PDA

Επιστροφή στο Forum : 100 λιτρα καρφουρ michael_s


michael_s
19-03-10, 22:22
Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα!!Νέο μέλος-αρχάριος και ψαρωμένος, παρουσιάζει και παρουσιάζεται!Ειμαι ο Μιχάλης απο Αθήνα νέος στο χομπυ αλλα με διψα για γνωση...αυτο ειναι το ενυδρειακι μου που περιμενει τα σχολια και τις παρατηρησεις σας!!


Πληροφορίες

Διαστάσεις:80χ30χ35 (καρφουρ)
Όγκος:100λ περιπου
Κατηγορία: φυτεμενο
Φυτά:κερατοφυλλο, java fern,anubia nana, και καμποσα αλλα που δεν ξερω πως λεγονται!

Ψάρια / Άλλα είδη:2 πλατυ και 6 γκαπυ
Διακοσμητικά υλικά: χαλικακι 1-2mm μπεζ αναμεικτο με χαλικι παραλιας 5-7mm, μια πετρα και 2 διακοσμητικα (που θα φυγουν οπου να'ναι)
Φόντο: ναι
Φωτισμός: 1χ18w sylvania daylight
Διάρκεια φωτισμού:9 ωρες
Φιλτράρισμα: εσωτερικο φιλτρο(biobox 2) μπλε σφουγγαρι και λιγο siporax
Θερμοστάτης: 1x100watt
Λίπανση: οχι ακομα
Παροχή CO2: diy

Παράμετροι:

pH: περιπου 7.5
Γενική σκληρότητα (GH):>7
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):6
Αμμωνία (ΝΗ3):0
Νιτρώδη (ΝΟ2):0
Νιτρικά (ΝΟ3):15-20
Αλλαγές νερού: 30-40% καθε εβδομαδα
Θερμοκρασία: 26,5
Άλλες πληροφορίες:ο ελεγχος της αμμωνιας γινεται με υγρο τεστ,τα υπολοιπα με στικ μεχρι να παρω βαλιτσακι!
Το ενυδρειο τρεχει 2 μηνες περιπου και φυτευτηκε πριν απο 2 εβδομαδες!

platy
19-03-10, 22:29
καλη αρχη στο χομπυ φιλε..ωραιο το ενυδρειακι αλλα πιστευω θελει μερικα φυτακια ακομη για να δειξει .απο οτι βλεπω εχει ζωοτοκα μεσα ...ειναι μια καλη αρχη..θα συνιστουσα διαβασμα στα υπομνηματα και μια παρατηρηση ...η αεραντλια δεν νομιζω οτι χρειαζεται ..διωχνει το co2 για τα φυτα ..καλη συνεχεια απο μενα

kingrim
19-03-10, 22:47
μου αρεσει εισαι σε πολυ καλο δρομο

water_turtle_lover
19-03-10, 23:26
Φοβερο!!!Φαντασου αν αυτο ειναι το πρωτο σου ενυδρειο πως θα ειναι τα επομενα :D !!!Μια συμβουλη μονο,ετσι οπως ειπε και ο platy,να εβαζες λιγα περισσοτερα φυτα,γενικως να το κανεις πιο φυσικο...Παντως παρα πολυ ωραιο,μπραβο!!!:p

Πάνος
20-03-10, 00:15
καλως ηρθες!!!!:p
βαλε και καμια ριζα..θα αποκτησει αλλη νοτα..;)
μου αρεσει πολυ η οψη του χαλικιου σου!

Κλεόβουλος
20-03-10, 09:22
:smt039Καλώς ήρθες!
και μπράβο για το προσεχτικό ξεκίνημα!

michael_s
20-03-10, 18:05
Ευχαριστω πολυ για το καλωσορισμα και για τα καλα σας λογια!!

Σιγουρα θα βαλω κι'αλλα φυτα απλα περιμενω να φουντωσουν λιγο αυτα που ηδη εχω, για να δω που πρεπει να καλυψω!
Η αεροπετρα που φαινεται στην εισαγωγη του φιλτρου δεν ειναι αεραντλια αλλα το CO2!Αεραντλια δεν εχω!

Ενα ειναι σιγουρο παντως.... αν δεν ειχα βρει το gab το ξεκινημα δεν θα ηταν προσεκτικο αλλα ατσαλο και με ανωμαλη προσγειωση!!!

Celda
21-03-10, 22:23
Πολύ καλή αρχη...μπραβο! :smt041

michael_s
13-05-10, 21:33
photo update

water_turtle_lover
13-05-10, 22:02
Οσο παει γινεται καλυτερο!!:p:p:p

Πάνος
13-05-10, 22:05
μεγαλη διαφορα στην αναπτυξη των φυτων!! μπραβο!! ;)

bokostas
13-05-10, 22:23
Mπράβο, πολύ καλό και τα φυτά σου καταπράσινα και φουντωμένα, συγχαρητήρια.:)

michael_s
10-12-10, 23:14
Κλαδεμα τρελο στο ενυδρειο , αλλαγη setup, αφαιρεση των ψευτικων διακοσμητικων και αντικατασταση τους με πετρες και μια μικρη ριζα(που δεν λεει να βυθιστει) και εννοειται οι απαραιτητες φωτο για σχολιασμο....
περιμενω εντυπωσεις θετικες ή αρνητικες καθως και προτασεις για βελτιωση!!

