PDA

Επιστροφή στο Forum : ασθενεια ασπρου σκουλικιου


christine1989
31-03-10, 09:56
καλησπερα παιδια!εχω το εξης προβλημα εβγαλαν οι καρδιναλιοι μου ασπρα σκουλικακια στο σωμα και στα πτερυγια!μερικα ειναι και μεσα σε φουσκα!τους κανω θεραπεια με panacur απλα ηθελα να ρωτησω μετα απο 3 μερες ξανα ριχνω την ιδια δοση panacur?και ποτε σταματαω τη θεραπεια?:(

Dimitris_Batman
31-03-10, 10:19
Το παραπάνω φάρμακο ποιας εταιρείας είναι;
Θέλω να το ψάξω λίγο....

christine1989
31-03-10, 10:35
Το παραπάνω φάρμακο ποιας εταιρείας είναι;
Θέλω να το ψάξω λίγο....

δεν ειναι καποιας εταιρειας το πηρα απο κτηνιατρικα ειδη!το μονο που λεει ειναι panacur 250

Dimitris_Batman
31-03-10, 10:45
ΣΥΝΘΕΣΗ ΣΕ ΔΡΑΣΤΙΚΕΣ ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ ΟΥΣΙΕΣ
Κάθε βώλος περιέχει:
Δραστικές ουσίες:
Fenbendazole (FBZ INN): 250 mg
Έκδοχα:
Lactose monohydrate: 280 mg
Maize starch: 200 mg
Colloidal silicon dioxide: 20 mg
Hydroxyethylcellulose: 10 mg
Talc: 10 mg
Sodium-amylopectinglycolate: 8 mg
Magnesium stearate: 2 mg
ΕΙΔΟΣ-ΣΤΟΧΟΣ
Πρόβατo
ΕΝΔΕΙΞΕΙΣ
Για τη θεραπεία των προβάτων που έχουν προσβληθεί από άωρες και ώριμες μορφές των γαστρεντερικών και πνευμονικών νηματωδών σκωλήκων και των ταινιών των προβάτων, όπως:
Haemonchus spp.
Nematodirus spp.
Chabertia spp.
Ostertagia spp.
Oesophagostomum spp.
Bunostomum spp.
Trichostrongylus spp.
Moniezia spp.
Gaigeria pachyscelis
Cooperia spp.
Strongyloides spp.
Trichuris spp.
Dictyocaulus filaria




ΔΟΣΟΛΟΓΙΑ ΓΙΑ ΚΑΘΕ ΕΙΔΟΣ
Η συνήθης δοσολογία είναι 5 mg φαινβενδαζόλη /kg σωματικού βάρους για τα παράσιτα του γαστρεντερικού άπαξ. Για τη θεραπεία των ταινιάσεων η δοσολογία είναι 10 mg φαινβενδαζόλη/ kg σ.β.
Σωματικό βάρος σε kg

Μόλυνση




Παράσιτα του πεπτικού και των πνευμόνων

ΤΡΟΠΟΣ ΚΑΙ ΟΔΟΣ ΧΟΡΗΓΗΣΗΣ
Χορήγηση από το στόμα.
Συνιστάται η χορήγηση του Panacur Boli 250 mg να γίνεται με εκτοξευτήρα, ώστε να εξασφαλίζεται η κατάποση των βώλων. Μέτρα δίαιτας πριν ή μετά τη θεραπεία δεν είναι απαραίτητα. Σε περίπτωση αναμόλυνσης, πρέπει να επαναλαμβάνεται η θεραπεία.
ΟΔΗΓΙΕΣ ΓΙΑ ΤΗ ΣΩΣΤΗ ΧΟΡΗΓΗΣΗ
Καμία.
ΑΝΤΕΝΔΕΙΞΕΙΣ
Καμία
ΑΝΕΠΙΘΥΜHΤΕΣ ΕΝΕΡΓΕΙΕΣ
Καμία.
ΧΡΟΝΟΣ ΑΝΑΜΟΝΗΣ
Κρέας: 21 ημέρες
Γάλα: 6 ημέρες
ΕΙΔΙΚΕΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΔΙΑΤΗΡΗΣΗΣΝα φυλάσσεται σε θερμοκρασία δωματίου.
ΕΙΔΙΚΕΣ ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΣΕΙΣ
Δεν υπάρχουν.
ΙΔΙΑΙΤΕΡΕΣ ΠΡΟΦΥΛΑΞΕΙΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΟΡΡΙΨΗ ΤΩΝ ΜΗ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΘΕΝΤΩΝ ΚΤΗΝΙΑΤΡΙΚΩΝ ΦΑΡΜΑΚΕΥΤΙΚΩΝ ΠΡΟΪΟΝΤΩΝ Ή ΤΩΝ ΥΠΟΛΕΙΜΜΑΤΩΝ ΠΟΥ ΠΡΟΕΡΧΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΑΥΤΑ
Τα άδεια κυτία συσκευασίας καθώς και τα υπολείμματά τους πρέπει να απορρίπτονται σύμφωνα με την ισχύουσα τοπική νομοθεσία.

ΑΛΛΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ
Η φαινβενδαζόλη είναι ένα ανθελμινθικό, το οποίο ανήκει στην ομάδα των βενδιμιδαζολών. Δρα παρεμβαίνοντας στο μεταβολισμό των νηματωδών σκωλήκων.
Το ανθελμινθικό αυτό προσβάλλει τόσο τα ενήλικα όσο και τις άωρες μορφές των νηματωδών του πεπτικού και του αναπνευστικού. Η ανθελμινθική του δράση οφείλεται στην αναστολή του πολυμερισμού της τουμπουλίνης στα μικροσωληνάρια.
Η φαινβενδαζόλη, μετά από τη χορήγηση από το στόμα, απορροφάται μερικώς και ακολούθως μεταβολίζεται στο ήπαρ. Ο χρόνος ημίσειας ζωής της φαινβενδαζόλης στον ορό μετά από τη χορήγηση από το στόμα της προτεινόμενης δόσης είναι 21-33 ώρες στο πρόβατο. Η φαινβενδαζόλη και οι μεταβολίτες της κατανέμονται σε όλο το σώμα, οι υψηλότερες όμως συγκεντρώσεις ανευρίσκονται στο ήπαρ. Η αποβολή της φαινβενδαζόλης και των μεταβολιτών της γίνεται κυρίως μέσω των κοπράνων (>90%) και σε μικρότερο βαθμό με τα ούρα και το γάλα. Η φαινβενδαζόλη μεταβολίζεται σε sulfoxide και στη συνέχεια σε sulfone και αμίνες.
Μπορεί να χορηγηθεί σε οποιοδήποτε στάδιο της εγκυμοσύνης και της γαλουχίας.
Να μην χορηγείται μαζί με βρωμοσαλικιλικά (bromosalans) φασιολοκτόνα.
Δεν είναι γνωστές ειδικές αντιδράσεις υπερδοσολογίας.

Διάρκεια ζωής
60 μήνες, εφόσον φυλάσσεται σε θερμοκρασία δωματίου.
Συσκευασία
Χάρτινο κουτί με 20 βώλους (2 blisters).
Χάρτινο κουτί με 50 βώλους (5 blisters).

Αριθμός άδειας κυκλοφορίας EΟΦ: 24667 /30.6.1995
Αποκλειστικά για κτηνιατρική χρήση.
Tο προϊόν θα διατίθεται μόνο με κτηνιατρική συνταγή.
Να φυλάσσεται σε θέση, την οποία δεν βλέπουν και δεν προσεγγίζουν τα παιδιά.
Τηλ. κέντρου δηλητηριάσεων : 210-7793777
Για οποιαδήποτε πληροφορία σχετικά με το κτηνιατρικό φαρμακευτικό προϊόν αυτό, παρακαλείστε να απευθυνθείτε στον τοπικό αντιπρόσωπο του κατόχου της άδειας κυκλοφορίας.



Δες αυτά τα δύο

http://www.sera.de/index.php?id=699&L=14
http://www.sera.de/index.php?id=346&L=14
καθώς και το ακόλουθο λινκ
http://www.aquatek.gr/vb/archive/index.php/t-29509.html

Γιατί τα έκανες δύσκολα με το εν λόγο φάρμακο που ανέφερες;
Σε μένα τουλάχιστον δύσκολο φαίνεται...

bokostas
31-03-10, 11:07
Το panacur είναι της εταιρίας Intervet και περιέχει την δραστική ουσία Fenbendazole, η οποία είναι αντιπαρασιτικό ευρέως φάσματος.
Είναι πολύ δραστικό κατά των νηματοειδών σκουληκιών που συνήθως βρίσκονται στα έντερα ή κολλάνε παρασιτικά στο σώμα των ψαριών.
Πιθανότατα θα σου κάνει δουλειά, αλλά θέλει προσοχή στη δοσολογία και αν θέλεις γρήγορα αποτελέσματα, καλύτερα να το ταΐσεις στα ψάρια.

