PDA

Επιστροφή στο Forum : Τα χρυσόψαρα είναι κανονικά πετ. ....Δυστυχώς


Χριστόφορος Μίχας
13-03-10, 16:25
Οταν έχεις 4 χρυσόψαρα από σχεδόν μωρά, τα μεγαλώνεις σε ιδανικές συνθήκες μέσα σε 2 χρόνια και τα διατηρείς σε 240 λίτρα με 2 εξωτερικά φίλτρα, άψογο νερό με πολλά φυτά, τους έχεις βγάλει ονόματα (η πανηγυρτζού, η κοκκή , η κιτρίνους , ο σωμόν) τοτε έχεις κανονικά κατοικίδια. Τη στιγμή που κρατάς στο χέρι ψόφιο ένα ψάρι 20 εκατοστών, τότε σκέφτεσαι ότι ναί, είναι τα ωραιότερα ίσως ψάρια, και τα πιο αγαπησιάρικα, αλλά όχι για συναισθηματικούς τύπους....

Αφιερωμένο στην αγαπημένη πανηγυρτζού που έφυγε και με ευχή να γίνει καλά η κοκκή που ...μάλλον θα την ακολουθήσει.

Στις φωτό φαίνονται όλα. Η πανηγυρτζού είναι το δίχρωμο βέιλ τέιλ, η κοκκή το κόμετ, η κιτρίνους δεν χρειάζεται συστάσεις, και ο σωμόν -που άσπρισε- βέιλ τειλ μόνος του.

Δημητρης89
13-03-10, 16:27
:(....

giannisqq
13-03-10, 16:30
μπραβο για τις συνθηκες που τα εχεις και δεν τα πετας σαν πολλους μεσα σε μια γυαλα!!!και απο την στιγμη που ζουνε λενε οτι ειναι και μια χαρα και δεν εχουν κανενα προβλημα...κριμα για το ψαρακι...

λατσε τζενη
13-03-10, 16:35
πολυ κριμα:(

Πάνος
13-03-10, 16:36
ειναι οπως τα λες...:(
τι πιστευεις οτι εφταιξε??

maikl
13-03-10, 16:41
...κριμα....:(
Κανε καμια παρουσιαση να τα δουμε και εμεις.
...και εγω "τρεμω" στην ιδεα να χασω τα δικα μου....(3,5 χρονια τα'χω)

water_turtle_lover
13-03-10, 17:09
Λυπαμαι πολυ....:( ...........Ευχομαι περαστικα στο αλλο...

Χριστόφορος Μίχας
13-03-10, 17:44
Μακάρι να ήξερα τί έφταιξε. Εχω ποστάρει το "Τόσο ξαφνικός θάνατος" όπου εξηγώ πώς έγινε. Πάντως τα ψάρια που είχαν πρόβλημα ήταν αυτά που αγόρασα από το πανηγύρι τον Οκτώβριο 2008. Τα πρώτα μου. Ναί, μπήκαν σε γιάλα μία εβδομάδα και θυμάμαι η πανηγυρτζού είχε μαυρίσει από την αμμωνία.
Τότε ήταν που άρχισα να διαβάζω τον Τσάμη, και η γιάλα έγινε 60 λ. Πήρα άλλα 2 ψάρια. (την κιτρίνους και τον σωμόν) Στην πρώτη φωτό τα βλέπετε όλα κάτω από ένα πλαστικό μπονσάι.
Πάλι κάτι δεν πήγαινε καλά. Φούλ αμμωνία άστρωτο ενυδρείο, πάλι διάβασμα τρελό και μέσα σε 1 μήνα πήγα σε 120 λίτρα με μπόλι. (Φωτό 2-3). Πάλι μικρό μου φάνηκε σε ένα μήνα πάλι τελικά τα πήγα σε 240 λ. Δεν έχω διπλασιάσει ακόμη τα λίτρα....!!! αυτή τη φορά. (φωτό 4 τραβηγμένη μόλις στήθηκε το ενυδρείο) Ιανουάριο 2009.

Τώρα αυτό έχει αλλάξει, τα φυτά μεγάλωσαν, πύκνωσαν και θα βγάλω καινούργιες φωτό. Το 60 λ κρατήθηκε, φυτεύτηκε και τώρα έχει μικρορασμπόρας. Το 120λ είναι προς το παρόν στην αποθήκη.

kalaxan
13-03-10, 21:24
:(:(:(:(...

Ευχομαι να σου ζησουν τα υπολοιπα 3...

Οντως τα χρυσοψαρα ειναι πολυ αγαπησιαρικα και πολυ γλυκα ψαρακια (και πολυ εξυπνα)..με το που σε βλεπουν τρεχουν κατευθειαν στο τζαμι..

Στη δευτερη φωτο φανταζομαι ειναι αμεσως μετα απο αλλαγη νερου έ?

Χριστόφορος Μίχας
13-03-10, 21:44
Ακριβώς!! είναι μετά την αλλαγή νερού. Το σταμάτησαν αυτό μετά από λίγο καιρό. Επίσης κάθε πρωί που ξυπνώ μαζεύονται αριστερά στο τζάμι εκεί που ειναι τρύπα της ταίστρας ξέροντας ότι θα πέσει τροφή κάνοντας σαν τρελά.

kalaxan
13-03-10, 22:03
Ακριβώς!! είναι μετά την αλλαγή νερού. Το σταμάτησαν αυτό μετά από λίγο καιρό. Επίσης κάθε πρωί που ξυπνώ μαζεύονται αριστερά στο τζάμι εκεί που ειναι τρύπα της ταίστρας ξέροντας ότι θα πέσει τροφή κάνοντας σαν τρελά.

Nαι στη γωνια..το ενα ανεβαινει πανω απο το αλλο..:grin:
Εμενα ειναι ετσι ολα μαζι φοβησμενα οταν κανω αλλαγη νερού και ταυχρονα ξαναφυτευω φυτα που ξεριζωσαν και καθυστερω την αλλαγή...

Πριν όμως που έκανα αλλαγή και έκανα κανενα τεταρτο το πολύ ήταν μια χαρά-δεν καταλάβαν τίποτα...

Χριστόφορος Μίχας
13-03-10, 22:11
Εγώ τώρα πια κάνω στην αλλαγή περίπου 30 λεπτά. Το έχω πολύ σιγά το νερό για να μην καταλαβαίνουν τί γίνεται..Συνήθισαν κιόλας την κατάσταση.

Samian
13-03-10, 23:24
Συλληπητήρια για την μικρή σου φίλη αγαπητέ:(.
Συμφωνώ και εγώ για το "δέσιμο'' που δημιουργείται με τα χρυσόψαρα. Ιδιαίτερα εάν αυτό ισχυροποιείται με το πέρασμα του χρόνου.... τότε είναι όντως κατοικίδια όπως όλοι γνωρίζουμε για τα υπόλοιπα.... ζωάκια μας. Μάλλον δεν είναι τυχαία η επιλογή και διατήρησή τους τόσες εκατοντάδες χρόνια δίπλα στον άνθρωπο!!!!
:smt052:smt052

Τηλέμαχος
11-07-10, 10:10
Καημένη Κοκκή!
Καημένη Πανηγυρτζού (έχει και ωραίο όνομα)
Δυστυχώς ο θάνατος είναι κάτι που τα έμελλε....
Η ζωή τους άρχισε για να τελειώσει.
Τουλάχιστον τώρα είναι ευτυχισμένα εκεί πάνω....:)

Χριστόφορος Μίχας
11-07-10, 10:34
Οταν μας έφυγε η πανηγυρτζού, πάθαμε πλάκα!!! γιατί αυτό ήταν το αγαπημένο μας και η Κοκκή το δεύτερο αγαπημένο....

Γιώργος Κ
11-07-10, 12:36
Λυπαμαι Χριστοφορε πραγματικα!! Ξερω πως ειναι να δενεσαι και να πεθαινει! :(

Σημασια εχει οτι προσπαθησες να της δωσεις οτι καλυτερο μπορουσες! Εκτος τα λαθη στις αρχες της προσφερες μια ζωη με καλη ποιοτητα! Αν αναλογιστεις και οτι απο πριν ταλαιπωρουνταν .. αν δεν την ειχες εσυ σιγουρα θα ειχε πεθανει χρονια πριν! ;)

Χριστόφορος Μίχας
11-07-10, 21:20
Νά σαι καλά Γιώργο....:rolleyes:

lucy
12-07-10, 08:22
Σε καταλαβαίνω απόλυτα! Δεν ξαναδίνω όνομα σε ψάρι! Το τελευταίο μου ήταν ο Λίβας!

Αλεξάνδρα Κατσούρη
12-07-10, 09:33
Με τα χρυσόψαρα μπαίνεις στον πειρασμό να δινεις ονόματα. Και χωρίς όνομα πάντως είναι ψαράκια με προσωπικότητα που αγαπιούνται εύκολα....