PDA

Επιστροφή στο Forum : Viva vιvarium το είπα και το έκανα…


AQUA PURA
13-03-10, 01:44
Aφού το ενυδρείο άδειασε από τους κατοίκους του και πήγαν σε καλά χέρια…:smt023 και για να μην μείνει κενό …αφου moss και γενικά emersed φυτά υπάρχουν πάρα πολλά στην κατοχή μου :D αποφάσισα να το κάνω vivarium όπως είχα υποσχέθει….;) ορίστε λοιπόν μία πρώτη εικόνα στον πάγκο εργασίας….(υπόψην δεν είναι έτοιμο ακόμα, θα κάνω μία κανονική παρουσίαση όταν το τελειοποιήσω…) απλά αυτό είναι μία πρώτη γεύση του τι θα επακολουθήσει...:rolleyes: αυτή την στιγμή απο φυτά έχει 2 είδη απο ελληνικές moss και 1 καλή ποσότητα Plagiomnium Trichomanes, ένα ξύλο με anubia nana petite όλα emersed φυσικά…:D Το ενυδρείο είναι 40 λίτρα, σαν βυθός έχει μπει άσπρη άμμος και το χώμα είναι τυρφόχωμα DIY δικιάς μου συνταγής ;).φωτισμός 1x18 daylight.



ορίστε λοιπόν το vivarium ...:D λειτουργίας 2 ωρών...


http://www.aquatek.gr/rimages/albums-jj221-loyal0023-p001901_13-03-10.jpg
http://www.aquatek.gr/rimages/albums-jj221-loyal0023-p003202_13-03-10.jpg


στο vivarium θα μπουν ακόμα πέτρες, ξύλα, διάφορες φτέρες,πολλά moss και ένα χαλί απο HC "Cuba" ή glossostigma..

αναμένεται στις οθόνες σας...;)

Raven
13-03-10, 01:52
Γουαου !!! εχω μεινει αφωνος ! :smt041 Μοναδικο και εξαιρετικο. Θελω να το δω τελειωμενο. Εχεις νερο μεσα;

ispyii
13-03-10, 01:52
Κανε μας τη χάρη ρε Αντώνη νυχτιάτικα!!!:D:D:D

Χάλια είναι.Δε τόχεις!Αστο!:D:D:D

Γιώργος Κ
13-03-10, 01:59
Που είναι ο καταρράχτης που μου υποσχέθηκες??

Αρχάρια πράγματα!! +-6

Το μόνο καλό είναι τόσο στρογγυλά που μου θυμίζουν τα μάτια της Τζούλιας ... :smt041

Μη :smt089 ... συνέχισε σε καμιά 30αριά χρόνια θα κάνεις κάτι ωραίο!! :D:rolleyes:

Η μητέρα σου θα κάνει πάρτυ ... ελευθερώθηκαν 2-3 ταπεράκια!! :smt041

AQUA PURA
13-03-10, 02:03
Γουαου !!! εχω μεινει αφωνος ! :smt041 Μοναδικο και εξαιρετικο. Θελω να το δω τελειωμενο. Εχεις νερο μεσα;

Ευχαριστώ πολύ Αλέξ να σαι καλά..:p έχω νερό.. 3 δάχτυλα περίπου…..και το καταψέκασα πριν το κλείσω...θα το δεις και από κοντά…θα κάνω και μία αναλυτική παρουσίαση γιατί ανακάλυψα και κάποια κολπάκια-ιδέες που μου ήρθαν την στιγμή που το έστηνα...πολύ χρήσιμα……



Κανε μας τη χάρη ρε Αντώνη νυχτιάτικα!!!:D:D:D

Χάλια είναι.Δε τόχεις!Αστο!:D:D:D

χεχε...ευχαριστώ Σπυράκο για τα καλά σου λόγια +-6 :D

Raven
13-03-10, 02:05
Διαβασα σημερα ενα απλο κολπακι για να αυξηθει η υγρασια μεσα στο κλειστο συστημα. Βαζεις απλως μια αεραντλια στο νερο να κανει φυσαλιδες.;)

AQUA PURA
13-03-10, 02:17
Που είναι ο καταρράχτης που μου υποσχέθηκες??

Αρχάρια πράγματα!! +-6

Το μόνο καλό είναι τόσο στρογγυλά που μου θυμίζουν τα μάτια της Τζούλιας ... :smt041

Μη :smt089 ... συνέχισε σε καμιά 30αριά χρόνια θα κάνεις κάτι ωραίο!! :D:rolleyes:

Η μητέρα σου θα κάνει πάρτυ ... ελευθερώθηκαν 2-3 ταπεράκια!! :smt041

Να τος και ο άλλος... ευχαριστώ Γιωργάκη …παντού και πάντα πακέτο πάμε εμείς οι τέσσερις τώρα και νυχτοδιαβαστές ….θα σου κάνω εγώ ένα καταράκτη…μεγαλύτερο και απ του Νιαγάρα σε 40 λίτρα μόνο..παρακαλώ :D δεν θέλω να αγχώνεσαι…:p και έλεγα τι μου θυμίζουν τα moss έτσι όπως τα έκανα…:smt044
Τα ταπεράκια μου τα πείρε η μητέρα όλα στο εξοχικό…την είδα μια μέρα με κάτι σακούλες στα χέρια ...;) με κοίταζε και έτρεχε...μην την προλάβω....
-------------------------
Διαβασα σημερα ενα απλο κολπακι για να αυξηθει η υγρασια μεσα στο κλειστο συστημα. Βαζεις απλως μια αεραντλια στο νερο να κανει φυσαλιδες.;)

καλό... ενδιαφέρων...για κάτσε να βρω την αεραντλία ...:smt023

rottbea
13-03-10, 14:22
Αντωνακη το κανες το θαυμα σου παλι.Πολυ ομορφο.
Ρε Σπυρο μη τος αποπαίρνεις το παιδι!!

