PDA

Επιστροφή στο Forum : 600lt Malawi


Vag
30-03-10, 03:05
Κάλιο αργά παρά ποτέ... Ξεκινάω επιτέλους με τις παρουσιάσεις των ενυδρείων μου, απ τα μεγαλύτερα προς τα μικρότερα. Το συγκεκριμένο ενυδρείο τρέχει 8-9 μήνες και θεωρώ ότι έχει αρχίσει να σταθεροποιείται (ιεραρχίες και σπηλιές). Πρώτα μπήκαν τα λαμπιντο (από μαγαζί) και μετά από 1 μήνα τα αφρα (από χομπίστα). Τα περισσότερα έχουν ηλικία 13 μήνες, κάποια 11 και ο "σπόρος" είναι πλέον 9:p(ο αφρα στην φωτό). Έχω περάσει ατέλειωτες ώρες παρατηρώντας τα και έχω βγάλει πολλά συμπεράσματα που θα ήθελα κάποια στιγμή να τα μοιραστώ για να δω αν ευσταθούν. Περιμένω παρατηρήσεις!!!


Πληροφορίες

Διαστάσεις: DIY 1.8*0.6*0.6
Όγκος: 650 (καθαρά 550)
Κατηγορία: malawi
Φυτά: valisneria gigantea
Ψάρια / ¶λλα είδη: 4 Labidochromis caeruleus yellow (1m+3f)
6 Cynotilapia mbamba (white top) ''afra'' (2m+4f)
Διακοσμητικά υλικά: 80 - 90κιλά πέτρες ασβεστολιθικές, 70κ. άμμος ασβεστολιθική από θάλασσα κοκκομετρίας 0,6 - 1.2 mm
Φόντο: Μαύρο
Φωτισμός: arcadia freshwater 2χ36w + 2 x 54w (χρησιμοποιώ 1+1)
Διάρκεια φωτισμού: 10 ώρες (13:00-23:00 η 36w και 18:00-21:00 η 54w)
Φιλτράρισμα: eheim 2250 (1200lt/h)+ 2217 (1000lt/h)
Θερμοστάτης: 1 jager 300w
Λίπανση:-
Παροχή CO2:-

Παράμετροι:

pH:8.2
Γενική σκληρότητα (GH):14
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):12
Αμμωνία (ΝΗ3):0
Νιτρώδη (ΝΟ2):0
Νιτρικά (ΝΟ3):5-10
Αλλαγές νερού:140lt/εβδομάδα
Θερμοκρασία:26
¶λλες πληροφορίες:προετοιμασία νερού σε βαρέλι και προσθήκη σόδας για διατήρηση του kh σε κάθε αλλαγή, τους πρώτους μήνες χρησιμοποίησα θειική μαγνησία για να κρατάω το Gh μέχρι να δουλέψουν πλήρως τα ασβεστολιθικά. Αντιχλώριο
Τροφές: Hikari:excel pellets, Omega one:vegi flakes, Tropical Malawi Flakes, λαχανικά
Φωτογραφία:

Κλεόβουλος
30-03-10, 08:50
:smt041¶ψογος!
Πως τα καταφέρνεις και δεν έχεις άλγες?
Εγώ θά έβαζα λίγες βαλισνέριες ακόμη:)

lingistis
30-03-10, 08:54
Νομίζω ότι έχεις κάνει μια καλή αρχή. Οι διαστάσεις του ενυδρείου είναι καλές και πρέπει να τις εκμεταλλευτείς περισσότερο. Αν και το στήσιμο είναι και θέμα γούστου είμαι σίγουρος ότι σε κάποια στιγμή θα θελήσεις να αναδιατάξεις τις πέτρες σου. Θα σου πρότεινα να χρησιμοποιήσεις ένα είδος πέτρας π.χ. πολύ μου άρεσαν οι ποταμίσιες σου οπότε μπορείς να μαζεύεις τέτοιες πέτρες οι οποίες έρχονται και σε όλα τα σχήματα και μεγέθη και εάν συνδυαστούν με λίγη φαντασία το αποτέλεσμα είναι καταπληκτικό. Μετά από λίγους μήνες θα έχουν πρασινίσει και θα είναι και πιο φυσικό το αποτέλεσμα. Αν και έχεις σπηλιές δεν νομίζω ότι προσφέρουν καλές κρυψώνες έτσι όπως είναι τοποθετημένες οι πέτρες. Προσπάθησε για πιο ακανόνιστες σπηλιές, ανεξάρτητες μεταξύ τους κάτι σαν λαβύρινθο με περάσματα που δημιουργούν χώρους που δεν μπορείς να δεις… πραγματικές κρυψώνες. Καλά έκανες και έβαλες «βότσαλα» στην μία άκρη. Δοκίμασε να βάλεις ένα προστατευτικό στην πλάτη και σήκωσε και άλλο το ύψος του νταμαριού σου. Φαντάζομαι ότι σε λίγους μήνες θα έχεις ένα σούπερ αποτέλεσμα… λίγο υπομονή και μην ξεχνάς ότι οι περισσότεροι κάναμε αρκετό χρόνο να βγάλουμε αποτέλεσμα!