Αν το έχεις σε σκόνη, πρέπει να διαλύσεις πολύ καλά 3 κυβικά εκατοστά panacur σε 100 ml νερού και μέσα να ρίξεις την ποσότητα τροφής που
ταΐζεις συνήθως και να την αφήσεις να μουλιάσει για μισή με μία ώρα και μετά να το ρίξεις όλο (νερό, φάρμακο και τροφή) στο ενυδρείο σου.
Αυτό πρέπει να το κάνεις 2 φορές την ημέρα για 2-3 μέρες και να επαναλάβεις την ίδια θεραπεία μετά από 15 ημέρες, ακόμη κι αν έχουν
φύγει τα σκουλήκια και δεν βλέπεις κανένα σύμπτωμα και ξανά μετά από 15 ημέρες, γιατί κάποια σκουλήκια έχουν κύκλο ζωής 30 ημερών.
Μετά από κάθε 2ήμερη ή 3ήμερη θεραπεία, πρέπει να κάνεις σχολαστικά σκούπα βυθού και μια μεγάλη (50-60%) αλλαγή νερού.

MINA
31-03-10, 12:38
Τι μπορεί να προκάλεσε αυτό στους καρδινάλιους ?
Ρωτάω γιατί έχω αρκετούς ( 52 cardinal tetra ) και μόνο με αυτούς ασχολούμε ) εδώ και περίπου δύο χρόνια και τέτοιο σύμπτωμα δεν έχω δει ούτε και ποτέ μου αρρώστησε κανένας .;)

Παναγιώτης

christine1989
31-03-10, 21:48
Το panacur είναι της εταιρίας Intervet και περιέχει την δραστική ουσία Fenbendazole, η οποία είναι αντιπαρασιτικό ευρέως φάσματος.
Είναι πολύ δραστικό κατά των νηματοειδών σκουληκιών που συνήθως βρίσκονται στα έντερα ή κολλάνε παρασιτικά στο σώμα των ψαριών.
Πιθανότατα θα σου κάνει δουλειά, αλλά θέλει προσοχή στη δοσολογία και αν θέλεις γρήγορα αποτελέσματα, καλύτερα να το ταΐσεις στα ψάρια.

Αν το έχεις σε σκόνη, πρέπει να διαλύσεις πολύ καλά 3 κυβικά εκατοστά panacur σε 100 ml νερού και μέσα να ρίξεις την ποσότητα τροφής που
ταΐζεις συνήθως και να την αφήσεις να μουλιάσει για μισή με μία ώρα και μετά να το ρίξεις όλο (νερό, φάρμακο και τροφή) στο ενυδρείο σου.
Αυτό πρέπει να το κάνεις 2 φορές την ημέρα για 2-3 μέρες και να επαναλάβεις την ίδια θεραπεία μετά από 15 ημέρες, ακόμη κι αν έχουν
φύγει τα σκουλήκια και δεν βλέπεις κανένα σύμπτωμα και ξανά μετά από 15 ημέρες, γιατί κάποια σκουλήκια έχουν κύκλο ζωής 30 ημερών.
Μετά από κάθε 2ήμερη ή 3ήμερη θεραπεία, πρέπει να κάνεις σχολαστικά σκούπα βυθού και μια μεγάλη (50-60%) αλλαγή νερού.
φιλε μου το εχω σε χαπι και το διαλυω!απλα δεν ξερω θα πρεπει να ριξω και αυριο που ειναι η 3 μερα?χθες δεν εριξα

bokostas
31-03-10, 22:49
Nαι, ξαναρίξε κι αύριο και αν δεν τα δεις να πέφτουν όλα τα σκουλήκια, ξαναρίξε και 3η φορά μεθαύριο ή το Σάββατο κι όταν απαλλαχθούν
εντελώς τα ψαράκια, βάλε σκούπα βυθού και κάνε μια γενναία αλλαγή νερού. Μην βάλεις άνθρακα στο φίλτρο, τουλάχιστον για 10 ημέρες.