Υ.Γ.1 Ξερω οτι θελω πλεον κι αλλα φυτα... τι ομως και που?
Υ.Γ.2 Τα neon που φαινονται δεξια φυλοξενουνται μεχρι να κολλησει ο ξαδερφος το ραγισμενο του τζαμι!

kingrim
10-12-10, 23:37
θελεις ακομα πολλα φυτα και εχεις κανει κατα την γνωμη μου λαθος στην επιλογη πετρωματων αφου στην πλατη και στο hardscape εχεις πανω απο ενα τυπο πετρωμαντων και χανει την φυσικοτητα του. στην θεση σου θα εβαζα μονο ξυλα στο hardscape για να αποφυγω αυτην την διαφορα με την πλατη

michael_s
11-12-10, 08:57
Σκεφτομουν να καλυψω τις πετρες με moss οποτε και με το φουντωμα των φυτων θαρρω πως δεν θα βγαζει ματι οπως τωρα!
Τι φυτα να βαλω ακομη?

tsoum
11-12-10, 09:46
Hygrophila polysperma. Είναι ενα ευκολο και πολύ όμορφο φυτό με γρήγορη ανάπτυξη. Θα γεμίσεις το μισο ενυδρείο σε χρόνο 0!

bokostas
11-12-10, 10:23
Και βαλισνέριες πίσω-πίσω, θα κρύψουν όμορφα το φίλτρο και μέρος του τοίχου.

michael_s
12-02-11, 19:31
Και μια σημερινη φωτο....

achisael
12-02-11, 20:08
Πολυ ωραιο...

johnbaz
12-02-11, 23:34
Παρα πολυ καλη προσπαθεια!!!εισαι σε πολυ καλο δρομο γιατι εχεις ορεξη,ξερεις να ακους κ εχεις γουστο!συνεχισε κ ολα θα πανε περιφημα!φαινεται αλλωστε απτην εξελιξη σου!εχεις κ ντοματια αν διεκρινα καλα!μεγαλωνει αρκετα!γνωμη μου να κρυψεις το εσωτερικο φιλτρο με μεγαλο φυτο.

kotsokk
13-02-11, 13:07
:smt041:smt041:smt041

michael_s
14-02-11, 15:22
Ευχαριστω πολυ για τα καλα σας λογια!!:cool::cool::cool:

michael_s
16-02-11, 18:44
Τον τελευταιο καιρο με απασχολουσε ο φωτισμος στο ενυδρειακι μου, με 18 watt δεν μπορουσαν να γινουν πολλα οποτε αποφασισα να προσθεσω κατι ακομα....
1 ηλεκτρονικο ballast, 4 ωμεγα κλιπς, 2 λαμπες τ5 24 watt, 1 κομματι θερμοσυστελομενο σωληνακι, κλεμες, πριτσιναδορος και.... ιδου το αποτελεσμα...
συνολο 66watt...

tsoum
16-02-11, 20:11
Ωραια πραγματα. Παρε ανακλαστήρες απο κατάστημα με είδη φωτισμου. Είναι 120εκ και κόβεται όπου θελεις. Υπαρχει με 3-4€!

Επισης μην αναβεις κατευθειαν 8ωρο τις Τ5 γιατι μπορει λόγω της ξαφνικης αυξησης του φωτός να αρχισουν αλγες. Ξεκινα με 2 ώρες και αυξανε κατα μια καθε 5-6 μερες.

Raven
17-02-11, 02:28
Πολυ ωραια εξελιξη.:p
Μπορεις να βγαλεις μια πιο κοντινη φωτογραφια απο το κοκκινο φυτο που βρισκεται στην πισω αριστερη γωνια; εχω την εντυπωση οτι ειναι υδροφιλο και δεν κανει για ενυδρειο.:rolleyes:

michael_s
17-02-11, 10:00
Πολυ ωραια εξελιξη.:p
Μπορεις να βγαλεις μια πιο κοντινη φωτογραφια απο το κοκκινο φυτο που βρισκεται στην πισω αριστερη γωνια; εχω την εντυπωση οτι ειναι υδροφιλο και δεν κανει για ενυδρειο.:rolleyes:
Εχεις δικιο και μαλλον την πατησα... το πηρα απο petcity προχθες και μου ειπε οτι ειναι υδροβιο και ευκολο σχετικα!Εν το μεταξυ δεν ειχε καρτελακι με την ονομασια του και στην αποδειξη γραφει hemigraphis s.!Φωτο θα βαλω το απογευμα... αν και για να το λεει ο Raven σιγουρο ειναι!

chemical mac
17-02-11, 11:07
ο ξάδερφος δεν το κόλλησε το τζάμι ακόμα; :rolleyes:

michael_s
17-02-11, 13:23
Δεν το βλεπω να ξεμπερδευει ο ξαδερφος με το ενυδρειο.... κολλησε το τζαμι της βασης και τωρα του εχει ραγισει η οθονη!!!Αγορασε ενυδρειο, 1,5 μηνα στρωσημο, 3 μηνες με ψαρια και 5 μηνες να κολαει τζαμια απο ραγισματα!