p.s. Θερμοκρασία θα έλεγα στους 25C

Vag
30-03-10, 09:36
:smt041¶ψογος!
Πως τα καταφέρνεις και δεν έχεις άλγες?
Εγώ θά έβαζα λίγες βαλισνέριες ακόμη:)

Ευχαριστώ! Για τις άλγες μάλλον φταίνε οι συχνές αλλαγές νερού κ η μικρή ιχθυοφόρτιση. Όσο για τις βαλισνέριες η αλήθεια είναι ότι ήταν πολύ μεγαλύτερες και κάλυπταν αρκετά τον χώρο, αλλά είναι λίγο λαίμαργα τα λάμπιντο...

Νομίζω ότι έχεις κάνει μια καλή αρχή. Οι διαστάσεις του ενυδρείου είναι καλές και πρέπει να τις εκμεταλλευτείς περισσότερο. Αν και το στήσιμο είναι και θέμα γούστου είμαι σίγουρος ότι σε κάποια στιγμή θα θελήσεις να αναδιατάξεις τις πέτρες σου. Θα σου πρότεινα να χρησιμοποιήσεις ένα είδος πέτρας π.χ. πολύ μου άρεσαν οι ποταμίσιες σου οπότε μπορείς να μαζεύεις τέτοιες πέτρες οι οποίες έρχονται και σε όλα τα σχήματα και μεγέθη και εάν συνδυαστούν με λίγη φαντασία το αποτέλεσμα είναι καταπληκτικό. Μετά από λίγους μήνες θα έχουν πρασινίσει και θα είναι και πιο φυσικό το αποτέλεσμα. Αν και έχεις σπηλιές δεν νομίζω ότι προσφέρουν καλές κρυψώνες έτσι όπως είναι τοποθετημένες οι πέτρες. Προσπάθησε για πιο ακανόνιστες σπηλιές, ανεξάρτητες μεταξύ τους κάτι σαν λαβύρινθο με περάσματα που δημιουργούν χώρους που δεν μπορείς να δεις… πραγματικές κρυψώνες. Καλά έκανες και έβαλες «βότσαλα» στην μία άκρη. Δοκίμασε να βάλεις ένα προστατευτικό στην πλάτη και σήκωσε και άλλο το ύψος του νταμαριού σου. Φαντάζομαι ότι σε λίγους μήνες θα έχεις ένα σούπερ αποτέλεσμα… λίγο υπομονή και μην ξεχνάς ότι οι περισσότεροι κάναμε αρκετό χρόνο να βγάλουμε αποτέλεσμα!

p.s. Θερμοκρασία θα έλεγα στους 25C

Ευχαριστώ για τις παρατηρήσεις, η αλήθεια είναι ότι οι πέτρες με προβλημάτισαν πάρα πολύ.... Το στήσιμο το έκανα πολλές φορές αλλά λόγω του μεγάλου μεγέθους θα έπρεπε να βάλω πολλά κιλά πέτρες. Εκεί που βρίσκεται τώρα το ενυδρείο (κ για τον επόμενο 1 χρόνο)ήθελα να μετριάσω όσο το δυνατόν περισσότερο το βάρος. έτσι "έστησα" τις μεγάλες πέτρες με κενά και πρόσθεσα μικρότερες για να δημιουργήσω μικρότερους χώρους. Σίγουρα δεν φαίνεται καθόλου φυσικό και θα το ξαναπροσπαθήσω. Πάντως οι περισσότερες σπηλιές βρίσκονται στη πίσω όψη, μιας κ το νταμάρι βρίσκεται στο κέντρο του ενυδρείου. Πάντως για τα 10 προς το παρόν ψάρια υπάρχουν κάποιες καλές κρυψώνες. Η συστάδα με τις ποταμίσιες δημιουργήθηκε αργότερα γιατί παρατήρησα ότι η γωνιά αυτή άρεσε πολύ στα λάμπιντο.Κ φυσικά τις τιμάνε πλέον...
-------------------------


