PDA

Επιστροφή στο Forum : ξεκινημα ζβ


dim orestiada
07-05-10, 21:46
σημερα επιτελους μετα απο ενα μηνα εβαλα 3.5 κιλα ζβ στο 90 λιτρο μου να δω πως θα παει εντελος δοκιμαστικα. χρειαζετε να ριχνω κατι για τροφη? με ποιον τροπο συνεχιζω το στρωσιμο? να ριχνω και καποια συμπληρωμα?

Πάνος
07-05-10, 23:09
τι εννοεις δοκιμαστικα?? τι περιμενεις να δεις δηλαδη??
λαμβανοντας υποψιν πως δεν εχω εμπειρια στο θαλασσινο...οταν εστησα το δικο μου..ολο το ζωντανο βραχο τον εβαλα μεμιας...
κουραρισμενος ειναι η θα τον κουραρεις εσυ?

αν ειναι κουραρισμενος θα πρεπει να ριχνεις και ΛΙΓΗ τροφη για να γινεται ο κυκλος του αζωτου....;)
αν δεν εχεις ζωντανα δεν χρειαζεται καποιο συμπληρωμα...μονο το kh αν αρζισει και σχηματιζεται κορραλινη και το κατεβαζει..

dim orestiada
08-05-10, 18:04
τι εννοεις δοκιμαστικα?? τι περιμενεις να δεις δηλαδη??
λαμβανοντας υποψιν πως δεν εχω εμπειρια στο θαλασσινο...οταν εστησα το δικο μου..ολο το ζωντανο βραχο τον εβαλα μεμιας...
κουραρισμενος ειναι η θα τον κουραρεις εσυ?

αν ειναι κουραρισμενος θα πρεπει να ριχνεις και ΛΙΓΗ τροφη για να γινεται ο κυκλος του αζωτου....;)
αν δεν εχεις ζωντανα δεν χρειαζεται καποιο συμπληρωμα...μονο το kh αν αρζισει και σχηματιζεται κορραλινη και το κατεβαζει..
ο βραχος ειναι κουραρισμενος κ ηταν 5 χρονια μεσα σε ενυδρειο κ εχει πολυ κοραλινη επανω. απλα προχθες μου ειπε καποιος οτι πρεπει να βαλω λιγο βραχο στην αρχη για να δω αν παει καλα. ειναι λαθος αυτο?

Πάνος
08-05-10, 21:55
δηλαδει τι σημαινει "αν παει καλα"
αν θα επιβιωσει ή αν θα αρρωστησει-πεθανει ο βραχος??
μπορει να εχει καποιο νοημα που σου το ειπε..αλλα πρεπει να μαθεις τι εννοουσε...το "αν παει καλα" δε λεει τιποτα...
απο την αλλη το βραχο που δεν θα βαλεις μεσα στο ενυδρειο...που θα ειναι?? σε αλλο ενυδρειο?? γιατι εκτος νερου θα πεθανει η βιολογια...

η γνωμη μου ειναι να βαλεις το βραχο μεσα στο ενυδρειο και να συντηρεις τον κυκλο του αζωτου ριχνοντας λιγη τροφη.

dim orestiada
08-05-10, 23:02
δηλαδει τι σημαινει "αν παει καλα"
αν θα επιβιωσει ή αν θα αρρωστησει-πεθανει ο βραχος??
μπορει να εχει καποιο νοημα που σου το ειπε..αλλα πρεπει να μαθεις τι εννοουσε...το "αν παει καλα" δε λεει τιποτα...
απο την αλλη το βραχο που δεν θα βαλεις μεσα στο ενυδρειο...που θα ειναι?? σε αλλο ενυδρειο?? γιατι εκτος νερου θα πεθανει η βιολογια...

η γνωμη μου ειναι να βαλεις το βραχο μεσα στο ενυδρειο και να συντηρεις τον κυκλο του αζωτου ριχνοντας λιγη τροφη.
δεν ξερω τι ακριβως ενοουσε πανο? αλλα αυτο που λες ειναι κ λογικο τι να παθει αν ειναι στρωμενο το νερο? οσο για τον υπολοιπο βραχο δεν τον εχω παρει κ αυτον τον πηρα απο φιλο κ σχεδον τζαμπα τον πηρα. πρεπει να ερθω προς την πολη σας για να παρω καμια 15 κιλα!!!!