PDA

Επιστροφή στο Forum : επιτελους και γω


platy
23-05-10, 14:18
πηρα λοιπον το οκ και γω να στησω την 5η γυαλα :smt120 και απο οτι εχω πει θα ειναι ενα βιβαριουμ...το θεμα ειναι οτι θα χρησιμοποισω γυαλα terrarium κλεινοντας τις τρυπες με υαλοβαμβακα...εχω σκεφτει πως το aquascape (ή οπως αποκαλειται)θα απεικονιζει δυο νησακια ενα δεξια και ενα αριστερα...θα ηθελα να μου πειτε τι φυτα μπορω να χρησιμοποιήσω (αν γινεται με τα ονοματα τους ) καθως κατω θα βαλλω χαλικι ενυδρειακο ή αμμο μαζεμενη απο την θαλασσα ....ευχαριστω εκ των προτερων

exelix
23-05-10, 14:28
Με τις μπροστινές τρύπες τι θα κάνεις; Μου φαίνονται πολύ χαμηλά για να μπορείς να βάλεις νερό. Εκτός αν κατάλαβα λάθος και θα είναι στεγνό και όταν λες νησάκια απλά θα βγαίνουν από την άμμο και όχι από το νερό. Θα έχεις και κατοίκους; Καλή αρχή!

frits
23-05-10, 14:32
Νομίζω πως δεν θα φτάνει το νερό μέχρι τις τρύπες, αλλιώς δεν κάνει ο υαλοβάμβακας ;)

platy
23-05-10, 14:43
απο τον πατο της γυαλας μεχρι την αρχη της κατω τρυπας ειναι 3 εκ
...θα δω πως θα το στεγανοποιησω///τα νησακια θα αποτελουνται απο μεγαλες πετρες οι οποιες θα καταληγουν σε μικροτερες και απο πισω θα υπαρχουν ριζες....

frits
23-05-10, 14:45
Τι διαστάσεις έχει? Μου φαίνεται λίγο στενό για τα νησάκια που λες...

platy
23-05-10, 14:47
xmm..ειναι 55χ26χ40 (μ,π,υ) πισω και αναμεσα στις πετρες θα βαλλω τυρφοχωμα και θα φυτεψω εκει τα φυτακια

Raven
23-05-10, 14:56
Με γεια η γυαλα !
Καλυτερα να το κανεις αμιγως Vivarium και να μην βαλεις καθολου νερο μεσα. Για φυτα μπορεις να επιλεξεις αναλογα με αυτο που θες να στησεις:
1. Καθαρα τροπικο -αναπαρασταση τροπικου δασους. Οποτε θα διαλεξεις τροπικα φυτα και moss. Το μονο μειον ειναι οτι θα πρεπει τον χειμωνα η θερμοκρασια να μην πεφτει κατω απο τους 15-18 βαθμους μεσα στο σπιτι.
2. Ελληνικο βιοτοπο. Διαλεγεις φυτα απο την ελληνικη φυση. Κανουν τα φυτα που βρισκονται κοντα σε πηγες , ρεματα, ορεινες τοποθεσιες και γενικα, μερη με αυξημενη υγρασια. Εδω να ξερεις οτι πολλα απο τα δικα μας φυτα περνουν μια περιοδο υφεσης το καλοκαιρι και την εποχη της ξηρασιας.
3.Αναμεικτο, οτι ναναι. Οποτε βαζεις ο,τι σου γυαλισει και βλεπεις τι παει και τι οχι.
Για υγρασια μπορεις να ψεκαζεις καθημερινα και να βαλεις και ενα fogger μεσα σε ενα δοχειο με απεσταγμενο νερο.
Καλη συνεχεια. Ειμαι σιγουρος οτι η μανα σου θα το λατρεψει ! :D

platy
23-05-10, 15:05
ευχαριστω αλεξ...μαλλον θα προτιμησω το ελληνικο βιοτοπικο..(κυριες πηγες μου θα ειναι πρωτα οσοι εχουν βιβ εδω μεσα κ μετα η φυση..) υπαρχει πληθωρα επιλογων αλλωστε ..νερο ?/ το χαλικι δεν πρεπει να ειναι σκεπασμενο?? απο νερο..οκ...θα δω τι μπορω να μαζεψω.....και ναι ..η μανα μου ηδη το εχει λατρεψει ...χαχα:D:D