p.s. Θερμοκρασία θα έλεγα στους 25C

Απ όσα έχω διαβάσει η λίμνη έχει τιμές από 24-29 με συχνότερη αυτή των 27! Γνωρίζεις κάτι διαφορετικό;

water polo
30-03-10, 13:00
βλεπω οτι εχεις πανω πανω μεγαλες πετρες, καλο ειναι να τις κατεβασεις κατω μη γινει κανενα ατυχημα κ τρεχεις..... Εμενα μου αρεσει το ενυδρειο σου, ειμαι fαn κιχλιδες

Vag
30-03-10, 14:58
βλεπω οτι εχεις πανω πανω μεγαλες πετρες, καλο ειναι να τις κατεβασεις κατω μη γινει κανενα ατυχημα κ τρεχεις..... Εμενα μου αρεσει το ενυδρειο σου, ειμαι fαn κιχλιδες

Σ ευχαριστω, όντως είναι μεγάλες κάποιες πέτρες αλλά οι περισσότερες είναι κολλημένες. Αν και είναι αρκετά άτακτα δεν νομίζω να έχουν τόση δύναμη...

Πάνος
30-03-10, 15:06
συγχαρητηρια για το ενυδρειο σου!! εδωσες στα ψαρια σου αφθονα λιτρα και πολλες κρυψωνες κια σιγουρα θα ζουνε σαν βασιλιαδες. η λειτουργικοτητα για τους κατοικους ειναι το ενα μερος. το αλλο ειναι το αισθητικο που για το προσωπικο μου γουστο μπορει να βελτιωθει οπως σου ειπαν και πιο πανω χρησιμοποιωντας περισσοτερο ομοιες πετρες.
καλη συνεχεια! αν κανεις αλλαγες ενημερωσε μας ;)

red rubin
30-03-10, 16:20
Πολυ ωραιο ενυδρειο αλλα θελω να ρωτησω κατι. Στην αλλαγη νερου λες οτι προσθετεις σοδα για την σκληροτητα. Πολυ σωστο!!!
Γιατι δεν εβαλες κατευθειαν αραγωνιτη και να μην σε νοιαζει η σκληροτητα??

Πάνος
30-03-10, 16:26
να υποθεσω λογω κοστους?? το λεω σωστα Vag??

70κ. άμμος ασβεστολιθική από θάλασσα κοκκομετρίας 0,6 - 1.2 mm

70 κιλα αραγωνιτη θα τον πληρωνε τουλαχιστον 140 ευρω αν δε κανω λαθος...

red rubin
30-03-10, 16:32
να υποθεσω λογω κοστους?? το λεω σωστα Vag??

70 κιλα αραγωνιτη θα τον πληρωνε τουλαχιστον 140 ευρω αν δε κανω λαθος...

Περιπου. Φθηνοτερα παντως. Απλα αλλιως ειναι να βλεπεις το ασπρο σπασμενο κοραλλακι και αλλο η γκρι αμμος. Ασε που απο την αμμο ειχα χασει ολοκληρα κοπαδια απο κιχλιδες. Αυτα που εχει ο Vag τα ξαναβρισκεις ευκολα.
Εγω παντως θα προτιμουσα αραγωνιτη.

in the pond
30-03-10, 18:03
Αυτού του είδους πέτρες μπορεί να τις συναντίσει κάποιος περισσότερο σε ποτάμια παρά στην λίμνη Μαλάουι, άρα συμφωνώ και εγώ ότι θα μπορούσες να έβρισκες πέτρες που να πλησιάζουν στους μπεζ ομοιόμορφους χρωματισμούς.

Προσωπικά πιστεύω ότι όταν μιλάμε ειδικά για Μαλάουι, πρέπει να μιλάμε για άμμο και όχι χαλίκι.

Εντούτοις αυτά που λέω πιο πάνω είναι προσωπικές απόψεις.

