την βιολογια .Σε μια νεα λιμνη πουαρχιζει να γινετε η διαδικασία του κυκλου του αζώτου τα πραγματα μάλλον είναι διαφορετικά.

Οσο για την uv 100/100 θα την εχω αναμμενη σιγουρα ως το φθινοπωρο .Απο εκει και περα βλέπουμε .Θα κανω καποιο πείραμα να δουμε τι θα προκύψει
-------------------------

Οπως και να εχει ομως Μιχαλη μου ο καθενας πραττει οπως νομιζει και αντιλαμβανεται καποια πραματα.....εμεις απλα εκφραζουμε αποψεις..;)


Συμφωνώ και επαυξάνω :)
-------------------------
MIXALIS CYPRUS Όπως θα έλεγε και ο Hamlet uv or not uv. that is the question :D


Είναι αυτό που έχω πει και παλιότερα βαλτά όλα να δουλεύουν,zw πάρε και των ποιο ακριβό εξοπλισμόzwχρειαζούμενο η όχι) να είσαι ‘ήσυχος’:grin:



Βασιλη ενας απο τους λογους που ηθελα να ειπωθούν και κάποια αλλα σημεια για το θεμα ειναι γιατισιγουρα υπαρχουν ατομα που σκοπευουν να ασχοληθούν με αυτο το χομπι που δεν εχουν την οικονομική δυνατότητα να δωσουν χρηματα σε αντικειμενα που ενδεχομένως να μπορούν να αποφύγουν .

in the pond
24-07-10, 16:18
Βασιλη ενας απο τους λογους που ηθελα να ειπωθούν και κάποια αλλα σημεια για το θεμα ειναι γιατισιγουρα υπαρχουν ατομα που σκοπευουν να ασχοληθούν με αυτο το χομπι που δεν εχουν την οικονομική δυνατότητα να δωσουν χρηματα σε αντικειμενα που ενδεχομένως να μπορούν να αποφύγουν .

Φτου και πάλι απ' την αρχή...:p:p:p
Είναι αυτό που λέω και ξαναλέω αγαπητέ Μιχάλη....μπορείς να κάνεις λίμνη που να σου στοιχίσει ελάχιστα και να έχεις μόνο μια αντλία να δουλεύει...Χρυσόψαρα και κοι όμως, τα ξεχνάς!!! Πας ολοταχώς για μια λίμνη άγριας ζωής (Wild life pond), με μπόλικα φυτά και μικρόψαρα, όπως τα αφίνις...

Είναι κάπως όπως τα ενυδρεία...και εγώ θέλω τροπικού υφάλου, αλλά στοιχίζει πολύ ακριβά ο εξοπλισμός του, αλλά ανάλογα ψηλό είναι και το κόστος διατήρησης ενός θαλασσινού. Άρα παραμένω στις αφρικάνες μου όπου τις σηκώνει και η τζέπη μου.

Πάντως, πουθενά στον κόσμο των κόι δεν χαιρετίζονται δεξαμένες για τα κοι, οι οποίες υπολοίπονται εξοπλισμού...! Πάντα απαντούν με το κομψό "θα ήταν πολύ καλύτερα αν...".
1. Ναι, ειδικά για τα κοι χρειάζεται η UV...
2. βάζω νερό στο κρασί μου για τα χρυσόψαρα...
3. και είμαι από εκείνους που αρνούνται τη χρήση uv στις δεξαμένες άγριας ζωής!
Τουλάχιστον από πλευράς μου, έχω μελετήσει για αρκετά το θέμα αυτό, είχα κατά διαστήματα αλλάξει άποψη, αλλά μετά από χρόνια μελέτης, έχω καταλήξει στις πιο πάνω μου απόψεις, που παραμένουν και πάλι προσωπικές (απόψεις).

Όσο για όσα προαναφέρθηκαν για τα παράσιτα, ενδοπαράσιτα και εκτοπαράσιτα, πολύ απλά θα αναφέρω ότι και αυτά μέσω του νερού μεταφέρονται από ψάρι σε ψάρι. Όταν η ροή και η UV είναι ικανοποιητικές, τότε ναι, μπορούν να μειώσουν στο ελάχιστον τις αιωρούμενες προνύμφες κ.λ.π. Υπάρχουν βέβαια και λοιποί μικροοργανισμοί, οι οποίοι αναζητούν πληγές στα ψάρια για να τα προσβάλουν. Δεν έχουν πάντα την ευκαιρία αυτή...η UV μπορεί να βοηθήσει και σε αυτόν τον τομέα. Οι οργανισμοί αυτοί μεταφέρονται και αυτοί στο νερό, όπως και δεκάδες άλλοι, ωφέλημοι ή επικίνδυνοι.

Μιχάλη, διάβασε αν μπορείς για την πρόοδο και συχνότητα πολλαπλασιασμού των ωφέλημων βακτηριδίων. Θα εκπλαγείς και θα καταλάβεις οτι δεν μπορούν να επηρεαστούν από τη UV, από τη στιγμή που έχουν αναπτυχθεί σε ελεγχόμενο χώρο (φίλτρο). Αυτό είναι που λέω κάθε φορά για την ανάγκη ύπαρξης σταθερής βιολογίας που δεν θα διαταράσσεται από τη δράση των ψαριών...