AQUA PURA
13-03-10, 15:37
Αντωνακη το κανες το θαυμα σου παλι.Πολυ ομορφο.
Ρε Σπυρο μη τος αποπαίρνεις το παιδι!!

Eυχαριστώ Δημητράκη :p άντε και στα δικά σου…..;)
Πες του τα γιατί συνέχεια με αποθαρρύνει ...:smt016

tsilojohn
13-03-10, 17:17
Πολυ ωραιο Αντωνη , θελω να το δω και στην τελικη του μορφη.


Ευχαριστώ πολύ Αλέξ να σαι καλά..:p έχω νερό.. 3 δάχτυλα περίπου…..και το καταψέκασα πριν το κλείσω...θα το δεις και από κοντά…θα κάνω και μία αναλυτική παρουσίαση γιατί ανακάλυψα και κάποια κολπάκια-ιδέες που μου ήρθαν την στιγμή που το έστηνα...πολύ χρήσιμα……

Για πες τωρα που μπηκαμε στο τρυπακι.;)

Singha
13-03-10, 17:34
με γειαα!

AQUA PURA
13-03-10, 18:31
Πολυ ωραιο Αντωνη , θελω να το δω και στην τελικη του μορφη.
Για πες τωρα που μπηκαμε στο τρυπακι.;)

με γειαα!

Ευχαριστώ πολύ παιδιά να στε καλά….:D


Ανδρέα λίγη υπομονή ...:) θα κάνω την αναλυτική παρουσίαση σε λίγο καιρό… ;) και θα τα πώ όλα χαρτί και καλαμάρι…από το πρώτο λιθαράκι μέχρι το τελευταίο emersed φυτό που θα μπει…τωρα, ότι απορίες έχεις ρώτα εδώ….θα σε βοηθήσει πάρα πολύ και το άρθρο (βλ. emersed (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=37240))

Raven
14-03-10, 00:44
Ετσι, ετσι , να γινει σωστη αναλυτικη παρουσιαση να μαθουμε τα κολπα σου !
Εχω και μια ερωτηξη ομως καλε θειο...τι φυτα ειναι αυτα στην πισω δεξια γωνια, αυτα πισω απο τα "ματια" της Τζουλιας;
------------
α και κατι ακομα, ο κυματισμος που οφειλεται; το γεμιζες εκεινη τη στιγμη, ή εχει βαλει κυκλοφορητη;

AQUA PURA
14-03-10, 03:20
Ετσι, ετσι , να γινει σωστη αναλυτικη παρουσιαση να μαθουμε τα κολπα σου !
Εχω και μια ερωτηξη ομως καλε θειο...τι φυτα ειναι αυτα στην πισω δεξια γωνια, αυτα πισω απο τα "ματια" της Τζουλιας;
------------
α και κατι ακομα, ο κυματισμος που οφειλεται; το γεμιζες εκεινη τη στιγμη, ή εχει βαλει κυκλοφορητη;


Τα φυτά πίσω δεξιά είναι anubia nana petite πάνω σε ξυλαράκι…θα βγάλω μία photo να φαίνετε καλύτερα..;) είναι από τα αγαπημένα μου φυτάκια λεπτεπίλεπτο και όμορφο….:p ας πούμε ένα μυστικό…ο κυματισμός είναι ένα κολπάκι…που μου βγήκε εκείνη την στιγμή σαν εφέ και το άφησα….είναι λεπτό νάιλον ..;) ήθελα να χωρίσω την άμμο από το τυρφόχωμα για να μην έρθουν σε άμεση επαφή και γίνει καφέ το νερό…είναι κάτι σαν στήριγμα για τα θεμέλια μεταξύ άμμου και χώματος ώστε να μην πέφτει το χώμα από την υγρασία….καλύπτει μία μεγάλη επιφάνια κάτω από το νησάκι με το χώμα….:p αποκαλύφθηκε το ένα κολπάκι...δεν είναι ωραία τα κυματάκια...ε ?;)

AQUA PURA
15-03-10, 17:06
Mία μικρή ανανέωση του vivarium...:p Πρόσθεσα κάποιες πετρούλες, moss, glossostigma emersed, τριφυλλάκι (ξινήθρα) καθώς επίσης αφαίρεσα μία ποσότητα άμμου και την αντικατέστησα με τυρφόχωμα DIY τοποθετώντας το glosso. Mε λίγα λόγια έκανα μια μικρή όχθη και το άλλο σημείο είναι όλο νερό.
αυτά τα ολίγα.. περιμένω γνώμες....και εντυπώσεις...;)


Ευχαριστώ,

Αντώνης





http://www.aquatek.gr/rimages/albums-jj221-loyal0023-p162401_15-03-10.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-jj221-loyal0023-p162402_15-03-10.jpg


http://www.aquatek.gr/rimages/albums-jj221-loyal0023-p161902_15-03-10.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-jj221-loyal0023-p162303_15-03-10.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-jj221-loyal0023-p162301_15-03-10.jpg

Singha
15-03-10, 17:19
πολυ πολυ ομορφο..

ΘΕΛΩ ΚΑΙ ΓΩ!:mad:
εχεχεχε:grin:

AQUA PURA
15-03-10, 17:48
Ευχαριστώ πολύ φίλε μου…
Μπορείς να το ξεκινήσεις άμεσα..:D:rolleyes: .είναι υπόθεση 30 λεπτών το πολύ….είναι πολύ εύκολο και ευχάριστο το όλο θέμα με τα vivarium...περιμένουμε....;)

Raven
15-03-10, 18:22
Aντωνη, πραγματικα γινεται πολυ ομορφο ! Αυτο που λειπει κατα τη γνωμη μου στο ματι, ειναι 1-2 φτερες που θα σπασουν την ομοιομορφια των moss. Οι πετρες ηρθαν κι εδεσαν.
Σου εχω κλαδεματακι απο Hydrocotyle maritima καθως και 2-3 ειδη φτερης , για να το εμπλουτισεις κι αλλο αν θελεις.;)

