PDA

Επιστροφή στο Forum : Αστάθεια-πρόβλημα νηκτικής κύστης


papanikos
19-04-10, 16:02
Γεια σας!! Εχω 2 χρυσοψαρα και το ενα δεν ειναι καθολου καλα 2-3 μερες τωρα... Εχει μια απο τις 2 αρρωστιες, ειτε Ασθένεια νηκτικής κήστης ειτε Υδρωπικία (Dropsy)... Βασικα δεν κολυμπαει σχεδον καθολου, ειτε καθεται στον πατο, ειτε στην επιφανεια με το κεφαλι προς τα πανω.. Τα πτερυγια κατευασμενα και ματια αρκετα μεγαλα... σαν λυπημενο δλδ... Οταν κολυμπαει εστω και λιγο κουνοντας τα πτερυγια παει δεξια αριστερα το σωμα πολυ αλλα χωρις να ερχεται ποτε στο πλαι η αναποδα ευτυχως.... Το αλλαξα ενυδριο τωρα και το εβαλα σε μια μικρη τετραγωνη γυαλα που ειχα... Αλλαξα νερο, εριξα αντιχλωριο και δεν ξερω τι αλλο να κανω... PLZ help!! οτι αλλη πληροφορια θελετε ρωτηστε με! θελετε να το βγαλω φωτο να το δειτε??

-------------------------
Ξεχασα να αναφερω οτι ενω βλεπει την τροφη οταν το ταιζω, πηγαινει σιγα σιγα διπλα και ειτε δεν τρωει ειτε τρωει μισο φιλαρακι και παλι δυσκολα... PLZ HELPPP

pavlos t
19-04-10, 16:17
καλο εινε να συμπληρωσεις μια φορμα http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=14298
και επισης καμια φωτο απο το ψαρακι

papanikos
19-04-10, 16:36
ΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ

1. ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΟΓΚΟΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ: 25 λιτρα
2. ΧΡΟΝΟΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ: 15 μερες
3. ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΕΙΣΑΓΩΓΗΣ (ΑΡΡΩΣΤΟΥ) ΨΑΡΙΟΥ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ: 13 μερες
4. ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ (ΒΑΘΜΟΙ ΚΕΛΣΙΟΥ): θερμοκρασια σωματιου (δροσερο)
5. ΨΑΡΙΑ (ΕΙΔΟΣ ΚΑΙ ΑΡΙΘΜΟΣ ): χρυσοψαρα 2 (σε λιγο μπαινουν σε μεγαλο ενυδριο)
6. ΑΣΠΟΝΔΥΛΑ (ΕΙΔΟΣ ΚΑΙ ΑΡΙΘΜΟΣ):
7. ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΑΛΛΑΓΩΝ ΝΕΡΟΥ (ΒΑΘΜΟΙ ΚΕΛΣΙΟΥ):
8. ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΑΛΛΑΓΩΝ ΝΕΡΟΥ: πρωτη αλλαγη σε 15 μερες και μετα καθε 15 μερες το 50%
9. ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑΣ ΑΛΛΑΓΗΣ ΝΕΡΟΥ: ποτε
10. ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΤΑΪΣΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΕΙΔΟΣ ΤΡΟΦΗΣ: 1 φορα τη μερα καθε πρωι. φιλαρακια πολυχρομα
11. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ: Το αλλο χρυσοψαρο ειναι γεματο ενεργεια και τρεχει παντου...

ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

1. ΝΕΡΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ: pH:
KH:
GH:
ΝΗ3 (αμμωνια): Μου ειπε ο πετσοπας οτι δεν χρειαζονται μετρησεις και σημερα ειναι κλειστος
ΝΟ2(νιτρώδη):
ΝΟ3(νιτρικά):
2. ΜΕΤΡΗΣΗ ΜΕ ΣΤΑΓΟΝΕΣ:
ΣΤΙΚΣ:
Ηλεκτρονική:
ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ
1. ΨΑΡΙ(Α) ΠΟΥ ΠΑΣΧΟΥΝ: 1 χρυσοψαρο
2. ΔΕΡΜΑ: κανονικο
3. ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΨΑΡΙΟΥ: ατονο, ειτε καθεται κατω, ειτε πλεει στην επιφανεια χωρις να κουνιεται
4. ΠΕΡΙΤΤΩΜΑΤΑ (πχ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ, ΔΙΑΦΑΝΗ, ΧΡΩΜΑ): φυσιολογικα
5. ΑΝΑΠΝΟΗ (ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ Ή ΑΥΞΗΜΕΝΗ): αναπνεει αργα και κανει αποτομα ξεσπασματα σαν να τρελενεται
6. ΤΡΕΦΕΤΑΙ? ΕΧΕΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ ΟΡΕΞΗ? : δεν εχει πολυ ορεξη, τρωει μισο φιλαρακι
7. ΠΟΤΕ ΕΜΦΑΝΙΣΤΗΚΑΝ ΤΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ: 2-3 μερες πριν αλλα σημερα ειναι χαλια..
8. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ: τα πτερυγια του ειναι μαζεμενα

ΠΡΟΗΓΗΘΕΙΣΑ ΘΕΡΑΠΕΙΑ

1. ΦΑΡΜΑΚΟ ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΘΗΚΕ: -
2. ΔΟΣΟΛΟΓΙΑ: -
3. ΧΡΟΝΟΣ ΧΡΗΣΗΣ: -
4. ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ: -
5. ΧΡΗΣΗ ΑΝΘΡΑΚΑ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΘΕΡΑΠΕΙΑ? : - καμια
6. ΑΛΛΑΓΕΣ ΝΕΡΟΥ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΘΕΡΑΠΕΙΑ:
7. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ:

ΑΛΛΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ

1. ΑΠΟΜΟΝΩΣΗ ΣΕ ΚΑΡΑΝΤΙΝΑ? : μπηκε σε μια μικρη καθαρη γυαλα
2. ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ? : καμια
3. ΑΛΛΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ: καμια

-------------------------
ετοιμος! καμια βοηθεια?? ξερω το θεμα με τα λιτρα αλλα εχω ξανα αναφερει οτι σε λιγο μπαινουν στο μεγαλο ενυδρειο
-------------------------
http://img103.imageshack.us/img103/9057/img0342r.jpg (http://img103.imageshack.us/i/img0342r.jpg/)

http://img534.imageshack.us/img534/4876/img0337rc.jpg (http://img534.imageshack.us/i/img0337rc.jpg/)

cherry
19-04-10, 17:37
Ωχ..Δεν το βλεπω καλα το ψαρακι! Δεν ξερω πως εβγαλες το συμπερασμα σχετικα με την ασθενεια, εμενα προσωπικα για υδρωπικια δε μου φαινεται. Εχει ανασηκωμενα λεπια? Παντως το οτι εχει ετσι μαζεμενα τα πτερυγια του σιγουρα δεν ειναι καλο σημαδι..
Για τα λιτρα σου λες οτι ξερεις πως ειναι λιγα, αλλα μαλλον θα επρεπε να περιμενεις και να βαλεις τα ψαρακια σου κατευθειαν στο μεγαλο. Ο συνδυασμος 2 χρυσοψαρα σε αστρωτο ενυδρειο ισουται παντα με προβληματα δυστυχως!
Επισης δε νομιζω οτι εκανες καλα που εβαλες το αρρωστο σε γυαλα. Η αμμωνια που θα συσσωρευτει αν δεν εχεις φιλτρανση, θα χειροτερεψει την κατασταση του..Το μονο που ισως να βοηθησει κατα την αποψη μου ειναι να το αφησεις 1-2 μερες νηστικο για να μην επιβαρυνεις και το νερο εφοσον δεν τρωει και να προσθεσεις ενυδρειακο αλατι.
Αυτα τα λιγα απο μενα που ειμαι σχετικα αρχαρια..Ελπιζω ολα να πανε καλα και το ψαρακι σου να τα καταφερει!

