PDA

Επιστροφή στο Forum : Νεο ενυδρειο!


panosfx
02-03-10, 16:46
Λοιπον ενυδρειο 63lt juwel αγορασμενο το Σαββατο 27 Φεβρουαριου (πριν 3-4 μερες δηλαδη) και μπολι απο τον φιλο Αλεξ περασμενο χτες(τον χιλιοευχαριστω!!!με εσωσε!!!) και με 2 κατοικους μεσα αναγκαστικα λογω απειριας (1 κοι και ενα χρυσοψαρο) και 2 σαλιγκαρακια απο χτες horn εκανα σημερα μετρησεις και πιστευω πως ειμαι σε καλο δρομο.
ph 7,6
kh 3
gh 7
no2 0
no3 10
Για πειτε...Παντως τα ψαρια ειναι ζωηροτατα και κοντευουν να διαλυσουν το ενυδρειο απο το σκαψιμο(ειδικα τα σαλιγκαρακια τα καημενα τι εχουν τραβηξει).Ολο πεινανε τα σκασμενα αλλα τα εχω με λιγη τροφη οπως μου προτειναν φιλοι εδω για την αμμωνια.Αααα τα 2 ακομα Κοι που υπηρχαν δωθηκαν.Περιμενω γνωμες...

alex
02-03-10, 16:54
γραψε και αμμωνια...0 ετσι?

τα σαλιγκαρακια αν θες να τα βρεις με το ονομα τους και να δεις περισσοτερες λεπτομερειες λεγονται ramshorn...(και ειναι προσφορα του φιλου Raven που μου ειχε δωσει αρκετα)

πλεον εισαι κομπλε...
τα ψαρακια σου δεν υποφερουν πια...
τσεκαρε καλου κακου καθε 24 ωρες με τεστακια για 2-3 μερες να βεβαιωθουμε οτι ολα πανε καλα...

αντε καλοστεριωτος...

και οποτε θες μπυριτσες το ψυγειο ειναι φουλ...:D

panosfx
02-03-10, 16:58
γραψε και αμμωνια...0 ετσι?

τα σαλιγκαρακια αν θες να τα βρεις με το ονομα τους και να δεις περισσοτερες λεπτομερειες λεγονται ramshorn...

πλεον εισαι κομπλε...
τα ψαρακια σου δεν υποφερουν πια...
τσεκαρε καλου κακου καθε 24 ωρες για 2-3 μερες να βεβαιωθουμε οτι ολα πανε καλα...

αντε καλοστεριωτος...

και οποτε θες μπυριτσες το ψυγειο ειναι φουλ...:D

Χαχαχαχα!Ωραιος ο παικτης!!!Ναι ξεχασα το πιο σημαντικο
ΝΗ4 = 0
Οποτε θες ερχομαι να χαζεψω και το κουκλιστικο ενυδρειο σου...
Προσεξα μολις τωρα πως το ενα σαλιγκαρακι ειναι ταβλιασμενο πλαγια στην μεση του ενυδρειου σαν νεκρο.ΠΑιζει να κοιμαται;Το αλλο δεν εχω ιδεα που ειναι..καπου θα εχει κρυφτει.
Edit:Το αλλο τελικα εχει κανει αναρριχηση στο φιλτρο,τωρα το ειδα.

thanasisg
02-03-10, 17:00
ΝΗ3/ΝΗ4 μέτρησες?

Λυπάμαι, αλλά και το τρίτο ΚΟΙ πρέπει να φύγει!!

Είχες τρια ΚΟΙ και ένα χρυσόψαρο σε 60 λίτρα??

Ρϊξε διάβασμα για να καταλήξεις στο τι ψάρια θέλεις.

Αν καταλήξεις στα χρυσόψαρα πρέπει να μείνεις μόνο με ένα!!

panosfx
02-03-10, 17:02
ΝΗ3/ΝΗ4 μέτρησες?

Λυπάμαι, αλλά και το τρίτο ΚΟΙ πρέπει να φύγει!!

