PDA

Επιστροφή στο Forum : Το ''νεο μου'' ενυδρειο ( ΦΥΤΕΜΕΝΟ....)


achisael
20-04-10, 22:27
Λοιπον ευχαριστω πολυ
1) ΤΟLIS - ιδιοκτητη/δικτατωρ (ΔΕΝ χρειαστηκε να κανω αυτο που μου ειπες τηλεφωνικως...)
2) GEORGARASK - δισκοπαθη modetator (σαν διαμεσολαβητη ... και φυσικα την φιλη του ) παρακαλω γιωργο να μου θυμησεις το ονομα της

Πληροφορίες

Διαστάσεις: 61-31-44
Όγκος: 85 λιτρα (καθαρα ~75 λιτρα)
Κατηγορία: Ζωοτοκα - Σαλιγγαρια
Φυτά: 4 anubia , κρυπτοκορινα , vallisnera , java fern , java moss ... k.a.
Ψάρια / Άλλα είδη: 6 guppy ( + 3 μικρα ) 9 - 4 apple snail
Διακοσμητικά υλικά: Ξυλο , πετρα κοκκινοασπρη - βαρελακι
(χαλίκι λευκο λεπτο ασβεστολιθικο)
Φόντο: αφισα με πετρες
Φωτισμός: 15w
Διάρκεια φωτισμού: 8.30 ωρες ( 2.30μμ-11πμ) / moonlight: 3.30 ωρες (11μμ-1.30πμ και 1.30μμ-2.30μμ)
Φιλτράρισμα: εσωτερικο AQUAEL fan2 plus ( 450 l/h ) με σφουγγαρι μαυρο και siporax
Θερμοστάτης: Jagger 100w
Λίπανση: seachem flourish ( μια φορα την εβδομαδα απο 0.55 ml )
Παροχή CO2: ---------

Παράμετροι:

pH: 7.2
Γενική σκληρότητα (GH): 16
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): 14
Αμμωνία (ΝΗ3): 0
Νιτρώδη (ΝΟ2): 0
Νιτρικά (ΝΟ3): 5-7
Αλλαγές νερού: συνηθως 7-10 μερες - 20 λιτρα/αλλαγη
Θερμοκρασία: 24.5οC
Άλλες πληροφορίες: -----
Φωτογραφία:
http://img163.imageshack.us/i/dsc04489u.jpg/http://img249.imageshack.us/i/dsc04500.jpg/http://img192.imageshack.us/i/dsc04499py.jpg/http://img408.imageshack.us/i/dsc04504q.jpg/http://img440.imageshack.us/i/55284788.jpg/
ελπιζω να σας αρεσει... η νεα μορφη του ενυδρειου μου....:p

yannakis
20-04-10, 22:29
ενταξει,καραπροτιμω???
νομιζω βλεπεις και εσυ πλεον την διαφορα;)

exelix
20-04-10, 22:31
Υποψιάζομαι ότι κάποια πράγματα θα σου πουν να τα αλλάξεις, άλλα να τα διορθώσεις και άλλα θα φανούν όταν περάσει ο καιρός και φουντώσουν τα φυτά και μεταφυτέψεις κιόλας, οπότε μην τα πάρεις πάλι άμα δεν αρέσει σε κάποιον!

Όσον αφορά εμένα μπορεί να μου φαίνεται λίγο κενό (εννοείται πως είναι πολύ αρχή ακόμα) αλλά μου αρέσει πολύ για πρώτη προσπάθεια και μου φαίνεται εκπληκτικό το πόσο μπορεί να αλλάξει ένα ενυδρείο βγάζοντας τις ψευτιές!

Μπράβο σου που το τόλμησες!

achisael
20-04-10, 22:33
δεν φωναζω σε κανεναν...ουτε θα τα παρω....
αλλα πολυ παιδεμα με τις ριζες....:p:p εχουν μεινει και καποιες απ εξω,,, πειραζει????
το τολμησα ... ''ειχα και υψηλη βοηθεια'' .......

Χριστόφορος Μίχας
20-04-10, 22:35
Μπράβο σου Τα κατάφερες.. Σε σύγκριση με την παλιά παρουσίαση είναι η μέρα με τη νύχτα! Τις ανούμπιες θα ήταν καλλίτερα να τις έδενες σε καμμια πετρούλα. Οχι από αισθητικής άποψης, αλλά γιατί οι ρίζες τους δεν αρέσκονται και πολύ να είναι φυτεμένες. Το αντικείμενο στην δεξια πλευρά μπροστά είναι για κρυψώνα?

kingrim
20-04-10, 22:36
ομορφουλι ειναι.

