PDA

Επιστροφή στο Forum : Άρρωστο κοράλλι ?


Lsourtzo
14-05-10, 17:28
παίδες καλησπέρα ...
το κοραλλάκι της φωτογραφίας πριν 2-3 εβδομάδες άρχισε να ασπρίζει χαμηλά ... τότε δεν έδωσα σημασία, θεώρησα ότι θα σταματήσει ....
όπως μπορείτε να δείτε όμως αυτό εξαπλώνετε σε μεγάλη κλίμακα ποια ...

το υπόλοιπο κοράλλι φαίνεται υγιέστατο και μεγαλώνει με πολύ γοργούς ρυθμούς ...

τι μπορεί να φταίει ???
πρέπει να κάνω κάτι για να το σταματήσω ?
γενικά η μετρήσεις μου είναι καλές ... πέραν ίσος από λίγα νιτρικά που έχω ... αλλά πολύ λίγα ...

broson
14-05-10, 17:36
καλησπερα φιλε νομιζω οτι ειναι φυσιολογικο ετσι στην φυση διμιουργουνται κοραλιογενει υφαλοι καποια στιγμη νεκρονουν στη βαση τους.αν κανω λαθος ασ με διορθοσει καποιος που ξερει σιγουρα.

Lsourtzo
14-05-10, 17:56
καλησπερα φιλε νομιζω οτι ειναι φυσιολογικο ετσι στην φυση διμιουργουνται κοραλιογενει υφαλοι καποια στιγμη νεκρονουν στη βαση τους.αν κανω λαθος ασ με διορθοσει καποιος που ξερει σιγουρα.

Έτσι υπέθεσα και εγώ στην αρχή ...
αλλά εξαπλώνετε πολύ γρήγορα οπότε ...

in the pond
14-05-10, 18:35
Κατά την ταπεινή μου άποψη, το κομμάτι αυτό με τους πολύποδες σου είναι πολύ νεαρό για να μπορεί να νεκρώνονται τόσο γρήγορα και σε τόση έκταση...κάποια άλλη είναι η αιτία που το επηρεάζει.

Δεν είμαι γνώστης των συντεταγμένων που πρέπει να ακολουθήσεις, θα πρέπει να ακούσεις κάποιο πιο έμπειρο και γνώστη των παραμέτρων αυτών.

Lsourtzo
14-05-10, 20:35
White band syndrome φαίνεται να είναι μετά από web searching ...
υπάρχει κάποιος που να το έχει αντιμετωπίσει με επιτυχία να προτείνει λύση ...

βρήκα 3 πιθανές ... τεμαχισμός ... σκέπασμα με κόλα ... και καραντίνα με νέο νερό και μεγάλη ροή ...

καμία πρόταση ???

Πάνος
14-05-10, 22:35
ψαξε και για RTN (rapid tissue necrosis) και STN (slow tissue necrosis) στο διαδικτυο.