PDA

Επιστροφή στο Forum : Anentome Helena


giannisaek
28-02-10, 22:01
Έχω στο ενυδρειάκι μου σαλιγκάρια Anentome Helena μαζί με γαρίδες Red cherry.
Σήμερα είδα μια γαρίδα Red cherry κομματιασμένη στα δύο και το σαλιγκάρι από πάνω να την τρώει.
Ερώτηση: Λέτε να την βρήκε πεθαμένη, ή να την σκότωσε το ίδιο;
Τρώνε τα Anentome Helena γαρίδες;
Έχω δει σε βίντεο ότι ζούνε μαζί, γι' αυτό έβαλα κΆ εγώ.
http://www.youtube.com/watch?v=un6LTjiZm_g

platy
28-02-10, 22:03
αν δεν κανω λαθος τα σαλιγκαρακια αυτα ειναι σιωπηλοι δολοφονοι...δεν σημαινει οτι επειδη βλεπουμε κατι σε βιντεο ισχυει ...θα ελεγα να τα απομακρυνεις αλλα ας περιμενουμε και αλλες γνωμες

Kotsos
28-02-10, 23:07
Αν και δεν γνωρίζω, δεν νομίζω να την σκότωσε αυτό...
Είναι όμως πολύ πιθανό να την έφαγε αφού πέθανε...

prospathw
28-02-10, 23:15
Μήπως η γαρίδα άλλαξε πουκάμισο???;)

Apollwnas
28-02-10, 23:30
Παιδια τα συγκεκριμενα σαλιγκαρακια( Anentome Helena )πολλαπλασιαζονται ?Αν εχεις δηλαδη αρκετα μαζι η δυσκολο??

paco
28-02-10, 23:38
αν εχει αλλου ειδους σαλιγγαρια να τρωνε σε ιδανικες συνθηκες γεννανε αλλα με αργους ρυθμους σε μενα απο το καλοκαιρι δυο helenaγεννησαν καμια δεκαρια μικρα δεν πειραζουν γαριδες τουλαχιστον ποτε δεν τα εχω δει

Panagiotis07
28-02-10, 23:45
αν εχει αλλου ειδους σαλιγγαρια να τρωνε σε ιδανικες συνθηκες γεννανε αλλα με αργους ρυθμους σε μενα απο το καλοκαιρι δυο helenaγεννησαν καμια δεκαρια μικρα δεν πειραζουν γαριδες τουλαχιστον ποτε δεν τα εχω δει

συμφωνώ!!

giannisaek
01-03-10, 01:46
Μήπως η γαρίδα άλλαξε πουκάμισο???;)

Δεν ήταν πουκάμισο, ήταν σωρός :cry::cry::cry:

Raven
01-03-10, 02:04
Υπαρχουν αρκετες αναφορες σε ξενα φορουμς οτι τα helena σκοτωσαν γαριδες που πλησιασαν πολυ. Στη συγκεκριμενη περιπτωση ομως δεν ξερεις αν την σκοτωσε ή αν την βρηκε νεκρη.

chemical mac
01-03-10, 09:49
επειδή τα έχω και τα δυο ποτέ κανένα σαλιγκάρι δεν μου πείραξε γαρίδα.τρώνε μόνο τις νεκρές γαρίδες (αλλά και οι γαρίδες το κάνουν αυτό). αναπαράγονται εφόσον βρουν καλές συνθήκες (πλούσιο φαγητό) αν έχεις άλλα σαλιγκαράκια ή τον αγαπημένο τους μεζέ τα apple snail. και πάλι όμως οι ρυθμοί αναπαραγωγής τους δεν έχουν καμιά σχέση με τα υπόλοιπα σαλιγκάρια, γεννούν πολύ λιγότερα σαλιγκάρια.

ΑΝΤΩΝΗΣ1980
02-03-10, 13:33
Ειχα βαλει στο 50αρι γαριδαδικο (cherry) 4 helena. Δεν εχω διαπιστωσει κανενα προβλημα μεταξυ τους. Οσο για την αναπαραγωγη των helena χωρις να ειμαι 100% σιγουρος νομιζω οτι ειναι απο τα ελαχιστα σαλιγκαρια που δεν αλλαζουν φυλο.Πρεπει να εχεις και αρσενικο και θυληκο. επισης Νομιζω οτι γενναν 1 μικρο περιπου καθε μηνα. Αυτη την στιγμη εχω καμια 20 απο αυτα σε και στα 3 ενυδρεια μου.

almost
17-04-10, 14:59
Που μπορώ να μάθω για αυτά τα σαλιγκάρια;