PDA

Επιστροφή στο Forum : eheim air pump 200


ilias13
03-04-10, 14:39
γεια σας!εχς αγορασει την συγκεκριμενη αεραντλια της eheim κ απο το pet shopμου ειπαν να αγορασω 2 βαλβιδες αντεπιστροφης τισ οποιες ομως δεν ξερω να χρισιμοποιω!ποιοσ θα μου εξηγησει?!

tsilojohn
03-04-10, 15:05
Μαλλον η αεραντλια σου εχει 2 εξοδους γι'αυτο θελεις και 2 βαλβιδες.
οι αντεπιστροφες μπαινουν στην εξοδο της αεραντλιας και σκοπος τους ειναι να μην γινει εισροη νερου απο το ενυδρειο στην αεραντλια.ετσι προστατευεσε και απο καψιμο της αεραντλιας και απο πλημμυρα.

ilias13
03-04-10, 20:45
ναι εχει 2 εξοδους κ αυτο μου εξηγησαν!μην παρει νερο κ καει!δεν ξερω ομως πως να τις συνδεσω!ανεφερες στην εξοδο της αεραντλιας,μηπως μπορεις να γινεις ποιο συγκεκριμενος?σε ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον που εχεις δειξει φιλε μου!

tsilojohn
03-04-10, 21:16
Απο την εξοδο της αεραντλιας θα παει στην εισαγωγη της αντεπιστροφης και απο την εξαγωγη της αντεπιστροφης στο ενυδρειο (εικονα 1)
Αν δε θελεις να εχεις πολλα σωληνακια μπορεις να βαλεις μια διακλαδωση (εικονα 2) οποτε χρειαζεται μονο μια αντεπιστροφη και θα πηγαινει ενα σωληνακι στο ενυδρειο

akis7
03-04-10, 21:26
αν δεν μπαινει η ανεπιστροφη στην εξοδο της αεραντλιας βαλε λιγο σωληνακι, 5εκ. ας πουμε, κοψτο βαλε τη βαλβιδα και μετα παλι σωληνακι μεχρι την αεροπετρα.

tsilojohn
03-04-10, 21:30
Δε νομιζω να μπαινει απευθειας η αντεπιστροφη πανω στην αεραντλια, σιγουρα θελει σωληνακι .

akis7
03-04-10, 21:31
γιαυτο το ειπα κι εγω...

tsilojohn
03-04-10, 22:06
Επλιζω η εικονα να σε βοηθησει. την αντεπιστροφες μπορεις να τις βαλεις σε οποιο σημειο θελεις ( μετα την εξοδο την αεραντλιας ή πιο πριν απο την αεροπετρα)
Αν φυσηξεις απο την μια πλευρα της αντεπιστροφης και στην αλλη βγαζει αερα τοτε εκει θα βαλεις το σωληνακι απο την εξοδο της αεραντλιας και εκει που εβγαζε τον αερα θα συνδεσεις το σωληνακι που παει προς το ενυδρειο.