Υ.Γ. Το να μετρας τις τιμες του νερου σου ειναι απολυτως απαραιτητο. Διαβασε και το σχετικο υπομνημα και να προμηθευτεις τεστακια το συντομοτερο δυνατο.

papanikos
19-04-10, 17:49
αρα δεν το ταιζω αυριο και αμα τη βγαλει βλεπουμε.. μετα θα το ταισω αυτα π γραφει το αλλο θρεντ για βοηθεια.. (μπιζελι)

Samian
19-04-10, 19:05
Από φιλτράρισμα στο ενυδρείο, πως είσαι??? Τι χρησιμοποιείς???
Πολύ φοβάμαι ότι στρώνεις το ενυδρείο σου (που είναι και μικρό παρεπιπτόντως) με την βοήθεια των ψαριών.... (άκαρδο δεν είναι???) και έχεις γεμίσει αμμωνία, με διαδοχικά αποτελέσματα στην υγεία τους.
Ψάξε για αλάτι, όχι μαγειρικό και δες τα σχετικά ποστ στο φόρουμ.....
Μπορεί και να το γλυτώσεις.....

in the pond
19-04-10, 19:17
"Καμένο" είναι το καημέμο από την αμμωνία.
Να πεις του πετσοπά να βάλει στοίχημα ότι η αμμωνία στο ενυδρείο σου είναι στο κόκκινο! Άκουσε εκεί ότι δεν χρειάζονται αναλύσεις σε καινούριο ενυδρείο!!!!:mad: και μάλιστα ενώ στρώνει με ψάρια, σύν του ότι ούτε ένα χρυσόψαρο δεν θα έπρεπε να υπήρχε στο συγκεκριμένο βάζο.

Άμεσα (απόψε) πράττεις:
1. Συχνές αλλαγές νερόυ χρησιμοποιώντας αντιχλώριο.
2. Δεν ταΐζεις καθόλου.
3. Δημιουργείς καινούριο θέμα ζητώντας μπόλι, αν και δύσκολα τα γλυτώνεις.

4. Το βασικότερο, για να έχουν κάποια δόση τύχης, πρέπει να μεταφερθούν σε μεγαλύτερο ενυδρείο άμεσα. Αν θέλεις να κάνεις ενυδρείο με χρυσόψαρα, να σκέφτεσαι από τώρα τουλάχιστον ένα 80άρη για δύο χρυσόψαρα.

6. Φίλτρο έχεις? Αν ναι, τί υλικά έχει μέσα?

Διάβασε επίσης:
1 (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=33909)
2 (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=32934)
3 (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=13655)
4 (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=8388)

maikl
19-04-10, 19:17
...δε θελω να γινω μαντης κακων αλλα μαλλον το ψαρακι δεν εχει επιστροφη...:(

papanikos
19-04-10, 20:10
δε μ ειπε για στρωσημο κλπ... τ λεω να το δουλεψω πριν τα βαλω μεσα? κ μ λεει ε κανα 2-3 ωρες... Αυριο παω πρωι πρωι για τεστ. αν ειναι ανεβασμενη η αμμωνια τι κανω? ριχνω καποιο φαρμακο?? μ ειπε να μην αλλαξω νερο τον πρωτο μηνα και σκοπος μ ειναι να βρωμισει το ενυδριο οσο το δυνατον λιγοτερο γινεται...

Το φιλτρο ειναι ενα μικρο π εχει μπροστα διπλη εξοσο για να παιρνει αερα απ τη μια και να βγαζει μπουρμπθλιθρες απ την αλλη... Εχει μεσα ενα μαυρο σφουγγαρακι και γραφει 220λτ/ωρα.. Αυτα..

cherry
19-04-10, 20:21
μ ειπε να μην αλλαξω νερο τον πρωτο μηνα ..

