PDA

Επιστροφή στο Forum : Θάνατοι σαλιγκαριών...γιατί;;;


aquaman
09-04-10, 16:44
Παιδιά, τα φώτα σας... έχω το εξής πρόβλημα: Εδώ και 6 μήνες περίπου τα apple snails που έχω πεθαίνουν ένα εδω, ένα εκεί, με ρυθμό περίπου 1 κάθε μήνα. Συνολικά έχω χάσει 5 στο εξάμηνο. Επίσης, παρατήρησα ότι ενώ παλιά είχα αρκετά ως πολλά μικρά ramshorn εδώ κι εκεί, πλέον δε βρίσκω σχεδόν κανένα.

Αντιθέτως, τα 2 zebra snails που έχω φάινονται μιά χαρά (προς το παρόν), το ίδιο και οι red cherry και amano μου (οι οποίες υπάρχουν πάνω από 1 χρόνο).

Το ενυδρείο τρέχει πάνω από χρόνο, η "ρουτίνα" αλλαγών κλπ δεν έχει αλλάξει, οι μετρήσεις μου είναι καλές (βλ. φόρμα παρακάτω). Τι στο καλό μπορεί να συμβαίνει; Και το χαλκό τον σκέφτηκα, αλλά δεν έχω τίποτε μεταλικό στο ενυδρείο εκτός από ένα θερμαντήρα τιτανίου.



ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ

1. ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΟΓΚΟΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ: 180λ
2. ΧΡΟΝΟΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ: 1,5 χρόνια.
3. ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΕΙΣΑΓΩΓΗΣ (ΑΡΡΩΣΤΟΥ) ΨΑΡΙΟΥ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ: Πριν 6 μήνες (2) πριν 3 μήνες (2) πριν 1 μήνα (2).
4. ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ (ΒΑΘΜΟΙ ΚΕΛΣΙΟΥ): 24.5
5. ΨΑΡΙΑ (ΕΙΔΟΣ ΚΑΙ ΑΡΙΘΜΟΣ ): εντλεράκια (~25), 3 ΣΑΕ.
6. ΑΣΠΟΝΔΥΛΑ (ΕΙΔΟΣ ΚΑΙ ΑΡΙΘΜΟΣ): 1 apple, 2 zebra snail, αρκετές red cherry, 5 amano.
7. ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΑΛΛΑΓΩΝ ΝΕΡΟΥ (ΒΑΘΜΟΙ ΚΕΛΣΙΟΥ): 24.5
8. ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΑΛΛΑΓΩΝ ΝΕΡΟΥ: 50% εβδομαδιαία.
9. ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑΣ ΑΛΛΑΓΗΣ ΝΕΡΟΥ: 3/4/10
10. ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΤΑΪΣΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΕΙΔΟΣ ΤΡΟΦΗΣ: 2/ημέρα για τα ψάρια, και κάπου κάπου αγγουράκι/καρότο για τα ασπόνδυλα.


ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

1. ΝΕΡΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ: pH: 7.1
KH: 12.5
GH:
ΝΗ3 (αμμωνια): 0
ΝΟ2(νιτρώδη): 0
ΝΟ3(νιτρικά): 10-20 (Estimative Index)

2. ΜΕΤΡΗΣΗ ΜΕ ΣΤΑΓΟΝΕΣ: Ναι

ΠΡΟΗΓΗΘΕΙΣΑ ΘΕΡΑΠΕΙΑ: Καμμία

amalia
09-04-10, 18:57
Αλλαγες με νερο απο θερμοσίφωνο κανεις?

aquaman
09-04-10, 21:40
Ναι - αλλά αυτό το έκανα από την αρχή, και δεν είχα πρόβλημα για τουλάχιστον 1 χρόνο.

Υποθέτεις ότι έχει αρχίσει να "φθείρεται" ο θερμοσίφωνας τον τελευταίο καιρό και βγάζει κάτι στο νερό;

ispyii
10-04-10, 01:37
Ναι βρε συ αλλά δε θα πέθαιναν όμως οι γαρίδες πρώτες πρώτες σαν πιο ευαίσθητες που είναι?