Πολύ καλή δουλειά!;)

red rubin
30-03-10, 20:06
Αυτού του είδους πέτρες μπορεί να τις συναντίσει κάποιος περισσότερο σε ποτάμια παρά στην λίμνη Μαλάουι, άρα συμφωνώ και εγώ ότι θα μπορούσες να έβρισκες πέτρες που να πλησιάζουν στους μπεζ ομοιόμορφους χρωματισμούς.

Προσωπικά πιστεύω ότι όταν μιλάμε ειδικά για Μαλάουι, πρέπει να μιλάμε για άμμο και όχι χαλίκι.

Εντούτοις αυτά που λέω πιο πάνω είναι προσωπικές απόψεις.

Πολύ καλή δουλειά!;)
Ο αραγωνιτης ειναι χαλικι δηλαδη?? Υπαρχει ο 0,5 που ειναι σκετη ζαχαρη. Παντα εβαζα αραγωνιτη και δεν ειχα προβλημα.

lingistis
30-03-10, 21:50
Απ όσα έχω διαβάσει η λίμνη έχει τιμές από 24-29 με συχνότερη αυτή των 27! Γνωρίζεις κάτι διαφορετικό;

Η μέση θερμοκρασία του επιφανειακού στρώματος νερού είναι 23 με 28C, άρα θεωρώ τους 25C πιο βολικούς... είναι και πιο οικονομικό ;)

Περιπου. Φθηνοτερα παντως.

Για δώσε κάποιο λινκ για αραγωνιτη 0,5 :)

Ασε που απο την αμμο ειχα χασει ολοκληρα κοπαδια απο κιχλιδες

:confused: πως δηλαδή????

red rubin
30-03-10, 22:02
http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=1839
και
http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=697

Στις μεγαλες ποσοτητες η τιμη χαμηλωνει.

Ακαταλληλο για κιχλιδες λογω σκαψιματος ειναι αυτο
http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=1843

Οχι οτι θα εχουν προβλημα αλλα ειναι μεγαλο σε μεγεθος.

giannisqq
30-03-10, 22:04
πολυ ωραιο φιλε!το κακο με αυτα τα ψαρια ειναι οτι δεν μενουν φυτα!!!προσπαθησα και εγω ανα διαστηματα με βαλισνεριες,απο 1 μετρο και πανω,σε 24 ωρες ηταν καπου στους 10 ποντους!!!μαλλον προτιμανε χαμηλα φυτα...:D:Dπροσπαθησε αλλα δυσκολο το βλεπω να τις αφηνουν....

frits
30-03-10, 22:44
πολύ ωραίο και αυτά τα λίτρα είναι τέλεια για τις κιχλίδες, θα τις χαρείς, αλλά για τα φυτά συμφωνώ εμένα μόνο ανούμπιες αφήσανε, μέχρι και τα κρεμύδια (crinum) έφαγαν :D

Vag
31-03-10, 10:07
Καλημέρα,ευχαριστώ όλους για τις παρατηρήσεις σας και θα συμφωνήσω με τις περισσότερες...
να υποθεσω λογω κοστους?? το λεω σωστα Vag?? δυστυχώς πολύ σωστα...

70 κιλα αραγωνιτη θα τον πληρωνε τουλαχιστον 140 ευρω αν δε κανω λαθος...

Περιπου. Φθηνοτερα παντως. Απλα αλλιως ειναι να βλεπεις το ασπρο σπασμενο κοραλλακι και αλλο η γκρι αμμος. Στην αρχή έβαλα λευκή ασβεστολιθική άμμο πάρου με κοκομετρία 0,2-0,5 η οποία ανεβάζει κατακόρυφα τις σκληρότητες. Συμφωνώ ότι έδειχνε καλύτερα σαν ενυδρείο αλλά πιστεύω ότι τα ψάρια στρεσάρονται περισσοτερο με τόσο έντονη άμμο. ¶λλωστε στην λίμνη μόνο λευκή άμμο δεν συναντάμε...
Ασε που απο την αμμο ειχα χασει ολοκληρα κοπαδια απο κιχλιδες. Αυτα που εχει ο Vag τα ξαναβρισκεις ευκολα.
Εγω παντως θα προτιμουσα αραγωνιτη.Στα υπόψιν για την επόμενη αλλαγή με τις πέτρες!