αυτα τα φυτα τα μικρα μπροστα μεσα στο χαλικι τι ειναι?

maikl
20-04-10, 22:37
....καλα θα το πας....
βγαλε τις java fern και τις anumbia απο το χαλικι και δεσε τις σε διακοσμητικα-ξυλα....θα σου χαλασουν αν τις αφησεις φυτεμενες στο χαλικι σου...;)

Χριστόφορος Μίχας
20-04-10, 22:40
Ωχ! τώρα είδα ότι και τα μικροσόρουμ ειναι φυτεμένα. Ναι, κι αυτά δέσε τα σε πέτρα ή μικρό ξύλο

achisael
20-04-10, 22:44
δηλαδη αν τα αφησω φυτεμενα θα χαλασουν???
γιατι??? ποια ειναι αυτα που θελουν δεσιμο? δεν τα ξερω κιολας...

οσο για τα αλλα αν υπαρχουν καποιες ριζες που προεξεχουν πειραζει???

Χριστόφορος Μίχας
20-04-10, 22:54
Ναι, μετά από καιρό θα αρχίσουν να έχουν πρόβλημα. Μπροστά από τη ρίζα σου όλα τα φυτά θέλουν δέσιμο. Οι ανούμπιες, και το ένα μικροσόρουμ στο΄κέντρο (java fern) Αν βλέπω καλά έχεις κι άλλο μικροσόρουμ πιο πίσω από τη ρίζα? Δεσε το κι αυτό. Αν θέλεις, για να μην βάλεις κι άλλα ξύλα ή πέτρες, μπορείς τα μικροσόρουμ να τα δέσεις πάνω στη ρίζα, και τις ανούμπιες σε μικρές πέτρες μπροστά της.

Tolis
20-04-10, 23:07
Μπορεις και να μην τα δεσεις, αρκει το ριζωμα να ειναι εξω απο το χαλικι και μονο οι ριζες μεσα. Καπου ειχα ενα σχεδιο αλλα δεν το βρισκω....
Τις βαλισνεριες τις ψαλιδισες?

Samian
20-04-10, 23:34
Μπράβο και σε ανώτερα .... μεγαλύτερο ήθελα να πω. Είδες διαφορά το φυτεμένο αντί για την πλαστικούρα.......
Άσε την φύση να μας δείξει το πρόσωπό της ... είναι πολύ όμορφο.....:smt041

achisael
20-04-10, 23:41
Μπορεις και να μην τα δεσεις, αρκει το ριζωμα να ειναι εξω απο το χαλικι και μονο οι ριζες μεσα. Καπου ειχα ενα σχεδιο αλλα δεν το βρισκω....
Τις βαλισνεριες τις ψαλιδισες?


ναι αρκετα...
δεν το καταλαβα αυτο με το ριζωμα...
-------------------------
Ναι, μετά από καιρό θα αρχίσουν να έχουν πρόβλημα.


για ποια λες? για αυτα που προεξεχουν οι ριζες τους??
δεν γινεται να μπουν τελειως μεσα...
-------------------------
Μπράβο και σε ανώτερα .... μεγαλύτερο ήθελα να πω. Είδες διαφορά το φυτεμένο αντί για την πλαστικούρα.......
Άσε την φύση να μας δείξει το πρόσωπό της ... είναι πολύ όμορφο.....:smt041



σε ευχαριστω να σαι καλα....

Samian
20-04-10, 23:46
Τις βαλλισνέριες γιατί τις κλάδεψες......???
Πρόσεξε γιατί μπορεί ν'αρχίζουν να σου σαπίζουν στις άκρες και σιγά - σιγά και στο υπόλοιπο φύλλο.
Μην απογοητεύεσαι, θα αρχίσουν στη συνέχεια να βγάζουν νέα φύλλα:smt020
-------------------------
ΑΑΑΑ ξέχασα, κανε και λίγο χημεία με το γνωστό ζαχαρόνερο-μαγιά (CO2), θα διαπιστώσεις μεγάλη διαφορά στα φυτά σου

exelix
20-04-10, 23:48
για ποια λες? για αυτα που προεξεχουν οι ριζες τους??
δεν γινεται να μπουν τελειως μεσα...