AQUA PURA
15-03-10, 23:31
Θα συμφωνήσω για τις φτέρες...:smt023 Αν θέλω…:p ήρθα τα πήρα, σου ήπια των καφέ, άκουσες τα συνηθισμένα τρελά μου… για τα moss και τα emersed τώρα και για τα vivarium…γελάσαμε τα είπαμε… και τα έβαλα κιόλας στο vivarium…. Και όλα αυτά έγιναν με μία πολύ ωραία και ευχάριστη παρέα ….σε ευχαριστώ πολύ, Αλεξ για όλα :D:smt023

Raven
15-03-10, 23:40
Ωραια ! τωρα θα περιμενουμε τις νεες φωτογραφιες με τις φτερες μεσα..
Επισης τωρα που το ξαναβλεπω μου φαινεται πολυ σκοτεινο. Ισως τελικα στα viv να μην ταιριαζει το μαυρο φοντο :rolleyes:

akis7
16-03-10, 01:04
πραπολυ ομορφο!!!!!
ρε παιδια ομως σορρυ κιολας αλλα ποιος ο λογος να το κανει καποιος αυτο το vivarium???
γτ να μην το γεμισει και να μην βαλει ψαρια σ'ενα τοσο ομορφο περιβαλλον που εφιαξε παραπανω??

AQUA PURA
16-03-10, 13:15
Φίλε μου Ακη στο συγκεκριμένο ενυδρείο (vivarium) με τα συγκεκριμένα φυτά (κάποια από αυτά), χώματα κλπ. Δεν μπορεί να γίνει ενυδρείο για ψαράκια…:)
οι λόγοι για να φτιάξει κανείς vivarium είναι πολλοί φίλε μου
κάποιοι από αυτούς….

1. δημιουργείς κάτι ξεχωριστό το όποιο σχετίζεται με τα ενυδρεία και ποιο συγκεκριμένα με τα φυτεμένα ενυδρεία (βλ. emersed) (http://http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=37240) είναι πολύ ενδιαφέρον να βλέπεις το πώς “εξελίσσονται” κατά κάποιο τρόπο… κάποια φυτά όπως στη φύση.;)
2. υπάρχουν πολλά ενυδρεία και θέλεις κάτι διαφορετικό. Αποφεύγεις και το “κράξιμο” (ααα…πάλι έκανες νερά…κι άλλο ενυδρείο…):)
3. δεν έχει απαιτήσεις (π.χ. αλλαγές νερού.λίπανση)
4 σε κάποια λίτρα συνήθως 10-40 δεν έχεις πολλές επιλογές για ζωντανά (μόνο γαρίδες και κάποια ψαράκια ζευγάρια κυρίως) οπότε δημιουργείς κάτι που δεν θα χρειαστεί υδρόβιους οργανισμούς για την διατήρηση τους.
5. δεν περιμένεις καιρό για την ανάπτυξη των φυτών, είναι ευχάριστο και ξεκούραστο.
6. οικονομικό (ρεύμα,νερά,λιπάσματα) περνάμε και κρίση….;)
7.υπόψην είναι και αυτό χόμπι όπου σε άλλες χώρες ασχολούνται μόνο με αυτό και όχι σε συνδυασμό με ενυδρεία.
8.και τέλος εφόσον είμαστε λάτρεις του νερού δε παραλείπουμε το αγαπημένο μας στοιχείο βάζουμε και νερό μέσα…:D




Φιλικά, Αντώνης..:D

akis7
16-03-10, 13:32
μμμμμμ.....
το 2 και το 3 ειναι πολυ καλοι λογοι και νομιζω οτι με καλυψες... :D
απλα αν βαλεις και κανα ζωντανο μεσα αλλη η χαρη αλλα αν παιζει ο παραγοντας του 2 καταλαβαινω..... :D

AQUA PURA
16-03-10, 19:41
Ωραια ! τωρα θα περιμενουμε τις νεες φωτογραφιες με τις φτερες μεσα..
Επισης τωρα που το ξαναβλεπω μου φαινεται πολυ σκοτεινο. Ισως τελικα στα viv να μην ταιριαζει το μαυρο φοντο :rolleyes:


Αλεξ σε 2-3 μερούλες θα βγάλω καινούριες φώτο….να πιάσουν και οι φτέρες με το καλό...το glosso προσαρμόστηκε οπότε σε 2-3 μερούλες θα ξεκινήσει η ανάπτυξη…θα γίνει μακελειό…!:p Με την δικιά σου φωτογραφική θα δείξει πιο φωτεινό…λες να βάλω ριζόχαρτο?

Raven
16-03-10, 20:40
Δοκιμασε και με ριζοχαρτο για φοντο και θα δεις οτι μαλλον θα του πηγαινει πιο καλα.:rolleyes:

AQUA PURA
23-04-10, 23:24
Μια μικρή ανανέωση του vivarium :p προστέθηκαν μερικά φυτά καθώς και κάποια ξύλα από κισσό (κατάλληλα διότι δεν μουχλιάζουν και δεν σαπίζουν ;))
Το glossostogma αναπτύσσετε αργά και σταθερά... είχα κάποιες πλημμύρες στο σημείο όπου είναι φυτεμένο…και δυσκόλεψε την ανάπτυξη του :rolleyes: τα υπόλοιπα φυτά αναπτύσσονται σταθερά…;):D


http://www.aquatek.gr/rimages/albums-jj221-loyal0023-viva2.jpg



http://www.aquatek.gr/rimages/albums-jj221-loyal0023-viva4.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-jj221-loyal0023-viva6.jpg


http://www.aquatek.gr/rimages/albums-jj221-loyal0023-vivarium1.jpg

Krisos
23-04-10, 23:33
..επαγγελματικη δουλεια! :):):)

Γιώργος Κ
23-04-10, 23:39
Πολυ ομορφο!!! :smt041:smt041:smt041:smt041

Μπραβο ..... :p:p:p:p

tsilojohn
23-04-10, 23:47
Ωραιο Αντωνη .
με τα ξυλα ειναι πολυ πιο ομορφο.....

