PDA

Επιστροφή στο Forum : πρωτη παρουσιαση!!!


johnbaz
17-04-10, 17:07
να καλησπερισω με την σειρα μου ολο το forum.ηταν θυμαμαι 1995 που αρχισε να μπαινει σιγα σιγα το μικροβιο για αυτο το τοσο ενδιαφερον χομπι.οπως οι περισσοτεροι ετσι κ γω ξεκινησα με μια γυαλα με χρυσοψαρα.επειτα οσο περναγε ο καιρος διαπιστωνα οτι το ενδιαφερον μεγαλωνε κ εβλεπα οτι μπορουσα να ασχοληθω με κατι μεγαλυτερο.στην συνεχεια απεκτησα το πρωτο μου ενυδρειο 40λιτρο με ψαρια οπως γκουραμι,κλοουν,αγγελοψαρα κ διαφορα αλλα.μετα ηρθε το 100σταρι οπου εχω ακομα κ σημερα σε αναμονη καποια στιγμη να φτασω στο μεγαλο μου ονειρο των 300λιτρων.επειτα απο παυση 5χρονων λοιπον,γαμο,απωλεια του πατερα μου κ.α,ηρθε η στιγμη να ξαναλειτουργιση.ειναι αφιερωμενο στον πατερα μου που εχασα πριν 1,5 χρονο,οπου ηταν η μεγαλη του αδυναμια κ το ξεκινησαμε το χομπι μαζι.σε αυτο το ξεκινημα δεν θα ξεχασω την συμβολη ολων σας γιατι πραγματικα μαθαινουμε συνεχεια πραγματα απο ανθρωπους που διαβασαν,επαθαν,εμαθαν κ μοιραζουν απλοχερα τις συμβουλες τους.σας ευχαριστω πολυ κ θα προσπαθω να βελτιωνομαι συνεχεια.:smt052 Υ.Γ συγνωμη για τις ληψεις αλλα η μηχανη δεν βοηθαει!
Πληροφορίες

Διαστάσεις:80χ35χ35
Όγκος:98λ
Κατηγορία:κοινωνικο
· Φυτά:cryptocoryne wendtii green and brown
· Cryptocoryne x willisii
· COCO SHELL MIT JAVAFARN+ JAVAMOOS
· Cryptocoryne crispaula var var balansae BACOPA MONNIERI

Ψάρια / Άλλαείδη:5 tiger barbus,2 skalari,2 pleko albino,2 γατοψαρα,3 denisonii
Διακοσμητικάυλικά:ξυλα,χαλικιλεπτοκοκο
(χαλίκι, ξύλακ.λ.π.)
Φόντο:μπλεφοντο
Φωτισμός:1 τ8 18w,1 ledoταινιαγια moonlight
Διάρκειαφωτισμού:daylight 16:00-24:00,moonlight 21:00-03:00
Φιλτράρισμα:eheim 2236
Θερμοστάτης:100watt rena
Λίπανση:φωσφορος-σιδηρος
Παροχή CO2:-

Παράμετροι:

pH:6,8
Γενικήσκληρότητα (GH):>7
Ανθρακικήσκληρότητα (ΚΗ):3
Αμμωνία (ΝΗ3):0
Νιτρώδη (ΝΟ2):0
Νιτρικά (ΝΟ3):50
Αλλαγέςνερού:20λιτραανα 10ημερο
Θερμοκρασία:27co

Αλέξης6
17-04-10, 17:10
Ωραίες φωτό!!!!

psyroukis
17-04-10, 18:03
Τα ξυλα σου ειναι φανταστικα.:smt041
Τα αγορασες ή τα βρηκες στη φυση?

johnbaz
17-04-10, 18:05
Τα ξυλα σου ειναι φανταστικα.:smt041
Τα αγορασες ή τα βρηκες στη φυση?
ευχαριστω πολυ ειναι αγορασμενα

johnbaz
17-04-10, 18:44
μερικες ακομα...

amalia
17-04-10, 18:47
Πολυ ομορφο ενυδρειο! Μπραβο!
Οι διαφωνια μου ειναι μονο στα σκαλαρια και τους πλεκο! Ειναι πολυ λιγα τα λιτρα για αυτα τα ψαρια. :(

frits
17-04-10, 18:56
πολύ όμορφο και φυσικό, θα συμφωνήσω για τα λίτρα, σου εύχομαι να πας γρήγορα στο 300άρι που ονειρεύεσαι ;)

Πάνος
17-04-10, 19:50
πολυ ομοφο ενυδρειο με φανταστικα ξυλα!
οι αλλαγες νερου ομως πρεπει να γινονται πιο τακτικα και σε μεγαλυτερο ποσοστο.....τα νιτρικα σου που εκτοξευτηκαν ηδη στα 50 το επιβεβαιωνουν αυτο. φροντισε να τα κρατας το πολυ μεχρι 20.
απο εκει και περα οντως τα σκαλαρια και οι πλεκο μονο προσωρινα μπορουν να μεινουν εκει...
ή τα σκαλαρια μονα τους με χρηση του ενυδρειου σαν γεννηστρα...
συντομα το 300αρι λοιπον ;)

ALKAR
21-04-10, 09:07
μπράβο, πολύ ωραίο!
μπορείς σε παρακαλώ να μου πεις από που πήρες το χαλίκι και σε τι τιμή?
κοκκινίζει όντως, ή επηρεάζει ο φωτισμός?

thanasisg
21-04-10, 09:42
Όμορφο το ενυδρείο σου και πολύ όμορφο το σύμπλεγμα των ξύλων!!