AQUA PURA
23-05-10, 15:14
Καλορίζικο Τάσο…:p
Θα συμφωνήσω με τον Αλέξανδρο μην βάλεις καθόλου νερό μέσα θα σε διευκολύνει περισσότερο στο landscape …προσωπικά πιστεύω πως το ποιο εύκολο είναι να δημιουργήσεις ένα "ανάμεικτο" έτσι θα έχεις περισσότερες επιλογές φυτών …;)

Από φυτά μπορείς να βάλεις οτιδήποτε κάνει για emersed π χ moss, stem plants κλπ....καθώς και διάφορα φυτά από την φύση …διάβασε την λίστα στο άρθρο δες πια σου αρέσουν και σου απαντάμε…πια είναι εύκολα, δύσκολα κλπ…. :p

platy
23-05-10, 15:24
ευχαριστω αντωνη..λοιπον εχουμε και λεμε...θα βαλλω cuba,micranthemoides,java moss ελληνικες μος,ελληνικες φτερες και γενικα οτι ευκολο θα μπορει να επιζησει σε τυρφοχωμα ...απο φωτισμο εχει 2 θεσεις για λαμπες βιδωτες..εχετε να προτεινετε κατι?? αντωνη και αλεξανδρε .θα σας κανω επισκεψουλα για κλαδεμμα χεχεχεχ

prospathw
23-05-10, 15:30
Ελληνικό το λες αυτό εσυ ώρε!!!:-D¶ντε ξεκινάς και το "βιβαριο":-D:-Pκαλή επιτυχία!!

platy
23-05-10, 15:31
ευχαριστω prospathw..ελληνικοτατο...αφου εκτος απο δυο τρια κλαδεμματα γλυκου νερου θα εχει ελληνικα φυτα

Μίμης
23-05-10, 15:36
Ωραια σκεψη Τασο!:smt041
καλη συνεχεια σου ευχομαι!:p

platy
23-05-10, 15:37
ευχαριστω μιμη....θα την εχω με εσας εδω..!!;)

AQUA PURA
23-05-10, 15:49
Ωραία πολύ καλές επιλογές :p και το τυρφόχωμα είναι καλή επιλογή για υπόστρωμα ..μπορείς να ρίξεις και λίγο algoflash για τα θρεπτικά του … το micranthemum micranthemoides δεν στο συνιστώ είναι παρόμοιο σε εμφάνιση με την cuba υπο emersed μορφή.. αρκετές φορές μπορεί να τα μπερδέψεις κιόλας…οπότε καλύτερα να βάλεις micr. Umbrosum..απο ελληνικές moss λίγο δύσκολο να μαζέψεις από την φύση δεν είναι η εποχή τους ίσα που προλαβαίνεις :p εκτός αν βρεις κάποιο μέρος σε υψόμετρο… για τις λάμπες που λές έχω κάποια αμφιβολία για το αν θα κάνουν δουλειά …Το καπάκι στεγανοποιεί το terrarium ? η θα φτιάξεις άλλο (τζάμι, πλέξι…ζελατίνα ? Αν φτιάξεις κάποιο άλλο βάζεις Τ8 αν μπορείς….οτι δεν βρεις από κλαδέματα που θές και έχω μου λές….

platy
23-05-10, 15:57
το καπακι ειναι τζαμι και πανω κανονικα...απλα εχω 2 τρυπες και περνανε δυο στεγανα ντουι...για λαμπα ...οποτε λιγο δυσκολο για τ8...αφηνω τοτε τις μος.και παω σε φτερες(μεχρι να ερθει η εποχη τυς...)θα ερθω οποσδηποτε για κλαδεμματα...κατι αλλο...αμμο απο παραλια μπορω να βαλλω (για να μην πληρωνω ενυδρειακη)

