PDA

Επιστροφή στο Forum : ειδη ψαριων με γαριδες


kostaskich
12-05-10, 16:49
τα φωτα σας ποια ειδη ψαριων πανε με γαριδες?εχω ειδη εντλερς και σκεφτομε για iriatherina.

gta__156
12-05-10, 16:52
a) ποσα λιτρα ειναι το ενυδρειο
β) με ενδιαφερει και εμενα αυτος ο συνδιασμος , δεν τα ηξερα αυτα τα ψαρια :)

kostaskich
12-05-10, 17:55
150 lit

kostoukitos
12-05-10, 17:57
Θα ήθελα και εγώ να ρωτήσω τους πιο εμπειρους αν μπορώ να βάλω σε 90 περίπου λίτρα καθαρά φυτεμένο γαρίδες (red cherry) με rasbora ή danio.

bokostas
12-05-10, 18:13
Κώστα εγώ τα εντλεράκια τα έχω με με γαρίδες red cherry χωρίς προβλήματα και με γέννες κι από τα 2 είδη.

kingrim
12-05-10, 18:34
και εγω εχω εντλερ + ξιφοφορους + red cherry + ζεβρα ντανιο + σαε χωρις προβλημα.

αλλα δεν εχω δει γεννα απο τις γαριδες

kostoukitos
12-05-10, 19:24
Λίγο εκτός θέματος αλλά πάνε ξιφοφόροι με danio ? Τα danio δεν θέλουν μαλακό νερό ???
:confused:

kingrim
12-05-10, 19:28
στραβοπατημα ;)

lingistis
12-05-10, 19:30
Κώστα εγώ τα εντλεράκια τα έχω με με γαρίδες red cherry χωρίς προβλήματα και με γέννες κι από τα 2 είδη.

Και εγώ ακριβώς το ίδιο :) συν κάτι apple snails.

Πάνος
12-05-10, 20:25
και εγω εχω εντλερ + ξιφοφορους + red cherry + ζεβρα ντανιο + σαε χωρις προβλημα.

αλλα δεν εχω δει γεννα απο τις γαριδες
οταν εχουμε αλλα ψαρια και δη μεγαλοσωμα...πολλα μικρα τρωγονται...
αν ξεκινησουμε και με εναν μικρο πληθυσμο...τοτε τα πραγματα ειναι δυσκολα.
γιαυτο προτεινουμε παντα να ξεκιναμε με εναν ικανοποιητικο αριθμο εστω δεκα ατομων.
χαρακτηριστικα μου ελεγε ο φιλος nikosm1 οτι δεν ειχε γεννες απο τις γαριδες του για μηνες...οταν πηρε μερικες ακομη ο πληθυσμος αρχισε να αυξανεται και μαλιστα ραγδαια...
πολλοι θα επιβεβαιωσουν αυτη την "αρχη".

για περιπτωσεις που θελουμε εναν μεγαλο πληθυσμο γαριδων σε ενυδρειο με ψαρια καλο ειναι ειτε να ξεκινουμε με μεγαλο αριθμο γαριδων...ειτε αν ξεκινησουμε με λιγοτερες...να τις αφησουμε μονες τους σε ενα ενυδρειο να πολλαπλασιαστουν και μετα να τις μεταφερουμε σε μεγαλο αριθμο πλεον στο ενυδρειο με τα ψαρια.

ξεκινωντας με 5-6 γαριδες μονο και με ξιφοφορους μεσα....δυσκολα τα πραγματα.

kingrim
12-05-10, 20:32
ok panos συμφωνω απλα στην δικη μου περιπτωση οι ξιφοφοροι ηταν 2 μηνων οταν εβαλα τις γαριδες αλλα τωρα που εχουν μεγαλωσει μπορει να τσιμπουν και κανα νεογεννητο γαριδακι. τεσπα σκοπος μου δεν ειναι να εχω αναπαραγωγη στις γαριδες απλα να υπαρχει ζωη στον βυθο οποτε ειμαι οκ :)

@@nikos@@
12-05-10, 20:35
Εχω σε 80 λιτρα πυκνοφυτεμενο εχω αρλεκινους και ΣΑΕ μπορω να βαλω μαζι και γαριδες red cherry????
Τα φωτα σας??:confused:

Πάνος
12-05-10, 20:53
ναι μπορεις νικο!
Kingrim...με εναν καλο πληθυσμο και πολλες κρυψωνες...θα εχεις ΚΑΙ αναπαραγωγες...;)

@@nikos@@
12-05-10, 21:07
ευχαριστω!!

pavlos2003
18-05-10, 18:45
..μια απορία και γω ρε παιδια, υπάρχει στην Ελληνική αγορά κάποιο είδος μεγαλύτερο απο τις Αμάνο μήπως ζήσει χωρίς πρόβλημα ανάμεσα στα pterophilum leopoldi/dumireli και τα ραμιρεζι??
Γιατί δεν άκουσα το Γιώργο (μπόλι-μαν) και έριξα red cherry και είδα τα σκαλάρια να τρέχουν πρώτη φορά σαν σεληνιασμένα(!!!) και να τα εξαφανίζουν σε δευτερόλεπτα, μετά έβαλα αμανο που κρύφτηκαν σε μια τρύπα και τα έβλεπα μόνο φωτίζοντας με φακό εκεί μέσα 1-2 φορές το μήνα το πολύ....
Δεν ξέρω αν υπάρχουν ακόμα αλλα θα ήθελα να κάνω μια ακόμα δοκιμή με μεγαλύτερο είδος....

Raven
18-05-10, 20:23
Δεν υπαρχει γαριδα που να αντεχει με Κιχλιδες σεβαστου μεγεθους. Ακομα κι αν ειναι μεγαλο το ενυδρειο και με πολλες κρυψωνες θα ζουν ελαχιστες και κατω απο πολυ στρες. Οποτε ουτε εσυ θα τις ευχαριστηθεις, και ειναι και κριμα για τις καημενες τις γαριδες.

pavlos2003
20-05-10, 21:03
κρίμα...
ευχαριστώ πάντως..

@@nikos@@
21-05-10, 16:53
Συγουρα μπορω να βαλω γαριδες με αρλεκινους???:o
Τις εχω πιασει και τις εχω μεσα σε σακουλακι για προσαρμογη οση ωρα ειναι μεσα στο ενυδρειο ολο το καπαδι εχει πεσει πανω τους και χτυπαει το σακουλακι λες και προσπαθουν να το σκισουν να φανε τις γαριδες....:(
Να τις βαλω συγουρα??
-------------------------
Αν μπορει καποιος ας απαντησει λιγο συντομα γιατι οι γαριδες βρισκονται σε σακουλακι!!


Ξερω μου εχεται ξανα απαντησει πιο πανω αλλα αν ξερεται πειτε μου

platy
21-05-10, 17:02
αν οι γαριδες δεν χωρανε στο στομα τους δεν νομιζω οτι εχεις προβλημα...

@@nikos@@
22-05-10, 15:52
Λοιπον οι γαριδες μπηκαν στο ενυδρειο μετα απο δυορη προσαρμογη!!
τελικα οι ΑΡΛΕΚΙΝΟΙ δεν ειναι και τοσο φιλικοι με τις γαριδες,οταν βρουν ευκαιρια τσιμπολογανε!!Τα SAE οταν ταισα σημερα τις γαριδες με τροφη που εχει σπιρουλινα την μριστηκανε και την φαγανε εκεινα!Κομματακι δυσκολο να ταιζω τις γαριδες τελικα ταισα αγκουρακι και φαγανε λιγο!Μια γαριδα μολις βγηκε απο το σακουλακι και μπηκε στο ενυδρειο την εφαγε ενας αρλεκινος απο εκει αρχισαν τα δυσκολα......:smt120

platy
22-05-10, 16:52
αρλεκινους εννοεις τα harlequin rasbora?? τι μεγεθος εχουν οι γαριδες που εβαλες???