MIXALIS CYPRUS
24-07-10, 17:09
Φτου και πάλι απ' την αρχή...:p:p:p
Είναι αυτό που λέω και ξαναλέω αγαπητέ Μιχάλη....μπορείς να κάνεις λίμνη που να σου στοιχίσει ελάχιστα και να έχεις μόνο μια αντλία να δουλεύει...Χρυσόψαρα και κοι όμως, τα ξεχνάς!!! Πας ολοταχώς για μια λίμνη άγριας ζωής (Wild life pond), με μπόλικα φυτά και μικρόψαρα, όπως τα αφίνις...

Είναι κάπως όπως τα ενυδρεία...και εγώ θέλω τροπικού υφάλου, αλλά στοιχίζει πολύ ακριβά ο εξοπλισμός του, αλλά ανάλογα ψηλό είναι και το κόστος διατήρησης ενός θαλασσινού. Άρα παραμένω στις αφρικάνες μου όπου τις σηκώνει και η τζέπη μου.

Βασιλη καταλαβαίνω τι θελεις να πεις . Ομως υπαρχουν και αλλα χρωματα εκτος απο το μαυρο και το ασπρο . Παιρνω το παράδειγμα που εδωσες και σου λεω οτι ενω τα ψαρια του θαλασσινου νερου οπως και ο ζωντανος βραχος δεν θα επιβιώσουν ποτε στο ενυδρειο σου με τις αφρικανες ,τα Κοι θα επιβιώσουν μια χαρα σε λιμνη στρωμενη αλλα χωρις uv .(οπως αλλωστε τοσα χρονια το εκαναν με επιτυχια οι φιλοι απο την Απω Ανατολη)

Πάντως, πουθενά στον κόσμο των κόι δεν χαιρετίζονται δεξαμένες για τα κοι, οι οποίες υπολοίπονται εξοπλισμού...! Πάντα απαντούν με το κομψό "θα ήταν πολύ καλύτερα αν...".
1. Ναι, ειδικά για τα κοι χρειάζεται η UV...
2. βάζω νερό στο κρασί μου για τα χρυσόψαρα...
3. και είμαι από εκείνους που αρνούνται τη χρήση uv στις δεξαμένες άγριας ζωής!
Τουλάχιστον από πλευράς μου, έχω μελετήσει για αρκετά το θέμα αυτό, είχα κατά διαστήματα αλλάξει άποψη, αλλά μετά από χρόνια μελέτης, έχω καταλήξει στις πιο πάνω μου απόψεις, που παραμένουν και πάλι προσωπικές (απόψεις).

Ισως η uv να ειναι απαραιτητη οταν εχουμε κοι σε λιμνη με αιωρουμενη αλγη και χωρις καποιον επιπλεον μηχανισμο για οξυγονωση . Δεν βρισκω καποιον αλλο σπουδαιο λογο υπαρξης της (εκτος του οτι μπορει να καθαρισει απιστευτα γρηγορα την αιωρουμενη αλγη) Αυτο το λενε στα φορουμ για τα κοι.


Όσο για όσα προαναφέρθηκαν για τα παράσιτα, ενδοπαράσιτα και εκτοπαράσιτα, πολύ απλά θα αναφέρω ότι και αυτά μέσω του νερού μεταφέρονται από ψάρι σε ψάρι. Όταν η ροή και η UV είναι ικανοποιητικές, τότε ναι, μπορούν να μειώσουν στο ελάχιστον τις αιωρούμενες προνύμφες κ.λ.π. Υπάρχουν βέβαια και λοιποί μικροοργανισμοί, οι οποίοι αναζητούν πληγές στα ψάρια για να τα προσβάλουν. Δεν έχουν πάντα την ευκαιρία αυτή...η UV μπορεί να βοηθήσει και σε αυτόν τον τομέα. Οι οργανισμοί αυτοί μεταφέρονται και αυτοί στο νερό, όπως και δεκάδες άλλοι, ωφέλημοι ή επικίνδυνοι.

Για τα εκτοπαρασιτα λιγο δυσκολο να γινει δουλεια ακομα και με πολυ δυνατη uv . Δεν πειθομαι σε αυτο το κομματι

Μιχάλη, διάβασε αν μπορείς για την πρόοδο και συχνότητα πολλαπλασιασμού των ωφέλημων βακτηριδίων. Θα εκπλαγείς και θα καταλάβεις οτι δεν μπορούν να επηρεαστούν από τη UV, από τη στιγμή που έχουν αναπτυχθεί σε ελεγχόμενο χώρο (φίλτρο). Αυτό είναι που λέω κάθε φορά για την ανάγκη ύπαρξης σταθερής βιολογίας που δεν θα διαταράσσεται από τη δράση των ψαριών...

Ναι ξερω τη διαδικασια χρονια τωρα απο την ενασχοληση μου με τα ενυδρεια .

Αν νομιζετε οτι σε μια νεα λιμνη δεν επηρεαζει καθολου η uv το κυκλο του αζωτου τοτε παω πασο σε αυτο και το δεχομαι .