PDA

Επιστροφή στο Forum : Ελληνική moss


Dimitris_Batman
25-03-10, 21:36
Παίδες καλησπέρα.
Σήμερα αποφάσησα να κάνω μία βόλτα εις την εξοχή και στο χλωρό χορτάρι.
Θα μου πείτε καλά έκανες.Ακόμα καλύτερα που μάζεψα ελληνική μοςς.
Αφότου την έπλυνα,την έφερα σπίτι και την έχω σε κλειστή σακούλα,κάτι σαν emersed.
Μπορώ να την βάλω σε φυτεμένο,σαν μοςς wall ή θα μου σαπίσει λόγω διαφοράς θερμοκρασίας που είχε στο περιβάλλον που την μάζεψα και τι απαιτήσεις έχει;
ΟΕΟ;;;

Raven
25-03-10, 21:39
Πολυ λιγα ειδη αντεχουν κατω απο το νερο πανω απο 5-6 μερες. Ασε...το δοκιμασαν κι αλλοι :D
Μπορεις ομως να στησεις ενα ωραιοτατο μικρο vivarium με moss ή να τις κρατησεις emersed σε ενα πλαστικο διαφανο δοχειο στο μπαλκονι ή σε καποιο σκιερο μερος.

Dimitris_Batman
25-03-10, 21:42
Σε ευχαριστώ φίλε μου.
Μάλλον θα προχωρήσω σε emersed.
Όσοι από Έβρο/Ροδόπη ενδιαφέρεστε πμ σας παρακαλώ..

MINA
26-03-10, 07:30
Υπάρχει κάποια φώτογραφία , για να καταλάβουμε , εγώ τουλάχιστον , ποιά είναι η Ελληνική moss ?
Ρωτάω γιατί έχω κάτι στα υπ'όψιν .....:rolleyes:


Παναγιώτης

Dimitris_Batman
26-03-10, 09:49
Δες τις φωτογραφίες από εδώ σε παρακαλώ
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=38763
Το πράσινο πάνω στα βραχάκια...

AQUA PURA
26-03-10, 14:32
To συγκεκριμένο βρύο ανήκει στο γένος Polytrichum η κοινή του ονομασία είναι Haircap moss ή hair moss. Yπάρχουν περίπου 70-100 διαφορετικά είδη. Είναι από τα πιο ψηλα σε ύψος βρύα, κάποια από τα οποία μπορεί να ξεπεράσουν τα 30cm σε υψος. Τα περισσότερα και πιο γνωστά όμως, δεν ξεπερνούν τα 5-10 cm . Τα πιο συνηθισμένα είδη είναι τα Polytrichum commune. Τα συναντάμε σε όλο τον κόσμο και πιο συγκεκριμένα σε σημεία όπου υπάρχει πολύ υγρασία και περισσότερο σε δάση. Απαραίτητη προϋπόθεση για την διατήρηση του είναι να βρίσκετε σε υγρασία η βάση του φυτού.;)