PDA

Επιστροφή στο Forum : Παρουσίαση κύβου


amalia
30-03-10, 21:53
Περιγραφή
Ενυδρείο : 60x60x60cm
Φίλτρα : 2 Εξωτερικά Eheim 2213
Ψάρια: 4 σκαλάρια, 2 synodontis eupterus,2 clown loaches, 5 corydoras, 4 kuhli loaches
Φυτά: Anubias, valisneria gigantea, κερατόφυλλο, φύλλα catappa και ότι απέμεινε απο moss!
Διακοσμητικά: Eνυδρειακές ρίζες, ξύλα και μία σπηλιά.
Φωτισμός: 2x18w, 8 ώρες ημερησίως
Θερμανση: 200w
Λιπανση: Προς το παρον τπτ αλλα λεω για excel (θα ήθελα γνώμες)
Μετρήσεις
Ph:7
GH:6
No2: 0
No3:10
NH3/NH4 :0
Το ενυδρείο τρέχει 2 μήνες. Εγινε μεταφορά απο μικρότερο.Εκτός απο 3 σκαλάρια τα υπόλοιπα ψαρια ζούνε μαζί μας απο 3 εώς 5 χρόνια (synodontis).
Δυστυχώς οι φωτογραφίες είναι απο κινητό αφου την ψηφιακή μας την έφαγε ο Diego :rolleyes::rolleyes::rolleyes:
Για το συγκεκριμένο ενυδρείο θα ήθελα να ευχαριστήσω τους akoylini και maniac.:)
29752

29753

29754

thesom21
30-03-10, 22:04
Πολυ ωραιο το ενυδρειο σου.

Ομως για τα σκαλαρια τα λιτρα ειναι πολυ λιγα. Κι εγω τα ειχα σε 60 λιτρα και μετα απο 1 χρονο αναγκαστικα να τα δωσω. Και σε συνδυασμο με τα υπολοιπα ψαρια θα ειναι λιγο ασφυκτικα.

Τα φυτα ειναι Ο.Κ. για λιπανση αστο προς το παρον, τι υποστρωμα εχεις βαλει?

amalia
30-03-10, 22:08
Δεν εχω υποστρωμα αφου οι ανουμπιες ειναι δεμενες σε ξυλα και μονο οι βαλισνεριες ειναι θαμενες..
Τα 3 σκαλάρια τα έβαλα πριν 15 ημέρες με σκοπό να βγει ένα ζευγάρι και τα άλλα 2 να τα χαρίσω:) Κανω προσευχές κάθε μέρα να βρει ταίρι το ένα που έχουμε τόσα χρόνια μόνο του :rolleyes::rolleyes::rolleyes:

frits
30-03-10, 22:39
Πολύ όμορφο αλλά μάλλον πρέπει να αλλάξεις ψαράκια, συμφωνώ με τον προλαλήσαντα, 2 synodontis και σκαλάρια είναι μάλλον πολλά γι αυτά τα λίτρα :)

amalia
30-03-10, 22:42
Βρε παιδιά 200lt είναι :)

frits
30-03-10, 22:52
Ναι δεν είναι και λίγα, αλλά στα ενυδρεία cube θεωρώ ότι ταιριάζουν μικρά σμηνόψαρα, γαριδούλες και πολλά φυτά, προσωπική άποψη ίσως, οπότε προχώρα όπως σου αρέσει.:)
Για τους synodontis eupterus που γίνονται αρκετά μεγάλοι θα έλεγα ότι ίσως να έχεις πρόβλημα και αυτό στο λέω κρίνοντας από τον δικό μου που έχει μεγαλώσει, και το 300άρι ενυδρείο που έχω μου φαίνεται ήδη μικρό γι αυτόν...

akoylini
30-03-10, 22:53
φανταζομαι χωρις το υπεροχο καπακι ετσι?

*και σκαλαρια ο ακης αμαλια!!!!!!!

Raven
31-03-10, 01:45
Μολις ειδα τον κυβο σου με τα σκαλαρια, θυμηθηκα αμεσως αυτο: http://showcase.aquatic-gardeners.org/2008.cgi?&op=showcase&category=0&vol=2&id=148
Λιγο μεγαλυτερο απο το δικο σου, οχι ακριβως κυβος...Κι εγω θα συμφωνησω οτι στους κυβους πανε πιο πολυ τα κοπαδοψαρα.
Πολυ ομορφο παντως και εχει δυνατοτητες για να δειξει ακομα πιο γεματο και πιο εντυπωσιακο.

