PDA

Επιστροφή στο Forum : Κοκκινίλες!


kapsok
07-03-10, 16:06
¨Ενα απο τα μικρα μου Ραντσου γέμισε με κοκκινίλες που μοιαζουν να βρισκονται κατω από το δέρμα δλδ δεν εχει επιφανειακές πληγές... Τι μπορεί να είναι; Θερα΄πεύεται εύκολα; να απομονώσω σε καραντίνα μέχρι αύριο που θα είναι ανοιχτα τα πετ σοπ;

Γιώργος Κ
07-03-10, 18:20
Συμπληρωσε τη φορμα για τις ασθενειες και βαλε και καθαρες φωτο! Δυσκολα μπορει να πει καποιος τι συμβαινει! Αρρωστιες αντιμετωπιζουμε αν το νερο δεν ειναι καλο! Αναποφευκτα θα πρεπει να ρωτησω αν εχεις αμμωνια η ΝΟ2 και γενικα μετρησεις του νερου σου!

kapsok
09-03-10, 02:07
Λογικά αντιμετωπίζω ή Spring Virosis ή Erythrodermatitis ειναι τα μόνα που βρήκα να ταιριάζουν με τα συμπτώματα... Οι συνθήκες νερού είναι ΟΚ, καθόλου αμμωνία και νιτρώδη, 7,6 ph, γύρω στο 6 kH

To ευχάριστο είναι ότι απ τη δεύτερη κιόλας μέρα αρχισε να υποχωρεί. Μήπως βοήθησε ότι τα τάισα λίγο κρόκο που έχω μάθει ότι βοηθάει σε περιπτώσεις ασθενειών? Όπως και να 'χει έριξα σήμερα μια ταμπλέτα sera bactopur direct και βλέπουμε

Γιώργος Κ
09-03-10, 02:27
Λογικά αντιμετωπίζω ή Spring Virosis ή Erythrodermatitis ειναι τα μόνα που βρήκα να ταιριάζουν με τα συμπτώματα... Οι συνθήκες νερού είναι ΟΚ, καθόλου αμμωνία και νιτρώδη, 7,6 ph, γύρω στο 6 kH

To ευχάριστο είναι ότι απ τη δεύτερη κιόλας μέρα αρχισε να υποχωρεί. Μήπως βοήθησε ότι τα τάισα λίγο κρόκο που έχω μάθει ότι βοηθάει σε περιπτώσεις ασθενειών? Όπως και να 'χει έριξα σήμερα μια ταμπλέτα sera bactopur direct και βλέπουμε
Το bactopur direct καταστρεφει τη βιολογια του φιλτρου σου! Ελπιζω να το εβαλες σε καραντινα!!

kapsok
09-03-10, 16:41
ΩΩΩΩΧ δεν το σκεφτηκα καθόλου, και να πεις οτι δεν το ελεγαν οι οδηγίες... πάλι καλά που μου το επισήμανες για να το προσέξω...

Γιώργος Κ
09-03-10, 17:12
ΩΩΩΩΧ δεν το σκεφτηκα καθόλου, και να πεις οτι δεν το ελεγαν οι οδηγίες... πάλι καλά που μου το επισήμανες για να το προσέξω...
Εγω γιατι το διαβαζω ?? ... Δες το κοκκινο!! ;)

http://www.aquatek.gr/rimages/albums-hh260-georgarask-111.jpg

kapsok
17-03-10, 14:34
αυτό είπα, "και να πεις ότι ΔΕΝ το έλεγαν" έγραψα, δλδ ότι το λένε αλλά εγώ δεν το είδα...

Γιώργος Κ
17-03-10, 18:05
Ναι εχεις δικιο .. τωρα το καταλαβα... ;)
Το θεμα ειναι οτι πρεπει να εισαι πολυ προσεχτικος με τα φαρμακα!!