AQUA PURA
23-04-10, 23:51
..επαγγελματικη δουλεια! :):):)

Ευχαριστώ φίλε krisos :p και που είσαι ακόμα…ετοιμάζω και δεύτερο…στο οποίο θα βάλω όλη μου την τέχνη…καταρράκτες κλπ…για να χαρεί και ο Γιωργάκης (giorgarask) ;) :D

Πολυ ομορφο!!! :smt041:smt041:smt041:smt041

Μπραβο ..... :p:p:p:p



Ευχαριστώ Γιωργάκη να σαι καλά φίλε μου :p:p:p;)

rottbea
23-04-10, 23:52
Ηρθε και εδεσε με τα ξυλα Αντωνη!!Πανεμορφο

AQUA PURA
24-04-10, 00:01
Ωραιο Αντωνη .
με τα ξυλα ειναι πολυ πιο ομορφο.....

να σαι καλά Αντρίκο, ευχαριστώ..:p που να μπεί και η ..... γκουχ γκουχ δεν το λέμε... το κρατάμε για έκπληξη :D:D:D ;)
-------------------------
Ηρθε και εδεσε με τα ξυλα Αντωνη!!Πανεμορφο

ευχαριστώ πολύ Δημητράκη :p του έλειπαν τα ξύλα…και άλλαξε κατα πολύ πιστεύω...:) θα μπουν και άλλα φυτά...και θα δείχνει πιο όμορφο....;)

Raven
24-04-10, 00:47
Ευχαριστώ φίλε krisos :p και που είσαι ακόμα…ετοιμάζω και δεύτερο…στο οποίο θα βάλω όλη μου την τέχνη…καταρράκτες κλπ…για να χαρεί και ο Γιωργάκης (giorgarask) ;) :D

Θα ερχεται να λουζεται κατω απο τον καταρρακτη :D


Σου το ειπα και απο κοντα... εχει γινει κουκλι. Σκεψου το ενδεχομενο να γεμισεις τα κλαδια κατα τα 3/4 με plagiomnium και moss ;)
To Αδιαντο παει καλα , τι μου ελεγες οτι δεν παει... βλεπω πολλα νεα φυλλαρακια.
Αυτο που μου χτυπησε αμεσως θετικα στο ματι ειναι οι φτερες :smt060Συντομα θα σου φερω και την Pteris cretica που ειναι must για καθε Viv.

oko
24-04-10, 01:28
Παλι καλα που ξερουμε και τα ορια μας δεν φτανει που κολλήσαμε το μικροβιο της γαριδας τωρα κι αυτο παραπάει. Χιλια μπραβο Αντωνη εχεις ξεπερασει τα ορια του απλου χομπίστα.

lucy
24-04-10, 09:06
Άντε τώρα ... όλοι το "ρίξατε" στα vivarium!!!
Θα με κάνετε να αδειάσω το ενυδρείο μου!
Πάρα πολύ όμορφο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Το κάτι άλλο!!!

frits
24-04-10, 11:21
Παρα πολύ όμορφο! Το μόνο που λείπει είναι 1-2 βατραχάκια να γυρνάνε εκεί μέσα :D

Τσιόνογλου Σταύρος
24-04-10, 12:21
Μου αρέσει πολύ πάρα πολύ που άρχισα να ζηλεύω .
Φτου φτου να μην το ματιάξω.

AQUA PURA
24-04-10, 13:12
Θα ερχεται να λουζεται κατω απο τον καταρρακτη :D

Σου το ειπα και απο κοντα... εχει γινει κουκλι. Σκεψου το ενδεχομενο να γεμισεις τα κλαδια κατα τα 3/4 με plagiomnium και moss ;)
To Αδιαντο παει καλα , τι μου ελεγες οτι δεν παει... βλεπω πολλα νεα φυλλαρακια.
Αυτο που μου χτυπησε αμεσως θετικα στο ματι ειναι οι φτερες :smt060Συντομα θα σου φερω και την Pteris cretica που ειναι must για καθε Viv.

Αλεξ σε ευχαριστώ πολύ… :p ήδη έχω βάλει κάποια mossστα κλαδάκια στην αριστερή μεριά για να δώ πως θα πάνε.. ;) μέχρι στιγμής είναι ok… από το αδίαντο κλάδεψα κάποια κλαδάκια τα οποία είχαν χαλάσει και εμφανίστηκαν τα νέα που φαίνονται στην Φώτο …σε ευχαριστώ για την Pteris cretica…:p:p:p έλα εσύ με το καλό και θα την έχω κόσμημα μέσα στο viv. ;)


Παλι καλα που ξερουμε και τα ορια μας δεν φτανει που κολλήσαμε το μικροβιο της γαριδας τωρα κι αυτο παραπάει. Χιλια μπραβο Αντωνη εχεις ξεπερασει τα ορια του απλου χομπίστα.

για αυτό είναι το χόμπι φίλε μου Γιώργο για να αναδεικνύουμε καινούριες ιδέες και τρόπους...εντός ορίων πάντα...:p σε ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια..:smt053



Παρα πολύ όμορφο! Το μόνο που λείπει είναι 1-2 βατραχάκια να γυρνάνε εκεί μέσα :D

Λίγα τα λίτρα για βατραχάκια…δυστυχώς:rolleyes: αλλά έχω τα μυγάκια μου (SSS Grade Mosura ;):p) και μία μικρή σαρανταποδαρούσα…την οποία δεν μπορώ να πιάσω με τιποτα…:smt017:D:D


Άντε τώρα ... όλοι το "ρίξατε" στα vivarium!!!
Θα με κάνετε να αδειάσω το ενυδρείο μου!
Πάρα πολύ όμορφο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Το κάτι άλλο!!!

