PDA

Επιστροφή στο Forum : Το ενυδρείο μου (40 λίτρα)!!!


NEMO GIRL CY
13-05-10, 20:48
Διαστάσεις: 45 x 55
Όγκος: 40 λίτρα
Φυτά: java moss, marimo ball και ακόμα 2 που δεν γνωρίζω την ονομασία τους
Ψάρια / Άλλα είδη: 3 guppies, 1 apple snail, 1 ξιφοφόρος, 2 blades, 2 molly, και 10 νεογέννητα guppies που επιβίωσαν και σύντομα θα μεταφερθούν.
Διακοσμητικά υλικά: ρίζα red wood (ξύλο), χαλίκι μαύρο ψιλό
Φόντο: τίποτα για την ώρα
Φωτισμός: μέτριος
Διάρκεια φωτισμού:8 ώρες
Φιλτράρισμα: βιολογικό
Θερμοστάτης: όχι προς το παρών
Λίπανση: με ταμπλέτες
Παροχή CO2: με ταμπλέτες

Παράμετροι:
pH: 8
Αμμωνία (ΝΗ3): 0
Νιτρώδη (ΝΟ2): 0
Νιτρικά (ΝΟ3): 0
Αλλαγές νερού: κάθε εβδομάδα
Σας παρουσιάζω όπως είχα πει το ενυδρείο μου! περιμένω τα σχόλια σας.

johnbaz
13-05-10, 21:03
καλησπερα κ καλως ορισες στον ομορφο υδατινο κοσμο!ομορφο το ενυδρειο σου κ πολυ ομορφες οι ριζες σου.γνωμη μου να προσθετες κανενα φυτακι ακομα αλλα με προσοχη μην κρυψεις τις ριζες σου.παντως γενικα το καλυτερο ενυδρειο ειναι αυτο που γουσταρουμε πρωτα απο ολους εμεις οι ιδιοι.πολυ καλη δουλεια.συνεχισε το διαβασμα κ οι απολαυσεις θαναι σιγουρα πολλες!

MIXALIS CYPRUS
13-05-10, 21:03
Ωραιας οι φωτος σου !Φυσικα απο κοντα ειναιπολυ πιο ωραιο !
:p
πολυ καλο!!!

NEMO GIRL CY
13-05-10, 21:15
Σίγουρα θα βάλω ακόμα 1-2 φυτά. Ψάχνω ακόμα τα κατάλληλα, προτάσεις; Ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια!

Singha
13-05-10, 21:16
:smt041

johnbaz
13-05-10, 21:34
καμια κριπτοκορινα,εχινοδορο,ανουμπια,γενικα ομορφα κ ευκολα φυτα.περα απο κει ειναι καθαρα θεμα γουστου.θα σου πουν κ οι εμπειροτεροι

Pallios
13-05-10, 21:56
Μπράβο βρε nemo girl πολύ χαριτωμένο το ενυδρειάκι σου :).... Αμα βάλεις ακόμα λίγα αργής ανάπτυξης φυτά θα γίνει τέλοιο.... Α και αμα θέλεις να ρωτήσεις καμιά ερώτηση για το μοςς πάνω σε ξύλο ελεύθερα;)!!!

Πάνος
13-05-10, 22:12
το ξυλο σου ειναι εκπληκτικο!!!
και ταιριαζει απολυτα στο ολο σκηνικο...:p
σαφως και θα το προτιμουσα με λιγα περισσοτερα φυτα...αλλα τα λιτρα ειναι λιγα και θα κοψεις ζωτικο χωρο απο το κολυμπι των ψαριων.
θα ηθελα να επισημανω μερικα πραγματα.
ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ δε νοιωθω καλα οταν ενα ειδος το κρατω μονο του...δηλαδη αντι να εχεις 2 μολυ και εναν ξιφοφορο θα ηταν καλυτερα να εχεις 3 μολυ ή 3 ξιφοφορους (1 αρσ-2 θηλ).
απο την αλλη και οι ξιφοφοροι και τα μολυ ειναι αρκετα μεγαλα ψαρια για 40 λιτρα...θα συνιστουσα να μη κρατησεις τα αλλα ψαρακια εκτος απο τα γκαπυ...(αν 45 ειναι η διαμετρος και 55 το υψος τοτε ο ογκος βγαινει σχεδον 36 λιτρα οποτε καθαρα ακομη λιγοτερα)
εν κατακλειδι θα ηθελα να το δω με περισσοτερα φυτα και μονο με γκαπυ :D
τελος και το λεω γενικα...μπορει να μας αρεσουν αλλα καλο ειναι να αποφευγονται τα στρογγυλα ενυδρεια γιατι αποπροσανατολιζουν τα ψαρια...δε μπορουν να αντιληφθουν το χωρο και να κινηθουν αναλογα...
(οπως θα νοιωθαμε εμεις σε ενα ολοστρογγυλο δωματιο)

ελπιζω να δεχθεις καλοπροαιρετα τις παρατηρησεις μου. ;)

NEMO GIRL CY
13-05-10, 22:25
Παλιέ σε ευχαριστώ, προσπαθώ να βρω κάποια που να ταιριάζουν.. όσον για τις ερωτήσεις είμαι στο κατάλληλο φόρουμ για να τις υποβάλλω, αλλά την συγκεκριμένη ερώτηση μου την απάντησε ο Μιχάλης.:D
Πάνο, είναι ακόμη μικρός ο ξιφοφόρος.. όταν μεγαλώσει θα δω τι θα κάνω (ίσως νέο ενυδρείο). Το ενυδρείο είναι ημικύκλιο, ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές!

Πάνος
13-05-10, 22:28
θα δω τι θα κάνω (ίσως νέο ενυδρείο). !
για να κρατησεις και αλλα ειδη ψαριων...αυτο ειναι που πρεπει να κανεις ;)
καλη συνεχεια!!!

vptheo
14-05-10, 00:39
nice!
λιγο μοςς στην ριζα θα ειναι τζαμι!και εγω νομιζω οτι ειναι πολλα τα ψαρια...
τσεκαρε κι αυτο
http://www.sera.de/index.php?id=1029&L=14
γεια χαρα!

theodor72
14-05-10, 01:16
Να σημειώσω και εγώ, πως το φυτό που έχεις στην δεξιά πλευρά τπυ ενυδρείου σου λέγεται Salaginella wildenowii. Δυστυχώς, παρά το γεγονός ότι το πουλάν για υδρόβιο φυτό, δεν κάνει για το ενυδρείο καθώς δεν μπορεί να ζήσει κάτω από το νερό. Από όσα γνωρίζω, δεν πρόκειται να το δεις να αναπτύσεται και τελικά θα χαλάσει. Ίσως αντέξει αρκετά γιατί είναι ανθεκτικό φυτό.

Για να μην σου ξαναπουλήσουν κάτι τέτοιο δες εδώ (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=8321) μερικά από τα πιο συνηθισμένα ακατάληλα για το ενυδρείο μας φυτά...

NEMO GIRL CY
14-05-10, 20:09
.Το φυτο αυτο μου το προτεινε ενας φιλος που το εχει καιρο τωρα και ειναι μια χαρα .Ελοιζω να παει καλα αλλα μολις δω οτι κατι παει στραβα θα το βαλω σε γλαστρα ...

ευχαριστω theodor