Αυτού του είδους πέτρες μπορεί να τις συναντίσει κάποιος περισσότερο σε ποτάμια παρά στην λίμνη Μαλάουι, άρα συμφωνώ και εγώ ότι θα μπορούσες να έβρισκες πέτρες που να πλησιάζουν στους μπεζ ομοιόμορφους χρωματισμούς. Συμφωνώ με το ομοιόμορφο των πετρών αλλά δεν είναι ποταμίσιες οι πέτρες. Είναι από θάλασσα και μάλιστα σε μια από τις περιοχές με την μεγαλύτερη συμπύκνωση ασβεστολιθικών πετρωμάτων, την Ευβοια κοντά στην Κύμη.

Προσωπικά πιστεύω ότι όταν μιλάμε ειδικά για Μαλάουι, πρέπει να μιλάμε για άμμο και όχι χαλίκι.

Εντούτοις αυτά που λέω πιο πάνω είναι προσωπικές απόψεις.

Πολύ καλή δουλειά!;) Ευχαριστώ!!!

πολυ ωραιο φιλε!το κακο με αυτα τα ψαρια ειναι οτι δεν μενουν φυτα!!!προσπαθησα και εγω ανα διαστηματα με βαλισνεριες,απο 1 μετρο και πανω,σε 24 ωρες ηταν καπου στους 10 ποντους!!!Εντάξει σε ξεπέρασα, εμένα αντέξαν κανένα δίμηνο...Μάλλον επειδή ήταν μικρά τα ψαράκια:):):)
μαλλον προτιμανε χαμηλα φυτα...:D:Dπροσπαθησε αλλα δυσκολο το βλεπω να τις αφηνουν....

πολύ ωραίο και αυτά τα λίτρα είναι τέλεια για τις κιχλίδες, θα τις χαρείς, αλλά για τα φυτά συμφωνώ εμένα μόνο ανούμπιες αφήσανε, μέχρι και τα κρεμύδια (crinum) έφαγαν :D Η αλήθεια είναι ότι οι ανούμπιες δεν μου πολυαρέσουν.... και προσπάθησα να τις αποφύγω. Θα προσπαθήσω αλλη μια με βαλισνεριες και μετά θα υποκύψω:(


Ήθελα να ρωτήσω όποιον μπορεί να βοηθήσει για την διάταξη του νταμαριού, λειτουργικά και όχι τόσο αισθητικά. Ουσιαστικά όπως το έχω βάλει μιλάμε για ένα ενιαίο σύμπλεγμα, το οποίο απ ότι έχω δει σε άλλους το αποφεύγουν για να μπορούν τα χαρέμια να διαχωρίζονται. Ωστόσο τα 2 αρσενικά άφρα έχουν πλήρως διαχωρήσει τις σπηλιές τους και μάλιστα σπάνια εως ποτε κινούνται στην πλευρά του άλλου. Το ενυδρείο είναι σαν να έχει ένα απόλυτο φυσικό σύνορο στην μέση. Ακόμα και στο φαγητό σπάνια συναντιούνται!!!Τώρα τα λάμπιντο είναι λίγο στην μέση και μπλεγμένα και με προβληματίζουν... Γι αυτό προσέθεσα την στίβα αριστερά και σκοπεύω να προσθέσω άλλη μια αυτόνομη. Ιδέες;;;

frits
30-04-10, 20:44
εδώ θα μπουν τα ψαράκια που σού δωσα? τυχερά!!! :D:D:D

Vag
03-05-10, 01:00
εδώ θα μπουν τα ψαράκια που σού δωσα? τυχερά!!! :D:D:D
Μπήκαν!!! Ευχαριστώ πολύ και ανυπομονούμε για το νέο σου εγχείρημα!!!Τώρα για τα ψαράκια αν είναι τυχερά θα δείξει... Δεν είμαστε και πολύ φιλόξενοι προς το παρόν αλλά με μια αλλαγή στις πέτρες που έχω κάνει(όπως επεσήμαναν και οι περισσότεροι) τα πράματα νομίζω ότι θα στρώσουν. Όσο για τον μεγάλο που μου έδωσες, όντως είναι αρκετά μεγαλύτερος από τα δικά μου αλλά μέχρι στιγμής οι "παλιοί" έχουν το πάνω χέρι. Δεν πρόλαβα να βγάλω φωτό γιατί είχαν κλείσει τα φώτα. Αύριο πιστεύω να ανεβάσω. ¶σε που το ένα από τα τρια δεν μου κάνει και πολύ για Labidochromis caeruleus yellow, πολύ πορτοκαλί και ελάχιστο το μαύρο στην κορυφή... Θα ανεβάσω αύριο φωτό και θα μου πείτε.
Ευχαριστώ και πάλι:):):)

