PDA

Επιστροφή στο Forum : Αστακος ή καραβιδα????


Αλεξανδρος corfu
13-05-10, 19:24
καλησπέρα επιτέλους αποφάσισα τι θα βάλω στο ενυδρείο μου είδα αυτόν στο πετ σοπ και τον έβαλα μέσα μήπως μπορείτε να μου πείτε τι ακριβώς είναι??? ο τύπος μου είπε ότι είναι μπλε αστακός αλλά το μόνο μπλε που βλέπω είναι λίγο στις δαγκάνες του 1 τι άλλο τρώει εκτός από την τροφή που μου δώσε???

frits
13-05-10, 22:26
Νομίζω πως είναι Procambarus clarkii, είχα κάποτε 2 μόνους τους σε ένα ενυδρείο 90 λίτρων, αλλά μου έτρωγαν συνέχεια τα φυτά :D
Δες κι εδώ
http://www.planetinverts.com/Procambarus%20clarkii.html

tsilojohn
13-05-10, 23:07
εχει και εδω καποιες πληροφοριες.
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=15856

harris samos
13-05-10, 23:23
μπλε αστακος
νυκτοβιο
εκτος απο ταμπλετες τρωει τα ψαρια και τα φυτα η απολητη καταστρωφη σε φυτεμενο
θελει χαμηλη θερμοκρασια κατω απο 24 αν δε κανω λαθος
και ειναι καλο να κρατιεται σε μεγαλα ενυδρεια (ζευγαρι )με πολλες σπυλιες

ντρεπομε που το λεω αλλα παρακαλαγα να ψοφισει
τελικα τον εδωσα δωξα το θεο :smt083:smt083

Raven
14-05-10, 00:42
Δεν αναφερεις σε τι ενυδρειο τον εβαλες... (λιτρα , συγκατοικοι, τιμες κλπ).Οταν μιλαμε για αστακους αυτου του γενους , μιλαμε παντα για species tank με πετρες , αμμο και καλο καπακι γιατι ειναι ασσοι στις αποδρασεις.
Οσο για το χρωμα, θα γινει πιθανον μπλε επειτα απο μερικες εκδυσεις. Υπαρχουν πολλες χρωματικες ποικιλιες και το χρωμα αλλαζει και αναλογα με την ηλικια , την αλλαγη εξωσκελετου, το φωτισμο και πολλα αλλα.
Ο δικος σου δειχνει για θηλυκια και οπως ειπαν τα παιδια πιο πανω μοιαζει να ειναι του ειδους Procambarus clarkii, χωρις να αποκλειω ομως να ειναι και P.allenii. Θα δειξει μεγαλωνωντας.

frits
14-05-10, 09:23
μπλε αστακος
νυκτοβιο
εκτος απο ταμπλετες τρωει τα ψαρια και τα φυτα η απολητη καταστρωφη σε φυτεμενο
θελει χαμηλη θερμοκρασια κατω απο 24 αν δε κανω λαθος
και ειναι καλο να κρατιεται σε μεγαλα ενυδρεια (ζευγαρι )με πολλες σπυλιες

ντρεπομε που το λεω αλλα παρακαλαγα να ψοφισει
τελικα τον εδωσα δωξα το θεο :smt083:smt083
χαχαχα σε καταλαβαίνω απόλυτα, εγώ τους είχα σε ένα ενυδρείο μόνους τους και μόνο τις πέτρες δεν έφαγαν, τελικά το setup έμοιαζε με τα ενυδρεία που έχουν στις ταβέρνες με αστακούς για φάγωμα (άδειο ενυδρείο με αστακούς μόνο μέσα) :D:D:D

Αλεξανδρος corfu
15-05-10, 01:38
σε 120l τον/την έχω μόνο με χαλίκι και πέτρες αλλά έχει ξεκινήσει και σκάβει το χρυσόψαρο που είχα το χάρισα σε έναν που έχει λίμνη στον κήπο και έχει και άλλα μέσα γιατί το είχε πάρει στο κυνήγι

frits
15-05-10, 10:45
Καλύτερα μην βάλεις ψάρια μέσα, ίσως τα mbuna δεν έχουν πρόβλημα, αλλά πιστεύω καλύτερα μόνος του. Εγώ στην αρχή είχα έναν πλέκο μαζί, διπλάσιο σε μέγεθος από τον αστακό, αλλά σε κάποια φάση τον άρπαξε με τις δαγκάνες του και φρίκαρα, οπότε τον έβγαλα από εκεί :(

Αλεξανδρος corfu
15-05-10, 14:07
τον έχω λατρέψει μόλις φέρει και άλλα το πετσοπ θα του βάλω και παρέα μπας και έχω και και απογόνους.... ετοιμάζω και κρυψώνες γιατί νομίζω ότι έχει κάνει περιοχή του και τις 2 πέτρες λετε να εχει πρόβλημα με αστακούς άλλου είδους??