PDA

Επιστροφή στο Forum : Αναπαραγωγή Bee


Τσιόνογλου Σταύρος
19-05-10, 22:50
Πρίναπο μερικούς μήνες αγορασα 10 bee απο αυτες που είχε φέρει ο ΑΖΟΡΕΣ.Εκτοτε είδα πολλες φορες να έχουν ορισμένες αυγα,αλλά δεν είδα ποτε μικρες ,ωσπου την Κυριακή μετα απο την αλλαγη νερού είδα το εξής κουφο 3 ασπροκόκκινες ψειρούλες μεγέθους περίπου 1 εκ, να περπατάνε πάνω σε μια τουφα moss καθως και καμμια 10αρια παρομοιου μεγέθους απρομαυρες .Το περίεργο είναι οτι εγω έχω μόνο Bee,amano,cherry πως βγήκαν η ΒC και οι RC πάρχει περίπτωσει οι Βee να μην ηταν Bee και να ηταν κάποιος αχταρμας και να βγάλαν τέτοιους απογόνους;(μιλάμε οτι τα χρώματα που έχουν τα μωρα είναι πεντακάθαρα λαμποκοπάνε και δεν μπερδεύονται καθολου τα χρώματα μεταξυ τους)

platy
19-05-10, 22:56
μπραβο καταρχας για την αναπαραγωγη...αμανο ρεντ τσερυ και crs δεν υβριδιζουν..οποτε οι γαριδουλες ή ηταν καποιο γονιδιο που ειχε ξεπεσει ή καταλαθος πηρες και crs που απλα δεν ειχαν εμφανισει τα χρωμα τι να πω...ας μας βοηθησει καποιος πιο εμπειρος

oko
19-05-10, 23:02
Σταυρο συγχαρητηρια κατ' αρχην να τις χιλιασεις. Για το θεμα που εθιξες δες εδω:
http://crustaforum.dedenet.de/board/showthread.php?t=751
Ειναι θεμα οτι ορισμενες bee ειχαν γονιδια κοκκινου ειναι η κατω κατω κατηγορια στον πινακα.

Τσιόνογλου Σταύρος
19-05-10, 23:54
Σταυρο συγχαρητηρια κατ' αρχην να τις χιλιασεις. Για το θεμα που εθιξες δες εδω:
http://crustaforum.dedenet.de/board/showthread.php?t=751
Ειναι θεμα οτι ορισμενες bee ειχαν γονιδια κοκκινου ειναι η κατω κατω κατηγορια στον πινακα.

Ευχαριστώ για τη βοήθεια ,καπώς ετσι το είχα φανταστει οτι θα έπρεπε να είναι.

Raven
20-05-10, 00:41
Κατ αρχην να σου ζησουν Σταυρο ! Κι εμενα απο μια bee πηρα καμια 7-8 ασπρομαυρα και 3 ασπροκοκκινα. Αυτο εμενα μου λεει πολλα για την ποιοτητα των bee που αγοραζουμε στην Ελλαδα. Μαλλον ολες ειναι ετεροζυγωτες και αμφιβαλλω αν υπαρχει καποια γνησια (ομοζυγωτης) bee αναμεσα τους :(

theodor72
20-05-10, 12:16
Τελικά και η ποιότητα των γαρίδων που φέρνουν τα μαγαζιά στην Ελλάδα είναι ίδια με αυτή των ψαριών. Όπου μπορούν κάνουν εκπτώσεις...:(

Συγχαρητήρια για τις γέννες Σταύρο :smt041