Σε ευχαριστώ πολύ Lucy νομίζω μυρίζομαι vivarium εεεε?;)
-------------------------
Μου αρέσει πολύ πάρα πολύ που άρχισα να ζηλεύω .
Φτου φτου να μην το ματιάξω.

Φίλε μου Σταύρο θέλω να το δώ αυτό…κρίνοντας από τις υπέροχες δημιουργίες σου.. και σε αυτό τον τομέα θα καταπλήξεις σίγουρα…(ζήλεψε λίγο παραπάνωωωωω...:p;))

frits
24-04-10, 13:39
έχεις δίκιο, τώρα πρόσεξα ότι είναι 40 λίτρα...μια χαρά και η σαρανταποδαρούσα όμως! :p

Eric
24-04-10, 15:29
Απλα... πανεμορφο!!! Μας βαζεις μπριζες!!

Χριστόφορος Μίχας
24-04-10, 22:20
Πολλά μπράβο γιαυτό που βλέπουμε....είναι πρωτότυπο και απίστευτα όμορφο.

Τώρα καταλαβαίνω γιατι εγώ δεν μπόρεσα να διατηρήσω το Αδιάντο σε γλαστράκι στο πάσο του σαλονιού μου, κι άς το ψέκαζα 2 φορές τη μέρα. Ολοένα ξερενόταν. Με τα δόντια κρατήθηκε 3 μήνες και μετά.....πάει !! Τότε δεν ήξερα για τα βιβάριουμ βλέπεις....

AQUA PURA
26-04-10, 00:05
Να στε καλά παιδιά σας ευχαριστώ πολύ…:p

έχεις δίκιο, τώρα πρόσεξα ότι είναι 40 λίτρα...μια χαρά και η σαρανταποδαρούσα όμως! :p

Μια χαρά δεν λές τίποτα...:p απλά παρακαλάω να μην μεγαλώσει ….

:smt105
Απλα... πανεμορφο!!! Μας βαζεις μπριζες!!\

Ότι μπορώ κάνω φίλε Eric…:rolleyes::p


Πολλά μπράβο γιαυτό που βλέπουμε....είναι πρωτότυπο και απίστευτα όμορφο.

Τώρα καταλαβαίνω γιατι εγώ δεν μπόρεσα να διατηρήσω το Αδιάντο σε γλαστράκι στο πάσο του σαλονιού μου, κι άς το ψέκαζα 2 φορές τη μέρα. Ολοένα ξερενόταν. Με τα δόντια κρατήθηκε 3 μήνες και μετά.....πάει !! Τότε δεν ήξερα για τα βιβάριουμ βλέπεις....


Eίναι πολύ εύκολο στην διατήρηση του το Αδίαντο. Από ότι κατάλαβα πρέπει να περιμένει κανείς μέχρι να προσαρμοστεί μετά είναι όλα ok . :) Θέλει πολύ υγρασία και τα ριζώματα του να έχουν χώμα και να ακουμπάνε σε πέτρα…;)
Τώρα όμως που έμαθες φίλε Χριστόφορε περιμένουμε ένα vivarium εεε?;):)

Πάνος
26-04-10, 11:11
πανεμορφο!!:p

AQUA PURA
26-04-10, 23:23
πανεμορφο!!:p

Ευχαριστώ πολύ Πάνο …:p

Χριστόφορος Μίχας
28-04-10, 00:25
Eίναι πολύ εύκολο στην διατήρηση του το Αδίαντο. Από ότι κατάλαβα πρέπει να περιμένει κανείς μέχρι να προσαρμοστεί μετά είναι όλα ok . :) Θέλει πολύ υγρασία και τα ριζώματα του να έχουν χώμα και να ακουμπάνε σε πέτρα…;)
Τώρα όμως που έμαθες φίλε Χριστόφορε περιμένουμε ένα vivarium εεε?;):) [/QUOTE]


Ναι, θα κάνω νομίζω βιβάριουμ και θα βάλω και Αδίαντο!! έτσι για να πάρω το αίμα μου πίσω.:smt041

Liz@
28-04-10, 00:42
πολυ ομορφο! ενας μικρος "κηπος"!!:smt041

AQUA PURA
28-04-10, 12:32
Eίναι πολύ εύκολο στην διατήρηση του το Αδίαντο. Από ότι κατάλαβα πρέπει να περιμένει κανείς μέχρι να προσαρμοστεί μετά είναι όλα ok . :) Θέλει πολύ υγρασία και τα ριζώματα του να έχουν χώμα και να ακουμπάνε σε πέτρα…;)
Τώρα όμως που έμαθες φίλε Χριστόφορε περιμένουμε ένα vivarium εεε?;):)


Ναι, θα κάνω νομίζω βιβάριουμ και θα βάλω και Αδίαντο!! έτσι για να πάρω το αίμα μου πίσω.:smt041[/QUOTE]

;):smt023

πολυ ομορφο! ενας μικρος "κηπος"!!:smt041

Ευχαριστώ πολύ Liz@ ..

Αλεξάνδρα Κατσούρη
28-04-10, 13:02
Πανέμορφο στήσιμο και όμορφες μός. Θα με ενδιέφερε να βάλω κι εγώ σε βιβάριουμ (όταν!) φλέιμ μος αλλά δεν ξέρω που και αν θα τη βρώ σχετικά εύκολα. Δεν τη έχω δεί νομίζω κάπου.

Εχεις καμμιά ιδέα ....γείτονα??

AQUA PURA
28-04-10, 13:18
Ευχαριστώ πολύ γειτόνισσα :p πολύ όμορφο το flame moss…δεν έχω και να σου δώσω (είχα πριν κάποιους μήνες και το έδωσα όλο για καλό σκοπό);) από μαγαζιά φέρνει το water inn ή μπορείς να παραγγείλεις από ebay αν ασχολείσαι…σε emersed μορφή δεν είναι και τόσο όμορφο…όσο μέσα στο νερό.. για vivarium καλύτερα είναι τα χαμηλά (nano mosses) ή τα θαμνοειδή moss πχ plagiomnium, fissidens,willow, triangle, star moss κλπ…

rottbea
28-04-10, 14:20
δεν εχεις flame?? ΝΤΡΟΠΗ σου αλητη.Τσακισου και ελα να σου δωσω εχω λιγη.Αντε και για τη γειτονισσα εχω.

