PDA

Επιστροφή στο Forum : Ελληνικό βιοτοπικό με αμφίποδα


3r4ndo
19-04-10, 20:26
Τελικα το εκανα ελληνικο βιοτοπικο(αν ετσι λεγεται... Οτι εχει μεσα το πηρα απο ποταμι και τα τοποθετησα ακριβως οπως ηταν, θα βαλω και το φιλτρο αυριο με ενα σωληνα που θα κανει την επιστροφη στην αλλη μερια για να δημιουργηθει και το αντιστοιχο ρευμα..!) με αμφιποδα τα οποια χρησιμοποιω και σαν ζωντανη τροφη για την ανεμονη!! Ειναι υπερκινητικα και πολυ αστεια, στο βιντεο ειναι ταισμενα(καποια εχουν γιναι μπαλα γυρο απο ενα κομματι τροφης) για αυτο δεν κινουνται σχεδον καθωλου!! Ο δυτισκος απολαμβανει ξανα την ελευθερια του!!
και το βιντεο:
http://www.youtube.com/watch?v=AtJwGydiUAA

Singha
19-04-10, 23:29
πως ακριβως ειναι η ονομασια των ζωντανων που βλεπουμε?

Αλέξης6
20-04-10, 01:45
Εμένα προσωπικά μου άρεσε πάρα πολύ σαν ιδέα!!!

Καλή συνέχεια και περιμένουμε και άλλες τέτοιες εμπνεύσεις!!!!

3r4ndo
30-04-10, 12:49
Παίδες γεννητουρια στο μικρο!! Πηρα να καθαρισω λιγο το φιλτρο και μολις το εβγαλα απο το νερο με καθε σταγονα που εσταζε πεφταν αμφιποδακια!!! Μολις το ξαναβουτηξα βγηκαν ακομα περισσοτερα!! Η ανεμονη δειχνει να τα πηγαινει πολυ καλα με 3 αμφιποδογευματα την εβδομαδα και οσα δεν πεφτουν πανω της ζουν μια χαρουλα και τρεφονται με αποφαγια, μεχρι φυσικα να πεσουν πανω στην ανεμονη ετσι ατσουμπαλα που κολυμπουν!!! Το βραδακι θα κοιταξω μηπως ανεβασω κανα δυο φωτο να δειτε!!! :D

Αλέξης6
30-04-10, 13:42
Αντε ωραία!!

Ανέβασε φωτογραφίες να τα δούμε!!

3r4ndo
02-05-10, 01:26
Στην πρωτη φωτο φενεται ενα ενηλικο(6 χιλ περιπου) ενω στην δευτερη ενα μικρο(μικροτερο απο ενα χιλ), προχθες ηταν ακομη μικροτερα, καθε μερα μεγαλωνουν!!!

3r4ndo
05-05-10, 19:02
Ενα βιντεακι που τραβηξα πριν λιγο, εκανα και μια πατεντουλα στο φιλτρο, εβγαλα τον ανθρακα και αφισα μονο το σφουγκαρι το οποιο τοποθετησα πανω. Ετσι δημιουργηθηκε ενας προθαλαμος ωστε να μπαινουν μεσα τα μικρα για να επιβιωσουν απο τα κανιβαλακια(τρωγονται και μεταξυ τους... ευτυχως δεν χωρανε λογο μεγεθους) και να τρωνε τα απομειναρια της τροφης που καταληγουν σε αυτο..!!

http://www.youtube.com/watch?v=ygzgybHylPA

Maverick
05-05-10, 20:07
Μιας και κατέληξε βιοτοπικό με αμφίποδα μετέφερα το thread εδώ, φαίνεται πολύ ωραίο, καλή συνέχεια!

3r4ndo
05-05-10, 21:55
Μιας και κατέληξε βιοτοπικό με αμφίποδα μετέφερα το thread εδώ, φαίνεται πολύ ωραίο, καλή συνέχεια!