Είχες τρια ΚΟΙ και ένα χρυσόψαρο σε 60 λίτρα??

Ρϊξε διάβασμα για να καταλήξεις στο τι ψάρια θέλεις.

Αν καταλήξεις στα χρυσόψαρα πρέπει να μείνεις μόνο με ένα!!


Θαναση και το τριτο θα φυγει αλλα οχι για την ωρα.Τι ειναι το ΝΗ3;Για αυτο δεν εχω τεστακι.Πρεπει να παρω κι αυτο;Με εχει ξεβρακωσει αυτο το χομπι ρε παιδια...

alex
02-03-10, 17:10
βασικα το τεστ της αμμωνιας μετραει παραλληλα ΝΗ3-ΝΗ4
δηλαδη αμμωνια και το παραγωγο της αμμωνιας το αμμωνιο
ποιας εταιρειας ειναι τα τεστ?
-------------------------
Χαχαχαχα!Ωραιος ο παικτης!!!Ναι ξεχασα το πιο σημαντικο
ΝΗ4 = 0
Οποτε θες ερχομαι να χαζεψω και το κουκλιστικο ενυδρειο σου...
Προσεξα μολις τωρα πως το ενα σαλιγκαρακι ειναι ταβλιασμενο πλαγια στην μεση του ενυδρειου σαν νεκρο.ΠΑιζει να κοιμαται;Το αλλο δεν εχω ιδεα που ειναι..καπου θα εχει κρυφτει.
Edit:Το αλλο τελικα εχει κανει αναρριχηση στο φιλτρο,τωρα το ειδα.


δεν πεθαινουν αυτα μην τα φοβασαι...
απλα δεν ξερω την συγκατοικηση με το χρυσοψαρο
ειδικα τα συγκεκριμενα ανοιγουν και κρατηρες απτο σκαψιμο και κοιμουνται μεσα...

panosfx
02-03-10, 17:14
Τα τεστακια ειναι της Jbl.Ναι ξερω οπως μου ειπες αλλες ειναι οι καλες μαρκες αλλα λογω κρισης (απο το Σαββατο εχω χαλασει τα μαλλιοκεφαλα μου) για την ωρα θα βολευτω με αυτα τα τεστ.Παντως 3 φορες τα εκανα επιτηδες και τις 3 φορες ειχα τις ιδιες μετρησεις.

alex
02-03-10, 17:20
Τα τεστακια ειναι της Jbl.Ναι ξερω οπως μου ειπες αλλες ειναι οι καλες μαρκες αλλα λογω κρισης (απο το Σαββατο εχω χαλασει τα μαλλιοκεφαλα μου) για την ωρα θα βολευτω με αυτα τα τεστ.Παντως 3 φορες τα εκανα επιτηδες και τις 3 φορες ειχα τις ιδιες μετρησεις.

οκ, οταν σου τελειωσουν ενα ενα τα τεστ αγοραζε πιο φτηνα και πιο αξιοπιστα οπως ειπαμε...;)


και οχι πολλα τεστ καθε μερα, ενα ειναι αρκετο παραπανω ειναι σπαταλη..

panosfx
02-03-10, 18:41
Οταν ενα σαλιγκαρακι επιπλεει στην επιφανεια του νερου σημαινει οτι πεθανε;Αν ναι τοτε Αλεξ τα σαλιγκαρια σου ειναι πλεον μακαριτες...μαλλον το σκοτωσαν τα πειραχτηρια.Το αλλο ακομα ταβλα ειναι.Μα καλα δεν κουραζονται ποτε αυτα τα ψαρια;

alex
02-03-10, 18:49
Οταν ενα σαλιγκαρακι επιπλεει στην επιφανεια του νερου σημαινει οτι πεθανε;Αν ναι τοτε Αλεξ τα σαλιγκαρια σου ειναι πλεον μακαριτες...μαλλον το σκοτωσαν τα πειραχτηρια.Το αλλο ακομα ταβλα ειναι.Μα καλα δεν κουραζονται ποτε αυτα τα ψαρια;

αιωνια τους η μνημη...:smt073