AQUA PURA
28-04-10, 14:27
:smt053:oops: Είδες Αλεξάνδρα τι καλοί φίλοι υπάρχουν… πάντα πρόθυμος να δώσει τα πάντα… μέσα από την καρδιά του.. ο Δημητράκης :p! σε ευχαριστώ πολύ Δημητράκη θα σου τηλ…;)

Χριστόφορος Μίχας
28-04-10, 18:12
Ευχαριστώ πολύ Δημητρη και εσένα Αντώνη για τη φλέιμ μός και την προθυμία σας. Χα χα. σας την έσκασα. Σε μένα θα έρθει έτσι κι αλλιώς, αφού τη ζήτησε η γυναίκα μου. ;)

rottbea
28-04-10, 20:05
Ααααα ωστε ετσι ε.Το εχουμε διπορτο ?Για να σε προσεχω εσενα!!!

Χριστόφορος Μίχας
28-04-10, 20:38
Καλοπροαίρετα πάντα όμως... Είπα να βάλω το γυναικείο μέσο, άν και δεν έχω παράπονο γιατί και σε μένα τον μαντραχαλά αμέσως έσπευσαν να μου στειλουν χέρι βοηθείας... Είτε με γυναίκα, είτε χωρίς, σας ευχαριστώ όλους!!!!:p

rottbea
28-04-10, 21:12
Οk φιλε μου.Να κανουμε και λιγο πλακα.Και οτι χρειαστεις εδω ειμαστε.

Χριστόφορος Μίχας
28-04-10, 21:45
Από πλάκα ειδικά στους δύσκολους καιρούς που ζούμε.....κοντεύουμε να ξεμείνουμε. Ας το διασκεδάζουμε τουλάχιστον.

Thanks budies and ....neighbours !!!!:smt052:)

AQUA PURA
11-05-10, 16:05
Νέες φωτογραφίες ….:p όλα τα φυτά πηγαίνουν πάρα πολύ καλά σε ανάπτυξη …Πρόσθεσα κάποια καινούρια φυτά όπως φτέρες, moss και κάποια ξύλα δωράκι από τον Αλέξανδρο (Raven) όπου τον ευχαριστώ πολύ….σε λίγες μέρες θα μπουν και κάποια άλλα moss και ξύλα οπότε θα υπάρξει και συνέχεια….;)



http://www.aquatek.gr/rimages/albums-jj221-loyal0023-viv16.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-jj221-loyal0023-viv2.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-jj221-loyal0023-viv1.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-jj221-loyal0023-viv0172.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-jj221-loyal0023-viv009.jpg

ευχαριστώ Αντώνης :)

alex
11-05-10, 16:08
γεια σου ρε Αντωνη
κοιτωντας τις φωτο μου θυμισανε ενα μονοπατι σε μια ρεματια του χωριου μου... πολυ φυσικο και ρεαλιστικο το στησιμο... ολα δειχνουν να πηγαινουν τελεια..

AQUA PURA
11-05-10, 16:19
Ευχαριστώ πολύ Αλεξ για τα καλά σου λόγια .. :p χαίρομαι που σου αρέσει και που σου θυμίζει κάτι υπαρκτό.. ;) άντε και στα δικά σου…όποτε είσαι έτοιμος.. φώναξε με να φτιάξουμε μια “ρεματιά”…ε?;):D

alex
11-05-10, 16:43
Ευχαριστώ πολύ Αλεξ για τα καλά σου λόγια .. :p χαίρομαι που σου αρέσει και που σου θυμίζει κάτι υπαρκτό.. ;) άντε και στα δικά σου…όποτε είσαι έτοιμος.. φώναξε με να φτιάξουμε μια “ρεματιά”…ε?;):D

εννοειται, εχε το νου σου για καμια μικρη γυαλα να μην την χρειαζεται κανεις...;)

rottbea
11-05-10, 16:53
Ψωνιστικαμε βλεπω!!Ομορφιες:D

frits
11-05-10, 18:30
Όσο πάει και γίνεται καλύτερο! Τέλεια τα φυτά του Άλεξ, θα ποστάρω και εγώ φωτο μόλις πάρουν λίγο τα πάνω τους οι φτέρες που μου έδωσε ;)

AQUA PURA
11-05-10, 19:01
Ψωνιστικαμε βλεπω!!Ομορφιες:D

ναι...:D είναι το φωτομοντέλο μου :D Ευχαριστώ Δημητράκη...:p

Όσο πάει και γίνεται καλύτερο! Τέλεια τα φυτά του Άλεξ, θα ποστάρω και εγώ φωτο μόλις πάρουν λίγο τα πάνω τους οι φτέρες που μου έδωσε ;)

Ευχαριστώ πολύ Γιώργο…τέλεια δεν λές τίποτα….περιμένουμε photos..;):p

Raven
12-05-10, 00:28
Φοβερο Αντωνη !! Το ηξερα εγω οτι αξιζε τον κοπο που κουβαλαγα ενα σακο γεματο φτερες και moss απο τα βουνα της Σαμου..;)
Και ενα link παιδια μου για να ξερετε την επιστημονικη τους ονομασια ..http://comperiana.blogspot.com/

Αλεξάνδρα Κατσούρη
12-05-10, 13:15
Εμεινα ...... :o με την καινούργια σου παρουσίαση! Βάζω τώρα να δουλεύει το μυαλό μου για το δικό μου project πάνω σε δικιά σου ιδέα.... με βραχάκια.

Παρεπιπτόντως ευχαριστώ πολύ για τα χτεσινά καλούδια!!! :p Θα βγάλω σύντομα φωτό να τα δείς δεμένα. Πήγαν και τα 3 στο μικρούλι...

