PDA

Επιστροφή στο Forum : τι φυτο ειναι αυτο?


Singha
30-03-10, 15:49
ρε παιδια δεν το βρισκω στον καταλογο. εκτος αν δεν το αναγνωρισα επιδι τα φυτα ειναι ζωγραφισμενα.

ξερει κανεις?:smt120

http://i281.photobucket.com/albums/kk237/voodoomasters/DSC00203.jpg

Dimitris_Batman
30-03-10, 16:13
Άνιθο σε δώσανε Singha. (http://www.aquatek.gr/vb/member.php?u=5374)
Χα χα χα χα χα χα χα χα χα

Dimis
30-03-10, 16:15
ceratopteris thalictroides
Μπορεις να το φυτεψεις αλλα μπορεις να το εχεις και ως φυτο επιφανειας.
Αν φυτευτει βγαζει νεα φυτα πανω στα φυλλα του με μικρες ριζουλες,γινεται μεγαλο φυτο και εχει καποιες απαιτησεις και σε φωτισμο αλλα και σε co2.

Singha
30-03-10, 16:18
δηλαδη?
-------------------------
ceratopteris thalictroides
Μπορεις να το φυτεψεις αλλα μπορεις να το εχεις και ως φυτο επιφανειας.
Αν φυτευτει βγαζει νεα φυτα πανω στα φυλλα του με μικρες ριζουλες,γινεται μεγαλο φυτο και εχει καποιες απαιτησεις και σε φωτισμο αλλα και σε co2.


thanx man

το εχω σε ενα 25λιτρο. χωρις τπτ. με μια απλη τ5. μεγαλωνει αργα. τα κλαδακια του πεφτουν γρηγορα. μαλλον θα το δωσω.
-------------------------
εκτος αν ξερω γω. ριξω κανα υγρο λυπασμα?:confused:

Dimis
30-03-10, 16:25
Αν δεν σου παει καλα ξεφυτεψετο κοψε τις ριζες κοντες 4-5 ποντους και αστο στην επιφανεια.
Εκει κατα πασα πιθανοτητα θα παρει τα πανω του.
Κανει πολυ καλη δουλεια στην βιολογια του νερου αλλα αν εχεις αλλα φυτα (εκτος απο ευκολα οπως ανουμπιες μικροσοριουμ μος κ.α. που δεν εχουν αναγκη απο πολυ φως) θα τους "κλεισει" το φως.

Singha
30-03-10, 16:38
εχω ανουμπιες Java fern και απιροελαχιστο moss.

η αλλη φαση ειναι οτι εχω pistia και ενα αλλο φυτο επιφανειας δεν θυμαμαι το ονομα του. παντος αυτα ιδι εχουν καλυψει αρκετο μερος της επιφανειας..

αν μεταφερω το ceratopteris thalictroides σε 12 λιτρα που εχει μεσα polisperma java fern και java mos λες να ειναι οκ? η μουφα?

yannakis
30-03-10, 16:46
εχω ανουμπιες Java fern και απιροελαχιστο moss.

η αλλη φαση ειναι οτι εχω pistia και ενα αλλο φυτο επιφανειας δεν θυμαμαι το ονομα του. παντος αυτα ιδι εχουν καλυψει αρκετο μερος της επιφανειας..

αν μεταφερω το ceratopteris thalictroides σε 12 λιτρα που εχει μεσα polisperma java fern και java mos λες να ειναι οκ? η μουφα?

μπααα.αφου ειπε το παιδι οτι μεγαλωνει πολυ και θελει πολυ φως και διεξειδιο δεν λεει:rolleyes:

Dimis
30-03-10, 16:47
Αν αναπτυχθει θα σου πνιξει το 12αρι διοτι γινεται μεγαλο.
Στην επιφανεια παει καλα διοτι τραβαει co2 απο το περιβαλλον.

Singha
30-03-10, 16:48
μπααα.αφου ειπε το παιδι οτι μεγαλωνει πολυ και θελει πολυ φως και διεξειδιο δεν λεει:rolleyes:


ειπε ομως και αυτο!! Αν δεν σου παει καλα ξεφυτεψετο κοψε τις ριζες κοντες 4-5 ποντους και αστο στην επιφανεια.
Εκει κατα πασα πιθανοτητα θα παρει τα πανω του.:grin::grin::grin: