PDA

Επιστροφή στο Forum : Σήμερα αποχαιρέτισα και την Κοκκή.....


Αλεξάνδρα Κατσούρη
24-03-10, 13:06
Μέσα σε ένα μήνα έχασα τα δύο καλλίτερα χρυσόψαρα μου. Ηταν και τα πρώτα μου, αγορασμένα από πανηγύρι πριν δύο χρόνια. Η πανηγυρτζού (βέιλ τέιλ) έφυγε πρώτη και ξαφνικά και σήμερα ακολούθησε και η Κοκκή (κόμετ). Οχι τόσο ξαφνικά, γιατί παιδευόταν από καιρό με νηκτική κύστη και εξωφθαλμία.
Σε σωστές συνθήκες νερού, σε 240 λίτρα που τα μεγάλωσα και έφτασε το κόμετ 22 εκ, να ψάχνω να βρώ τι φταίει ??? Δεν ξέρω. Αλήθεια.

Αυτό που έχω να πώ είναι ότι τα χρυσόψαρα είναι τόσο ευαίσθητα όσο και άλλα ψάρια κι άς στρώνουμε πολλές φορές λανθασμένα ή από απειρία μας το νερό του πρώτου μας ενυδρείου με αυτά. Πωλούνται σε άθλιες συνθήκες στα πανηγύρια μεγαλωμένα με "ύποπτες" ενισχυτικές τροφές. Αντέχουν ναί, αλλά θα'ρθει η στιγμή η ανύποπτη που όλα αυτά θα στα βγάλουν στη φόρα και θα πείς ...τί έγινε? τί έκανα λάθος? Τί δεν παρατήρησα??
Και ναί, τα χρυσόψαρα είναι κανονικά πετ...δυστυχώς!!!

in the pond
24-03-10, 13:46
Μέσα σε ένα μήνα έχασα τα δύο καλλίτερα χρυσόψαρα μου. Ηταν και τα πρώτα μου, αγορασμένα από πανηγύρι πριν δύο χρόνια. Η πανηγυρτζού (βέιλ τέιλ) έφυγε πρώτη και ξαφνικά και σήμερα ακολούθησε και η Κοκκή (κόμετ). Οχι τόσο ξαφνικά, γιατί παιδευόταν από καιρό με νηκτική κύστη και εξωφθαλμία.
Σε σωστές συνθήκες νερού, σε 240 λίτρα που τα μεγάλωσα και έφτασε το κόμετ 22 εκ, να ψάχνω να βρώ τι φταίει ??? Δεν ξέρω. Αλήθεια.

Αυτό που έχω να πώ είναι ότι τα χρυσόψαρα είναι τόσο ευαίσθητα όσο και άλλα ψάρια κι άς στρώνουμε πολλές φορές λανθασμένα ή από απειρία μας το νερό του πρώτου μας ενυδρείου με αυτά. Πωλούνται σε άθλιες συνθήκες στα πανηγύρια μεγαλωμένα με "ύποπτες" ενισχυτικές τροφές. Αντέχουν ναί, αλλά θα'ρθει η στιγμή η ανύποπτη που όλα αυτά θα στα βγάλουν στη φόρα και θα πείς ...τί έγινε? τί έκανα λάθος? Τί δεν παρατήρησα??
Και ναί, τα χρυσόψαρα είναι κανονικά πετ...δυστυχώς!!!

Κρίμα πράγματι...:(
Και ναι, συμφωνώ ότι τα χρυσόψαρα είναι κανονικότατα ΠΕΤ, όντως δυστυχώς είναι πειραματόζωα και βεβαίως ακόμα πιο δυστυχώς, κάποιες φορές γίνονται ζωντανή τροφή για κάποια σαρκοφάγα ψάρια.:(
Αλήθεια, γιατί?

Αλεξάνδρα Κατσούρη
24-03-10, 14:04
Πραγματικά δεν καταλαβαίνω και εγώ γιατί να γίνονται ζωντανή τροφή για άλλα. Μήπως γιατι η αναπαραγωγή τους είναι μεγάλη και εύκολη? Τότε όμως γιατί δεν γίνεται το ίδιο και με τα γκάπυ? Η γίνεται και δεν το ξέρουμε??

halvas69
24-03-10, 15:51
Κρίμα για τα ψαράκια σου.
Στο άλλο θέμα τα Guppies, όπως και διάφορα ζωοτόκα που γεννούν εύκολα και μεγάλο αριθμό ψαριών, τα χρησιμοποιούν σαν τροφή για άλλα μεγαλύτερα ψάρια.
Στην Αμερική είναι διαδεδομένο εδώ και χρόνια να ταΐζουν τα όσκαρ με μικρόσωμα χρυσόψαρα και μάλιστα πωλούνται στα μαγαζιά σαν ζωντανή τροφή.
Ο βασικός λόγος είναι το κόστος καθώς είναι πολύ μικρό.

ΥΓ Μπλιάχ και αίσχος.

Χριστόφορος Μίχας
24-03-10, 17:40
Ρε γυναικα δεν το γυριζουμε σε cpd λεω τωρα........ να καθαραρίζουμε.