@@nikos@@
22-05-10, 17:23
Trigonostigma (Rasbora) heteromorpha (http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Fish/rasbora.htm) εχω και μαζι με κατι αλλους που εχουν περισσοτερο πορτοκαλι στην ουρα αντι για μαυρο!
Δεν με πειραζει που φαγανε γαριδες εχω πολλες!!(απλα τις λιπηθηκα λιγακι)

Ξεκιναγανε απο 6 χιλιοστα και φτανανε 2 εκατοστα!!Οι μεγαλες προς το παρον επιβιωνουν!

Raven
23-05-10, 00:42
Παντοτε μα παντοτε οταν ελευθερωνουμε τις γαριδουλες μεσα σε ενυδρειο με ψαρια το κανουμε με σβηστα τα φωτα και σε καποια γωνια οπου υπαρχουν πολλα φυτα.

@@nikos@@
23-05-10, 09:24
Με σβηστα τα φωτα τις αφησα!!Αλλα τα ψαρια την μαζεμενα εκει!!Ευτυχως εχει μηνει ενας σημαντικος αριθμος και πιστευω να αναπαραχθουν γρηγορα!

Ευχαριστω πολυ!!:)

christrd
23-05-10, 09:57
Εγω εβαλα γαριδες (rock η αλλιως ανεμιστηρα) που ειναι αρκετα μεγαλες απο τις amano και τις ειχα για κανα εξαμινο, αλλα λογω οτι ειναι λιγο ευαισθητες στα νιτρικα και φοσφορικα απο οτι εχω καταλαβει ,εχασα τις 5 απο τις 6 που ειχα.εχω την 1 γαριδα τωρα κανα χρονο και παει καλα αλλα δεν ειδα ποτε γονους γιατι απο οτι ακουσα θελουν λιγο αλμυρο νερο για αναπαραγωγη.

frits
23-05-10, 11:45
Έχω τις red cherry του Πάνου με neon και white tip tetras χωρίς προβλήματα. Πρώτη φορά ακούω αρλεκίνους να τρώνε γαρίδες! :confused:

@@nikos@@
23-05-10, 13:40
Τις μεγαλες δεν τις πειραζουν!!Τα μικρα μου φαγανε!!;)

platy
23-05-10, 13:45
τα ρασμπορα ειναι μικροθηρευτες...σκεψου οτι οι μικρες γαριδες ειναι σαν ενηλικη αρτεμια ..οποτε...!!!!

Raven
23-05-10, 13:56
Εγω εβαλα γαριδες (rock η αλλιως ανεμιστηρα) που ειναι αρκετα μεγαλες απο τις amano και τις ειχα για κανα εξαμινο, αλλα λογω οτι ειναι λιγο ευαισθητες στα νιτρικα και φοσφορικα απο οτι εχω καταλαβει ,εχασα τις 5 απο τις 6 που ειχα.εχω την 1 γαριδα τωρα κανα χρονο και παει καλα αλλα δεν ειδα ποτε γονους γιατι απο οτι ακουσα θελουν λιγο αλμυρο νερο για αναπαραγωγη.
Οι γαριδες που φιλτραρουν το νερο οπως οι Bamboo χρειαζονται η καθε μια 60-80 λιτρα και επισης καλη βιολογια (ωριμο ενυδρειο) , καλη φιλτρανση και και δυνατη ροη. Σε λιγοτερα λιτρα και , πολλα ατομα μαζι ενδεχεται να πεθανουν απο την πεινα αν δεν ταιζονται εξτρα απο εμας με τροφες σε σκονη.

gta__156
23-05-10, 14:14
Οι γαριδες που φιλτραρουν το νερο οπως οι Bamboo χρειαζονται η καθε μια 60-80 λιτρα και επισης καλη βιολογια (ωριμο ενυδρειο) , καλη φιλτρανση και και δυνατη ροη. Σε λιγοτερα λιτρα και , πολλα ατομα μαζι ενδεχεται να πεθανουν απο την πεινα αν δεν ταιζονται εξτρα απο εμας με τροφες σε σκονη.
και με αφορμη το παραπανω ποστ ενημερωνω πως εχω 2 Bamboo και λογω του οτι εχω λιγα λιτρα ( 30 ) χαριζονται σε καποιον οπου θα εχει τις απαιτουμενες συνθηκες για τις γαριδες αυτες .

@@nikos@@
23-05-10, 15:29
Θελω!!