PDA

Επιστροφή στο Forum : σαλιγκαρια μπελας...


Liz@
27-04-10, 17:57
εχω ενα 40λτ με γκαπυ, και μεσα ειχα καποια σαλιγκαρια μικρου μεγεθους, τους λεγομενους "λαθρεπιβατες", τα οποια δε μου δημιουργουσαν προβλημα, ουτε με τα φυτα μου..

εχω το εξης ομως προβλημα μετα απο 4 μηνες περιπου που "τρεχει" το ενυδρειο..

εχουν πολλα/στει παρα πολυ, εξακολουθω να μην εχω θεμα με τα φυτα μου αλλα εχουν γεμισει τον κοσμο αυγα!!!

Κανουν κατι αυγα τα οποια ειναι σα μικρα ασπρα στιγματα παντου, ακομα και επανω στο τζαμι!!Στο θερμοστατη, στο ξυλο μου, πανω στα φυτα, παντου!!

και αυτο δε μου αρεσει..!!:smt084

επισης με αυτο το ρυθμο που πανε σε λιγο οταν θα κανουν βολτες πανω στο τζαμι δεν θα εχω ορατοτητα στα ψαρια!! :smt068

Θελω λοιπον να μου πειτε τι να κανω για να τα "ξεφορτωθω...!" (τα θελει κανεις μηπως?? :D )

Σκεφτηκα να αλλαξω αμμο στο ενυδρειο και ολο το aquascape αλλα φυσικα κατι τετοιο ειναι μπελας...
αλλα υπαρχει αλλη λυση...??? και να ξεφορτωθω καπως τα σαλιγκαρια ολα αυτα τα αυγα που θα μεινουν...???
help...!

water_turtle_lover
27-04-10, 18:30
Εχεις αλλα ειδη σαλιγκαριων στο ενυδρειο σου??(που να τα εχεις βαλει εσυ εννοω):confused:

Liz@
27-04-10, 18:33
οχι, μονο αυτα εχω..

ειχα apple snails αλλα μου ειχαν τσακισει τα φυτα μου και τα εβγαλα, γιατι?

MIXALIS CYPRUS
27-04-10, 18:37
Δοκιμασε παγιδα αυτοσχεδια για τα σαλιγκαρια http://www.livefish.com.au/forums/viewtopic.php?f=1&t=2099&p=8843

Ειναι πολυ απλη κματασκευη αλλα αν βαριεσε να το κανεις μπορεις να αγορασεις ετοιμη παγιδα.

Liz@
27-04-10, 18:42
δε μου φορτωνει τις εικονες στο site που μου εδωσες...:(

επισης σε αυτο το λινκ
http://www.aquahobby.com/gallery/e_Melanoides_tuberculata.php

αναγνωρισα ενα απο τα ειδη που εχω..
το αλλο ειδος που εχω ειναι αυτο
Gilled Snails

το οποιο οπως διαβασα κανει αυγα σε διαφανη μεμβρανη (αυτα τα αυγα δε με ενοχλουν μιας και δε φαινονται)

οποτε με το αλλο ειδος εχω προβλημα (που ειναι σα τρομπετα) και επισης διαβασα για καποια ψαρια που τρωνε αυτα τα σαλιγκαρια...


"A common way to rid tanks of unwanted snails is to use one of several types of Botias. These fish are commonly called loaches and include the well known clown loach. Water dogs will also clear out snails but they will also probably clear out any fish in the tank too. " :))

water_turtle_lover
27-04-10, 18:44
οχι, μονο αυτα εχω..

ειχα apple snails αλλα μου ειχαν τσακισει τα φυτα μου και τα εβγαλα, γιατι?


ειχα ακουσει πως καποια ειδη σαλιγκαριων(συγκεκριμενα τα apple snails),τρωνε τα αλλα σαλιγκαρια-παρασιτα.Ας με διορθωσουν οι εμπειροτεροι αν κανω λαθος...:rolleyes:

MIXALIS CYPRUS
27-04-10, 18:52
Μπα δεν τα τρωνε . Ομως τρωνε το φαι που περισσευει και ετσι κανουν καλυτερη δουλεια αφου ετσι παρουσιαζετε μειωση του πληθυσμου των μικρων σαλιγκαριων λογο της ελλειψης τροφης .

Λιζα για αυτοσχεδια παγιδα απλα παρε ενα ταπερ (ενα πλαστικο κλειστο κουτι) βαλε 2-3 πετρες για να βυθιζετε και βαλε μεσα ταμπλετες βυθου or οποιαδηποτε τροφη εχεις στη διαθεση σου . Επειτα ανοιξε μικρες τρυπες για να χωρανε τα σαλιγκαρια αλλα οχι τα ψαρια . Βαλε το στο ενυδρειο σου τη νυχτα και το πρωι θα μαζεψεις καμποσα αν πετυχει.

in the pond
27-04-10, 18:53
ειχα ακουσει πως καποια ειδη σαλιγκαριων(συγκεκριμενα τα apple snails),τρωνε τα αλλα σαλιγκαρια-παρασιτα.Ας με διορθωσουν οι εμπειροτεροι αν κανω λαθος...:rolleyes:

Όχι, αν και πολύ σπάνια συναντούμε αυτή την εικόνα που περιγράφεις (και αυτή περιστασιακά), τα apple snails δεν φημίζονται στο να ξεφορτώνονται άλλα σαλιγγάρια.

Αν δεν τα θες τα μικρο-σαλιγγαράκια, να κοιτάξεις σε αυτό: Anentome Helena (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=39532&highlight=helena)Τουλάχιστον, θα κρατάνε τους αριθμούς τους χαμηλά.

