PDA

Επιστροφή στο Forum : Αιφνιδιος θάνατος γαρίδων.


paulos-ex
26-05-10, 20:00
Σήμερα επαθα ενα μεγάλο πατατράκ.
Αγόρασα ενα ξυλο Red morr για να αντικαταστησω ενα παλιο βουνήσιο που είχα το οποιο μετα απο ένα χρόνο είχε αρχίσει να λιώνει.Βαζοντας το ξύλο μεσα στο ενυδρείο χωρίς να το πλύνω για να δω πως θα το ταιριάσω μετα το μουλιασμα και το σχετικό πλύσιμο μεσα σε 5 λεπτα μου ψωφισαν ολες μου οι γαριδες,ολα τα υπολοιπα ζωντανα (ψαρια ,σαλιγκάρια,φυτά) είναι μια χαρα.Δεν μπορω να καταλάβω τι συνέβει, ως άμεση ενλεργεια έκανα μια αλλαγη νερου και έφυγα απο το σπίτι γιατι δεν άντεχα να δω το θέαμα με μερικε΄ς γαρίδες ακόμη να ψυχωραγούν.Μπορει να μου πει κανεις αν του έχει συμβει κάτι παρόμοιο και αν κατάλαβε για ποιο λόγω συνέβει αυτό.

Raven
26-05-10, 20:18
Καλυτερα να βαλεις και ανθρακα στο φιλτρο σου, γιατι η πιο πιθανη αιτια ειναι δηλητηριαση απο κατι τοξικο.
Κριμα, λυπαμαι πολυ.:(
Καλο ειναι προληπτικα να ξεπλενουμε ακομα και να βραζουμε οτι νεο βαζουμε στο ενυδρειο ακομα και τα φυτα που ειναι αγορασμενα απο μαγαζια. πολλοι αναφερουν οτι εχασαν ολοκληρες αποικιες απο νεα φυτα που ειχαν καλλιεργηθει και ψεκαστει με εντομοκτονα στις υδροπονικες καλλιεργειες οπου παραγονται.

Τσιόνογλου Σταύρος
26-05-10, 22:08
Μη στεναχοριέσαι Παυλούκο εδω είναι ο θείος Σταύρος (δίπλα σου ):p.

kotsos83
26-05-10, 22:54
Προσφερομαι να σου χαρισω 20 red chery,εκτος κι αν σε ενυσχισει ο θειος σου ο Στρατηγος!!!

Γιώργος Κ
27-05-10, 10:48
Κριμα τα γαριδακια σου!!! :(

Βαλε ανθρακα οπως λεει ο Αλεξανδρος!! ;)