PDA

Επιστροφή στο Forum : Ανθισμένες νησίδες


japetus
02-06-10, 16:32
Το είδα σε μια σελιδα απο φορουμ του εξωτερικου, και ειπα να το μοιραστω για να μου πειτε εντυπωσεις.. Η κατασκευή είναι πολύ απλή, με αφρωδες πλαστικό.
Τα φυτά μπαίνουν γυμνόριζα (σαν υδροπονικη καλλιεργεια, απορροφωντας νιτρικα κατευθειαν απο το νερο) και από ότι λένε στο σάιτ αντέχουν.. Στη συγκεκριμενη φωτογραφια εχουν χρησιμοποιησει Ερωτες (Impatiens) τα οποία αντεχουν αποδεδειγμενα σε υδροπονικες συνθηκες..

Ενας ευκολος τροπος, ειναι να στησουμε 4-5 άδεια μικρα γλαστρακια στο χωμα και να καλυψουμε τα κενα αναμεσα τους με σπρει πολυουρεθανης (για μονωσεις). Οταν στεγνωσει ειναι ετοιμο το νησακι..
Δεν ξερω απο χημικες ιδιοτητες κλπ αν αφηνει καταλοιπα στο νερο, παντως ειναι εντυπωσιακο εστω και μονο για προσωρινη χρηση (καποια εκδηλωση πχ στο χωρο γυρω απο τη λιμνη)
Τους βαζετε και μια αγκυρα αν θελετε για να μην μετακινουνται πολυ απο τα ψαρια..

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-e363-thenfend-dscn2923.jpg

kostaskich
02-06-10, 16:57
φανταστικα τα νησακια αυτα:p

frits
02-06-10, 17:08
πολύ ωραία ιδέα!

Perazzi
02-06-10, 17:21
:smt120:smt104:shock::smt103:smt101:smt055:smt023: smt054:smt119:smt050:smt107:smt118:smt007:smt060:s mt038:smt038:smt038

yiannossavva
02-06-10, 22:18
Το είδα σε μια σελιδα απο φορουμ του εξωτερικου, και ειπα να το μοιραστω για να μου πειτε εντυπωσεις.. Η κατασκευή είναι πολύ απλή, με αφρωδες πλαστικό.
Τα φυτά μπαίνουν γυμνόριζα (σαν υδροπονικη καλλιεργεια, απορροφωντας νιτρικα κατευθειαν απο το νερο) και από ότι λένε στο σάιτ αντέχουν.. Στη συγκεκριμενη φωτογραφια εχουν χρησιμοποιησει Ερωτες (Impatiens) τα οποία αντεχουν αποδεδειγμενα σε υδροπονικες συνθηκες..

Ενας ευκολος τροπος, ειναι να στησουμε 4-5 άδεια μικρα γλαστρακια στο χωμα και να καλυψουμε τα κενα αναμεσα τους με σπρει πολυουρεθανης (για μονωσεις). Οταν στεγνωσει ειναι ετοιμο το νησακι..
Δεν ξερω απο χημικες ιδιοτητες κλπ αν αφηνει καταλοιπα στο νερο, παντως ειναι εντυπωσιακο εστω και μονο για προσωρινη χρηση (καποια εκδηλωση πχ στο χωρο γυρω απο τη λιμνη)
Τους βαζετε και μια αγκυρα αν θελετε για να μην μετακινουνται πολυ απο τα ψαρια..

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-e363-thenfend-dscn2923.jpg


……………….και άστε τους άλλους να λένε για button aeration drain και μεγάλα ΚΟΙ.

SOCRATIS
03-06-10, 07:53
Πρωτότυπη ιδέα,αλλά προσωπικά μου φαινεται ότι δεν δένει με το υπολοιπο σκηνικό.Θα μπορούσα να την χαρακτηρίσω το ίδιο όπως και ενα ενυδρείο με κάστρα ,δύτες και τα συναφή.Δηλαδή αφύσικη.
Νομίζω θα ταίριαζε περισσότερο σε πισίνες .Βέβαια το γούστο είναι υποκειμενικό άσε που ουτε λίμνη, ούτε πισίνα έχω.

in the pond
03-06-10, 08:24
Πρωτότυπη ιδέα,αλλά προσωπικά μου φαινεται ότι δεν δένει μετο υπολοιπο σκηνικό.Θα μπορούσα να την χαραχτηρίσω το ίδιο όπως και ενα ενυδρείο με κάστρα ,δύτες και τα συναφή.Δηλαδή αφύσικη.
Νομίζω θα ταίριαζε περισσότερο σε πισίνες .Βέβαια το γούστο είναι υποκειμενικό άσε που ουτε λίμνη ούτε πισίνα έχω;

Στο περιβάλλον της λίμνης ναι. Μέσα στο νερό "ξένα" φυτά, όχι. Αυτό υποστηρίζω και εγώ. Για διακοσμητική γλαστρόλιμνη όμως το συζητώ. Άλλωστε, υπάρχουν εκατοντάδες φυτά λίμνης και συνήθως δεν υπάρχει χώρος για πολλά...θα βάζω πετούνιες τώρα?

:smt023


……………….και άστε τους άλλους να λένε για button aeration drain και μεγάλα ΚΟΙ.
...και όσο για αυτό, θα δείτε σύντομα τον υγρόβιότοπο μου, με bottom drain μάλιστα. Προσωπικά, δεν θα άλλαζα κανένα κοι 75 εκατοστών με κανένα λουλούδι της λίμνης.