Βεβαίως εννοείται ότι δεν έχεις άλλα σαλιγγαράκια που τα θέλεις στο ενυδρείο σου.

Λιζα για αυτοσχεδια παγιδα απλα παρε ενα ταπερ (ενα πλαστικο κλειστο κουτι) βαλε 2-3 πετρες για να βυθιζετε και βαλε μεσα ταμπλετες βυθου or οποιαδηποτε τροφη εχεις στη διαθεση σου . Επειτα ανοιξε μικρες τρυπες για να χωρανε τα σαλιγκαρια αλλα οχι τα ψαρια . Βαλε το στο ενυδρειο σου τη νυχτα και το πρωι θα μαζεψεις καμποσα αν πετυχει.
Μιχάλη, δεν κάνει τίποτε... σε μια-δυο βδομάδες θα ξαναγεμίσει...

tepe
27-04-10, 18:55
το ΑΝΕΝΤΟΜΕ ΧΕΛΕΝΑ ειναι το σαλιγκαρι κανιβαλος βαλε τρια τετοια στο σαρανταρι σου και θα δεις τι μειωση πλυθισμου θα εχεις

Liz@
27-04-10, 19:02
το ΑΝΕΝΤΟΜΕ ΧΕΛΕΝΑ ειναι το σαλιγκαρι κανιβαλος βαλε τρια τετοια στο σαρανταρι σου και θα δεις τι μειωση πλυθισμου θα εχεις

οκ θα το κανω..τουλαχιστον να φανε τα αυγα...!! αυτα με ενοχλουν περισσοτερο!

(ελπιζω να μη τρωνε φυτα??)

MIXALIS CYPRUS
27-04-10, 19:10
Οσο υπαρχουν τουλαχιστον δυο απο αυτα δεν γλυτωνει το ενυδρειο αφου εχουν την ιδιοτητα να πολλαπλασιαζονται πολυ γρηγορα ..

Αν τα περιορησεις καπως με την παγιδα or να αφαιρεις τα πιο μεγαλα που βρησκεις ψιλα στο τζαμι μια χαρα θα εισαι . Αν προσθεσεις καποιο σαλιγκαρι ειτε helena ειτε apple καλο θα κανει .

Εντωμεταξυ σιγουρα ειδες το apple snail να σου τρωει τα φυτα >? Δεν το πολυσυνηθιζουν. Λογικα τα apple s. θα σου τρωγανε και τα αυγα των σαλιγκαριων που απο οτι καταλαβα αυτα σε ενοχλουν πιο πολυ ;)

in the pond
27-04-10, 19:13
Λογικα τα apple s. θα σου τρωγανε και τα αυγα των σαλιγκαριων που απο οτι καταλαβα αυτα σε ενοχλουν πιο πολυ ;)

Ναι, όντως αυτό συμβαίνει.;)

in the pond
27-04-10, 19:15
οκ θα το κανω..τουλαχιστον να φανε τα αυγα...!! αυτα με ενοχλουν περισσοτερο!

(ελπιζω να μη τρωνε φυτα??)

Τα Anentome Helena (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=39532&highlight=helena) θα φάνε τα ίδια τα σαλιγγαράκια... ποιά φυτά?;)

MIXALIS CYPRUS
27-04-10, 19:18
βασιλη εχεις υποψιν αν υπαρχει σε κανενα pet shop στη Κυπρο αυτο το σαλιγκαρι?

in the pond
27-04-10, 19:22
βασιλη εχεις υποψιν αν υπαρχει σε κανενα pet shop στη Κυπρο αυτο το σαλιγκαρι?

Περιστασιακά ναι. Όταν έρθουν θα σε ειδοποιήσω.;)

MIXALIS CYPRUS
27-04-10, 19:32
thnks βασιλη

Λιζα αν δεν θελεις τα σαλιγκαρια ως λυση μπορεις να δοκιμασεις και τις αμανο γαριδες . Συνηθιζουν να τρωνε τα μικρα σαλιγκαρια . Καλυ τυχη

Liz@
27-04-10, 22:54
ειπα να αγορασω τα σαλιγκαρια που μου ειπατε...πουλαει ο mpazos72 απο το ποστ,

τα apple οχι απλα μου ριμαζανε τα φυτα αλλα μου τα εκαναν ολα ανω κατω, μου τα ξεφιτρωναν μου τα αλλαζανε θεση κτλ..
βεβαια το ενα apple μου ειναι γιγαντιο....:D

απο τοτε που το αγορασα εχει γινει διπλασιο!!

εφαγε καλα...:cool:

με τις γαριδες ...το σκεφτομαι..αν και ειναι τοσα πολλα τα αυγα που ποσα να φανε??
θελω κατι πιο δραστικο...

καποιο ψαρι ισως?

απο αυτα τα σαλιγκαρια ποσα να παρω λετε?

in the pond
28-04-10, 07:09
τα apple οχι απλα μου ριμαζανε τα φυτα αλλα μου τα εκαναν ολα ανω κατω, μου τα ξεφιτρωναν μου τα αλλαζανε θεση κτλ..
βεβαια το ενα apple μου ειναι γιγαντιο....:D

Δηλαδή έχεις ακόμα το μηλοσαλίγγαρο στο ενυδρείο σου?


καποιο ψαρι ισως?

Όχι για τα λίτρα σου τουλάχιστον.

Liz@
28-04-10, 09:17
[QUOTE=in the pond;440403]Δηλαδή έχεις ακόμα το μηλοσαλίγγαρο στο ενυδρείο σου?
[QUOTE]

το εχω βαλει σε αλλο ενυδρειο αλλα ενδεχεται να τα βαλω αγγελια να τα χαρισω (εχω 3)

firemouth
19-05-10, 20:47
thank you