PDA

Επιστροφή στο Forum : Έντονες φυσαλίδες στην επιφάνεια του νερού !?!


vassilis23
24-03-10, 19:39
Είδα σήμερα στην επιφάνεια του νερού αρκετές φυσαλλίδες σε επιφάνεια περίπου μιας παλάμης!

Εχω ένα 100άρι ενδρείο με ανούμπιες,κερατόφυλλο (προστέθηκε χτές),ξύλα μοπάνι (1 προστέθηκε χτές),μια καρύδα (προστέθηκε χτές) και ελάχιστη τύρφη στο φίλτρο (προστέθηκε χτές).

Οι μετρήσεις νερού που έκανα προχτές ήταν φυσιολογικές.(λίγο τσιμπημένη η γενική σκληρότητα)

Έχει ιδέα κανείς τι μπορεί να είναι?Μήπως πρέπει να κάνω αλλαγή?ανέβασα μια φώτο μήπως βοηθήσει...

Rigel
24-03-10, 19:44
εχεις μηπως μεσα κανα μονομαχο???:D

vassilis23
24-03-10, 19:45
εχεις μηπως μεσα κανα μονομαχο???:D

Εχω 1 dwarf gourami και ένα γλύφτη...γιατι?

Rigel
24-03-10, 19:46
αντε τυχερακια!φωλια απο το colisa ειναι!:)

platy
24-03-10, 19:47
κατι μου λεει οτι ειναι φωλια απο το gourami..ως λαβυρινθοψαρο .κανει και αυτο τη φωλια του ως μονομαχος..ετσι δεν ειναι?
-------------------------
αντε τυχερακια!φωλια απο το colisa ειναι!:)
με προλαβες

vassilis23
24-03-10, 19:52
Κουφάθηκα τώρα!Το γκουράμι είναι αρσενικό!αυτό τι σημαίνει?....είναι σαν να μου λέει να του πάω θυληκιά?:p

Αnyway....του κατέστρεψα την φωλιά χωρίς να το ξέρω....thanks guys!

Rigel
24-03-10, 19:56
κατι μου λεει οτι ειναι φωλια απο το gourami..ως λαβυρινθοψαρο .κανει και αυτο τη φωλια του ως μονομαχος..ετσι δεν ειναι?
-------------------------

με προλαβες

στο τσακ!:cool:

Ναι και τ γκουραμι φωλιες κανουν και κατα την αποψη μου πιο όμορφες και εντυπωσιακες απο τους μονομαχους!
-------------------------
Κουφάθηκα τώρα!Το γκουράμι είναι αρσενικό!αυτό τι σημαίνει?....είναι σαν να μου λέει να του πάω θυληκιά?:p

Αnyway....του κατέστρεψα την φωλιά χωρίς να το ξέρω....thanks guys!


Δεν πειραζει που τη χαλασες,θα την ξαναφτιαξει!

Απο μόνο του το οτι εκανε φωλια δεν σημαινει και πολλα.μπορει απλα να ανεβασες λιγο τη θερμοκρασια η να μειωθηκε η ροη του φιλτρου και τσουπ,χτυπησε το βιολογικο του ρολοι!

τωρα αν θες να δοκιμασεις αναπαραγωγη...ξεκινα διαβασμα και προετοιμασου αναλογα.

Dimitris_Batman
24-03-10, 20:28
Εξωγήινοι.Πρόσεχε.........