PDA

Επιστροφή στο Forum : 75 lt φυτεμένο


nikosm1
02-03-10, 22:04
Το ενυδρείο αυτό τρέχει σχεδόν ένα χρόνο, μόνο με ζωοτόκα και τελευταία μόνο με platy, εκ των οποίων τα περισσότερα είναι γέννες δικές μου.

Πληροφορίες

Διαστάσεις: 63x30x40
Όγκος: 75 lt μικτά
Κατηγορία: φυτεμένο
Φυτά: Διάφοροι εχινόδοροι, valisneria, hydrocotyle leucocephala, nymphaia, ludwigia repens, bacopa caroliniana, ceratophyllum demerum, pistia stratiotes, limnobium laevigatum
Ψάρια / Άλλα είδη: platy
Διακοσμητικά υλικά:
(χαλίκι, ξύλα κ.λ.π.) 2 ξύλα
Φόντο:
Φωτισμός: overtank φωτιστικό με 2xΤ5 24W
Διάρκεια φωτισμού: 7 ώρες
Φιλτράρισμα: εξωτερικό eheim 2213, εσωτερικό Boyu 300 l/h
Θερμοστάτης: Jaeger 75 W
Λίπανση: περιοδικά σε στυλ estimative index, diy KNO3, K2SO4, Flourish, Seachem trace, Seachem iron
Παροχή CO2: Seachem excel

Παράμετροι:

pH: 8.40
Γενική σκληρότητα (GH): 20
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): 18
Αμμωνία (ΝΗ3): -
Νιτρώδη (ΝΟ2): 0
Νιτρικά (ΝΟ3): 15
Αλλαγές νερού: 40% την εβδομάδα
Θερμοκρασία: 25 C
Άλλες πληροφορίες:
Φωτογραφία:

neos
02-03-10, 22:53
Πολύ όμορφο ενυδρείο μέσα στην απλότητά του! Τα φυτά υγιεί και χαρούμενα και τα ψαράκια δίνουν πολύ χρώμα και ζωντάνια. Τελικά, πλατύ και ξιφοφόροι είναι μάλλον τα πιο όμορφα ζωοτόκα για μικρομεσαία ενυδρεία, χαμηλών απαιτήσεων.

Raven
02-03-10, 23:31
Πολυ ωραιο ειναι. Βαλε και ενα μαυρο φοντο να μην φαινονται οι σωληνες και να αναδειχτουν και τα φυτα.

StelMex
02-03-10, 23:52
Απλα τελειο μπραβο σου!!!

chris z3
03-03-10, 00:12
Πολυ ωραιο ειναι. Βαλε και ενα μαυρο φοντο να μην φαινονται οι σωληνες και να αναδειχτουν και τα φυτα.
πραγματι με μαυρο φοντο θα ειναι τελειο!!!

zipo
03-03-10, 02:28
Όμορφο ενυδρείο με πολύ φυσικό στήσιμο.Μου αρέσει! :smt023

Γιώργος Κ
03-03-10, 09:42
:smt041:smt041
Πολυ ομορφο ενυδρειο!!!
:p

bokostas
03-03-10, 10:26
Από κοντά είναι ακόμη πιο όμορφο, μπράβο Νίκο. Τα πλάτυ απλά καταπληκτικά, θα συμφωνήσω απόλυτα με τον Ανδρέα ότι:
"Τελικά, πλατύ και ξιφοφόροι είναι μάλλον τα πιο όμορφα ζωοτόκα για μικρομεσαία ενυδρεία, χαμηλών απαιτήσεων."

