PDA

Επιστροφή στο Forum : Γαρίδες (red nose)


Kwstas_3
15-04-10, 13:45
Καλησπέρα, ειμαι νέος στο χώρο των ενυδρείων και νέος στο φορουμ.
Καλός σας βρήκα λοιπόν.
Στο θέμα μας τώρα.
Έχω ενα μικρό 60λ ενυδρείο με μερικά guppy και μια γαρίδα.
Στην φωτό που επισινάπτω φένετε και το πρόβλημμα που αντιμετοπίζω.
Τρώει το 4ο guppy, ειναι φυσιολογικό αυτο?
Το ενυδρείο το έχω 6 μήνες και αυτο γίνετε τον τελευταίο μήνα.
Τρώνε οι γαρίδες ψάρια?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Raven
15-04-10, 13:48
Η γαριδα σου εινα η red nose και ειναι ακακες. Φυσιολογικο ομως ειναι οταν ψοφανε τα guppy να τρωει το νεκρο σωμα.

Dimis
15-04-10, 14:00
Ο θανατος του γκαπυ σου δεν προηλθε απο την συγκεκριμενη γαριδα.Απλα αυτη τρωει το ηδη νεκρο και ηδη σε αποσυνθεση σωμα.
Ψαξε να βρεις απο τι πεθαινουν τα ψαρια σου γιατι η γαριδα και δη η συγκεκριμενη δεν τα σκοτωνει.

Kwstas_3
15-04-10, 14:15
Βασικά την έχω πετύχει να έχει στο στόμα ένα gappy το οποίο ήταν ακόμα ζωντανό και προσπαθούσε να γλυτώσει.
Άσε που την έχω πετύχει να κυνηγάει τα μικρά ψαράκια.

Dimis
15-04-10, 14:20
Αν βλεπω καλα και ειναι οντως η red nose δεν υπαρχει καμια περιπτωση να σκοτωσει ψαρι οσο μικρο κι αν ειναι.
Αυτο το κανουν οι chameleon και πολυ σπανια οι ghost...

Kwstas_3
15-04-10, 14:30
Οι red nose έχουν δαγκάνες?
Ρωτάω γιατί αυτή που έχω εγώ έχει 4 δαγκάνες στα άκρα.

Singha
15-04-10, 14:32
υπαρχει περιπτωση να ηταν το ψαρι μισοπεθαμενο στον πατο και με το που το αρπαξε η γαριδα να αρχισε να σπαρταραει?

Χριστόφορος Μίχας
15-04-10, 14:35
Το ψοφιο το εχεις ακαμα μεσα......

Dimis
15-04-10, 14:36
Εαν εχει 4 δαγκανες τοτε ειναι μια απο τις 2 που σου ανεφερα.
Ψαξε "chameleon shrimp" & "ghost shrimp" στο google στις εικονες και δες ποια απο τις 2 εχεις και πες μας να δουμε τις επιλογες σου.

Kwstas_3
15-04-10, 14:37
Της το άφησα να το φάει......
Ρωτάω γιατι ειχα διαβάσει ότι τρώνε άλγη αυτες οι γαρίδες.

Raven
15-04-10, 14:38
Οι red nose έχουν δαγκάνες?
Ρωτάω γιατί αυτή που έχω εγώ έχει 4 δαγκάνες στα άκρα.
Ολες οι γαριδες εχουν δαγκανιτσες με τις οποιες ξυνουν τις αλγες . Η red nose ειναι κυριως φυτοφαγες αλλα αν πεινανε δεν θα πουν οχι σε λιγη πρωτεινη απο ενα νεκρο ψαρι ή ασπονδυλο.

Kwstas_3
15-04-10, 14:40
Εαν εχει 4 δαγκανες τοτε ειναι μια απο τις 2 που σου ανεφερα.
Ψαξε "chameleon shrimp" & "ghost shrimp" στο google στις εικονες και δες ποια απο τις 2 εχεις και πες μας να δουμε τις επιλογες σου.
Chameleon shrimp ειναι απότι ειδα στο google.
Τι επιλογές έχω?Μάλλων να την πάω πίσω ε?

