PDA

Επιστροφή στο Forum : τριχωηδη αλγη πανω σε ανουμπια.ειναι καλο αυτο?


gemen
21-05-10, 23:13
μετα απο πολυ καιρο πανω απο εναμιση μηνα εχω βαλει φυτα ανουμπιες και αλλα βεβαια στα ενυδρεια μου.αυτο που θελω να ρωτησω ειναι το εξης.οταν το εβαλα σε σκιερο μερος την ανουμπια το φυλωμα του ηταν καταπρασινο οπως το αγορασα.βαζοντας το σε εναν βραχο που εχω με τρυπες χωρις δεσιμο το φυτο ενοειται απλα μεσα στην τρυπα του βραχου και η ριζα ελευθερη αλλα απο πανω να μην καλυπτεται το φυτο και να το βλεπει το φως του ενυδρειου cayman 80 (2x24t5λαμπες) αρχισε μετα απο καιρο να βγαζει αυτες τις μαυρες τριχες.για δοκιμη εβγαλα μια απο της ανουμπιες σε αλλο ενυδρειο με οχι πολυ φως cayman 60 (t8λαμπα)και ειδα οτι εφυγε μετα μια βδομαδα η μαυρη τριχα απο πανω απο το φυτο.φταιει το φως λοιπον στην ανουμπια η κατι αλλο?θελω να βαλω και αλλες ανουμπιες μεσα στον βραχο.παθενη κατι το φυτο ετσι πανω στο φυλωμα του η να το αφησω ετσι?παντος βλεπω πανε τα ψαρια (ζωοτοκα) οπως και οι γαριδες και τα σαλιγκαρια και το ψιλοτσιμπανε.να το αφησω οπως εχει?το φυτο?του διμιουργο καποιο προβλημα μελοντικα?
μερικες φωτο να δειτε το φυτο.

eliteaguarium
22-05-10, 07:29
Η ανουβια ειναι ενα φυτο εύκολο και δεν θελει πολύ φως, και κάτω από 0,5w/L θα ειναι μια χαρα.
Το ειχα αυτο το πρόβλημά και το έλυσα βάζοντάς την στο δευτερο ενυδρειο μου με λιγότερα Watt.

giannisaek
22-05-10, 08:48
Δεν είναι τριχοειδείς, είναι η ΒΒΑ και είναι η άλγη της πρώτης φωτογραφίας. Βγαίνει από έλλειψη διοξειδίου και από τον πολύ φωτισμό.
Την είχα και εγώ κάποτε σε αργής ανάπτυξης φυτά.

http://www.aquatek.gr/board/showthread.php?t=15972