AQUA PURA
23-05-10, 16:25
ξέχασα να στο γράψω και φτέρες είναι λίγο δύσκολο να βρεις απο την φύση…δεν είναι η εποχή τους…;) εκτός από μερικά είδη που αντέχουν αλλα δεν γνωρίζω που θα τα βρείς…θα βάλεις και νερό μέσα τελικά ? γιατί δεν βάζεις ποταμίσια άμμο?

platy
23-05-10, 18:38
εγω λεω να ξεκινησω με τα ξυλα και την αμμο και να βαλλω μια αγγελια για φυτα εδω....ποταμισια αμμο απο που ..?? απο μαγαζι με οικοδομικα υλικα? τι παχος να εχει?? νερο οχι>>χρειαζονται οι φτερες μος κουμπα ???
-------------------------
σκεφτηκα να παω μια βολτα στον κηπο της γιαγιας μου και να τσουρομαδησω στην κυριολεξια οτι υπαρχει...χεχεχε ...εχει την κλασσικη φτερη και κατι αλλες μικρες αγριαδες που φυτρωνουν στις γωνιες ..σαν γρασιδακι..μπορω να βαλλω κατι απο αυτα στο βιβαρι??

Raven
24-05-10, 00:55
Οχι μην βαλεις γρασιδια απο τον κηπο. Ουτε φτερες απο αυτες τις μεγαλες γιατι δεν θα χωρανε σε λιγο καιρο.
Πηγαινε καλυτερα σε ενα μεγαλο φυτωριο/θερμοκηπιο και διαλεξε μικρα ειδη φτερης και club moss. Τα υπολοιπα θα τα βρουμε σιγα σιγα απο εδω μεσα. Ολοι θα τσονταρουμε κανα φυτακι και θα το γεμισεις. Απλως μην βιαζεσαι και θα βρεις σιγα σιγα τα καταλληλα φυτα.;)
Εγω θα σου δωσω προς το παρον Αδιαντο (πολυτριχι) και κατι αλλα λιγα που εχω γιατι τα μοιρασα ολα αυτα που εφερα προσφατα.

AQUA PURA
24-05-10, 16:18
Τάσο επειδή έχω μπερδευτεί θες να βάλεις άμμο για υπόστρωμα (έδαφος) , τυρφόχωμα ή και τα 2 σε συνδυασμό?…:confused::p

θα σου εξηγήσω όλα τα μειονεκτήματα της άμμου και την χρήση της εκτος νερου για emersed, vivarium κλπ …:p



αν βάλεις σκέτη άμμο και φυτέψεις τα φυτά που θέλεις cuba, micr.. τα φυτά δεν θα αναπτυχθούν η άμμος δεν έχει κανένα θρεπτικό συστατικό ούτε συγκρατεί οπότε δεν θα έχεις και κάποιο αποτέλεσμα…
αν βάλεις άμμο θαλάσσης και φυτέψεις θα χαλάσουν λόγο της σκληρότητας και την έλλειψη θρεπτικών. Εσύ θέλεις όξινο περιβάλλον.….
αν συνδυάσεις άμμο με τυρφόχωμα ανακατεμένα το μόνο που θα κάνει η άμμος θα είναι να στραγγίζει το νερό …
αν βάλεις άμμο πάνω για έδαφος και από κάτω τυρφόχωμα υποστρωμα (τύπου dry start) έχει αποτέλεσμα αλλά δεν χρειάζεται νομίζω…


οπότε για να δεις αποτέλεσμα η άποψη μου είναι σκέτο τυρφόχωμα με λίγο Algoflash…. Ή κάποιο άλλο potting soil του εμπορίου…αλλιώς αν προλάβω και φτιάξω το τυρφόχωμα που χρησιμοποιώ για τις καλλιέργειες θα σου δώσω να κάνεις μία στρώση….;)

platy
24-05-10, 16:22
να στε καλα βρε παιδια ...τα ξεμπερδεψα επιτελους ...raven σε ευχαριστω αν καταφερεις να μου δωσεις λιγο φυτακι (οταν το στησω φυσικα) και αντωνη...εννοειται πως αφου μου τα ξεχωρισες τυρφοχωμα με τα χιλια...στο φυτωριο θα ζητησω club moss και μικροσωμες φτερες ...ελπιζω να ξερουν....και παλι ευχαριστω παιδια

alex
24-05-10, 16:22
Τάσο επειδή έχω μπερδευτεί θες να βάλεις άμμο για υπόστρωμα (έδαφος) , τυρφόχωμα ή και τα 2 σε συνδυασμό?…:confused::p

