PDA

Επιστροφή στο Forum : φυτά για ενυδρείο με χρυσόψαρα


bouldoza
02-05-10, 12:43
Καλημέρα! Είμαι νέος στο χόμπι και θέλω να στήσω ένα ενυδρείο (80-100λτ) και να βάλω μέσα 2 χρυσόψαρα. Τι φυτά μπορώ να χρησιμοποιήσω και τι διάκοσμο. Ρωτάω έτσι ώστε να είναι πιο κοντά στο φυσικ'ο τους περιβάλλον.

Krisos
02-05-10, 12:51
Καλημέρα! Είμαι νέος στο χόμπι και θέλω να στήσω ένα ενυδρείο (80-100λτ) και να βάλω μέσα 2 χρυσόψαρα. Τι φυτά μπορώ να χρησιμοποιήσω και τι διάκοσμο. Ρωτάω έτσι ώστε να είναι πιο κοντά στο φυσικ'ο τους περιβάλλον.


Απο το goldfish.gr ...σου βρηκα αυτα εδω

1. Anubias barteri var. nana
2. Anubias congensis
3. Anubias barteri
4. Bacopa monnieri
5. Echinodorus bleheri
6. Vesicularia dubyana
7. Microsorium pteropus
8. Vallisneria Americana --->αυτο εδω νομιζω το μασουλανε?
9. Lysimachia nummularia

ειναι μαλιστα λεει χαμηλα σε απαιτησεις και δεν χρειάζονται CO2 το μονο που εχεις να κανεις ειναι να βρεις μερικα πχ γενικα λιπασματα για να τα ''βοηθας'' και θα εισαι οκ

εγω εχω δοκιμασει το Anubias barteri var. nana επιτυχμενα και δεν την πειραξαν καθολου ..ισως γιατι εχει πολυ ''χοντρα'' κλαδακια και εχει ..διορθωστε αν κανω λαθος καποιες ''τοξινες '' που διμιουργει μια πικριλα οταν την μασουλανε τα φυτοφαγα ψαρια

maikl
02-05-10, 12:58
...πανε στη Tropica (http://www.tropica.com/default.asp) ,δεξια εκει που λεει SPECIES LIST,ακριβως απο κατω κανε κλικ στο all plants και πανε στο not eaten by herbivorous fish ;)

Krisos
02-05-10, 13:12
...πανε στη Tropica (http://www.tropica.com/default.asp) ,δεξια εκει που λεει SPECIES LIST,ακριβως απο κατω κανε κλικ στο all plants και πανε στο not eaten by herbivorous fish ;)




..κοιταζοντας την σελιδα με φανταζομαι -ονειρευομαι να δουλευα για την tropicaaa ..ζωααααρα! :smt030

modatso82
02-05-10, 15:56
καλησπερα!!!!!!....εχω ενα ενυδρειο με δυο χρυσοψαρα......ειχα βαλει annubias k vallisneria....μονο οι annubias επεζησαν...οποτε καταλαβαινεις.....
-------------------------
+1 για τον krisos...

stav
03-05-10, 08:06
Και το microsorium pteropus θα επιζησει.

halvas69
03-05-10, 20:13
.......και τα πλαστικά χα,χα,χα

billos95
03-05-10, 20:20
Σωστός ο χαλβάς!!!!:D
Της θείας μου τα έφαγαν τα φυτά,και ήταν 3 από αυτά
ανουμπίες,δεν θέλω να σε μπερδέψω απλά στο λέω...βέβαια το ένα χρυσόψαρο της θείας μου είναι τέρας!!!γύρω στα 15-20 εκατοστά..οπότε μπορεί να φταίει το μέγεθος και η ακόρεστη όρεξη.

καλή επιτυχία με τα ψαράκια σου;)

Samian
03-05-10, 22:32
Ρε παιδιά να εκφράσω και εγώ τις απόψεις μου για το θέμα:p.
Έχω το ενυδρείο μου περίπου 5 μήνες, έχω βάλει μέσα ότι φυτά μπορείς να σκεφτείς (ανούμπιες, βαλισνέριες, πιστιά, λίγες ντοματιές, μπακόπες, μικροσόριουμ κ.α ) και το μόνο που λιανίζουν στην κυριολεξία είναι........ η φακή;).

Μέγα μυστήριο αυτά τα ψάρια μου:rolleyes:. Μάλλον ξεφεύγουν από τον κανόνα.

