PDA

Επιστροφή στο Forum : Σαλιγκάρια


yllop
19-05-10, 19:51
Καλησπέρα,

Είχα πάρει πριν 2 μήνες 2 Apple snail:Pomacea bridgesii.Το ένα έχει γίνει 2πλασιο ενώ το άλλο έχει μείνει μικροσκοπικό.Στην αρχη σκέφτηκα οτι δεν προλαβαίνει να φάει.Αλλά τον τελευταίο καιρό τον ταίζω(έρχεται σε μια γωνια και τρώει),αλλά παραμένει μικρό.Έχει να κάνει με το φύλο;Δεν ξερω αν ειναι θηλυκό ή αρσενικό.

Ένα άλλο περίεργο θέμα που έχει να κάνει με ένα Olive Nerite:Vittina usnea(reclivata).Ξαφνικά εξαφανίστηκε.Δεν κουνιόταν για 2 μέρες και όταν το κοίταξα δεν είχε τίποτα μέσα.:confused: Το κέλυφος είναι σε Normal κατάσταση.Δεν έχω κάποιο είδος που θα μπορούσε να το φαει.Μπορεί κανείς να μου εξηγήσει;

ευχαριστώ.

Raven
20-05-10, 01:14
Mια φωτογραφια θα βοηθουσε., Ισως αυτο που δεν μεγαλωνει να μην ειναι apple.

prospathw
20-05-10, 06:04
Όσο για το άλλο πέθανε και ''έλιωσε''(αποσύνθεση):(

yllop
21-05-10, 17:43
Όσο για το άλλο πέθανε και ''έλιωσε''(αποσύνθεση):(


Μα τόσο γρήγορα?2 μερες;

prospathw
22-05-10, 19:00
:smt045;-)

yllop
27-05-10, 13:08
Mια φωτογραφια θα βοηθουσε., Ισως αυτο που δεν μεγαλωνει να μην ειναι apple.

Sorry που άργησα να απαντήσω,στέλνω photo το μικρό.Το άλλο να φανταστείς είναι διπλάσιο

platy
27-05-10, 13:11
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=40546

poppy
03-01-11, 21:50
Καλησπέρα,

Είχα πάρει πριν 2 μήνες 2 Apple snail:Pomacea bridgesii.Το ένα έχει γίνει 2πλασιο ενώ το άλλο έχει μείνει μικροσκοπικό.Στην αρχη σκέφτηκα οτι δεν προλαβαίνει να φάει.Αλλά τον τελευταίο καιρό τον ταίζω(έρχεται σε μια γωνια και τρώει),αλλά παραμένει μικρό.Έχει να κάνει με το φύλο;Δεν ξερω αν ειναι θηλυκό ή αρσενικό.
..........................
ευχαριστώ.

Επειδή έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα: πρίν 1,5 μήνα μου χαρίσε συνχομπίστας 2 μικρά apple snails, το ένα είναι σχεδόν διπλάσιο από το άλλο. Σκεφτόμουν και εγω να το κρατήσω χωριστά και να το ταίζω αλλα μετά βρήκα αυτό το ποστ:
Τί έγινε τελικά με το νανάκι μηλοσαλίγκαρό σου? Επέζησε? Μεγάλωσε? Πέθανε? Είναι μικρό και υγιές?