Μάλλον εννοεί ότι θα χαλάσουν java fern και anubia αν μείνουν φυτεμένες. Για το ρίζωμα εννοεί το κομμάτι του φυτού από όπου ξεκινούν τα ριζίδια. Μπορείς να τα βάλεις στο χαλίκι να πιαστούν, αλλά μόνο αυτά, το υπόλοιπο φυτό πρέπει να είναι εκτός χαλικιού για να μη χαλάσει.

achisael
20-04-10, 23:48
Τις βαλλισνέριες γιατί τις κλάδεψες......???

ηταν τεραστιες......


ΑΑΑΑ ξέχασα, κανε και λίγο χημεία με το γνωστό ζαχαρόνερο-μαγιά (CO2), θα διαπιστώσεις μεγάλη διαφορά στα φυτά σου

τι εννοεις?????

Samian
20-04-10, 23:50
Είναι ωραίες οι βαλισνέριες να πλέουν....μοιραίες.
Εννοώ να προσθέσεις DIY CO2 στο ενυδρείο σου, βοηθά τα φυτά πολύ.
Ψάξε τα σχετικά ποστ.

achisael
20-04-10, 23:52
Μάλλον εννοεί ότι θα χαλάσουν java fern και anubia αν μείνουν φυτεμένες. Για το ρίζωμα εννοεί το κομμάτι του φυτού από όπου ξεκινούν τα ριζίδια. Μπορείς να τα βάλεις στο χαλίκι να πιαστούν, αλλά μόνο αυτά, το υπόλοιπο φυτό πρέπει να είναι εκτός χαλικιού για να μη χαλάσει.



εγω εχω μεσα τις ριζες και τα ''λουλουδακια'' απ εξω...
ο κορμος ειναι μισομεσα....:D
-------------------------
Είναι ωραίες οι βαλισνέριες να πλέουν....μοιραίες.



μα και τωρα πλεουν... πριν ηταν περιπου 1.30 ......:):):) θα κανε κυκλο ολο το ενυδρειο.....:D:D
-------------------------

Εννοώ να προσθέσεις DIY CO2 στο ενυδρείο σου, βοηθά τα φυτά πολύ.
Ψάξε τα σχετικά ποστ.


τι ειναι το ζαχαρονερο που ελεγες πριν??:confused:

tsilojohn
20-04-10, 23:59
απο το κοκκινο και πανω δεν φυτευεται

achisael
21-04-10, 00:00
OSO για το λιπασμα ειναι καλη η δοσολογια μου???
-------------------------
απο το κοκκινο και πανω δεν φυτευεται


αυτα τα εχω ετσι... τα μικρα πρεπει να ειναι... ''χωμενα'':D

exelix
21-04-10, 00:01
τι ειναι το ζαχαρονερο που ελεγες πριν??:confused:

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=9723

achisael
21-04-10, 00:34
DIY CO2


ευχαριστω θα δω....
-------------------------
OSO για το λιπασμα ειναι καλη η δοσολογια μου???


θελω μια απαντηση σε αυτο αν μπορει καποιος....
-------------------------
τα φυτα που εχω πισω πως λεγονται ?? τα πολλα ιδια..
αυτο που ειναι μπροστα αριστερα??
και γενικα αν μπορει καποιος τα ονοματα....:D:D:D

Tolis
21-04-10, 00:39
Τα φυλλα απο τις βαλισνεριες που ψαλιδισες μαλλον θα σαπισουν - στο μεταξυ ομως θα βγουν καινουργια. Οταν δεις καινουργια φυλλα, κοψε τα ψαλιδισμενα απο οσο πιο κοντα στη ριζα μπορεις.
Οι ανουμπιες (τα μικρα διασπαρτα) και η τζαβα φερν (τα μεγαλα πισω και μπρος απο το ξυλο) ειναι τα φυτα που πρεπει η να δεσεις σε ξυλα-πετρες, η να φυτεψεις στο χαλικι με το ριζωμα εξω - ελπιζω να καταλαβες πως απο τις φωτος του tsilojohn, αν δεν καταλαβες πεστο.