θα σου εξηγήσω όλα τα μειονεκτήματα της άμμου και την χρήση της εκτος νερου για emersed, vivarium κλπ …:p



αν βάλεις σκέτη άμμο και φυτέψεις τα φυτά που θέλεις cuba, micr.. τα φυτά δεν θα αναπτυχθούν η άμμος δεν έχει κανένα θρεπτικό συστατικό ούτε συγκρατεί οπότε δεν θα έχεις και κάποιο αποτέλεσμα…
αν βάλεις άμμο θαλάσσης και φυτέψεις θα χαλάσουν λόγο της σκληρότητας και την έλλειψη θρεπτικών. Εσύ θέλεις όξινο περιβάλλον.….
αν συνδυάσεις άμμο με τυρφόχωμα ανακατεμένα το μόνο που θα κάνει η άμμος θα είναι να στραγγίζει το νερό …
αν βάλεις άμμο πάνω για έδαφος και από κάτω τυρφόχωμα υποστρωμα (τύπου dry start) έχει αποτέλεσμα αλλά δεν χρειάζεται νομίζω…


οπότε για να δεις αποτέλεσμα η άποψη μου είναι σκέτο τυρφόχωμα με λίγο Algoflash…. Ή κάποιο άλλο potting soil του εμπορίου…αλλιώς αν προλάβω και φτιάξω το τυρφόχωμα που χρησιμοποιώ για τις καλλιέργειες θα σου δώσω να κάνεις μία στρώση….;)


sorry για την επεμβαση αντουαν αλλα το μικρανθεμοιδες που μου εδωσες σε σκετη αμμο το εβαλα και εγινε τουμπανο απο τις πρωτες μερες κιολας...
μισο βατ ανα λιτρο και estimative λιπανση...

αυτα βεβαια οχι σε βιβαριουμ αλλα σε ακουαριουμ, δεν ξερω αν συμπεριφερεται το ιδιο, μαλλον οχι εε?

AQUA PURA
24-05-10, 16:32
Αλεξ καλά εκανες και το ανέφερες :p στο ενυδρείο πάει μία χαρά το micr. με αμμο για βυθό... αλλα εγω είπα για vivarium δλδ ανάπτυξη εκτός νερού .... :);) δεν συμπεριφερεται το ιδιο εκτός νερου ...έχει άλλο τρόπο ανάπτυξης...χρειάζεται απλά υγρασία, φωτισμο και πλούσιο υπόστρωμα (θρεπτικά)

platy
24-05-10, 20:15
πολυ σωστα αλεξ...και γω φυτεψα πολυ λιγο απο αυτο που μου εδωσε ο αλεξανδρος και ηδη με 5μερες E.I και φωτισμο κατι παραπανω απο μισο βαττ ανα λιτρο εχει πεταξει νεα φυλλαρακια ....οπως ειπε και ο αντωνης ..δεν θα βαλλω νερο μεσα ..οποτε κατεληξα ηδη ...;)
-------------------------
παιδια..μολις ηρθα ...βρηκα ξυλα,φυτα,πετρες και αγορασα και τυρφοχωμα...φωτογραφιες μετα γτ ειμαι σε τρελη εγρηγορση..δεν γινεται τωρα...παω να στησω το βιβαρι :smt120:smt120:smt120:smt120:smt120:smt120:smt120: smt120

Γιώργος Κ
24-05-10, 20:17
Αντε καλο στησιμο!!! :p:p

prospathw
24-05-10, 20:21
Αντε καλο στησιμο!!! :p:p
νροπη σου!:smt044:smt044τασο καλο βολι..εεεε στησιμο του βιβαριουμ!:smt044:smt033

platy
24-05-10, 20:27
αχαχαχαχαχ..να στε καλα ..θα το δειτε σε λιγο....