Θα συμφωνήσω με τους προηγούμενους συμφορουμίτες για τα σκαλάρια και τους πλέκο, τους πέφτει μικρό το ενυδρείο!!

johnbaz
21-04-10, 10:03
μπράβο, πολύ ωραίο!
μπορείς σε παρακαλώ να μου πεις από που πήρες το χαλίκι και σε τι τιμή?
κοκκινίζει όντως, ή επηρεάζει ο φωτισμός?

ευχαριστω παρα πολυ.φαινεται σαν κοκκινο απτον φωτισμο.το χαλικι ειναι απο hydrocosmo κ τιμη φιλε μου δεν θυμαμαι γιατι ηταν με πολλα πραγματα μαζι.αν θες ομως οταν παω σπιτι μετα την δουλεια θα κοιταξω την αποδειξη.
-------------------------
Όμορφο το ενυδρείο σου και πολύ όμορφο το σύμπλεγμα των ξύλων!!

Θα συμφωνήσω με τους προηγούμενους συμφορουμίτες για τα σκαλάρια και τους πλέκο, τους πέφτει μικρό το ενυδρείο!!

Σευχαριστω πολυ φιλε μου.νασαι καλα.προσπαθουμε για το καλυτερο αποτελεσμα με βαση το διαβασμα κ κυριος την μεγαλη μας αγαπη ανεξαρτητως οικονομικης κρισης.οσο για την αλλη παρατηρηση εχω δρομολογιση για μεγαλυτερο με αγγελια μου

Γιώργος Κ
21-04-10, 11:02
Πολυ ομορφες οι ριζες σου ... γνωμη μου ειναι οτι θα εδειχναν πολυ καλυτερα σε μεγαλυτερο ενυδρειο!!

Συμφωνω με την amalia και τον Πανο! ;)

ALKAR
21-04-10, 11:06
αν στην απόδειξη μαζί με την τιμή αναγράφεται και περιγραφή (ποιάς εταιρίας) της άμμου, θα ήταν σούπερ.
Αν βέβαια δεν σε βάζω σε μεγάλη ταλαιπωρία...

Αλέξης6
21-04-10, 11:14
Πολύ όμορφο ενυδρείο!!!

Μπράβο!!

johnbaz
21-04-10, 11:25
αν στην απόδειξη μαζί με την τιμή αναγράφεται και περιγραφή (ποιάς εταιρίας) της άμμου, θα ήταν σούπερ.
Αν βέβαια δεν σε βάζω σε μεγάλη ταλαιπωρία...

οχι καμια ταλαιπωρια!!!θα κοιταξω κ θα σου πω!
-------------------------
Πολυ ομορφες οι ριζες σου ... γνωμη μου ειναι οτι θα εδειχναν πολυ καλυτερα σε μεγαλυτερο ενυδρειο!!

Συμφωνω με την amalia και τον Πανο! ;)

Πω πω φιλε μου πατησες ακριβως πανω στον καλο!!!! αυτο το θελω σαν τρελος!!!!μακαρι να βρεθει παλικαρι να δινει το trigon ( γιαυτο διαθετω χορο μονο) κ θα ειμαι super!!!

Γιώργος Κ
21-04-10, 11:29
Αντε με το καλο στο μεγαλυτερο!! :p:p:p

ALKAR
21-04-10, 20:12
φίλε John, μήπως βρήκες την απόδειξη?

bokostas
21-04-10, 21:35
Ένα από τα ωραιότερα ενυδρεία που έχω δει, έκανες απίστευτη δουλειά με τα ξύλα.
Εγώ θα πρόσθετα μερικά φυτά ακόμη, μικρά όμως για να μη κρύψουν τα ξύλα.

lingistis
22-04-10, 08:57
Πολύ όμορφο το σύμπλεγμα των ξύλων!! :smt023

Σε βλέπω να μας παρουσιάζεις μέσα σε λίγους μήνες κάτι πιο μεγάλο και το ίδιο εντυπωσιακό :)

johnbaz
22-04-10, 11:34
φίλε John, μήπως βρήκες την απόδειξη?
καλημερα φιλε μου.τελικα το μονο που γραφει η αποδειξη ηταν 8ευρω τα 10kg κ δεν ειχε μαρκα!
-------------------------
Πολύ όμορφο το σύμπλεγμα των ξύλων!! :smt023

