PDA

Επιστροφή στο Forum : Στησιμο ενυδρειου με μπολι απο λιμνη


japetus
28-04-10, 16:55
Θα υπαρξει προβλημα αν προκειμενου να μπολιασω νεο ενυδρειο χρησιμοποιήσω μπολι απο λίμνη;
Σκεφτομαι για το λογο αυτο να βαλω για λιγο το σφουγγαρι του ενυδρειου μεσα στο φιλτρο της λιμνης ωστε να αποκτησει τα βακτηρια..

in the pond
28-04-10, 17:02
Θα υπαρξει προβλημα αν προκειμενου να μπολιασω νεο ενυδρειο χρησιμοποιήσω μπολι απο λίμνη;
Σκεφτομαι για το λογο αυτο να βαλω για λιγο το σφουγγαρι του ενυδρειου μεσα στο φιλτρο της λιμνης ωστε να αποκτησει τα βακτηρια..

Η απάντηση δεν μπορεί να είναι μονολεκτική.

Υποθέτω ότι έχεις χρυσόψαρα στη λίμνη σου. Έτσι? Τί ψάρια πρόκειται να βάλεις στο ενυδρείο σου? Απάντησε σε ότι σε ρωτάω και σου απαντώ πίσω.

Συγνώμη παιδιά για το γρήγορο της απάντησης μου πριν. Εξυπηρετούσα κόσμο...

Στο ενυδρείο θα βάλεις μόνο χρυσόψαρα? Αν πας για οποιοδήποτε άλλο ψάρι, μην πάρεις μπόλι από τη λίμνη. Τα χρυσόψαρα έστω και αν δεν εκδηλώνουν ασθένειες, είναι φορείς. Επίσης, ότι υπάρχει στη λίμνη, από ιούς μέχρι παράσιτα, το σύστημα κάποια στιγμή θα τα μεταφέρει μέχρι και το φίλτρο, οπότε υπάρχει ο κίνδυνος να τα μεταφέρεις και εσύ στο ενυδρείο σου. Πόσο σίγουρος είσαι ότι έχεις μια υγιή λίμνη χωρίς αυτά?

japetus
29-04-10, 14:57
Βασικα πιο πολυ γιαυτο εκανα την ερωτηση, για το αν δηλαδη σε ενα ενυδρειο με τροπικα θελει μπολι απο τροπικο και αν ενα κρυου νερου θελει αντιστοιχα απο ενα για χρυσοψαρα.. Αν η βακτηριακη χλωριδα δηλαδη που αναπτυσσεται στα φιλτρα, ειναι διαφορετικη στα διαφορα ενυδρεια γλυκου νερου...
Και φυσικα οπως πολυ σωστα παρατηρησες ενα ανοιχτο συστημα οπως μια λιμνη ειναι πολυ πιθανο να περιεχει μικροοργανισμους που θα ηταν ανεπιθυμητοι σε ενα ενυδρειο..

Παντως για αρχη σκεφτομαι να γινει χειμερινη κατοικια black moor που παραθεριζουν στη λιμνη και ισως να χρησιμοποιηθει τωρα για τη νεα γενια απο χρυσοψαρα που κυοφορειται στη λιμνη, για κανενα μηνα μεχρι να μεγαλωσουν λιγακι και να μην κινδυνευουν απο τα κοϊ...

yiannossavva
01-05-10, 17:07
Έχω δώσει πολλές φορές μπόλι από την λίμνη μου για τροπικά ενυδρεία με τέλεια αποτελέσματα. Δεν καταλαβαίνω ανεπιθύμητους οργανισμούς από λίμνη!
Λίγο τρελό μου ακούγεται.

