PDA

Επιστροφή στο Forum : Eισαγωγη γαριδων σε νεο ενυδρειο


linos21
13-05-10, 20:04
το ενυδρειο τρεχει γυρω στον ενα μηνα και κατι και εχει στρωσει εδω και δεκα μερες περιπου...μετα απο ποσο καιρο μπορω να βαλω καμια γαριδουλα και ενα σαλιγκαρακι που θελω? τιμες αμμωνιας και n02 ειναι μηδενικες ενω τα νιτρικα ειναι στο 10...περιμενω γνωμες απο τουσ πρεσβυτερους

MIXALIS CYPRUS
13-05-10, 20:27
Τι ψαρια ειχες ως τωρα φιλε στο ενυδρειο και τι σκοπευεις να εχεις σαν συγκατοικους των ασπονδυλων?Τι ενυδρειο εχεις?

Πάνος
13-05-10, 20:27
σαλιγκαρια κοινα (apple, zebra) αμεσως...για ευαισθητα ειδη γαριδας λενε καλυτερα να τρεξει κανα διμηνο ο βυθος..αλλα με αμανο, τσερυ και τετοιες ευκολες δε νομιζω οτι θα εχεις καποιο προβλημα..;)

linos21
13-05-10, 22:06
τετρα και ζεμπρα ντανιο εχω φιλε μου...οι μπαμπου γαριδες ειναι ευαισθητες?κανουν καλο με την αλγη η ειναι τεμπελες?

Χριστόφορος Μίχας
13-05-10, 22:14
Οι μπαμπού δεν κάνουν τίποτα. Τρώνε ανοίγοντας τις βεντάλιες τους (τα μπροστινά πόδια) από την έξοδο του φίλτρου, πιάνοντας μικροοργανισμούς από το νερό. Ουτε από το βυθό τρώνε. Μακάρι να'ξερα τί ακριβώς τρώνε.
Δεν τις θυμάσαι στο ενυδρείο μου? Σαν μακρουλές κατσαρίδες.
Βάλε καλλίτερα αμάνο και τρέρυ για την άλγη. Οχι πολλες, καμμιά δεκαριά σύνολο είναι καλά.

linos21
13-05-10, 22:17
το δικο μου το ενυδρειο παιρνει 10 γαριδες?που μπορω να βρω αμανο στην περιοχη μας/?

Χριστόφορος Μίχας
13-05-10, 22:22
10 σύνολο εννοώ. Δηλ. 5 αμάνο 5 τσέρυ, ή ένα είδος. Στην περιοχή μας έχω βρεί αμάνο στο πετ σίτυ στα Ανω Πατήσια. Ομως πριν πάς τηλεφώνησε γιατί δεν έχουν πάντα. Τσέρυ έχει στην Αβυσσο -3ης Σεπτεμβρίου.

Πάνος
13-05-10, 22:25
δε ξερω ποσα λιτρα εχεις αλλα με τετρα και ζεμπρα ντανιο δε θα δεις χαϊρι που λεμε...με μονο 5 τσερυ..ξεκινα με ποιο μεγαλο πληθυσμο..και πολλες κρυψωνες για να εχεις αναπαραγωγες.
οι μπαμπου ειναι ζορικες στη διατροφη τους καλυτερα αφησε τες για την ωρα...
τσερυ πουλανε πολλα μελη του φορουμ..

Χριστόφορος Μίχας
13-05-10, 22:30
Εχει 60 λίτρα καθαρά (70 λίτρα μεικτά) ο φίλος.

MIXALIS CYPRUS
13-05-10, 22:40
Φίλε αν περιμένεις ακόμα λίγες μέρες θα ήταν το ιδανικό. Θέλεις ωριμο βυθό ..

θεωρητικά πάντα θα έχεις ωριμο 2 μήνες μετά τη λειτουργία του ενυδρείου .

Οι μπαμπού είναι ευαίσθητες και φιλτράρουνε το νερό για να φάνε .. αρα εκει θελεις πολυ ωριμο ενυδρειο .......

Προτίμησε τις red cherry . Βεβαιώσουν πως έχεις και από τα 2 γένη (αρσενικό-θυληκο) και σύντομα θα σου γεννήσουν .Αν έχεις κρυψώνες και λιγη τυχη κάποια μικρά μπορεί να επιβιώσουν από τα ψάρια σου .

Πάνος
13-05-10, 22:41
Εχει 60 λίτρα καθαρά (70 λίτρα μεικτά) ο φίλος.
σε αυτα τα λιτρα κρατας μερικες δεκαδες τσερυ ανετα...

Χριστόφορος Μίχας
13-05-10, 22:56
Ε τότε θα πάμε με τον φίλο σε λίγο καιρό (σε κανά μήνα) παρέα στην Αβυσσο να πάρω κι εγώ κι άλλες 5 για το 60 λιτρο μου. Εχω ηδη 5 τσέρυ και φοβόμουν να πάρω περισσότερες. :smt052

linos21
13-05-10, 23:01
οποτε χριστοφορε να κρατηθω λες η να τσιμπησω καμια αμανο λες?5 αμανο ασ πουμε απο τον υδροκοσμο?

Πάνος
13-05-10, 23:04
θα πάμε με τον φίλο στην Αβυσσο να πάρω κι εγώ κι άλλες 5 για το 60 λιτρο μου.