frits
03-05-10, 20:45
¶ντε, περιμένω να δω φωτο με τους ψάρηδες που σου έδωσα μέσα :D
για αυτό το πορτοκαλί που λες, είχα ανοίξει ποστ αλλά άκρη δεν έβγαλα δες εδώ ;)
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=29369

Vag
12-07-10, 12:59
Αν και οι φωτογραφίες δεν είναι πολύ κατατοπιστικές θα περιγράψω κάποιες μικροαλλαγές που έκανα. όπως είπατε οι περισσότεροι το στήσιμο των πετρών ήταν κάπως προβληματικό. Δυστυχώς δεν είχα την δυνατότητα να βρω τόσα κιλά ίδιας πέτρας και αισθητικά δεν με πειράζει πολύ μιας και δημιουργεί διαφορετικά τοπία. ωστόσο τις "άπλωσα" περισσότερο στον βυθό ώστε να μπορούν σκάβοντας να δημιουργούν φωλιές. Έτσι και έγινε και πλέον όλα είχαν από τουλάχιστον μια σπηλιά. Αυτό το λέω γιατί έχω παρατηρήσει πολλά στησίματα με ύψος στους πετρόλοφους κάτι που δεν ισχύσει σε μεγάλο βαθμό στην λίμνη αλλά και στην πράξη σπάνια θα επιλέξει ένα αρσενικό να έχει ψηλά τη σπηλιά του. Απαραίτητο εξάλλου είναι να υπάρχει άμμος μέσα στην σπηλιά ώστε να γίνει το "παιγνίδι" με το θηλυκό...
Δεν θα διαφωνήσω με πολλούς που διαφωνούν αισθητικά με το στήσιμό μου αλλά επειδή λειτουργικά έχει πάρα πολύ καλό αποτέλεσμα δεν θα διακινδυνέψω να το χαλάσω. Πλέον, ακόμα και με την προσθήκη των 3 λαμπιντο από τον φριτς, κάθε κατεργάρης έχει τον πάγκο του και υπάρχει αρκετά μεγάλη ηρεμία (εκτός αν κάποιος βρεθεί στην περιοχή των 2 αρσενικών άφρα).
Τέλος πάμε στα ευχάριστα. Μετά από 2-3 αποτυχημένα μπουκώματα και μετά το κλείσιμο 1 χρόνου που τρέχει το ενυδρείο άρχισαν και οι γέννες!!! ¶ρχισαν τα άφρα δειλά (3 στην πρώτη γέννα) και έφτασε σε σημείο να είναι 6 στα 7 θηλυκά μπουκωμένα!!! μιλάμε για τρελή οικονομία στο φαγητό! Σκέφτηκαν την κρίση φαίνεται και είπαν να μην με επιβαρύνουν... Πλέον βλέπω τουλάχιστον 25 αφρα και περίπου 10 λάμπιντο, κάποια από τα οποία μπήκαν στον 2ο μήνα ζωής τους και ήδη έχουν υπέροχα χρώματα!!! Εδώ να πω πως έχω δημιουργήσει 2 λόφους με πέτρες διαμέτρου 4-5 εκατοστά οι οποίοι λειτουργούν πραγματικά σαν ένα πολύ καλό καταφύγιο για τα μικρά. Από τροφή δεν έχω κάνει κάτι ιδιαίτερο απλά τρίβω λίγα φυλαράκια και έχω τοποθετήσεις τους λόφους με τα μικρά κάτω από την ροή των φίλτρων ώστε να παρασύρονται τα τρίμματα και με μικρό κίνδυνο να ξεμυτίζουν τα μικρά και να τσιμπάνε.

Στην πρώτη φωτό το αριστερό μέρος του ενυδρείου με τις απλωμένες πέτρες. Στις 2-6 τα μικρά λάμπιντο και αφρα (στην 5η φαίνονται 2 αφρα - με δυσκολία...). Στην 7η ο ένας μπαμπάς και στην 8η η μια μαμα!!!