Και τώρα στην ταμπακιέρα: Τι καταπληκτικό φυτό είναι αυτό το τεράστιο μπορντοροδοκόκκινο στη μέση και δεξιά? :smt118
Αφού μου έχεις δώσει από όλα τα άλλα, αυτό πως μου ξέφυγε και δεν στο τσουρομάδησα? Μου φαίνεται γερνάω και χάνω τη φόρμα μου.
Τι ώρα είπαμε σχολάς? :):p:D

kingrim
03-03-10, 11:22
Από κοντά είναι ακόμη πιο όμορφο, μπράβο

Και τώρα στην ταμπακιέρα: Τι καταπληκτικό φυτό είναι αυτό το τεράστιο μπορντοροδοκόκκινο στη μέση και δεξιά? :smt118
Αφού μου έχεις δώσει από όλα τα άλλα, αυτό πως μου ξέφυγε και δεν στο τσουρομάδησα? Μου φαίνεται γερνάω και χάνω τη φόρμα μου.
Τι ώρα είπαμε σχολάς? :):p:D


Εχω παθει πλακα με αυτο το φυτο πες μας τι ειναι
πολυ ομορφο ενυδρειο τελικα οσο ποιο λιγα ειδη ψαριων εχεις μεσα τοσο ποιο ομορφο ειναι ενα φυτεμενο.....

neos
03-03-10, 12:15
... η νυμφαία που αναφέρει ο Νίκος παραπάνω:

Φυτά: Διάφοροι εχινόδοροι, valisneria, hydrocotyle leucocephala, nymphaia, ludwigia repens, bacopa caroliniana, ceratophyllum demerum, pistia stratiotes, limnobium laevigatum

theodor72
03-03-10, 12:19
Όμορφο και πολύχρομο το ενυδρείο σου Νίκο! Σαν γλαστρούλα είναι! Να το χαίρεσαι!

Και να προσέχεις τον bokostas όταν ξαναέρθει σπίτι σου. Ετοιμάζει νέα επέλαση :D

Κλεόβουλος
03-03-10, 12:27
Γειά σου Νίκο με τα ωραία σου:smt041
Αφού ξεκίνησες τις παρουσιάσεις βάζε αρίθμηση για να μην χάσουμε τη μπάλλα:grin::grin:
Και πρόσεχε τι δείχνεις,κάποιος καραδοκεί:smt026

nikosm1
03-03-10, 13:40
Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ για τα ενθαρρυντικά σας λόγια.
Το εν λόγω φυτό είναι το nymphaea lotus var. rubra, είναι εύκολο φυτό και το βρίσκεις συνήθως λίγο πρίν την άνοιξη (παρ' όλα αυτά εγώ το έχω από τα Χριστούγεννα του 2008 ).
boΚώστα είναι εύλογος ο λόγος που δεν το είδες, παρ' όλο που πέρασες πάρα πολλές φορές από μπροστά του. Για να μπορέσει να συνυπάρξει με τα υπόλοιπα αμερικάνικα φυτά του ενυδρείου, έφερα ειδικό σαμάνο, οποίος του έκανε ξόρκια για το ΚΑΚΟ ΤΟ ΜΑΤΙ:p:p:p. Έτσι τη γλύτωσε.:):)

drbig
03-03-10, 15:22
Νίκο ΠΟΙΗΜΑ είναι! μονο αυτο εχω να πω!

Αλέξης6
03-03-10, 18:04
Πανέμορφο το ενυδρείο!!

Συγχαρητηρια!!!

Πάνος
04-03-10, 19:35
ωχ! αρχισε να παρουσιαζει ο νικος....
καθιστε αναπαυτικα...παρτε ποπ κορν...και απολαυστε!
διαχειριστες...προετοιμαστε τον σερβερ σας...δεν ειναι 1... δεν ειναι 2... δεν ειναι 3.....
Νικο πολυ ωραιο!!! κι απο κοντα ομορφοτερο!!:p

Alex_Salonica
04-03-10, 19:49
Πολύ όμορφο το διαμαντάκι σου Νίκο,περιμένουμε και τη παρουσίαση για το μεγάλο! :D

Σ.Τ.Ε.Φ.Α.Ν.Ο.Σ.
12-03-10, 13:54
Νικο πολυ ομορφο χαθηκαμε καιρο εχουμε να τα πουμε.