Dimitrisss123
31-03-10, 05:40
Ραβεν τι θεση πειρε το ενυδριο που ποσταρες απλα απο περιεργια.
-------------------------
Τι τρομερα ενυδρια εχει σε αυτο το σιτε αριστουργηματα.Πανεμορφα

amalia
31-03-10, 08:03
Και γω νομιζα οτι θα μου "την πειτε" περισσοτερο για τους clown (θα φύγουν σύντομα):rolleyes::rolleyes::rolleyes::grin:
Σιγουρα το ενυδρειο δεν ειναι το καλυτερο για τους synodontis και οπως κανουμε εδω και 5 χρονια θα συνεχισουμε ... Δηλ. απο 60lt, 125lt, 200lt κοκ. Ειναι pet τωρα πια τα ψαρακια μας :D
Ακόμα και αν μείνει ενα ζευγάρι αγγελόψαρα, δε θα έιναι οκ ?:confused:
Και ειχα σκοπό να πάω για 400αρι σε κάνα χρονο :smt120
Επίσης θα ήθελα να το κάνω πιο φυτεμένο αλλα μου τα σκαλάρια μου τα τρώνε τα φυτά.. Βλεπω μερικά φουλ φυτεμένα και δε τους τα πειράζουν. Πως γίνεται αυτο??

Σκαλάρια ο Ακης?? Χμμμμ ενδιαφέρον!!!

ippomas
31-03-10, 08:26
Αμαλια μπραβο πολυ εντυποσιακο το ενιδρυο σου και πιστευω οτι θα το βελτιωσης με το προσωπικο σου γουστο. Τωρα αν ειναι πολλα η λιγα τα ψαρακια αφου υπηρχαν τωρα θα ειναι οποσδηποτε ποιο ανετα απο το προηγουμενο που ζουσαν. Καλη συνεχεια.

Λιβέρης Σταύρος
31-03-10, 08:59
Η προσπάθεια είναι σίγουρα καλή ( ωραίο το ενυδρείο! ), πάντα όμως υπάρχουν περιθώρια βελτίωσης και αλλαγής στο setup ( aquascape ) και στη σύνθεση ψαριών που κάνουν τη διαβίωσή τους ποιοτικότερη.

maria1983
31-03-10, 10:48
Το ενυδρείο είναι πολύ όμορφο (το αδικούν πολύ οι φωτογραφίες) και μόλις "ελαφρύνει" λίγο στην ψαροσύνθεση θα είναι ακόμα καλύτερο! Άντε να βρει το ταίρι του κι αυτός ο έρμος ο σκαλάρης :D !

Dimis
31-03-10, 14:22
Αμαλια το ενυδρειο σου εχει προοπτικες και αυτες οι προοπτικες θα εκπληρωθουν με μερικα φυτα ακομα οπως crinum,anoubias,java fern κ.α. σκληρα φυτα που δεν θα τρωνε οι σκαλαρηδες και εχουν υψος ικανο να καλυψουν τους 60 ποντους.
Αλλα η ψαροσυνθεση σου ειναι :smt084...
Καταλαβαινω οτι τα εχεις χρονια και δεν θελεις να τα αποχωριστεις αλλα δεν γινεται αλλιως,κλοουν και συνοδοντις εκμεταλευοντε το μηκος του ενυδρειου και ειναι πολυ ενεργητικα ψαρια για να μπορουν να τα ικανοποιησουν 60 ποντοι.
Το ιδανικο για το ενυδρειο σου ειναι κρατησεις ενα διαπιστωμενο ζευγος σκαλαρια,να κανεις τα κορυντορας σου 10 και να προσθεσεις μια 10αδα κοπαδοψαρα οχι ομως τυπου ροδοστομων (πολυ γρηγοροι κολυμβητες θελουν μηκος ενος μετρου) αλλα πιο ηρεμων και στατικων ψαριων.
keep walking...

fishme1
31-03-10, 14:45
amalia δεν βαζεις ενα ντογκο με εναν νωχελικο ιδιοκτητη που του αρεσουν οι γατες ;)

ετσιλοιπον και η ψαροσυνθεση

το ενυδρειο σου για ενα ζευγαρι μονο του ειναι ανεκτο αλλα οχι αλλα ψαρια

επισης μπορει να ειναι 200 λιτρα αλλα σε περιορισμενο ογκο ;)

frits
31-03-10, 14:53
Πάντως την καταλαβαίνω την Αμαλία που δεν θέλει να αποχωριστεί τα synodontis, εμένα ο δικός μου είναι 6 χρόνων τώρα και τον έχουμε όντως σαν πετ :D

Dimis
31-03-10, 14:54
Δεν διαφωνω...
Στα πετ μας ομως παρεχουμε τις καλυτερες δυνατες συνθηκες!

amalia
31-03-10, 15:20
Το λοιπον...
Δίνω τους clown... Κανω τα cory 10, κραταω το ζευγος σκαλαρια και βαζω κοπαδοψαρα μικρα οχι πολυ κινητικα (ποια????)
Τι ενυδρείο παίρνω για τις "φώκιες"??? Και μπορώ να βάλω κατι μαζι τους???

