PDA

Επιστροφή στο Forum : τα φυτα πεθαινουν.


Singha
04-05-10, 22:40
καλησπερα στο crew.

λοιπον λοιπον. εχω τα 2 μικρα ενυδρειακια. 12 λιτρα και 25 λιτρα. τα οποια εχουν μεσα ευκολα φυτακια.

στις αρχες ολα πηγαιναν καλα. θα ελεγα τελεια βασικα. και ειχα και κλαδεματα κτλπ. θα πω την φαση διαφορετικα για καθε ενυδρειο για να μην μπερδευτουμε..

25 λιτρα. με ανουμπιες java moss. java fern pistia stratiotes bamboo. ceratopteris thalictroides. ενα αλο φυτο ιδιο με Pistia που επιπλεει. και κερατοφυλο..
ολα ξεκινισαν μια ομορφη μερα που χωρις να ξερω τον λογο το κερατοφυλο απλα τα εφτυσε χωρις αλαγη νερου χωρις τπτ. απλα μου εμεινε στα χερια. τορα εχει απομινει ενα ελαχιστο κοματακι που κατι παει να κανει. επειτα αρχισαν να τα φτινοθν τα φυτα που επιφανειας. τα οποια συνεχιζουν να μεγαλωνουν κανονικα αλλα κιτρινιζουν πανευκολα..
Υ.Γ. τα υπολοιπα φυτα πανε τελεια χωρις κανενα προβλημα.

ενυδρειο 12 λιτρων. μεσα εχει java moss. java fern. polysperma..
εδω τα java πανε κανονικα. ενω η polysperma ψιλωνει πλεον παραπολυ αργα και απο κατω κιτρινιζει και πευτουν τα φιλαρακια της..

αγορασα 2 λιπασματα

this
http://i281.photobucket.com/albums/kk237/voodoomasters/007.jpg

and this
http://i281.photobucket.com/albums/kk237/voodoomasters/010.jpg

αυτα μου εδωσε ο πετσοπας τον οποιο ρωτησα για πιο λογο μου δινει 2 φορες σηδιρο και μου απαντησε οτι το ενα ειναι διαφορετικο... χιμηκος δεν ειμαι. οποτε τα πηρα και τα 2 καλου κακου... anyway. εχω ωαλει μονο το JBL ιδι σε 2 αλαγες που εχω κανει και στα 2 ενυδρειακια. το αλο δεν το εχω ανοιξει ακομα γτ με βαση αυτα που μου ειπε ο πετσοπερ το seaheim θα πρεπει να βαζω μια σταγωνα καθε μηνα.......
εχουν περασει 2 και μισο βδομαδες με 2 αλαγες και με ποσοτητα που αντιστιχει στο καθε ενυδρειο με βαση τα λιτρα τους. τα φυτακια δεν εχοθν παρει καθολου τα πανω τους. ενω το 12λιτρο εχει αρχιζει να σηκωνει τρελη αλγη.

http://i281.photobucket.com/albums/kk237/voodoomasters/002.jpg

http://i281.photobucket.com/albums/kk237/voodoomasters/004.jpg

ζητω συγνωμη αν σας κουρασα.

Χριστόφορος Μίχας
04-05-10, 23:14
Τι φωτισμό έχεις σε βατ? Εκανες πρόσφατα μήπως θεραπεία με αλάτι στα ψάρια? Οι λόγοι που κιτρινίζουν μπορεί να είναι πολλοί. Συνήθως αυτό οφείλεται σε έλλειψη θρεπτικών συστατικών του νερού. Το σίδηρο μεμονωμένα δεν είναι λύση. Μπορεί να λείπει και κάποιο άλλο ιχνοστοιχείο π.χ.
Αλγη βγήκε γιατί σταμάτησαν να αναπτύσσονται σωστά, και να καταναλώνουν τα θρεπτικά συστατικά του νερού, οπότε πρόλαβε η άλγη. Ρίχνοντας τώρα πολλά λιπάσματα, μπορεί και κακό να κάνεις αντί καλό.

Δώσε στοιχεία για το φωτισμό, φωτοπερίοδο, συχνότητα αλλαγών νερού κλπ.

