PDA

Επιστροφή στο Forum : μουχλα?


ALKAR
24-05-10, 17:50
προ ολίγων ημερών, άρχισα να στήνω το καινούργιο μου ενυδρείο.
έχω ήδη βάλει άμμο (χωρίς υπόστρωμα), πολλά φυτά και δύο ρίζες (νομίζω λέγονται red moor). από ψάρια κανένα ακόμη.
φωτοπερίοδο έχω ορίσει 8 ώρες ημερησίως και ο φωτισμός είναι 2x 54W για 240 λίτρα.
τις δύο ρίζες στερέωσα προχθές στο βυθό με πέτρες (αφού τις μούλιαζα για ένα τετραήμερο και δεν...).
σήμερα παρατήρησα σε μια από τις δύο ρίζες ένα στρώμα άσπρης επιφάνειας (σαν μούχλα) σε όλη σχεδόν την επιφάνεια του ξύλου.
φωτό δυστυχώς δεν μπορώ να ανεβάσω σήμερα.
υπάρχει κανείς που μπορεί να μου πει τι μπορεί να είναι και τι φταίει γι' αυτό?

fear81
24-05-10, 18:30
δεν ειναι τιποτα ανησυχιτικο αν ειχες ψαρια θα την τρωγανε, βγαλε τα ξυλα ξεπλυντα και θα εισαι ενταξει.

giagligian
24-05-10, 18:34
Μπορεί να σου ξαναβγεί αρκετές φορές, αλλά μην απελπιστείς. Όλα στο πρόγραμμα είναι ;) Μπορεί να σε ταλαιπωρήσουν λίγο τα ξύλα αλλά μετά αξίζει η όλη προσπάθεια!

steliosblue
24-05-10, 19:45
Μυκητας ειναι λογικα . Εχω το ιδιο προβλημα αλλα με διαφορετικες παραμετρους απο σενα .
Εμενα τα ξυλα που εβαλα δεν ειναι ''ετοιμα'' για ενυδρειακη χρηση , ειναι κομματια απο αμπελι .
Απ αυτα που ειχα διαβασει και με διαλογους με παιδια απο δω που ειχαν κανει το ιδιο , περιμενα οτι θα συμβει αυτο .
Οχι ομως οτι ειναι κατι το πολυ ανησυχητικο , περνα μετα απο μερικες μερες .
Ασε που οι Αμανο κανουν παρτυ:smt041
Τωρα απ οτι εχω δει διαβαζοντας εδω , συμβαινει πολλες φορες και σε ''ετοιμες'' ριζες οπως οι δικες σου.
Δεν νομιζω να ειναι κατι σοβαρο αλλα κατι που θα κανει τον κυκλο του σε μερικες μερες και θα φυγει.
Σιγουρα θα σε βοηθησουν με απαντησεις και πιο εμπειροι ...........

Γιώργος Κ
24-05-10, 20:32
Δεν ειναι κατι κακο και ασυνηθιστο αυτο που παρατηρεις!!

Φροντισε να στρωσεις σωστα το φιλτρο πριν βαλεις ψαρια ;)

douran_p
24-05-10, 20:50
αντε καλο ξεκινημα.....