PDA

Επιστροφή στο Forum : Φθορά πτερυγίου+αλλαγή χρώματος.


Baggelis
01-06-10, 15:51
Καλησπερα παιδια..
Εχω σε ενα ενυδρειω 80L 3 χρυσοψαρα.Το 1 απο αυτα (ειναι μογκολεζικο) και πρην 2 βδομαδες το ειδα να ειναι ασυναμο , ειχε φυγη απο πανω του το μαυρο χρωμα και το πανω του φτερο ειχε φαγωθει και ειχε μηνει λιγο.
Το εβαλα σε ενα αλλο ενυδρειο μονο του και πλεων ειναι καλυτερα αλλα το προβλημα μου ειναι εαν θα εχω προβλημα και με τα αλλα τα χρυσοψαρα.Εψαξα να βρω την ασθενεια αυτη αλλα δεν βρηκα κατι..Τι ακριβως μπορει να συμβενει?

exelix
01-06-10, 15:59
Τα χρυσόψαρα γενικά μπορεί να χάνουν το χρώμα τους, ειδικά το μαύρο, οπότε μπορεί να μη φταίει κάποια ασθένεια.

Για το φαγωμένο πτερύγιο κοίταξες για finrot;

Αν είναι γράψε τι μετρήσεις νερού έχεις και ό,τι άλλο μπορεί να είναι χρήσιμο για το ενυδρείο σου (κάποια πρόσφατη αλλαγή, πόσο καιρό έχεις τα ψάρια, κλπ). Ίσως να είναι και μικρός ο χώρος για τρία χρυσόψαρα. Για πες!

Baggelis
01-06-10, 16:08
Λοιπον..80 L , ph 7.0 με 7.5 , τα εχω εδω και 2 μηνες , εχω βαλει αμμο απο θαλασσα (την καθαρισα και μετα την εβαλα..μου πηρε γυρω στις 2 μερες να την καθαρισω) , η αμμος ειναι 1 μηνα μεσα στο ενυδρειο , το νερο ειναι μερικος αλλαγμενω εδω και 2 βδομαδες .. Σωστη αλλαγη του νερου. Κατι που ειχα δει και επιδη το ειχε παθει και ενας φιλος μου ειναι οτι στο φτερο του ειχε 2 πολυ πολυ μικρα μαυρα στιγματα κατι σαν ψυρες..πηρα το χρυσοψαρο το εβαλα σε ενα βαθυ πιατο και εβγαλα τα μαυρα στιγματα . Ο Φιλος μου ειχε παθει το ιδιο και οταν εβγαλε την (ψυρα) κουνιοτανε..δεν ξερω τι συμβαινει και δεν μου εχει ξανατυχει..

Χριστόφορος Μίχας
01-06-10, 16:35
αμμωνια νιτρωδη νιτρικα .......:rolleyes:

in the pond
01-06-10, 16:37
Κοίτα εδώ! (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=38220&highlight=argulus)

Baggelis
01-06-10, 16:42
sorry δεν τα εχω μετρησει..το βραδυ θα τα μετρησω και θα σου πω..
-------------------------
in the pond .. ειδα αυτο που μου ειπες .. η αληθεια ειναι οτι ξεχασα να ανφερω και την γαριδουλα που εχω..οποτε σε περιπτωση που ειναι το ιδιο προβλημα με το παιδι αυτο να μην βαλω αλατι?

in the pond
01-06-10, 16:52
in the pond .. ειδα αυτο που μου ειπες .. η αληθεια ειναι οτι ξεχασα να ανφερω και την γαριδουλα που εχω..οποτε σε περιπτωση που ειναι το ιδιο προβλημα με το παιδι αυτο να μην βαλω αλατι?

Είναι όντως Argulus? Αν ναι, το σκεύασμα του λινκ βλάπτει τα καρκινοειδή. (το Argulus όπως και οι γαρίδες είναι καρκινοειδή). Το αλάτι όχι.

Προσωπικά πιστεύω ότι πρέπει να κάνεις την θεραπεία, κρατώντας την γαρίδα σου σε κάποιο άλλο ενυδρείο. Είναι πολύ πιθανόν να υπάρχουν ακόμα αβγά του συγκεκριμένου παράσιτου στο ενυδρείο σου.

Διάβασε τις απαντήσεις στο ποστ που σε παρέπεμψα. Διευκρινίζω για την χρήση του αλατιού. Επίσης το cyprinopur έχει αποσυρθεί από την εταιρεία που το κατασκεύαζε.
(Αλάτι υπάρχει ενυδρειακό, και όχι το επιτραπέζιο, έτσι?).;)

maikl
01-06-10, 16:58
...Επίσης το cyprinopur έχει αποσυρθεί από την εταιρεία που το κατασκεύαζε.
.;)
Βασιλη το εχει ακομη στο site (http://www.sera.de/index.php?id=596&L=14&type=htt%2Findex.php%3Fadresa%3Dhttp%3A%2F%25)της, αλλα αν ξερεις κατι νεωτερο πες το και σε μας ;)

Baggelis
01-06-10, 17:02
Οκ θα τα διαβασω προσεκτικα..δεν υπαρχει αλατι ενυδρειου αλλα θα παρω..η γαριδουλα ειναι η (κιτρινη) δεν ξερω πως λεγεται .. θα την βαλω στο αλλο ενυδρειο .. στο αλλο ενυδρειο εχω 2 Silver καρχαριακια..2 κλοουν..και 4 Τετρα..θα υπαρχει προβλημα με την γαριδα εαν την μεταφρω στο δευτερω ενυδρειο?Παρεπιπτοντως το δευτερο ενυδρειο ειναι 210 λιτρα..μαζι με τα μπιχλιμπιδια μεσα..

