PDA

Επιστροφή στο Forum : Προτασεις για νεο ενυδρειο


TolisT
21-04-10, 20:53
Οσο περναει ο καιρος στον απιστευτο κοσμο των ενυδρειων αισθανομαι ολο και περισσοτερο την επιθυμια να δω και να κανω τα παντα που εχουν σχεση με αυτον.Τα ειδη των ψαριων,των φυτων και των υπολοιπων κατοικων ενος ενυδρειου ειναι τοσα πολλα και ομορφα.Πραγματικα με γεμιζει τοσο πολυ και μου δημιουργει ενα πολυ ευχαριστο συναισθημα.Μπορει να περασουν ωρες απο τη στιγμη που θα ξυπνησω μεχρι τη στιγμη που θα παρω το πρωινο μου,γιατι θα εχω να ταϊσω και να περιποιηθω τους μικρους μου φιλους!Μπορει να κατσω ωρες μπροστα στο pc χαζευοντας στο site και στο youtube ενυδρεια με ψαρια,χελωνες,κλπ.Εχοντας περασει επιτυχως τις εξετασεις του πρωτου ετους με το ενυδρειακι μου θελω να βαλω πλωρη για τον επομενο σταθμο της ενυδρειακης μου εμπειριας.Οι πρωτες σκεψεις μου ειναι οι εξης παρακατω.Θα ηθελα να μου πειτε και εσεις αγαπητοι συνχομπιστες την αποψη σας και να με βοηθησετε ωστε να κανω την καλυτερη επιλογη.

1)Θαλασσινο ενυδρειο με:κλοουν(amphiprion ocellaris),μανδαρινος,ιπποκαμπους και αν συμβιωνουν μαζι κατι απο αυτα:γαριδες,καβουρας,αστεριας

2)Ελεφαντοψαρα και ο,τι αλλο παει μαζι

3)Σκαλαρια και Mormyrous Tapirus

Λογικα το 1ο θα ειναι και το πιο δαπανηρο.Θελω να ειναι 300 λιτρα πανω κατω ισως και μεγαλυτερο,αναλογα με το ποσο χρειαζεται.Εγω θελω να δω ποσο θα στοιχισουν πανω κατω και τα 3,ποσο μεγαλο πρεπει να ειναι το ενυδρειο ωστε να κανω την καλυτερη δυνατη επιλογη.;)