Βρισκεις απο το μπουκαλακι ποσα μλ συστηνει για τα λιτρα σου τη βδομαδα, και για αρχη βαζεις τη μιση δοσολογια (καλυτερα μοιρασμενη σε δυο τρεις φορες τη βδομαδα).

achisael
21-04-10, 00:48
Τα φυλλα απο τις βαλισνεριες που ψαλιδισες μαλλον θα σαπισουν - στο μεταξυ ομως θα βγουν καινουργια. Οταν δεις καινουργια φυλλα, κοψε τα ψαλιδισμενα απο οσο πιο κοντα στη ριζα μπορεις.
Οι ανουμπιες (τα μικρα διασπαρτα) και η τζαβα φερν (τα μεγαλα πισω και μπρος απο το ξυλο) ειναι τα φυτα που πρεπει η να δεσεις σε ξυλα-πετρες, η να φυτεψεις στο χαλικι με το ριζωμα εξω - ελπιζω να καταλαβες πως απο τις φωτος του tsilojohn, αν δεν καταλαβες πεστο.

Βρισκεις απο το μπουκαλακι ποσα μλ συστηνει για τα λιτρα σου τη βδομαδα, και για αρχη βαζεις τη μιση δοσολογια (καλυτερα μοιρασμενη σε δυο τρεις φορες τη βδομαδα).

αν μου πεσει παραπανω λιπασμα τι μπορει να γινει???
και ειναι σιγουρο πως θα χαλασουν τα φυλλα της ??
οσο για το λιπασμα δεν ξερω τι να κανω...
μπουκαλι: 2ml στα 100 λιτρα
seachem.com: 5 μλ sta 250 litra
petcumulus: 1-2ml στα 200 λιτρα

εγω εριξα 0.50 .. ακολουθησα την λυση του μαγαζιου(αυτο που γραφει στο site)... χαζομαρα εκανα...???
δεν ξαναριχνω αλλο αυτην την βδομαδα...αλλα μπορω να ακολουθησω το μπουκαλι και την γνωμη του τολη... σιγα σιγα στην αρχη (με το μπουκαλι = 1,40ml) ara σε 2 μερες αλλα 0.50 και σε 3 0.40.....
-------------------------





πειτε και γνωμες να βαλω και αλλα φυτα?????

Tolis
21-04-10, 01:20
Και πιο λιγο λιπασμα στην αρχη, για να αποφυγεις τις αλγες.
Αν εχεις κι αλλα φυτα, ναι, βαλε.

achisael
21-04-10, 01:39
Και πιο λιγο λιπασμα στην αρχη, για να αποφυγεις τις αλγες.
Αν εχεις κι αλλα φυτα, ναι, βαλε.


Εχω εχω... μου στειλε και ο γιωργος...

και που να τα βαλω? να πυκνωσω τα πισω κι αλλο???δεν θα μπορεσω να βαλω τις ριζες τερμα μεσα...

yannakis
21-04-10, 01:50
εεεε προσπαθησε ρε συ!και εγω οταν φυτευα που εμενα δεν ηταν και με ριζιδια,ηταν κλαδεματα και πεδευτηκα πολυ!λιγη προσπαθεια..
ενα κολπο ειναι..
τα ψηλα φυτα πισω και οσο πηγαινεις πιο μπροστα στο ενυδρειο τα χαμηλοτερα..

Γιώργος Κ
21-04-10, 10:47
Μπραβο Αχι (και οχι Ακη :D)!! :smt041:smt041:smt041

Πολυ πιο ομορφο απο πριν!! Εχεις ενα κουβα με ολοκληρα φυτα ακομα να βαλεις ... φυτεψε οσα πιο πολλα μπορεις! :p
Ομαδοποιησε τα και κανε ματσακια απο τα ιδια ειδη ... :rolleyes:

Αλέξης6
21-04-10, 11:23
Μπράβο!!

:smt041 Πολύ μεγάλη πρόοδος σε σχέση με πριν!!

Καλή συνέχεια!!

achisael
21-04-10, 13:53
Eυχαριστω την σταματια.... (που δεν θυμομουν το ονομα της..)

Αλεξάνδρα Κατσούρη
21-04-10, 15:02
[QUOTE=Χριστόφορος Μίχας;438067]Ναι, μετά από καιρό θα αρχίσουν να έχουν πρόβλημα.
Οι ανούμπιες δηλ, και τα μικροσόρουμ (ή τζάβα φέρν)

Πάνος
21-04-10, 20:19
τα παιδια σου ειπαν τι πρεπει να κανεις. κανε τις αλλαγες λοιπον...βαλε και τα υπολοιπα φυτα που εχεις...και περιμενουμε νεες φωτο..;)