Να μην αλλαξεις νερο ολο το μηνα σε ενυδρειο 25 λιτρα με δυο χρυσοψαρα??????zw
Αλλαξε πετ σοπ! Αυτη ειναι η λυση!
Δηλαδη εβαλες το νερο στο ενυδρειο και μετα απο 3 ωρες τα ψαρια? Σιγουρα η αμμωνια σου θα ειναι στο φουλ, γι αυτο αργοπεθαινει το καημενο το χρυσοψαρο. Ο μονος τροπος να πεσουν τα επιπεδα αμμωνιας ειναι συχνες και μεγαλες αλλαγες νερου. Μη χανεις χρονο, κανε μια αλλαγη τωρα..τουλαχιστον να σωσεις το αλλο ψαρι!

in the pond
19-04-10, 20:23
δε μ ειπε για στρωσημο κλπ... τ λεω να το δουλεψω πριν τα βαλω μεσα? κ μ λεει ε κανα 2-3 ωρες... Αυριο παω πρωι πρωι για τεστ. αν ειναι ανεβασμενη η αμμωνια τι κανω? ριχνω καποιο φαρμακο?? μ ειπε να μην αλλαξω νερο τον πρωτο μηνα και σκοπος μ ειναι να βρωμισει το ενυδριο οσο το δυνατον λιγοτερο γινεται...

Το φιλτρο ειναι ενα μικρο π εχει μπροστα διπλη εξοσο για να παιρνει αερα απ τη μια και να βγαζει μπουρμπθλιθρες απ την αλλη... Εχει μεσα ενα μαυρο σφουγγαρακι και γραφει 220λτ/ωρα.. Αυτα..

Σου έχει πει να αλλάξεις το νερό στον ένα μήνα ε?
Ιδέα δεν έχει ο πωλητής φίλε. Αγνόησε τον εντελώς και άκουσε εδώ τι θα σου πουν τα παιδιά. Εν τω μεταξύ, έχεις διαβάσει τα λίνκς που σε παρέπεμψα?

Χριστόφορος Μίχας
19-04-10, 20:51
ΑΑΑΑΑΑ ρε πετσοπαδες ειναι απιστευτοι.

papanikos
19-04-10, 23:05
Σου έχει πει να αλλάξεις το νερό στον ένα μήνα ε?
Ιδέα δεν έχει ο πωλητής φίλε. Αγνόησε τον εντελώς και άκουσε εδώ τι θα σου πουν τα παιδιά. Εν τω μεταξύ, έχεις διαβάσει τα λίνκς που σε παρέπεμψα?
Ναι τα διαβασα και τα 4 αλλα εχω μια απορια σχετικα με το μπολι... Μου ειπε ο πετσοπας οτι καθε φορα που αλλαζω νερο (καθε 15 μερες 50%) να βγαζω και να καθαριζω το σφουγγαρακι του φιλτρου πλενοντας το... Ετσι ομως δεν χαλανε οι αποικιες βακτηριων?

καταλαβα οτι το προβλημα μ ειναι μεγαλο... Λοιπον αυριο παω παιρνω καλαμποκι για να βρασω και να ταισω το ψαρακι μου (αν ζει μεχρι τοτε).. επισεις παω παιρνω υγρα τεστ για το ενυδριο μου... και κατι ακομα... αλλος τροπος εκτος απο μπολιασμα για στρωσημο δεν υπαρχει?? υπαρχει περιπτωση να εχει στρωσει το ενυδριο μου αυτες τις 15 μερες?? παντος το φιλτρο εχει μαζεψει πολυ πραμα μεσα... ολο ρουφαει ακαθαρσιες...

exelix
19-04-10, 23:10
Σε 15 μέρες αποκλείεται να έστρωσε δυστυχώς. Υπάρχει τρόπος χωρίς μπόλι, αλλά είναι ο τρόπος με την αμμωνία και είναι και χωρίς ψάρια! Δεν μπορείς δηλαδή προς το παρόν. Εξάλλου το μπόλι, αν πιάσει, είναι άμεσο.

