PDA

Επιστροφή στο Forum : αναγνωριση φυτου


gemen
31-03-10, 21:37
μολις μου εφεραν αυτα τα φυτα.δεν γνωριζω την ονομασια τους.οποιος γνωριζει ας απαντηση.ευχαριστω πολυ.

Τσιόνογλου Σταύρος
31-03-10, 21:56
Για να anubia μου φαίνεται ,ρίξε μια ματιά και εδώ: http://www.e-pages.dk/tropica/4/

AQUA PURA
31-03-10, 22:51
Θα συμφωνήσω με τον Σταύρο, :smt023 Anubia είναι αλλά δεν είμαι σίγουρος για την ονομασία … ;) κάποιο είδος θυμάμαι βγαίνει και σε μία ποικιλία με το ένα φύλλο κίτρινο…


Φίλε μου, ψάξε και εσύ για φωτογραφίες με αυτά τα είδη... μοιάζουν πάρα πολύ με αυτή που έχεις…

Anubias lanceolata
Anubias heterophylla
Anubias congensis
Anubias afzelii
Anubias Minima

gemen
31-03-10, 22:55
το κιτρινο ειναι ετσι απο το φυλλο?η οτι αρχισε να χαλαει το φυτο?

Τσιόνογλου Σταύρος
31-03-10, 23:22
Πιθανόν να είναι και κάποιο φύλλο που χαλάει ,μην ανυσηχείς αν το έβαλες πρόσφατα στο ενυδρείο σου θέλει το χρόνο του για να προσαρμοστεί.Πιο πολύ μου μοιάζει με αυτό το είδος Anubias congensis (χωρίς να είμαι 100% σίγουρος)το οποίο βέβαια γίνεται και αρκετα μεγάλο ,το είχα αγοράσει πρίν καμμια 10ετία χωρις καλα καλά να ξερω τότε τι ακριβως είναι παρα μόνο οτι ήταν anubia και κόντεψε να φτάσει τους 60 με 70 πόντιυς σε ύψος.

gemen
31-03-10, 23:26
σταυρο εαν μεγαλωσει μπορω να κοψω καπως το φυτο και να το προσθεσω αλου?σε αλλο ενυδρειο?γινετε αυτο σε αυτο το φυτο?και εαν ναι πως μην το χαλασω.κοβω μονο το κλωναρι?σπαζω την μιση ριζα?

Τσιόνογλου Σταύρος
31-03-10, 23:34
σταυρο εαν μεγαλωσει μπορω να κοψω καπως το φυτο και να το προσθεσω αλου?σε αλλο ενυδρειο?γινετε αυτο σε αυτο το φυτο?και εαν ναι πως μην το χαλασω.κοβω μονο το κλωναρι?σπαζω την μιση ριζα?

Καταρχήν μεγαλώνει πάρα πολύ σιγα ,οπότε αν πάνε όλα καλά θα χρειαστεί αρκετό καιρό για να το διαιρέσεις .Απόσο θυμάμαι και αυτό πρέπει να έχει ένα οριζόντιο κορμο όπως και οι μικρότερες anubia με την μόνη διαφορα οτι τα φύλλα βγαίνουν πιο κοντα το ένα στο άλλο (πιο πυκνά) αποτι στα λοιπα είδη που είναι πιο αραιά τα φύλλα και μπορείς να κόψεις τον οριζόντιο κορμό πιο εύκολα σε ένα κομμάτι με 3-4 φύλλα επάνω ωστε να έχεις ένα καινούργιο φυτό.

Raven
01-04-10, 00:18
Επειδη την εχω κι εγω ειμαι 99% σιγουρος οτι προκειται για Anubias afzelii .
Ετσι που την φυτεψες θα σαπισει. Θελει ο κονδυλος (το κοτσανι) να μην βρισκεται μεσα στο χαλικι. Καλυτερα ακομα ,να την δεσεις πανω σε καποιο ξυλο ή πετρα.

gemen
01-04-10, 00:27
ετσι φαινετε απο της φωτο.το κρυβη το ψαρακι και στο αλλο απο γωνια το χαλικη.αλλα θα την βαλω πανω σε βραχο που εχω και απο κατω κενο.θα υπαρχη προβλημα?ο βραχος εχει πολλες τρυπες.θα βαλω ολες της ανουμπιες εκει.τα ψαρια θα πειραζουν της ριζες και τα ρυζιδια?

Raven
01-04-10, 00:29
Κανενα προβλημα, τα ψαρια δεν τις πειραζουν και δεμενες ολες μαζι στην πετρα θα δειξουν και πιο ομορφα.

gemen
01-04-10, 00:32
εαν της βλεπει ομως το φως εχουν προβλημα?εκει πανω στο βραχο πεφτη πολη φως απο το ενυδρειο μου.φως απο cayman εχω 2 λαμπες 22w η καθε μια.λετε να της πειραζει αυτο?

Raven
01-04-10, 00:52
Κανενα φυτο δεν το πειραξε ποτε το πολυ φως. Απλως λεμε οτι οι ανουμπιες μπαινουν σε σκια γιατι τα σκληρα φυλλα τους πιανουν συχνα αλγες κατω απο δυνατο φωτισμο.

Σ.Τ.Ε.Φ.Α.Ν.Ο.Σ.
03-05-10, 04:14
Επειδη την εχω κι εγω ειμαι 99% σιγουρος οτι προκειται για Anubias afzelii .
Ετσι που την φυτεψες θα σαπισει. Θελει ο κονδυλος (το κοτσανι) να μην βρισκεται μεσα στο χαλικι. Καλυτερα ακομα ,να την δεσεις πανω σε καποιο ξυλο ή πετρα.
Συμφωνω την ιδια εχω και εγω σε 1 ενυδρειο μου