AQUA PURA
12-05-10, 16:42
Φοβερο Αντωνη !! Το ηξερα εγω οτι αξιζε τον κοπο που κουβαλαγα ενα σακο γεματο φτερες και moss απο τα βουνα της Σαμου..;)
Και ενα link παιδια μου για να ξερετε την επιστημονικη τους ονομασια ..http://comperiana.blogspot.com/

Αλέξανδρε σε ευχαριστώ πολύ για ακόμα μία φορά για τον κόπο που έκανες να φέρεις αυτά τα υπέροχα φυτά και τα άλλα καλούδια... (και την παραγγελία μου) Χαίρομαι που σου άρεσε το viv….:p Πολύ καλό το blog να ξέρουμε και τι έχουμε γιατί μερικά ούτε που τα είχα ξαναδεί…τώρα έχω τρελαθεί με το asplenium trichomanes είναι εκπληκτικό….αγαπώ...asplenium :D:smt054


Εμεινα ...... :o με την καινούργια σου παρουσίαση! Βάζω τώρα να δουλεύει το μυαλό μου για το δικό μου project πάνω σε δικιά σου ιδέα.... με βραχάκια.

Παρεπιπτόντως ευχαριστώ πολύ για τα χτεσινά καλούδια!!! :p Θα βγάλω σύντομα φωτό να τα δείς δεμένα. Πήγαν και τα 3 στο μικρούλι...


Σε ευχαριστώ Αλεξάνδρα , θα σας στείλω ένα landscape που έχω στο μυαλό μου με βραχάκια… (το είπα και στον Χριστόφορο) για να σας είναι πιο ξεκάθαρο το όλο θέμα…:p να σαι καλά για τα φυτάκια δεν κάνει τίποτα και ότι άλλο χρειαστείτε και μπορώ να βοηθήσω μου λες…;) πολύ καλή επιλογή που τα έβαλες στο μικρό...αντε να μεγαλώσουν λίγο να τα δούμε ...:)

Αλεξάνδρα Κατσούρη
13-05-10, 11:50
Νά'σαι καλά Αντώνη. Θα βγάλω φωτο σε καμμιά εβδομάδα να "σηκωθούν" λίγο από τις κλωστές.
Στην ανθοκομική έκθεση της Κηφισιάς πήρε το μάτι μου και αδίαντο,και άλλες φτέρες και θα πάρω.:)

birgin
01-07-10, 11:11
έχω ενα terrarium που καθεται....λόγο χώρου είπα να μην το βάλω ...άλλα εδώ μεσα ειναι πειρασμός!!!!! μαλον θα το φτιαξo vivarium!!!

AQUA PURA
01-07-10, 11:50
και πολύ καλά θα κάνεις :) κρίμα είναι να κάθεται το terrarium άδειο σε μία γωνία :rolleyes: καλή αρχή :p και ότι χρειαστείς εδω είμαστε ;)

iliaspanagiotou
02-07-10, 13:22
Πολύ καλό!! Μπράβο !!

AQUA PURA
03-07-10, 00:04
ευχαριστώ Ηλία :)

george82
03-07-10, 01:52
αμα εχει κεφια ο ανθρωπος..........!!!!!
τελικα πρεπει να ημαστε καθ΄ομοιωση του θεου αφου μπορουμε και δημιουργουμε τετοιες εικονες
μπραβο!!!!!!

AQUA PURA
05-07-10, 22:38
αμα εχει κεφια ο ανθρωπος..........!!!!!
τελικα πρεπει να ημαστε καθ΄ομοιωση του θεου αφου μπορουμε και δημιουργουμε τετοιες εικονες
μπραβο!!!!!!


Να σαι καλά φίλε μου george82 :p τα πάντα μπορούν να γίνουν αρκεί να υπάρχει όρεξη…;)

AQUA PURA
28-07-10, 13:11
Η εξέλιξη της ζουγκλίτσας…:p σε λίγο καιρό θα ξεστηθεί …πάμε σε άλλο tank πιο μεγάλo (paludarium) ;):rolleyes:




http://www.aquatek.gr/rimages/albums-jj221-loyal0023-v3.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-jj221-loyal0023-viv4.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-jj221-loyal0023-viv2-1.jpg


http://www.aquatek.gr/rimages/albums-jj221-loyal0023-ad1.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-jj221-loyal0023-viv5-1.jpg

Raven
28-07-10, 13:34
Eχει γινει πανεμορφο !! Η club moss στο κεντρο ειναι σαν δεντρακι !
Το λυπαμαι που θα το ξηλωσεις αλλα δεν εχει σημασια για τα φυτα αφου θα μεταφερθουν σε μεγαλυτερο συστημα.
Καλη αρχη με το καινουριο σου Viv :smt023

mikeepidio
28-07-10, 15:03
Πολύ τέλεια δουλειά:)

Μπράβοοο!!!

Πάνος
28-07-10, 21:08
πολυ ομορφο κι ενδιαφερον!!!

AQUA PURA
28-07-10, 22:08
Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά…:p


Η club moss είναι τέλεια Αλεξ, είναι φυτό το οποίο δεν πρόκειται ποτέ να αποχωριστώ είναι απο τα πιό ενδιαφέροντα φυτά…και σίγουρα θα ασχοληθώ και με άλλα είδη…Να σου πω την αλήθεια και εγώ λυπάμαι να το ξεστήσω μόνο που βλέπεις ενα μικρόκοσμο να εξελίσσεται μόνος του σημαίνει πολλά… αλλά όπως είπες και εσύ θα μεταφερθούν κάποια φυτά οπότε ….θα τα χαρούμε, σε μεγαλύτερο και πλήρες σύστημα…;) Πριν το ξεστήσω θα προσπαθήσω να βγάλω καλές photo (γιατί αδικείτε πραγματικά…και σε χρώμα και σε ζωντάνια) για να μείνουν τουλάχιστον εικόνες…;):p