Πάνος
01-05-10, 21:31
Τα χρυσόψαρα έστω και αν δεν εκδηλώνουν ασθένειες, είναι φορείς. Επίσης, ότι υπάρχει στη λίμνη, από ιούς μέχρι παράσιτα, το σύστημα κάποια στιγμή θα τα μεταφέρει μέχρι και το φίλτρο, οπότε υπάρχει ο κίνδυνος να τα μεταφέρεις και εσύ στο ενυδρείο σου. Πόσο σίγουρος είσαι ότι έχεις μια υγιή λίμνη χωρίς αυτά?
αυτος ειναι και ο λογος που δεν ανακατευουμε χρυσοψαρα και ψαρια θερμου νερου στο ενυδρειο. δεν ειναι η θερμοκρασια καθως πολλες ποικιλιες χρυσοψαρων οπως τα fancy μια χαρα ζουνε στους 25 που κραταμε και πολλα αλλα ψαρια.
οποτε με αυτη τη λογικη σωστο δεν ειναι να μην παρουμε και μπολι απο λιμνη για τροπικο ενυδρειο?? εμενα δε μου ακουγεται τρελλο...
θα χαρω να μας πεις περισσοτερα πραγματα Γιαννο για τη σκεψη σου.
το οτι πολλες φορες εδωσες μπολι και δε συνεβει κατι δε σημαινει και πολλα καθως αφενος μπορει τα ψαρια σου να μην ειναι φορεις σε κατι επικινδυνο...αφετερου μπορει απλα να ηταν θεμα τυχης.
δε σημαινει ομως οτι ετσι θα συμβαινει σε καθε περιπτωση.

yiannossavva
01-05-10, 22:10
αυτος ειναι και ο λογος που δεν ανακατευουμε χρυσοψαρα και ψαρια θερμου νερου στο ενυδρειο. δεν ειναι η θερμοκρασια καθως πολλες ποικιλιες χρυσοψαρων οπως τα fancy μια χαρα ζουνε στους 25 που κραταμε και πολλα αλλα ψαρια.
οποτε με αυτη τη λογικη σωστο δεν ειναι να μην παρουμε και μπολι απο λιμνη για τροπικο ενυδρειο?? εμενα δε μου ακουγεται τρελλο...
θα χαρω να μας πεις περισσοτερα πραγματα Γιαννο για τη σκεψη σου.
το οτι πολλες φορες εδωσες μπολι και δε συνεβει κατι δε σημαινει και πολλα καθως αφενος μπορει τα ψαρια σου να μην ειναι φορεις σε κατι επικινδυνο...αφετερου μπορει απλα να ηταν θεμα τυχης.
δε σημαινει ομως οτι ετσι θα συμβαινει σε καθε περιπτωση.

Με την ίδια λογική μπορεί να μεταφερθεί ασθένεια από ένα παλιό τροπικό ενυδρείο σε ένα καινούριο. ;)

Πάνος
02-05-10, 17:25
ναι αλλα θα ειναι ασθενειες τροπικων. εξαλλου αν ειναι να παρεις μπολι απο καπου ρωτας και το ιστορικο του ενυδρειου....βλεπεις αν υπαρχει μια ασθενεια...αν ολα ειναι καλα οι πιθανοτητες να μεταφερεις ειναι μικρες. στα χρυσοψαρα ομως συμβαινει να μη βλεπεις ασθενεια αλλα ασθενεια να υπαρχει. εννοω οτι τα χρυσοψαρα μπορει να ειναι φορεις και να μη νοσουν..ετσι να νομιζεις οτι δεν υπαρχει προβλημα...αλλα αυτο το μικροβιο-ιος ή παρασιτο να αποδεκατησει τα τροπικα ψαρια.

yiannossavva
03-05-10, 06:00
Αν έχεις τύχη διάβαινε. :)

Για όλα υπάρχει το ρίσκο. Μια ασθένεια μπορεί να παρουσιαστή και σε ένα νέο ενυδρείο και τα αποτελέσματα να είναι χειρότερα από ένα μπόλι από λίμνη.

Πάνος
03-05-10, 16:40
σαφως και η τυχη εχει το δικο της ρολο.
απλα αν πουμε "ναι" στο μπολι απο λιμνη...τοτε λεμε "ναι" και στη μειξη τροπικων και χρυσοψαρων.
εγω ειμαι της "αλλης" σχολης...που δε θελει να μπερδευονται.

yiannossavva
03-05-10, 17:20
σαφως και η τυχη εχει το δικο της ρολο.
απλα αν πουμε "ναι" στο μπολι απο λιμνη...τοτε λεμε "ναι" και στη μειξη τροπικων και χρυσοψαρων.
εγω ειμαι της "αλλης" σχολης...που δε θελει να μπερδευονται.

:smt023