PDA

Επιστροφή στο Forum : Αμάνο με αυγά


giannisaek
10-05-10, 00:54
Καλημέρα για πρώτη φορά μετά από πολύ καιρό παρουσίας της συγκεκριμένης γαρίδας στο ενυδρείο μου, και εφόσον μεγάλωσε αρκετά από τότε που την πήρα παρέα με μια αρσενική, εμφάνισε στην κοιλιά της πάρα πολλά αυγά που τα ανακατεύει με τα πόδια της ( θα βάλω όταν μπορέσω και μια φωτογραφία).
Την έχω σε νερό του δικτύου Θεσσαλονίκης σχετικά σκληρό με
Ph 7,5
KH 11
και με ασβεστολιθική πέτρα.
Η ερώτηση μου είναι τα αυγά θα εκκολαφτούν σ' αυτό το νερό που την έχω, ή θέλουν υφάλμυρο νερό για αν εκκολαφθούν;
Δηλαδή «τη είχα Γιάννημ τη είχα πάντα» - «Ο νηστικός καρβέλια ονειρεύεται» :grin::grin::grin:

Dimis
10-05-10, 00:58
Θελουν υφαλμυρο.

Raven
10-05-10, 01:03
Οι γαριδες amano, αναπαραγονται σε γλυκο νερο στην φυση, αλλα οι λαρβες μετα την γεννηση παρασυρονται με το ρευμα του νερου, σε υφαλμυρες λιμνοθαλασσες ή και κατ ευθειαν στην θαλασσα. Οταν γινουν τελειες γαριδουλες επιστρεφουν εκει οπου γεννηθηκαν ανεβαινοντας αντιθετα τα ποταμια και τους χειμαρρους.
Ως εκ τουτου, η αναπαραγωγη amano στο ενυδρειο ειναι ανεφικτη ή εξαιρετικα σπανια και απαιτειται ειδικη, χρονοβορα και επιπονη διαδικασια για να μπορεσει καποιος να μεγαλωσει τα μικρα.

giannisaek
10-05-10, 01:08
Οι γαριδες amano, αναπαραγονται σε γλυκο νερο στην φυση, αλλα οι λαρβες μετα την γεννηση παρασυρονται με το ρευμα του νερου, σε υφαλμυρες λιμνοθαλασσες ή και κατ ευθειαν στην θαλασσα. Οταν γινουν τελειες γαριδουλες επιστρεφουν εκει οπου γεννηθηκαν ανεβαινοντας αντιθετα τα ποταμια και τους χειμαρρους.
Ως εκ τουτου, η αναπαραγωγη amano στο ενυδρειο ειναι ανεφικτη ή εξαιρετικα σπανια και απαιτειται ειδικη, χρονοβορα και επιπονη διαδικασια για να μπορεσει καποιος να μεγαλωσει τα μικρα.

Αν την βάλω σε καραντίνα με υφάλμυρο νερό θα την σοκάρω και μπορεί να μου ψοφήσει;

Raven
10-05-10, 01:10
Το εξηγησα ηδη..
Οι ενηλικες αμανο δεν ερχονται ΠΟΤΕ σε επαφη με αλμυρο νερο. Πιθανοτατα θα πεθανουν αν τις βαλεις σε υφαλμυρο.

giannisaek
10-05-10, 01:24
:smt022:smt030

Ευχαριστώ +-3