Ευχαριστω, χρειαζοταν!!!
Και για να μην ειναι ακυρο το ποστ, να και μια φωτο!!!

almost
06-05-10, 07:33
Μου αρέσει ο τρόπος που το προσεγγίζεις το θέμα..

3r4ndo
06-05-10, 12:48
Μου αρέσει ο τρόπος που το προσεγγίζεις το θέμα..

Απο μονομαχογυαλα σε Ελληνικο βιοτοπικο??:D:D
Αφου τα ειδα και μ αρεσε!!!!
Εκτος αν εννοεις κατι αλλο:confused:

almost
06-05-10, 18:48
Απο μονομαχογυαλα σε Ελληνικο βιοτοπικο??:D:D
Αφου τα ειδα και μ αρεσε!!!!
Εκτος αν εννοεις κατι αλλο:confused:

Όχι, ρε, δεν τον αλλάζω εγώ τον Ιορδάνη (θα πάρω και ταίρι αυτές τις ημέρες στον Jordan).

Μου αρέσει που έχεις ένα nanoreef και μαθαίνεις (μαθαίνω και εγώ από εκεί) και τώρα ένα άλλο για να κάνει support στο nano.

3r4ndo
06-05-10, 23:24
Όχι, ρε, δεν τον αλλάζω εγώ τον Ιορδάνη (θα πάρω και ταίρι αυτές τις ημέρες στον Jordan).

Μου αρέσει που έχεις ένα nanoreef και μαθαίνεις (μαθαίνω και εγώ από εκεί) και τώρα ένα άλλο για να κάνει support στο nano.

Να τον χερεσαι τον ψαρη και καλους απογονους οταν παρει τη νυφη!!! (ισως να εχω ετοιμασει και κανενα 20λιτρο να συγγενεψουμε!!)

Εγω αλλο νομιζα!! Ο τροπος που απο μονομαχοενυδριο που σκευτομουν αρχικα, κατεληξα σε αμφιποδα...!!
Εψαξα αρκετα για αυτα και ειναι χαρμα!!! Πολοι χομπιστες τα βαζουν σε ριφακια για να περιοριζουν τις αλγες και λενε(και βλεπω και εγω) πως ειναι λιχουδια για πολλα ψαρια(επισης τα μικρα τους τα θεριζουν οι μανδαρινοι!!!) ομως μπορει να φανε τους γονους των ψαριων.
το εντυπωσιακο με αυτα ειναι οτι δεν εχουν ιδιετερο προβλημα με τις αλλαγες αλατοτητας υφαλμυρο(που τα εχω τωρα) και αλμυρο τους κανει το ιδιο...!! Δεν ελεγε πουθενα για γλυκο νερο ισως δοκιμασω καποια στιγμη με καμια 10 αρια να δω!!

Οσο για την υποστηρηξη, οταν βαλω και το delaisi η tripteronotus, τα οποια εχουν παρομοια διαιτα με τους μανδαρινους(μονο που μπορουν να τραφουν και με μεγαλυτερη λεια), θα μου λυσουν τα χερια!!! Ηδη συμβαινει αυτο με την ανεμονη!!

Ισως ειναι νωρις ακομη να το προτεινω σαν ζωντανη τροφη αλλα μια μικρη γυαλα με καμια 20αρια απο αυτα θα σας κανει να γελασετε με την ατσουμπαλια τους και την περιεργη συμπεριφορα!!!

almost
07-05-10, 06:54
Τι τα ταϊζεις;

Pallios
07-05-10, 10:49
πολυ ενδιαφερον, συγχαρητηρια...

3r4ndo
07-05-10, 14:32
Γαριδοτροφη, φλακες, μασουλανε και τα ξυλακια που ειναι μεσα, τρογονται και μεταξυ τους καμια φορα!! Μια μερα εριξα μια κροκετουλα απο ξηρα τροφη για γατες και την εξαφανισαν!! Νομιζω οτι τρωνε τα παντα!!!

Ευχαριστω!! :-)