Singha
04-05-10, 23:31
εχω απο μια τ5 στο καθενα.

ανοιχτες 10 ωρες καθε μερα..

αλαγη νερου καθε 7 με 8 μερες ενα 40%
-------------------------
8w 50-60 Hrz

Χριστόφορος Μίχας
04-05-10, 23:55
Ισως να πρεπει λίγο να αυξήσεις το φωτισμό (άν κατάλαβα καλά έχεις από 8 βάτ σε κάθε ενυδρείο). Το μικρό το 12λ θέλει 11 βάτ και το 25 λ 18 βάτ περίπου. Το φωτισμό όμως θα τον μειώσεις σε 8 ώρες αντί για 10. Βέβαια επειδή τα φυτά που έχεις ήδη είναι εύκολα, ίσως και να μην είναι όλα αυτά απαραίτητα. Προτείνω να κάνεις λίγη υπομονή ακόμη, ριχνοντας ελάχιστο σίδηρο και ελάχιστο γενικό λίπασμα (μόνο σαχεμ) και βλέπεις....

Singha
04-05-10, 23:59
δηλαδη να σταματησω το JBL και να αρχισω να ριχνω seachem με βαση τις οδηγιες του?

maikl
05-05-10, 10:05
-μετρησεις σε NO3 εχεις?
Το οτι το κερατοφυλλο "τα επαιξε" ειναι μαλλον απο ελλειψη σε νιτρικα.
Το ιδιο και για τη μικρη αναπτυξη της πολυσπερμα.;)
Κανε τεστ (ΝΟ3) και αν δεις οτι εισαι χαμηλα θα αναγκαστης να παρεις και ενα Seachem Nitrogen...

Singha
05-05-10, 10:56
εγινε ρε bro..

με την αλγη τελικα εχει κανεις καμια ιδεα? τι να κανω?

τισ κλασικες πατεντες με τα πανια που δεν περναει καθολου φως και τα συναφι? ειναι αυτη η σιχαμενη πρασινη γλυτσα η οποια εχει καλυψει το ενα μοπανι ολοκληρο και αρχιζει και με τα τζαμια τωρα!

Liz@
05-05-10, 12:02
εγινε ρε bro..

με την αλγη τελικα εχει κανεις καμια ιδεα? τι να κανω?

τισ κλασικες πατεντες με τα πανια που δεν περναει καθολου φως και τα συναφι? ειναι αυτη η σιχαμενη πρασινη γλυτσα η οποια εχει καλυψει το ενα μοπανι ολοκληρο και αρχιζει και με τα τζαμια τωρα!

σαλιγκαρια εχεις μεσα? αν οχι προτεινω 2 ή 3 zebra Nerite snail που δεν πειραζουν και τα φυτα και κανουν δουλεια με την αλγη..

STAMATIA
05-05-10, 12:21
H γνώμη μου σταμάτησε να βάζεις σιδηρο δημιουργεί άλγες.

psyroukis
05-05-10, 13:05
Χωρις να ειμαι πολυ σχετικος ακομη, πιστευω οτι το κιτρινισμα οφειλεται σε ελειψη καλιου. Περιμενε ομως να φανει και καποιος πιο ειδικος. Δυστυχως και γω σε αναλογη φαση ειμαι και ψαχνομαι:rolleyes:

Singha
05-05-10, 17:58
αρα εχουμε καλιο. nytrogen και σαλιγκαρακια.

prospathw
05-05-10, 18:12
Αν το κιτρινισμα ήταν το πρώτο σύμπτωμα και τα νο3 είναι οκ τότε είναι έλλειψη σιδήρου.η έλλειψη καλίου αρχικά δημιουργεί τρύπες στα φύλλα:)

Singha
05-05-10, 18:16
κιτρινισμα αποτι εχω δει. και σε ορισμενα σημεια μαυρες κιλιδες σαν σαπισμα..

2 με 3 φιλαρακια εχουν και κανα 2 τρυπες.

τα φυλα του polysperma οσο πιο ψηλα ειναι. τοσο πιο υγειη φαινονται. οσο παμε κατω ειναι χαλια. αμα τα κλαδεψω και κρατησω το καλο κοματι τους. και αρχισω παλι ετσι?