platy
24-05-10, 22:03
ηρθαν οι πρωτες φωτο...πολυ προχειρες οποτε μην βαρατε...αυτα τα δυο φυτα εβαλα στο βιβαρι...αυτο π μοιαζει με μοςς απλα το ακουμπησα στις πετρες ...πρεπει να το φυτεψω και αυτο??? και στο τελος μια λιβελουλα απο την εξορμηση

platy
24-05-10, 22:06
να σημειωθει οτι εχω βαλλει υγρασιομετρο μεσα και η υγρασια εχει φτασει στο 80%.....

prospathw
24-05-10, 22:11
Ωραίο!!!:)θέλει κι αλλά φυτά όμως;)να το κανείς ζουγκλίτσα

platy
24-05-10, 22:12
μα δεν ηξερα τι να μαζεψω ..και αν θα επιβιωσουν...ασε ..θα μιλισουν οι προφεσορες....ρεμαλιααααααααα που ειστεεεεεε

AQUA PURA
25-05-10, 01:00
ηρθαν οι πρωτες φωτο...πολυ προχειρες οποτε μην βαρατε...αυτα τα δυο φυτα εβαλα στο βιβαρι...αυτο π μοιαζει με μοςς απλα το ακουμπησα στις πετρες ...πρεπει να το φυτεψω και αυτο??? και στο τελος μια λιβελουλα απο την εξορμηση


Πολύ καλή αρχή Τάσο :p μπράβο έχει πολύ καλές προοπτικές…;) αυτό που μοιάζει με moss... απλά είναι moss :)καλά έκανές και το έβαλες στην πέτρα μην το φυτέψεις…το άλλο φυτό είναι Αδίαντο τοποθέτησε το πάνω σε πέτρα ή σφήνωσε το ανάμεσα σε 2 πετρούλες με την ρίζα του όπως είναι ..δεν θέλει όξινο έδαφος οπότε δεν θέλει και φύτεμα… (γενικά να μην ακουμπάει στο υπόστρωμα)…θα χαλάσει...;)

Raven
25-05-10, 01:18
Καλοριζικο !
Δεν το λενε υγρασιομετρο αλλα υγρομετρο :D:D

Την καημενη την λιμπελουλα γιατι την παιδευεις;
Κατα τα αλλα μια χαρα, ομορφο και πολλα υποσχομενο ;)

platy
25-05-10, 08:05
μα την λιβελουλα δεν την επιασα....απλα την φωτογραφισα...καλα π μ το ειπες αντωνη...θα το κανω αμεσως ...(οσο για την υγρασια ειναι στο 90%)

platy
25-05-10, 22:44
και επι τη ευκαιρια οριστε και 3φωτο απο το βιβαρι...υγρασια σταθερα στο 90% και προχωραμε...τα φυτα ειναι καταπρασινα...θα βαλλω και μια αγγελια για κανα κλαδεμμα

AQUA PURA
26-05-10, 00:40
Πολύ όμορφο Τάσο :p Καλό είναι να κρατάς την υγρασία για αρχή περίπου στο 80-85 αφού δεν έχεις και πολλά φυτά…. το βράδυ αν παρατηρήσεις μπορεί να ανεβαίνει πάνω από 90 οπότε μέτρα να δούμε πόσο έχεις την ημέρα στα μέσα της φωτοπεριόδου. Πέρα από τους ψεκασμούς σημαντικό ρόλο παίζει και το τυρφόχωμα λόγο του βασικού του στοιχείου (δλδ της τύρφης) είναι το ιδανικό υπόστρωμα που μπορεί να χρησιμοποιήσει κανείς για να κρατήσει την υγρασία… ο λόγος είναι ότι συγκρατεί πολύ νερό από τους ψεκασμούς…