Dimis με κατεστρεψες!!! Παει η Αφρικη:(
Fishme σε καταλαβαίνω απόλυτα!!!!:D

Dimis
31-03-10, 16:31
Eπειδη το νερο σου ειναι ουδετερο προς σκληρο τα τετρα που σου προτεινω ειναι τα εξης: x-ray pristella maxillaris,neon tetra,serpae tetra και hasemania nana,και τα 4 ειναι πολυ ομορφα,κινητικα και ζουν σε 7 ph ευκολα.Διαλεξε ενα απο τα 4 και βαλε μια 10αδα.(x-ray τα αγαπημενα μου)

Γιατι παει η Αφρικη?
Παρε ενα ενυδρειο 120 μηκος (και μετρου οκ ειναι αλλα στα ενυδρεια το...μεγεθος μετραει) και φτιαξε ενα βιοτοπο Κεντρικης Αφρικης να φιλοξενησεις τους σινοδοντιδες που θα ταιριαξουν απολυτα με ενα ζευγαρι κιχλιδων Κεντρικης-Δυτικης Αφρικης (lifallili,tilapia,haplohromis,kribensis,nicholsi k.a.) και ενα κοπαδι αφρικανικα τετρα και εισαι σουπερ!!!
Για ολα υπαρχει λυση Αμαλια!

amalia
31-03-10, 18:14
Πριν 2 χρονια ειχα βαλει τοσο μικρα ψαρακια (δε θυμαμαι τι ειδος) με 2 σκαλαρια που ειχα (το ενα ειναι αυτο που εχω ακομα) και γινανε ενα ωραιοτατο γευμα:rolleyes:
Η ιδεα με την Αφρικη μου ακουγεται super! Ψηθηκα:p

Dimis
31-03-10, 19:26
Δοκιμασε τα serpae tetra,δεν ειναι μικρα και ειναι ακρως εντυπωσιακα!
Οντως το κεντρικης Αφρικης ειναι σουπερ!Αραια φυτεμενο πολλα ξυλα και πετρες...

amalia
09-07-12, 22:32
Ξερουμε τη διαρκεια ζωης των corydoras?
Ξερω οτι εξαρταται απο πολλους παραγοντες αλλα υπαρχει ενας μεσος ορος?

Μολις εχασα ενα και το ειχα περιπου 5 χρονια στο ενυδρειο...

Dimis
09-07-12, 22:47
Ειναι λογικο να χασεις κορυ στα 5 χρονια.
Το μεσο προσδοκιμο ζωης στα ενυδρεια ειναι 4-6 χρονια.
Μπορουν ομως να πιασουν και τα διπλασια χρονια...
Διαβασε εδω http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=63432&page=2 απο το #32 και επειτα μια πολυ προσφατη συζητηση...

amalia
09-07-12, 22:56
Σ ευχαριστω πολυ Δημητρη ;)

Διαβασα οτι παιζει μεγαλο ρολο και η θερμοκρασια.. και ειχα κατι σκαμπανεβασματα τις τελευταιες μερες. Πιθανον να επαιξε και αυτο το ρολο του γιατι το ψαρι δεν αρρωστησε, δεν ειχε σημαδια εξωτερικα. Το βρηκα αναποδα στο βυθο. Θα κανω μια καλη αλλαγη αυριο για καλο και για κακο.

Dimis
09-07-12, 23:06
Καλη αλλαγη σημαινει το νεο νερο παντα σε ιδια θερμοκρασια με το παλιο οπως επισης και η χημεια του νερου.

Επισης πολλα ειδη κορυς επιθυμουν για αρκετα μεγαλα διαστηματα δροσερο νερο πραγμα ομως δυσκολο αν εχεις και αλλα ειδη μαζι τους...