Σε βλέπω να μας παρουσιάζεις μέσα σε λίγους μήνες κάτι πιο μεγάλο και το ίδιο εντυπωσιακό :)
χαχαχα,κατι ξερεις κατι ξερεις!!!ευχαριστω πολυ!!!;)
-------------------------
Ένα από τα ωραιότερα ενυδρεία που έχω δει, έκανες απίστευτη δουλειά με τα ξύλα.
Εγώ θα πρόσθετα μερικά φυτά ακόμη, μικρά όμως για να μη κρύψουν τα ξύλα.
σε ευχαριστω παρα παρα πολυ φιλε μου.ευτο ειναι στα αμεσα σχεδια κ θα παιξουν κ φωτο!

theodor72
22-04-10, 11:54
Πολύ ιδιαίτερο και προτότυπο το ενυδρείο σου! Αυτό που το κάνει να ξεχωρίζει δεν είναι μόνο το χρώμα των ριζών αλλά και ο όγκος τους σε σχέση με τον όγκο του ενυδρείου. Σε ένα μεγελύτερο ενυδρείο θα έδειχναν πάλι πανέμορφες, αλλά θα ήταν κάτι εντελώς διαφορετικο...
Αφού σκέφτεσαι να προσθέσεις και άλλα φυτά, να προσέξεις να μην τα τοποθετήσεις συμετρικά.

johnbaz
04-05-10, 20:58
[QUOTE=johnbaz;437195]να καλησπερισω με την σειρα μου ολο το forum.ηταν θυμαμαι 1995 που αρχισε να μπαινει σιγα σιγα το μικροβιο για αυτο το τοσο ενδιαφερον χομπι.οπως οι περισσοτεροι ετσι κ γω ξεκινησα με μια γυαλα με χρυσοψαρα.επειτα οσο περναγε ο καιρος διαπιστωνα οτι το ενδιαφερον μεγαλωνε κ εβλεπα οτι μπορουσα να ασχοληθω με κατι μεγαλυτερο.στην συνεχεια απεκτησα το πρωτο μου ενυδρειο 40λιτρο με ψαρια οπως γκουραμι,κλοουν,αγγελοψαρα κ διαφορα αλλα(με πολλα λαθη:cool:).μετα ηρθε το 100σταρι οπου εχω ακομα κ σημερα σε αναμονη καποια στιγμη να φτασω στο μεγαλο μου ονειρο των 300λιτρων.επειτα απο παυση 5χρονων λοιπον,γαμο,απωλεια του πατερα μου κ.α,ηρθε η στιγμη να ξαναλειτουργιση.ειναι αφιερωμενο στον πατερα μου που εχασα πριν 1,5 χρονο,οπου ηταν η μεγαλη του αδυναμια κ το ξεκινησαμε το χομπι μαζι.σε αυτο το ξεκινημα δεν θα ξεχασω την συμβολη ολων σας γιατι πραγματικα μαθαινουμε συνεχεια πραγματα απο ανθρωπους που διαβασαν,επαθαν,εμαθαν κ μοιραζουν απλοχερα τις συμβουλες τους.σας ευχαριστω πολυ κ θα προσπαθω να βελτιωνομαι συνεχεια.:smt052 Υ.Γ συγνωμη για τις ληψεις αλλα η μηχανη δεν βοηθαει!:rolleyes:
Πληροφορίες

Διαστάσεις:80χ35χ35
Όγκος:98λ
Κατηγορία:κοινωνικο
· Φυτά:cryptocoryne wendtii green and brown
· Cryptocoryne x willisii
· COCO SHELL MIT JAVAFARN+ JAVAMOOS
· Cryptocoryne crispaula var var balansae BACOPA MONNIERI,anubias,ehinodorus bleheri-argentineris

Ψάρια / Άλλαείδη:5 tiger barbus,2 skalari,2 γατοψαρα,3 denisonii
Διακοσμητικά υλικά:ξυλα,χαλικιλεπτοκοκο
(χαλίκι, ξύλα κ.λ.π.)
Φόντο:μπλε φοντο
Φωτισμός:1 τ8 18w,1 ledoταινιαγια moonlight
Διάρκειαφωτισμού:daylight 16:00-24:00,moonlight 21:00-03:00
Φιλτράρισμα:eheim 2236
Θερμοστάτης:100watt rena
Λίπανση:φωσφορος-σιδηρος,ταμπλετες
Παροχή CO2:-

Παράμετροι:

pH:6,8
Γενικήσκληρότητα (GH):>7
Ανθρακικήσκληρότητα (ΚΗ):3
Αμμωνία (ΝΗ3):0
Νιτρώδη (ΝΟ2):0
Νιτρικά (ΝΟ3):25
Αλλαγέςνερού:30λιτρα ανα εβδομαδα
Θερμοκρασία:27co