platy
26-05-10, 22:07
μπορει να μου πει καποιος τι αλλα φυτα προτεινονται ..(απο αυτα φυσικα που μπορουμε ευκολα να βρουμε σε καποιο φυτωριο) ?? αφου κατω υπαρχει τυρφοχωμα μπορω να φυτεψω λιγη κουμπα???
-------------------------
παιδια..ψαχνοντας σε κατι ξενα σιτε βρηκα διαφορα ηδη βατραχων ιδανικα για βιβαριουμ-τεραριουμ....μου κεντρισαν αρκετα το ενδιαφερον (οπως τα dart frogs )αλλα το αγαπημενο μου ειναι το agalychnis callydrias...σε παλαιοτερο ποστ για την γυαλα που εστησα ανεφερα οτι ηθελα να βαλλω καποιο ειδος μικροσωμης σαυρας πχ.gecko .αυτο που με προβληματισε ειναι το αν με το υπαρχον hardscape οτιδηποτε μπει θα εχει χωρο να κινηθει...(βλεποντας αρκετες φωτο απο βιβαριουμ-τεραριουμ με βατραχια ειδα οτι οι περισσοτεροι εχουν πολλα φυτα και οχι και τοσο πολυ χωρο)..θα ηθελα να μου πειτε τι θα μπορουσα να κανω σε αυτη την περιπτωση...μπορω να βαλλω καποιο ειδος (βατραχος-σαυρα) ??ή πρεπει να αλλαξω κατι..(εκτος απο τον φωτισμο )η υγρασια ειναι πλεον μονιμα μεταξυ 80-90%

AQUA PURA
27-05-10, 00:41
Δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με ερπετά, θα ήθελα αλλά προτιμώ το vivarium σκέτο απλά με τα φυτά και τα μυγάκια :p είναι πιο ξεκούραστο …O μόνος που γνωρίζω και έχει ασχοληθεί με ερπετά (βατραχάκια) είναι ο Γιώργος (frits) οπότε καλύτερα να απαντήσει ο ίδιος ή κάποιος άλλος που έχει εμπειρία…από όσο γνωρίζω πρέπει να δημιουργήσεις ένα πλήρες σύστημα κατάλληλο για την διαβίωση του ερπετού, το οποίο να περιλαμβάνει ανάλογα με το είδος του και τις περιβαλλοντολογικές απαιτήσεις του.. κατάλληλο φωτισμό, κατάλληλα φυτά, σωστή θερμοκρασία (ανάλογα τις εποχές πχ χειμώνα-καλοκαίρι) και ανάλογη υγρασία όλα αυτά είναι ένα σύν οπότε πρέπει να το ψάξεις λίγο καλύτερα, πριν αποφασίσεις …τα συστήματα των vivarium που έχουμε εμείς έχουν πολύ λιγότερες ανάγκες, ελάχιστες θα έλεγα , σε σχέση με ένα terrarium όπου θα κατοικεί εντός ένας ζωντανός οργανισμός...

Καλό θα ήταν να καταλήξεις τι θέλεις να κάνεις πριν αρχίσεις να βάζεις φυτά….;)

frits
27-05-10, 09:12
Υπάρχουν διάφορα είδη βαταχάκια που έχουν άλλες απαιτήσεις το καθένα. Τα agalychnis callydrias δεν χρειάζονται έδαφος, ποτέ δεν πατάνε κάτω (εκτός από όταν κυνηγούν γρύλλους). Πάντα τα βρίσκεις σε φύλλα, κλαδιά κλπ οπότε το ύψος του vivarium και η ύπαρξη κλαδιών για σκαρφάλωμα παίζουν περισσότερο ρόλο. Η υγρασία σου είναι μια χαρά, από φωτισμό δεν χρειάζονται ειδική λάμπα για ερπετά, οι t5 είναι οκ ;)
Επίσης είναι ακίνδυνα για τα ψαράκια και αυτό τα κάνει ιδανικούς συγκάτοικους για paludarium.
Και για μένα ήταν η πρώτη φορά που ασχολήθηκα αλλά άξιζε τον κόπο :D

platy
27-05-10, 11:38
απο οτι καταλαβα ολα αυτα συνεπαγονται σε πλατυφυλλα φυτα μεγαλα σε υψος και πυκνα...οποτε μενουμε στο βιβαριουμ...δασακι θα γινει..χεχε