christine1989
31-03-10, 23:25
Nαι, ξαναρίξε κι αύριο και αν δεν τα δεις να πέφτουν όλα τα σκουλήκια, ξαναρίξε και 3η φορά μεθαύριο ή το Σάββατο κι όταν απαλλαχθούν
εντελώς τα ψαράκια, βάλε σκούπα βυθού και κάνε μια γενναία αλλαγή νερού. Μην βάλεις άνθρακα στο φίλτρο, τουλάχιστον για 10 ημέρες.


την ιδια δοση με την αρχικη υποθετω:)

bokostas
01-04-10, 09:35
την ιδια δοση με την αρχικη υποθετω:)

Πόσο έριξες την πρώτη φορά? Πόσο είναι το κάθε χαπάκι που διαλύεις? 150 λίτρα είναι το ενυδρείο? Είδες κάποιο αποτέλεσμα?
Με την δεύτερη δόση πρέπει να αρχίσουν να πέφτουν, αλλιώς ρίχνεις λιγότερο απ' όσο χρειάζεται και ίσως πρέπει ν' αυξήσεις την δόση.
Αν ρίξεις 3 φορές και δεν δεις τα σκουληκάκια να ξεκολλούν και να πέφτουν, τότε ή οι δόσεις είναι μικρές, ή πρέπει ν' αλλάξεις φάρμακο.
Υπάρχει και το Nematol της Sera, για την περίπτωση που το panacur δεν σου κάνει δουλειά, αλλά για την ώρα συνέχισε μ' αυτό.

christine1989
01-04-10, 21:34
Πόσο έριξες την πρώτη φορά? Πόσο είναι το κάθε χαπάκι που διαλύεις? 150 λίτρα είναι το ενυδρείο? Είδες κάποιο αποτέλεσμα?
Με την δεύτερη δόση πρέπει να αρχίσουν να πέφτουν, αλλιώς ρίχνεις λιγότερο απ' όσο χρειάζεται και ίσως πρέπει ν' αυξήσεις την δόση.
Αν ρίξεις 3 φορές και δεν δεις τα σκουληκάκια να ξεκολλούν και να πέφτουν, τότε ή οι δόσεις είναι μικρές, ή πρέπει ν' αλλάξεις φάρμακο.
Υπάρχει και το Nematol της Sera, για την περίπτωση που το panacur δεν σου κάνει δουλειά, αλλά για την ώρα συνέχισε μ' αυτό.

εχουν αρχισει και πεφτουν μερικα!!ειδα βελτιωνονται!και αυτα που ηταν στη φουσκα σχεδον εξαφανιστηκαν:)

christine1989
05-04-10, 12:43
σορρυ και παλι!μια ερωτηση θελω να κανω!μερικα σκοθλικακια εχουν αρχισει και ξεκολανε και αλλα εχουν μεινει!να κανω αλλαγη νερου σημερα και να αυξησω τη δοση?γιατι σε αυτα που εχουν φυγει τα σκουλικακια τα πτερυγια τους αποσυντιθενται?:(:(τι πρεπει να κανω?

netblues
05-04-10, 16:45
Αφου αρχισαν να φευγουν, η δοση ειναι καλη.
Το fin rot ειναι απο την καλοπεραση....
Μια αλλαγη νερου θα βελτιωσει την ποιοτητα του νερου, ομως η θεραπεια πρεπει να συνεχιστει.
Προσθεσε και λιγο αλατι, 1γρ/λιτρο για να βοηθησεις στην επωαση των πληγων.

halvas69
05-04-10, 20:34
Ίαση βρε, όχι επώαση χε,χε :)

netblues
05-04-10, 22:44
τετοια ωρα τετοια λογια...

christine1989
05-04-10, 23:26
τετοια ωρα τετοια λογια...

