PDA

Επιστροφή στο Forum : co2 vs οξυγονο ?


megle
14-04-10, 18:09
να κανω εναν συλλογισμο?αφου τα ψαρια θελουν οξυγονο το διοξειδιο απο diy co2 δεν επηρεαζει ταψαρια?

almost
14-04-10, 18:49
Κατά τη φωτοσύνθεση τα φυτά τραβούν το Co2 και ελευθερώνουν Ο2.

Άρα το CO2 στη φωτοσύνθεση εμπλουτίζει το νερό με O2.

Το βράδυ τα φυτά ελευθερώνουν Co2, για αυτό όσοι δεν έχουν pH controller βάζουν χρονοδιακόπτη για να το κλείνουν μέσο ηλεκτρομαγνητικής βαλβίδας.

megle
14-04-10, 20:43
υπαρχει περιπτωση το διοξειδιο που προσφερω εγω να ειναι περισσοτερο απο αυτο που μπορουν τα φυτα να μετατρεψουν σε οξυγονο?

almost
14-04-10, 21:00
υπαρχει περιπτωση το διοξειδιο που προσφερω εγω να ειναι περισσοτερο απο αυτο που μπορουν τα φυτα να μετατρεψουν σε οξυγονο?

Ναι, προφανώς.
Για αυτό ο καλύτερος τρόπος ελέγχου του Co2 είναι το pH Controller.
Το Co2 χαμηλώνει το pH, οπότε με ένα pH Controller ρυθμίζεις το pH που θέλεις και είσαι o.k. Τα φυτά απορροφούν το Co2, το pH ανεβαίνει, η βαλβίδα ανοίγει, το pH πεύτει, η βαλβίδα σταματάει.

Σε low budget μπορείς να συνδέσεις την ηλε/κη βαλβίδα του Co2 με τον χρονοδιακόπτη που έχεις τα φώτα. Κάνεις έλεγχο στο pH σου μέχρι να βρεις πόσες bubbles/min πρέπει να δίνεις Co2 και όταν το σύστημα βρει την ισσοροπία του, απλά ελέγχεις το pH όπως θα το έλεγχες αν δεν είχες Co2.
Χοντρικά με 10bubbles/min για κάθε 10lt νερού είσαι ο.κ. αλλά αυτό εξαρτάται από το πόσα και ποιά φυτά έχεις. Οπότε ξεκινάς από εκεί και ρυθμίζεις ανάλογα.

Αν ρωτάς αν αξίζει ο pH controller, η απάντησή μου είναι ότι κάθε αυτοματισμός που σου λύνει τα χέρια, αξίζει.

Γιώργος Κ
14-04-10, 21:03
Φυσικα το ενα δεν καταργει το αλλο ... μπορουμε να εχουμε πολυ ψηλα επιπεδα CO2 αλλα συγχρονως και υψηλα επιπεδα οξυγονου!! Ετσι αποφευγονται τα προβληματα ... :rolleyes:

aggelospap
14-04-10, 21:28
με συχνες αλλαγες νερου λυνετε το προβλημα?η ερωτηση απευθεινετε στους εμπειρους γιατι με ενδιαφερει και εμενα το θεμα αυτο :rolleyes::rolleyes:

Γιώργος Κ
14-04-10, 21:43
Αυξανεις τα επιπεδα οξυγονου με πολυ καλη αναταραξη της επιφανειας!

Ενα oxydator βοηθαει παρα πολυ!

Σ.Τ.Ε.Φ.Α.Ν.Ο.Σ.
03-05-10, 04:04
Με φτιαχτο διοξειδιο δεν αντιμετωπιζεις κανενα προβλημα μονο με μπουκαλα αμα το γκαγκανιασεις!

lion
03-05-10, 09:29
Με φτιαχτο διοξειδιο δεν αντιμετωπιζεις κανενα προβλημα μονο με μπουκαλα αμα το γκαγκανιασεις!

Στέφανε, αυτό δεν ισχύει, εξαρτάται από πολλά. Κόντεψα να χάσω όλα μου τα ψάρια από DIY CO2 σε 40 λίτρα ενυδρείο. Ξύπνησα το πρωί και τα είδα όλα στην επιφάνεια να προσπαθούν να αναπνεύσουν.

Σ.Τ.Ε.Φ.Α.Ν.Ο.Σ.
03-05-10, 09:57
Στέφανε, αυτό δεν ισχύει, εξαρτάται από πολλά. Κόντεψα να χάσω όλα μου τα ψάρια από DIY CO2 σε 40 λίτρα ενυδρείο. Ξύπνησα το πρωί και τα είδα όλα στην επιφάνεια να προσπαθούν να αναπνεύσουν.
στο 30 λιτρο εχω 2κιλη diy coy λειτουργει 5 μηνες δεν ειχα το παραμικρο προβλημα αναλογια 1κιλο ζαχαρη κοντα μιση κουταλια μαγια τι εκανες βρε λεο? αλλαγη νερου καθε εβδομαδα και εχω δυνατο φιλτρο εσωτερικο 400 λιτρα την ωρα.

lion
03-05-10, 10:02
Τελικά δεν ήταν πρωί αλλά απόγευμα και μόλις είχα γυρίσει από την δουλειά. Δηλαδή ακόμη χειρότερα αφού τα φώτα ήταν ανοιχτά:

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=24056

Με δοχείο ενός λίτρου, 2 κούπες ζάχαρη, και πολύ λίγο μαγιά (στην μύτη του κουταλιού)

netblues
03-05-10, 10:16
Γενικα το Co2 μια προσοχη τη θελει.
Μπορει να γινουν διαφορα....
Να μην δουλεψει σωστα το ph-μετρο, να ξεφυγει ο ρυθμιστης, να ξεχυλισει το ζουμι μεσα στο ενυδρειο, και αλλα τετοια...
Ειτε diy ειτε οχι, το καθενα θελει την προσοχη του.
Ισχυει οτι σε μεγαλο ενυδρειο με diy δεν υπαρχει μεγαλος κινδυνος, αλλα ουτε δουλεια γινεται..
Σε μικρο ναι μεν κανει δουλεια, αλλα μπορει ευκολα να κανει και ζημια.