Επισης το καλυτερο που εχει να κανει καποιος κατοχος κορυ ειναι να ξερει καλα τις παραμετρους και θερμοκρασιες που ζει στην φυση το ειδος που κατεχει και ετσι να προσπαθει να του δωσει οτι πιο κοντινο.
Η καλυτερη σελιδα για να δειτε σε τι συνθηκες ζουν αυτα τα ψαρακια ειναι το http://www.planetcatfish.com/catelog/quick_find.php?AJAXtxtsearch=corydoras&AJAXlabel=search

delta66
10-07-12, 01:33
Σ ευχαριστω πολυ Δημητρη ;)

Διαβασα οτι παιζει μεγαλο ρολο και η θερμοκρασια.. και ειχα κατι σκαμπανεβασματα τις τελευταιες μερες. Πιθανον να επαιξε και αυτο το ρολο του γιατι το ψαρι δεν αρρωστησε, δεν ειχε σημαδια εξωτερικα. Το βρηκα αναποδα στο βυθο. Θα κανω μια καλη αλλαγη αυριο για καλο και για κακο.
Tα cory ειναι απο τα λιγα ψαρια που δεν τα πειραζει τοσο, η σχετικα αποτομη πτωση θερμοκρασιας.
Αντιθετα αν γινει καποια στιγμη θα ωθησει σε αναπαραγωγη (φυσικα δεν ειναι και για χορταση)
Η αναφορα στη θερμοκρασια που διαβασες, εγινε για τη σωστη θερμοκρασια διατηρησης τους
Δλδ πολλα ειδη cory διατηρουνται σε πιο χαμηλες θερμοκρασιες απο αλλα τροπικα ψαρια. (πχ 20-25C)
Δεν μπορεις δλδ να περιμενει καποιος να του ζησουν cory μαζι με δισκους στους 30C για πολυ καιρο (ακομα και τα leucomelas και τα sterbai θα ζουν στα ορια τους και θα μειωνεται καπως το προσδοκιμο ζωης τους).
Οσο ανεβαινει η θερμοκρασια σε ενα ψαρι πανω απο τα ιδανικα ορια, ανεβαινει και ο μεταβολισμος του και συμβαινει το "live fast - diy young".

Το ψαρι το εχασες απο αλλη αιτια πιστευω, εκτος κι αν η θερμοκρασια ξεφυγε εκτος ακραιων θερμοκρασιων

amalia
08-02-14, 22:21
Επρεπε να περασουν 6 χρονια για να καταφερω να βγαλω μια φωτογραφια της προκοπης τους συνοδοντες μου :rolleyes::D

http://imagizer.imageshack.us/v2/xq90/594/qcjz.jpg (https://imageshack.com/i/giqcjzj)
http://imagizer.imageshack.us/v2/xq90/547/94jf.jpg (https://imageshack.com/i/f794jfj)

korasidikos
08-02-14, 22:46
πολυ ομορφο ψαρι!!:)

amalia
07-03-17, 14:58
Επειδη βλεπω οτι οι φωτογραφιες των "μικρων" εξαφανιστηκαν θα βαλω 2 νεες. Και εκλεισαν 10 χρονια ζωης μαζι μου :D:D:D Οποτε δικαιουνται να ζουν μονοι τους σε σε ενα Ριο 180lt. Και νομιζω οτι προκειται για αρσενικο και θηλυκο.

https://www.imageupload.co.uk/images/2017/03/07/1012083_10152252921278478_972568604_n.jpghttps://www.imageupload.co.uk/images/2017/03/07/1507765_10152252911948478_247665840_n.jpg

Κλεόβουλος
07-03-17, 19:09
Πανέμορφοι συνοδόντηδες!
Τι μέγεθος έχουν τώρα?
Γιατί τους έχεις μόνους και δεν τους βάζεις καμιά παρέα? :)

amalia
07-03-17, 19:31
Ο πιο ανοιχτοχρωμος και μεγαλυτερος ειναι περιπου 20 εκ. Νομιζω οτι ειναι αρσενικο. Το σκουρο ηρθε ενα χρονο μετα στο ενυδρειο και ειναι 16-17 εκ. Νομιζω θηλυκο. Για πολλα χρονια ηταν με διαφορα ψαρια ( ασχετα λογω απειριας) . Μεχρι το 2013. Μετα μονοι μεχρι πριν μερικους μηνες εβαλα μια ομαδουλα αφρικανες μωρα 😎Μεγαλωσαν ομως και μπηκαν σε δικο τους ενυδρειο νταμαρι οπως επρεπε. Οποτε επεστρεψαν στη μοναξια. Νομιζω την προτιμουν. Κυνηγιουνται , κανουν το ενυδρειο ανω κατω , τα κλασικα. Ειναι τρομερα ψαρια και απιστευτα εξοικιωμενα μαζι μας πια. Με ολα τα ζωα του σπιτιου! Ελπιζω να ζησουν τουλαχιστον αλλα 10 χρονια!

Κλεόβουλος
07-03-17, 19:41
Και μάλλον θα ζήσουν άλλο τόσο ;)
Να τους χαίρεσαι. Είναι κανονικά pet.