τσερυ πουλανε πολλα μελη του φορουμ..
δεν εχω κατι με το μαγαζι προς Θεου...αλλα επειδη τα μελη του φορουμ πουλανε σε καλυτερη τιμη (δε πιστευω πως η αβυσσος τις εχει κατω απο 1 ευρω) και πιστευω σε υγιεστατη κατασταση...και επειδη εχεις προσβαση στην πηγη (τα περισσοτερα μελη ειναι αθηνα) ποιος ο λογος να τις πληρωσεις αδρα?

linos21
13-05-10, 23:06
βρες μου ποιοσ πουλαει και δεν εχω θεμα ειλικρινα...αμανο και ρεντ τσερυ κανειςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςς??????????:):):)

Πάνος
13-05-10, 23:07
για κοιτα στις αγγελιες...;)
και για να μη γινει καμια παρεξηγηση...(επειδη πουλαω κι εγω) μιλαω για τα μελη στην ΑΘΗΝΑ. εχει και τωρα καποιες αγγελιες..;);)

υ.γ. για τσερυ μιλαω...(αμανο δεν αναπαραγονται στο γλυκο και δε θα βρεις απο χομπιστα ευκολα)

Αλεξάνδρα Κατσούρη
14-05-10, 15:08
Ο Υδρόκοσμος έτσι κι αλλιώς δεν έχει ούτε τσέρυ ούτε αμάνο. Οπως και να'χει συμφωνώ τελικά ότι είναι καλλίτερα να πάρεις από χομπίστα.
Ακυρη η Αβυσσος....;)

linos21
14-05-10, 19:44
πηγα πετ σιτυ και πηρα 3 αμανο και 3 τσερυ και δυο σαλιγκαρακια το ενα ζεμπρα το αλο δεν θυμαμαι πολυ ομορφα και τα δυο...εχω θεμα με το φυτο ομως που εχετε και εσεις αλεξανδρα στο μικρο ενυδρειο...το microssorum pteropus εχει πιασει ενα πραγμα σαν γλιτσα που φευγει με το χερι και τα ακρα σε μερικα σημεια ειναι μαυρα σαν καμμενα...ξερει κανεις τι μπορει να φταιει?μονο φλορις ριχνω απο λιπασμα μια φορα την εβδομαδα..επισυναπτω και φωτογραφια

Χριστόφορος Μίχας
14-05-10, 20:46
Πήρες τσέρυ από το πετ σίτυ? Δεν εφερναν μέχρι πρόσφατα. Μαρούσι ή Ανω Πατήσια πήγες?
Το μικροσόρουμ έχει άλγη.:confused: Αυτή η γλιτσα. Μην πανικοβάλεσαι θα φύγει σιγά σιγά. Δεν φταίει το λίπασμα που είναι άλλωστε λίγο. Σιγά σιγά με τακτικές αλλαγές νερού θα συνέλθει.
Οι άκρες που μοιάζουν καμμένες και σε μερικά σημεία θα δείς και μαύρα στιγματάκια στρογγυλά δεν είναι καθόλου αρρώστεια. Είναι ο τρόπος που πολλαπλασιάζονται όλα τα μικροσόρουμ!! Μπορεί να μην σου αρέσει αισθητικά αλλά δεν μπορείς να κάνεις κάτι για αυτό. Μετά από αυτή τη χάλια εικόνα, βγαίνουν νέα φυλλα και πολλές φορές τα φυλλαράκια σαν τουφίτσες φυτρώνουν πάνω σε άλλα φύλλα και κάνουν και ριζούλες :p

linos21
14-05-10, 22:10
λοιπον ακου...τελικα φιλε απο τα τοπ πετ σιτυ ειναι αυτο του χαιδαριου ειναι πανω στην καβαλας εγς εκει παω..πηρα τηλ στα παττησια και δεν ειχαν τιποτα...εχει μεγαλη ποικιλια απο σαλιγκαρια πανεμορφα μιλαμε...ψαρια πανικοσ και πολυ καθαρα ενυδρεια τελικα...ειχε τετρα απο αυτα που εχω παρα πολλα πιο μικρα βεβαια και πολυ πιο φτηνα απο οτι τα πηρα εγω ξερεις απο που...απο φυτα λιγα πραγματα ομως...ο υδροκοσμος ειναι τοπ σε αυτο...λοιπον οι ρεντ τσερυ ειναι πολυ μικρες και δεν ξερω ποσο μεγαλωνουν και με τι ρυθμο...κοιταξα αποδειξη¨αμανο γαριδες-->2.08 ευρω
ρεντ τσερυ-->1.47
ζεμπρα σαλιγκαρι-->1,32
και το αλλο το σαλιγκαρι φιλε λεγεται porcupine snail-->2,15 eyro

χανεις την μπαλα με τοσο ομορφα ψαρια ηθελα να τα παρω ολα ασεεεεεεεεεεεεε

Χριστόφορος Μίχας
14-05-10, 22:39
Μακριά λίγο πέφτει το Χαϊδάρι...Οι τιμές πάντως είναι σούπερ ειδικά στις τσέρυ.

linos21
14-05-10, 22:42
ναι ρε φιλε αλλα ειναι μικρουλες...χανεσαι να παμε ετσι για χαβαλε αν θες μια μερα να δεις

Χριστόφορος Μίχας
14-05-10, 23:30
Αντε καλά...Είναι μικρές οι τσέρυ αλλά άν είναι και αρκετά κόκκινες φαίνονται και κάνουν ωραία αντίθεση με τα πράσινα φυτά.