PDA

Επιστροφή στο Forum : καφέ και πράσινη άλγη??


misigun
18-05-10, 15:19
εχω εδω και 3-4 μερες εχω καφε και πρασινη αλγη πανω στο βραχο .εχει φιτρωση κατι σαν φιλαρακια πρασινα σαν φτερη και κατι αλλα σαν μαλια.η καφε ειναι κυριος στο χαλικι(τριμενο κοραλλι) που εχω κατω .αν εχει καπιος κατι υποψη του ας μου πει!!
ευχαριστω.

kostas82
19-05-10, 00:27
δωσε μας μερικες πληροφοριες για το ενυδρειο σου φιλε μου

misigun
19-05-10, 19:05
το ενυδρειο μου τρεχει ενα μηνα και ειναι 80 λιτρα καθαρα.εχω 2 κλοουν μεσα και οι τιμες ειναι

PH=8
NO2=0
NO3<5
KH=8-9
ΦΩΣΦΟΡΙΚ¶ <0
αλλατοτητα 1025
θερμοκρασια 27

απο φωτισμο εχω 2 μπλε λαμπεσ μια ακτινικη και μια λευκη 15 watt η καθε μια.
εξωτερικο φιλτρο eheim με αντιφοσφωρο και ανθρακα μακαρονι υαλοβαμβακα σφουγγαρι.

εχω 9 κιλα ζωντανο βραχο (κουραρισμενος) και τριμενο κοραλι για αμμο(νεκρο).
-------------------------
καμια βοήθειά βρε παιδια???

Πάνος
19-05-10, 20:25
η καφε αλγη μη σε προβληματιζει ιδιαιτερα...θα κανει τον κυκλο της και θα φυγει...ενα ψαρι που καθαριζει την αμμο...(καποιος γοβιος) θα σε απαλασε νωριτερα απο την παρουσια της ανακατευοντας το τριμμενο κορραλι.
οσο για τη πρασινη...δε ξερω τροπους αντιμετωπισης (εφοσον εχεις καλες μετρησεις)...μια σαλιαρα ομως...θα την εκτιμησει πολυ σαν γευμα.

kostas82
20-05-10, 23:02
δεν ειμαι και 100%σιγουρος θα σου πουν και οι αλλοι θαλασσινοι, στο δικο μου θαλασσινο ομως που ειναι τριων μηνων(καινουργιο) την διαρκεια που εχω αναμενο το φως την αυξανω προοδευτικα για να μην εχω ξεσπασματα αλγης και φενεται πως δουλευει δηλ.να φανταστης πως ειμαι τωρα στις 4 ωρες φωτισμου