Το σφουγγάρι το καθαρίζεις μόνο σε νερό ενυδρείου όταν χρειάζεται και όχι κάθε 15. Μπορεί να χρειάζεται κάθε μήνα ή κάθε δίμηνο ας πούμε. Εννοείται πως σε νερό βρύσης τα σκοτώνεις όλα, άρχισες να το πιάνεις το νόημα! Απλά το στίβεις απαλά.

papanikos
19-04-10, 23:32
Ειμαι και μακρια δυστυχως και δεν ξερω και κανεναν να βρω μπολι.... αρα βλεπω αυριο τα τεστ και αναλογως πραττω!! ΠΩς το βλεπετε?? εγω πιστευω θα χτυπανε κοκκινο.... :smt073:smt073

Α και μια ερωτηση... Τα τεστ ειναι ακριβα?? νομιζω οτι ειναι κατι χαρτακια που τα βουτας μεσα και παιρνουνε αναλογο χρωμα?? (τα χρησιμοποιουσαμε στο σχολιο για την οξυτητα στη χημεια...!!)

Μπορει να μου γραψει καποιος τι τεστ χρειαζομαι και ποσο περιπου κοστιζουν??
Ευχαριστωωω!!!

Γιώργος Κ
19-04-10, 23:35
Βαλε μια αγγελια για μπολι ... υπαρχουν και αλλοι χομπιστες στον Βολο! ;)

exelix
19-04-10, 23:37
Θα χρειαστείς σίγουρα 3, εφόσον θες να ασχοληθείς με το άθλημα! Για αμμωνία/αμμώνιο (NH3/NH4), νιτρώδη (NO2) και νιτρικά (NO3). Υπάρχουν σε υγρά και σε στικ (για την αμμωνία νομίζω μόνο υγρά). Πιο αξιόπιστα γενικά θεωρούνται τα υγρά και κυρίως της API, και ίσως να έρχονται και πιο φθηνά αν μετρήσεις πόσα τεστ κάνεις από το καθένα, αλλά αυτό υπολόγισέ το για σένα. Πάντως όλοι θα σου προτείνουν υγρά της API. Για τιμές κοίτα εδώ να πάρεις μια ιδέα:

http://www.osmosisaquariums.gr/index.php?page=shop.browse&category_id=104&option=com_virtuemart&Itemid=1
http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=category&id=22&show=

in the pond
20-04-10, 06:18
Ναι τα διαβασα και τα 4 αλλα εχω μια απορια σχετικα με το μπολι... Μου ειπε ο πετσοπας οτι καθε φορα που αλλαζω νερο (καθε 15 μερες 50%) να βγαζω και να καθαριζω το σφουγγαρακι του φιλτρου πλενοντας το... Ετσι ομως δεν χαλανε οι αποικιες βακτηριων?


Πολύ σωστά κατάλαβες! Ιδέα δεν έχει. Μην ποστάρεις όμως οτιδήποτε άλλο που τον αφορά. Απλά αγνόησε εντελώς τις υποδείξεις του.

Τα υλικά του φίλτρου δεν τα ενοχλούμε για αρκετά μεγάλο διάστημα, αναλόγως βιοφορτίου (ποσότητα ζωντανών), αυτό μπορεί να πάρει αρκετούς μήνες. Όταν όμως πέσει αρκετά η ροή, τα πλένουμε μόνο με νερού του ενυδρείου μας.

maikl
20-04-10, 06:36
Όταν όμως πέσει αρκετά η ροή, τα πλένουμε μόνο με νερού του ενυδρείου μας.

....ή με νερο δικτυου που εχει αποχλωριωθει με αντιχλωριο ή ακομη και με νερο απο Α.Ο ;) (ψιλα γραμματα :D)

papanikos
20-04-10, 10:41
δυστηχως παιδια ο μπαμπης μας αφησε χρονους.... :smt059...