...και απολογούμαι στον Σωκράτη για το μπέρδεμα που δημιούργησα άθαλά μου στη δημοσίευσή του.:D:D:D Λάθη είμαστε, ανθρώπους κάνουμε...

yiannossavva
03-06-10, 11:29
...και όσο για αυτό, θα δείτε σύντομα τον υγρόβιότοπο μου, με bottom drain μάλιστα. Προσωπικά, δεν θα άλλαζα κανένα κοι 75 εκατοστών με κανένα λουλούδι της λίμνης.



Βασίλη δεν το έγραψα για να δημιουργήσω ένταση. Το έχω πει πολλές φορές ότι δεν είμαι αντίθετος στον εξοπλισμό που ανέφερες. Είπαμε είναι όλα θέμα γούστου ;)

apostolis veroia
03-06-10, 14:32
ειναι πολυ ωραιο!!!!! μακαρι να μπορουσα να τα ειχα μονιμα:rolleyes:

Ηλίας
03-06-10, 22:11
Απο μια πρωτη αποψη ειναι ωραιο αποτελεσμα, απο την αλλη πιστευω ειναι καπως απιθανο να πεταγονται απο το πουθενα λουλουδια που δεν ειναι συνηθυσμενα στις λιμνες..

lucy
04-06-10, 10:01
Λίγο υπερβολή για λίμνη .... ναι ... τόσο χρώμα είναι αφύσικο! όμως αν κάποιος αρέσει το θέαμα, περι ορέξεως κολοκυθόπιτα!!!

Θα μπορούσε όμως να βρει αφαρμογή με κάποιο φυτό που θέλει πολύ νερό και το συναντάμε σε όχθες λίμνης, όπως π.χ. μια κίτρινη "μαργαρίτα" που είδα στην Κερκίνη! Θα μοιάζει σαν να υπάρχει ένα νησί στην λιμνούλα χωρίς να είναι αφύσικο!

apostolis veroia
04-06-10, 13:42
Λίγο υπερβολή για λίμνη .... ναι ... τόσο χρώμα είναι αφύσικο! όμως αν κάποιος αρέσει το θέαμα, περι ορέξεως κολοκυθόπιτα!!!

Θα μπορούσε όμως να βρει αφαρμογή με κάποιο φυτό που θέλει πολύ νερό και το συναντάμε σε όχθες λίμνης, όπως π.χ. μια κίτρινη "μαργαρίτα" που είδα στην Κερκίνη! Θα μοιάζει σαν να υπάρχει ένα νησί στην λιμνούλα χωρίς να είναι αφύσικο!
lusi θελω και γω αυτη την μαργαριτα:grin::grin::grin::grin:

japetus
04-06-10, 15:25
Γι αυτο το εβαλα αυτο το θεμα, για να ακουσω εντυπωσεις..
Ετσι λοιπον, οσοι ασχολουνται με υδροβια φυτα, τους ξενιζει το θεαμα και το βρισκουν αταίριαστο και παραταιρο.
Αντιθετα, οσοι το βλεπουν απλα απο αισθητική άποψη, ξετρελλαίνονται.. :)

Andros
04-06-10, 18:37
Γι αυτο το εβαλα αυτο το θεμα, για να ακουσω εντυπωσεις..
Ετσι λοιπον, οσοι ασχολουνται με υδροβια φυτα, τους ξενιζει το θεαμα και το βρισκουν αταίριαστο και παραταιρο.
Αντιθετα, οσοι το βλεπουν απλα απο αισθητική άποψη, ξετρελλαίνονται.. :)

Εγω παντως μολις την ειδα ειπα, να και μια λιμνη καμπαρε.....:D

apostolis veroia
04-06-10, 19:19
[QUOTE=Andros;453347]Εγω παντως μολις την ειδα ειπα, να και μια λιμνη καμπαρε.....:D[/QUOT
χαχαχαχαχαχαχαχαχα!

POURITANOS
04-06-10, 21:45
Εμένα μου κάνει λίγο σαν να πέταξε κάποιος επιθανάτια στεφάνια μέσα στο νερό!!!!

Πιστεύω ότι θα ήταν καταπληκτικό. Αν θα μπορούσαμε να βάζαμε με αυτό των τρόπο και τριανταφυλλιές μέσα στο νερό. Να μην έχουμε μονό γύρο γύρο από την λίμνη.:smt040

lucy
05-06-10, 10:16
lusi θελω και γω αυτη την μαργαριτα:grin::grin::grin::grin:
Την έβαλα κι εγώ στο μάτι και την ψάχνω σε κάθε ανθοκήπιο! Δεν μπόρεσα να βρω το όνομά της αλλά που θα μου πάει θα την βρω!!! Γούζεψα!!! (πείσμωσα)
-------------------------
Κι όσο ξαναβλέπω τις "νησίδες" τόσο μου σρέσουν, αλλά όχι πολλά χρώματα σε μια "νησίδα", μονόχρωμες, όχι πολλές και κοντά στις ... όχθες της λιμνούλας, θα είναι πιο φυσικό το αποτέλεσμα. Σε μια εκδήλωση μπορεί να υπάρχει και πιο πολύ χρώμα γιατί όπως και να το κάνουμε σε μια γιορτή η υπερβολή στο χρώμα δείνει πολύ χαρούμενη ατμόσφαιρα!

apostolis veroia
05-06-10, 11:03
Εμένα μου κάνει λίγο σαν να πέταξε κάποιος επιθανάτια στεφάνια μέσα στο νερό!!!!

Πιστεύω ότι θα ήταν καταπληκτικό. Αν θα μπορούσαμε να βάζαμε με αυτό των τρόπο και τριανταφυλλιές μέσα στο νερό. Να μην έχουμε μονό γύρο γύρο από την λίμνη.:smt040
μου εδωσες ιδεα! χαχαχαχαχαχαχαχαχαχα!!!!!!!:smt005:smt005