Πάνος
04-05-10, 19:04
αν εχεις φακη....που ειναι "μπουκιστες"..χαζα ειναι να πασχιζουν να κοψουν τα αλλα φυτα?
χρυσοψαρα ειναι...δεν αιναι βλακες...:D:D

Τηλέμαχος
13-07-10, 18:23
λοιπόν με τα χρυσόψαρα μπορούν να ζήσουν πολλά φυτά ...
σου γράφω μία μικρή λίστα:
Anubias barteri var.nana
Egeria Densa
Limnophilla Sessilisflora
Microsorum Pteropus
Hygrophila Polysperma
Hygrophila Polysperma Sunset (Rosanervig)
Ludwigia Repens
Ludwigia Glandulosa
Cryptocorine Wendtii 'Mi Oya'
Echinodorus 'Rubin'
Pogostemon Helferi (λίγο δύσκολο, το μασουλάνε, θέλει διοξείδιο)
Cabomba Caroliniana (λίγο δύσκολο, το μασουλάνε, θέλει διοξείδιο)
Bacopa Caroliniana
Ceratophyllum Demersum 'Foxtail'
Aponogeton Crispus
Vallisneria (την μασουλάνε)
και πολλά άλλα

maneni
14-07-10, 15:10
μονο τα δικα μου ειναι "εκπαιδευμενα" και δεν πειραζουν τιποτα?

SOCRATIS
15-07-10, 07:47
μονο τα δικα μου ειναι "εκπαιδευμενα" και δεν πειραζουν τιποτα?
Οντως υπάρχουν φορές που σε εκπλήσουν τα χρυσόψαρα.Και καλό είναι να αναφέρουμε και τις εξαιρέσεις του κανόνα .Εμπειρικά να αναφέρω πως παρατήρησα παλαιοτερα πως τα χρυσόψαρα με μονή ουρά όπως το κοινο
ειναι ποιο λαιμαργα με τα φυτά απο ότι αυτά με τις διπλες ουρές και τα στρογγυλα σώματα.Αλλά ούτε και αυτό είναι απολυτο.Θυμάμε πως όταν εβαζα οραντα σε ενυδρειο με βαλισνέριες δεν εμενε τίποτε.Τώρα τελευταία με τα ranchu που έχω δεν αγγίζετε τίποτε.
Για πες μας maneni την δική σου εμπειρία;
Να μην παραλείψω να ευχαριστήσω τον Τηλέμαχο για την λίστα των φυτών που μας κατέγραψε.

Τηλέμαχος
15-07-10, 07:51
ε σιγα τωρα τον κοπο δεν χρειαζονται ευχαριστιες:D:D

maneni
15-07-10, 14:58
εμενα δεν μου εχουν πειραξει τα φυτα. Μονο καμοια φορα βλεπω το κερατοφυλλο μαδημενο. ΤΟ οποιο ομως αναπτυσεται τοσο γρηγορα που δεν καταλαβαινει τιποτα. Κατα τα αλλα εκεινο που μου εχει κανει μεγαλη εντυπωση ειναι οτι δεν αγγιζουν τα φυτα του ενυδρειου αλλα τσακιζουν οτι αλλο τους ριξεις (μαρουλι, κλπ)

SOCRATIS
15-07-10, 16:47
Εκτος από το κερατόφυλλο ποια άλλα φυτά έχεις και τι ποικιλία είναι τα χρυσόψαρα σου,γνωρίζεις;

maneni
15-07-10, 22:13
τωρα εχουν μεινει 2 χρυσοψαρα, ενα κοινο ή commet και ενα blackmoore.

τα φυτα που εχω ειναι
Elodea (Egeria) densa
Hygrophila corymbosa


Ludwigia repens
Rotala macrandra
Vallisneria
Hygrophila polysperma
Limnophilasessiliflora
Rotala rotundifolia

Anubias
εχιωοδορους
κρυπτοκορινες


Hygrophiladifformis (ντοματιά

SOCRATIS
16-07-10, 18:30
Ενδιαφέρουσα περίπτωση.Αν θα ήθελες μια παρουσίαση του
ενυδρείου σου με συνοδεία φωτογραφιών στην ανάλογη
κατηγορια (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=162) (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=162%29%CE%B8%CE%B1)
θα ηταν επιθυμητή.

maneni
16-07-10, 22:03
δεν ξερω αν εχει νοημα πλεον. Το ενυδρειο το διαλυω γιατι απο εβδομαδα ερχεται το καινουριο (μεγαλυτερο) οπου πλεον θα βαλω τροπικα