in the pond
01-06-10, 17:37
Βασιλη το εχει ακομη στο site (http://www.sera.de/index.php?id=596&L=14&type=htt%2Findex.php%3Fadresa%3Dhttp%3A%2F%25)της, αλλα αν ξερεις κατι νεωτερο πες το και σε μας ;)

Μιχάλη, αυτό που γνώριζα τουλάχιστον μέχρι τώρα, ήταν ότι το εν λόγω σκεύασμα είχε αποσυρθεί από την αγορά. Για σχεδόν ένα χρόνο δεν υπήρχε καν στα ράφια. Τον πραγματικό λόγο δεν τον γνωρίζω. Με την επισήμανση σου, πήρα τηλέφωνο και μου έχουν αναφέρει ότι επανακυκλοφορεί. Το πότε μην με ρωτήσεις γιατί δεν ξέρω... ίσως κάποιος με κατάστημα να μας διαφωτίσει περισσότερο.

Βλέπω όμως ότι αυτή του η έκδοση μπορεί να βοηθήσει στη θεραπεία του ιού της άνοιξης. Μάλλον πρόκειται για επανακυκλοφορία με νέα σύνθεση που συμπεριλαμβάνει και αυτόν τον ιό. Δεν ξέρω παιδιά...

SOCRATIS
01-06-10, 19:28
Η προταση μου είναι να βγάλει την γαρίδα και να προσθέσεις αλάτι 0,5% (50 γραμμ. αλάτι /10 λίτ.νερό).Μπορεις να χρησιμοποιήσεις και τυροκομικό αλάτι (χονδρό).
Στο ενυδρείο που εμφανίστηκε η ψείρα μπορει να υπάρχουν και άλλες.
Οπότε προσεχε.

Baggelis
02-06-10, 08:28
Καλημερα παιδια..(Συγνωμη για χθες που δεν απανταγα αμεσα αλλα ημουν στην δουλεια και σχολασα και αργα).Παιδια χθες που σχολασα..παω σπιτι και ειδα το χρυσοψαρακι να ειναι οκ απο την προηγουμενη ασθενεια αλλα τωρα εχει βγαλει κατι ασπρα πραγματα στο κεφαλι..

in the pond
02-06-10, 08:32
Καλημερα παιδια..(Συγνωμη για χθες που δεν απανταγα αμεσα αλλα ημουν στην δουλεια και σχολασα και αργα).Παιδια χθες που σχολασα..παω σπιτι και ειδα το χρυσοψαρακι να ειναι οκ απο την προηγουμενη ασθενεια αλλα τωρα εχει βγαλει κατι ασπρα πραγματα στο κεφαλι..

Άσπρα πράγματα? Πόσο μικρά είναι? Υπάρχει πρίπτωση να ανεβάσεις κάποια φωτογραφία?

Baggelis
02-06-10, 08:39
Το βραδυ θα ανεβασω..τωρα δυστιχως ειμαι στην δουλεια..καλυπτη σχεδων ολο το δεξι το ματι και λιγο αναμεσα στα ματια του..καπως αλιως δεν μπορω να βοηθησω πρως το παρων..αυτο τι μπορει να ειναι παλι?

Τηλέμαχος
18-06-10, 06:51
Πιθανότατα είναι ικ.
Αν είναι ικ, χορήγησε esha 2000 και ανέβαζε τη θερμοκρασία ένα βαθμό την ημέρα ως τους 30 βαθμούς. Όταν φτάσεις τους 30 βαθμούς, ρίξε 2 σταγόνες περισσότερο φάρμακο για να σκοτωθούν τα αυτά του ικ.
Το ψάρι δεν θα έχει ικ αλλά το ικ θα ετοιμάζεται για νέα επίθεση.
Μείνε σταθερός με το φάρμακο σε λιγότερη δόση και σταθερή θερμοκρασία στους 30 για 2 μέρες και μετά άρχισε να ρίχνεις τη θερμοκρασία. Όταν φτάσεις τους 24, βάλε άνθρακα στο φίλτρο και κάνε μεγάλη αλλαγή νερού (50%). Δεν ξέρω κατά πόσο σωστή είναι η μεθοδός μου. Βάλε ενυδρειακό αλάτι της ΑΡΙ για να φύγει το ικ πάνω από το ψάρι. Όταν κάνεις αλλαγή νερού 50%, καθάρισε ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ με σκούπα βυθού τον πυθμένα για να φύγουν τα αυγά του ικ.
Μετά από αυτό θα έχεις και πάλι ένα υγιές ενυδρείο.
Επίσης, πρέπει να βάλεις το μουρ σε καραντίνα και επιπλέον, τα λίτρα αυτά είναι λιγα για τα ψαράκια σου.

SOCRATIS
18-06-10, 16:52
Αντι για φάρμακα προσθεσε αλάτι τυροκομικο(χοντρό) .Στο νερό.Ποτέ πάνω στο ψάρι.
Ποιο ασφαλές χωρις παρενέργειες,ευεργετικό καθως και οικονομικότερης αξίας.Γενικότερα το πρώτο που πρεπει να έχεις πάντα στο φαρμακειο σου και για άλλες χρησεις, όταν φροντίζεις, κυρίως χρυσόψαρα.

Katerinakat
07-07-15, 15:09
Καλησπερα σας! Ειμαι καινουργια στο φορουμ και εχω και εγω καποια προβληματα με τα ψαρακια μου..μηπως μπορει να με βοηθησει καποιος σχετικα με το που μπορω να γραψω τις ερωτησεις που εχω να κανω επειδη εδω και μια ωρα προσπαθω αλλα δεν εχω καταφερει κατι..:(