Παω να παρω τεστ αμμωνιας τωρα και μετραω το ενυδρειο μου! Μολις εχω αποτελεσματα σας στελνω!! Αν ειναι ανεβασμενα τα επιπεδα κανω αλλαγη νερου 50%?
-------------------------
Λοιπον παιδια πηγα και πηρα κατι τεστ (αυτα μ δωσανε) ολα σε ενα!! Και οριστε τα αποτελεσματα μετα απο ελεγχο με τη βοηθεια της αδερφης μου!! Ενθαρυντικα ειναι!


http://img535.imageshack.us/img535/8008/imagegvu.jpg (http://img535.imageshack.us/i/imagegvu.jpg/)

Βουτηξα μεσα το στικακι και το εκανα κανα 2-3 βολτες μεσα στο ενυγρειο και μολις το εβγαλα τα συγκρινα με τον μετρητη που εχει πανω η συσκευασια!
Να σας πω και τι βγαζει η συγκριση:

Νο3 αχρωματιστο->safe
Νο2 αχρωματιστο->safe
GH πορτοκαλι ανοιχτοχρωμο -> Ο.Κ.
KH χακι -> Ο.Κ.
PH πορτοκαλι -> (7.0) ->Ο.Κ
CL2 κιτρινο -> Ο.Κ.

exelix
20-04-10, 10:49
Βασικά στο GH και το KH δεν μπορούμε να πούμε αν υπάρχει "OK" περιοχή, εξαρτάται από τα ψάρια που έχεις μέσα, αλλά αυτό είναι άλλο ζήτημα. Δεν έχεις τεστ για αμμωνία! Αλλά την αλλαγή κάν'την ούτως ή άλλως! Μην περιμένεις να δεις πόση αμμωνία έχεις για πείραμα!

papanikos
20-04-10, 11:10
οκ! αν και το χρωμα για την αμμωνια ηταν διαφανο θα κανω σημερα μια αλλαγη νερου 50%!

Α και μια ερωτηση ακομη! με την αλλαγη νερου δεν ξεκιναω ξανα απ την αρχη τη διαδικασια στρωσηματος του φιλτρου?? ουτε και χαλαω τη βιολογια του νερου, σωστα??

exelix
20-04-10, 11:16
οκ! αν και το χρωμα για την αμμωνια ηταν διαφανο θα κανω σημερα μια αλλαγη νερου 50%!

Αφού δεν έχεις γράψει από πάνω μέτρηση για αμμωνία, πώς το ξέρεις;! Πήγες και αγόρασες τώρα κι άλλο τεστ;


Α και μια ερωτηση ακομη! με την αλλαγη νερου δεν ξεκιναω ξανα απ την αρχη τη διαδικασια στρωσηματος του φιλτρου?? ουτε και χαλαω τη βιολογια του νερου, σωστα??

Ίσως να χάνεις λίγο κυρίως στο ρυθμό που αναπτύσσονται τα βακτήρια και ελαχιστότατη βιολογία, αλλά όταν έχεις μέσα ψάρια είναι το λιγότερο που θα κοιτάξεις. Είναι τόσο μικρό το κακό που αν έχεις ψάρια ούτε καν σου περνάει από το μυαλό.

papanikos
20-04-10, 12:24
πηγα κι αγορασα τεστακια τωρα. κατω απο τη φωτο π εβαλα με το τεστ γραφω και στοιχεια!!

Μηπως δεν το ειδες?


ΩΧΧΧΧ σορρυ το Νο3 και το ΝΟ2 ΔΕν ειναι αμωννια.... ποποοο πρεπει να παω να παρω αμμωνιας ε?? ρε γμτο δεν το ειδα... Ποο και του ζητησα τεστ αμμωνιας
-------------------------
τελικα αλλαξα νερο και δεν πηρα τεστ αμμωνιας.. θα παρω απο βδομαδα.! τωρα τουλαχιστον θα επιβιωνει καλα το ενα μονο του στα 25 λιτρα μεχρι να μπει στο μεγαλο!!

in the pond
21-04-10, 13:48
τωρα τουλαχιστον θα επιβιωνει καλα το ενα μονο του στα 25 λιτρα μεχρι να μπει στο μεγαλο!!

Eξαρτάται από τη ζημιά που έπαθε μέχρι τώρα, αλλά και στη συνέχεια γιατί το 25λιτρο δεν εγγυάται σταθερότητα ποιότητας νερού, μιας και ο κύκλος του αζώτου φαίνεται ότι μόλις με το ζόρι ξεκινάει. Αν είσαι όντως σωστός, ακόμα να ανέβουν τα ΝΟ2, οπότε...