Dimis
15-04-10, 14:42
Δυσκολα ομως η red nose ρε Αλεξανδρε θα πιασουν ψαρι που κουνιεται εστω και μισοπεθαμενο να το φανε.
Και η ghost εχει μακρυα μυτη μαυρη ομως και αν πειναει επιτιθεται ακομα και σε ζωντανα.
Ας τις φωτο ο φιλος να μας πει!
-------------------------
A καλα!!!
Καμια επιλογη αν την εχεις με ψαρια μεσα,τα σφαγιαζει!
Πισω η σε ενυδρειο μοναχη της!

Kwstas_3
15-04-10, 14:45
Δυσκολα ομως η red nose ρε Αλεξανδρε θα πιασουν ψαρι που κουνιεται εστω και μισοπεθαμενο να το φανε.
Και η ghost εχει μακρυα μυτη μαυρη ομως και αν πειναει επιτιθεται ακομα και σε ζωντανα.
Ας τις φωτο ο φιλος να μας πει!
-------------------------
A καλα!!!
Καμια επιλογη αν την εχεις με ψαρια μεσα,τα σφαγιαζει!
Πισω η σε ενυδρειο μοναχη της!
Μπήκα σε ενα ξένο site και το σηγούρεψα οτι ειναι chameleon..
Μα καλά, γιατί μου την έδωσαν να την βάλω σε κοινωνικό ενυδρείο??
Και να πεις ότι δεν ρώτησα..
Σας ευχαριστώ όλους!

Singha
15-04-10, 14:47
στην δωσανε οπως ειναι ικανοι να σου δεινανε ακομα και hamster να βαλεις προκιμενου να πουλησουν..

Dimis
15-04-10, 14:49
Απο τα PET CITY να υποθεσω οτι την πηρες ε?
Δεν σου ειπαν τιποτα απλα επειδη δεν εχουν ιδεα!
Μιση λαλακια δικη τους-μιση δικη σου που δεν ηξερες τι επερνες.

exelix
15-04-10, 14:52
Καλά όλοι φέρουμε ευθύνη σε ό,τι κάνουμε, απλά για την ιστορία να γράψω ότι στο πρώτο site που βγάζει το Google όταν αναζητείς Chameleon Shrimp λέει ότι είναι μια χαρά ακόμα και για μικρό κοινωνικό ενυδρείο και ότι αυτές είναι που κινδυνεύουν από ψάρια. Άντε να βρεις ποιον να πιστέψεις, ειδικά όταν ο συγκεκριμένος κάνει τεράστια ανάλυση για αυτές τις γαρίδες!

Dimis
15-04-10, 14:55
Ο συγκεκριμενος προφανως εχει περασει απο τα PET CITY και ενημερωθηκε εκει! :confused:
Γιατι αν τις ειχε στην κατοχη του και τις αφηνε να ενηλικιωθουν και ειχε στην κατοχη του μικροψαρα θα εβλεπε στο ενυδρειο του "λουτρο αιματος" καθε 2-3 μερες!
Εμενα πριν 4 χρονια αυτη η γαριδα εκοψε με μιας στα 2 μια θυληκια pseudomugil furcatus,το μονο που εμεινε ηταν την επομενη μερα τα 2 μερη του σκελετου εξω απο το βραχο που κατοικουσε η γαριδα.

Kwstas_3
15-04-10, 15:10
Απο τα PET CITY να υποθεσω οτι την πηρες ε?
Δεν σου ειπαν τιποτα απλα επειδη δεν εχουν ιδεα!
Μιση λαλακια δικη τους-μιση δικη σου που δεν ηξερες τι επερνες.
Η αλήθεια ειναι οτι έψαξα και διάβασα αρκετά πριν πάρω οτιδίποτε, απλά την πάτησα γιατι μοιάζουν πολύ και αν δεν τις έχεις και τις 2 μπροστά σου, ένα άπυρο μάτι δεν μπορεί να τις ξεχωρίσει.