Raven
29-07-10, 00:45
Πριν το ξεστήσω θα προσπαθήσω να βγάλω καλές photo (γιατί αδικείτε πραγματικά…και σε χρώμα και σε ζωντάνια) για να μείνουν τουλάχιστον εικόνες…;):p
Αν μπορω να βοηθησω με την φωτογραφιση, ειδοποιησε με.;)

Γιαννης Μ5
29-07-10, 09:29
Αν μπορω να βοηθησω με την φωτογραφιση, ειδοποιησε με.;)

Αν βγαλεις εσυ φωτογραφιες την συγκεκριμενη ζουγκλα του Αντωνη(οπως και καποιοι αλλοι εδω μεσα) θα μπορουν ανετα να χρησιμοποιηθουν σαν σκηνικο κινηματογραφικης ταινιας(τουλαχιστον οι φωτογραφιες του Αντωνη αυτο μου θυμισαν)

frits
29-07-10, 17:04
Τέλειο είναι!!! Συγχαρητήρια!!! :smt041

Γιώργος Κ
29-07-10, 18:26
Αντε με το καλο Αντωνη να το στησεις!!! :p:p:p

Μη ξεχνας τη φτερη που σε περιμενει!! ;)

AQUA PURA
29-07-10, 23:31
Αν μπορω να βοηθησω με την φωτογραφιση, ειδοποιησε με.;)

Εννοείτε Αλεξ δεν την γλυτώνεις…;) την πρώτη φορά δεν τα καταφέραμε γιατί δεν το είχα προετοιμάσει τώρα όμως θα σε περιμένει έτοιμο για φωτογράφηση σε ευχαριστώ πολύ…:)

Αν βγαλεις εσυ φωτογραφιες την συγκεκριμενη ζουγκλα του Αντωνη(οπως και καποιοι αλλοι εδω μεσα) θα μπορουν ανετα να χρησιμοποιηθουν σαν σκηνικο κινηματογραφικης ταινιας(τουλαχιστον οι φωτογραφιες του Αντωνη αυτο μου θυμισαν)

Ευχαριστώ Γιάννη για τα καλά σου λόγια :p είμαι σίγουρος πως ο Αλεξ θα βγάλει καταπληκτικές photo και το viv. θα δείξει την πραγματική του ομορφιά...;) επίσης είμαι σίγουρος πως πρωταγωνιστής στην ταινία θα ήθελε να είναι ο Γιωργακης (georgarask) αλλά χωρίς καταρράκτη ..το βλέπω δύσκολο να δεχτεί....:D:rolleyes:




Τέλειο είναι!!! Συγχαρητήρια!!! :smt041

Να σε καλά Γιώργη εύχομαι να γίνει έτσι και ακόμα πιο όμορφο και το άλλο…όποτε είσαι έτοιμος μου λες…;)

Αντε με το καλο Αντωνη να το στησεις!!! :p:p:p

Μη ξεχνας τη φτερη που σε περιμενει!! ;)

Ευχαριστώ Γιωργάκη :p

Ουπς…Να σου πώ κάτι που έκανα…:rolleyes: πέρναγα τελείως τυχαία από ένα φυτώριο και μυρίστηκα ότι έχει ….δεν κρατήθηκα…. μπήκα και πήρα μια ίδια φτέρη…. Ευχαριστώ πάντως Γιωργάκη....;) με τόσα φυτά έχω γίνει λαγωνικό δεν τα βλέπω τα μυρίζομαι :rolleyes::D:D

AQUA PURA
08-02-11, 23:21
ορίστε και κάποιες φωτογραφίες από την leucocephala η ο οποία άνθησε μέσα στο vivarium καθώς και κάποιες άλλες τελευταίες photo μίας και το viv. θα ξεστηθεί. Με αυτό το viv. όλο και κάτι ευχάριστο συμβαίνει και με καθυστερεί ώστε να μην το χαλάσω....
:rolleyes::p;)


http://www.aquatek.gr/rimages/albums-jj221-loyal0023-3-1.jpg


http://www.aquatek.gr/rimages/albums-jj221-loyal0023-4-1.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-jj221-loyal0023-1-3.jpg



http://www.aquatek.gr/rimages/albums-jj221-loyal0023-2-1.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-jj221-loyal0023-pa2.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-jj221-loyal0023-pa1.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-jj221-loyal0023-moss1.jpg

kouman
10-02-11, 14:06
πολυ ομορφο μπραβο!

kingrim
11-02-11, 07:49
ποπο :) :) :) :) :) :) πολυ ομορφο

AQUA PURA
11-02-11, 22:35
να στε καλά ;):p

frits
12-02-11, 12:19
Πολύ όμορφο γίνεται Αντώνη αλλά σου θυμίζω ότι έχεις κι άλλο να φτιάξεις :D
Η λεφκοκεφάλα είναι τέλεια, θέλω κι εγώ!!!!! :smt005

AQUA PURA
12-02-11, 13:47
Ευχαριστώ Γιώργο :p ψάχνω να βρω λίγο χρόνο για να στήσω και το άλλο… στο μυαλό μου έχω κάνει το landscape ...τα υλικά τα έχω βρει οπότε μένει μόνο να βρω χρόνο...:rolleyes: 3-4 φορες την εβδομάδα (βραδάκι) περνάω από τα μέρη σου οπότε ετοιμάσου….;)

Zorba_The_Freak
21-02-11, 11:02
ΠΑΝΕΜΟΡΦΟ!!!!

Μηπως υπαρχει κανενα λινκ για ΑΣΧΕΤΟΥΣ για τα βασικα στο στησιμο ενος βιβαριουμ μιας και συντομα θα εχω αδειο ενα 40λιτρο και σκεφτομαι να μην ξαναβαλω ψαρια???

Γιατι ωραια τα περιγραφεται αλλα εγω ο $#%$# δεν καταλαβα και πολλα...