με τα φυτα δεν θα εχω προβλημα??να συνεχιζω την ιδια δοση panacur?μεχρι ποτε?

christine1989
12-04-10, 18:20
παιδια τα ψαρακια δεν εχουν σκουλικακια αλλα βγαζουν ενα κοκκινο χνουδι στην ουρα και μετα πεθαινουν!:(να ρωτησω κατι μπορει να κολλησουν και οι γαριδουλες μου γιατι εχω καποιες πεθαμενες!???:(

yannakis
12-04-10, 18:34
παιδια τα ψαρακια δεν εχουν σκουλικακια αλλα βγαζουν ενα κοκκινο χνουδι στην ουρα και μετα πεθαινουν!:(να ρωτησω κατι μπορει να κολλησουν και οι γαριδουλες μου γιατι εχω καποιες πεθαμενες!???:(

νομιζω πως ειναι μεταδοτικο αλλα δεν στο λεω με σιγουρια:(

netblues
12-04-10, 19:43
Κοκκινο χνουδι.. Σιγουρα δεν ειναι ασπρο με αιματωμα στη βαση ?
Καμμια φωτο?
Ποσες γαριδες δλδ?

Raven
12-04-10, 20:35
Οι γαριδες συνηθως εχουν δικες τους αρρωστιες , και δεν κολλανε τις ιδιες ασθενειες με τα ψαρια. Το Panacur δεν τις επιρεαζει σε κανονικες δοσεις. Ουτε τα φυτα εχω δει να εχουν καποιο προβλημα αν και εχει αναφερει ο Πανος οτι του ελιωσε τις κρυπτοκορινες καποτε. Εμενα σε ενυδρειο με κρυπτοκορινες και θεραπεια με Panacur δεν ειχα κανενα προβλημα. Εχασα ομως απο υπερβολικη δοση, ολα τα zebra και bumblebee snails προσφατα.:(

christine1989
14-04-10, 09:19
Κοκκινο χνουδι.. Σιγουρα δεν ειναι ασπρο με αιματωμα στη βαση ?
Καμμια φωτο?
Ποσες γαριδες δλδ?
στην αρχη ειναι ασπρο μετα κοκκινο κοβεται η ουρα και πεθαινουν!φωτο θα ανεβασω το απογευμα
εχω χασει απο γαριδες καμια 10:(
-------------------------
Οι γαριδες συνηθως εχουν δικες τους αρρωστιες , και δεν κολλανε τις ιδιες ασθενειες με τα ψαρια. Το Panacur δεν τις επιρεαζει σε κανονικες δοσεις. Ουτε τα φυτα εχω δει να εχουν καποιο προβλημα αν και εχει αναφερει ο Πανος οτι του ελιωσε τις κρυπτοκορινες καποτε. Εμενα σε ενυδρειο με κρυπτοκορινες και θεραπεια με Panacur δεν ειχα κανενα προβλημα. Εχασα ομως απο υπερβολικη δοση, ολα τα zebra και bumblebee snails προσφατα.:(


και τι πρεπει να κανω βρε αλεκο για τις γαριδουλες???τι μπορει να εχουν?οι παραμετροι δεν αλλαξαν!μονο ελαχιστα οι σκληροτητες

Raven
14-04-10, 14:13
στην αρχη ειναι ασπρο μετα κοκκινο κοβεται η ουρα και πεθαινουν!φωτο θα ανεβασω το απογευμα
εχω χασει απο γαριδες καμια 10:(
-------------------------



και τι πρεπει να κανω βρε αλεκο για τις γαριδουλες???τι μπορει να εχουν?οι παραμετροι δεν αλλαξαν!μονο ελαχιστα οι σκληροτητες
Να βγαζεις τις νεκρες γιατι απ οτι φαινεται ειναι μεταδοτικη η ασθενεια, και τρωγοντας τες κολλανε κι οι αλλες. Φαρμακα για γαριδες δεν υπαρχουν ακομα και γενικα οι ασθενειες τους ακομα ειναι σχτικα αγνωστες, το ιδιο και οι θεραπειες.

christine1989
18-04-10, 14:27
τι γινεται πια σε αυτο το ενυδρειο!!!!!!!!!!!!!σημερα εντοπισα παρα μα παρα πολλα μικρα πραγματακια σαν ψυρακια στο ενυδρειο τι μπορει να ειναι???θα ανεβασω και φωτο αλλα δεν φαινονται πολυ καλα:(:(

netblues
18-04-10, 22:28
Πιθανον να ειναι πλαναρια, αρα οχι κατι απαραιτητα ανησυχητικο...