PDA

Επιστροφή στο Forum : γεννα-κανιβαλισμος


dimitris vas
28-02-10, 18:25
παιδια η κοπη της πιτας μου εφερε γουρι!μπορει να μην ετυχα το φλουρι(φυσικα με το bokosta εκει δεν ειχαμε κ ελπιδες...τα χει σαρωσει ολα) αλλα γεννησαν τα κριμπενσις μου!!
δεν ημουν κ πολυ ετοιμος βεβαια κ απο τροφη γ μωρα εχω μονο αυτη γ τα γκαπυ..εχω κ αρτεμια ομως να ριξω?
το κακο βεβαια ειναι οτι πριν λιγο η μανα τους εφαγε ενα...:(:( ελπιζω να μη το ξανακανει:(
και μια φωτο

Thrillos
28-02-10, 18:43
Συγχαρητήρια Δημήτρη! Να σου ζήσουν!!!

Κλεόβουλος
28-02-10, 18:48
Να σου ζήσουν:smt041
Ρίξε αρτέμια αφού έχεις και είναι μια χαρά:)

bokostas
28-02-10, 18:54
Μπράβο Δημήτρη, να σου ζήσουν τα μωρούλια.:smt041
Αρτέμια ρίξε, θα την τσακίσουν, επίσης βάλε μέσα μος, μαζεύει ινφουσόρια και τσιμπολογάνε.
Αύριο πάρε μια τροφή για μωρά, ή τρίβε πολύ καλά το φυλλαράκι, θα το φάνε.
Το μικρό δεν αποκλείεται να το έφαγε η μάνα λόγω απειρίας, αλλά πιο πιθανό είναι να το μάζεψε
με το στόμα για να μην απομακρυνθεί και να μην πρόσεξες ότι το έφτυσε μέσα στο κοπαδάκι.

ΥΓ: Αντιπαρέρχομαι το σχόλιό σου, γιατί δεν έχεις κι άδικο, κατάντησε όργιο.:D

dimitris vas
28-02-10, 20:10
thnx κωστα...μπα δυστυχως η μανα το φαγε...εχω μος κ μαλλον τσιμπαν..επισης τσιμπαν συνεχεια τα υπολειμματα στην αμμο..λες να τρων κ αυτα οτι και τα κορυ?:):):)

υγ με τους λαχνους δε μου πες τι εγινε!παιδια αν κερδισε κατι ο bokostas με λαχνους του,να ξερετε αυτοι απο το 10 εως το 15 ηταν δικοι μας!γραψαμε και debbie επανω μπας και ντραπει να πει οτι ειναι δικοι του αλλα δεν νομιζω να πτοηθηκε..:D:D:D

bokostas
28-02-10, 20:29
με τους λαχνους δε μου πες τι εγινε!παιδια αν κερδισε κατι ο bokostas με λαχνους του,να ξερετε αυτοι απο το 10 εως το 15 ηταν δικοι μας!γραψαμε και debbie επανω μπας και ντραπει να πει οτι ειναι δικοι του αλλα δεν νομιζω να πτοηθηκε..:D:D:D

Μπράβο βρε, ευχαριστώ για την εμπιστοσύνη:D δυστυχώς δεν κερδίσατε τίποτε (όχι ότι αν κερδίζατε θα σας το έδινα σίγουρα).:D

Α, τώρα το θυμήθηκα,:) εσύ Δημήτρη κέρδισες δωρεάν διαμονή εφ' όρου ζωής για 2 κόρυς σε αλυσίδα υπερπολυτελών ενυδρείων στην Καλαμαριά.:smt041
Κι εσύ Δέσποινα κέρδισες δωρεάν τα έξοδα τοκετού για τις τεταουρντίνες, με παράλληλη παρακράτηση 2 βρεφών από τον μαιευτήρα.:smt041
Άντε βρε και του χρόνου και πάντα να είναι τόσο τυχερά τα ψαράκια σας.:D

dimitris vas
28-02-10, 20:58
:D:D:D:D

tedy069
28-02-10, 20:59
χαχαχαχα :D

Perazzi
28-02-10, 21:05
Συγχαρητήρια , να σε ζήσουν :smt041:smt041

dimitris vas
28-02-10, 21:43
thnx!εκατσαν ακινητα σ καποια φαση κ τα μετρησα περιπου 25 ειναι...τωρα με τη μανα καννιβαλο κ τα τιγρακια να καραδοκουν δεν ξερω τι θα μεινει...αντε να δουμε

bokostas
28-02-10, 22:39
Δημήτρη αν το βράδυ πριν κλείσουν τα φώτα του ενυδρείου, τα μαζέψουν μέσα στη σπηλιά που τα γέννησαν, όλα καλά.
Αλλιώς άφησε ένα μικρό φωτάκι (πορτατιφ, φωτάκι νυχτός, λεντάκι κλπ) αναμένο για να μπορούν να τα προστατέψουν οι γονείς.
(ή για να τα βλέπει η μάνα και να τσιμπάει κάτι αν την πιάσει καμιά βραδυνή λυγούρα).:D
Στο απόλυτο σκοτάδι δεν θα τα βλέπουν για να τα ελέγχουν και να διώχνουν τα τιγράκια.

Πάνος
01-03-10, 00:26
να σου ζησουν τα σκατουλια!!!:p

dimitris vas
01-03-10, 11:28
thnx pano!ναι κωστα τα βαλαν στη σπηλια για υπνο(ελπιζω χωρις απωλειες)αλλα αφησα κ ενα φως καλου κακου...το καλο παντως ειναι οτι προς το παρον τα τιγρακια φοβουνται ακομα κ να πλησιασουν προς τα εκει...(φαγαν αρκετο ξυλο απ τα κριμπς...)

dimitris vas
01-03-10, 11:34
και μια απορια η περιοχη των κριμπς ειναι αυτη στην 1η φωτο..αρκουν οι κρυψωνες για να μεγαλωσουν εκει η να την επεκτεινω με καμια πετρα κ φυτα προς τα δεξια?

kalaxan
01-03-10, 13:42
Nα σου ζήσουν Δημήτρη..


Άσχετη ερώτηση:
Το κερατόφυλλο το έχεις φυτεμένο?Πόσο καιρό?Σαπίζει και κόβεται ή την παλεύει έτσι?

dimitris vas
01-03-10, 14:34
ευχαριστω kalaxan να δουμε αν θα μου ζησουνγιατι σημερα βλεπω τα μισα:(:(
το κερατοφυλλο δεν το εχω φυτεμενο αλλα δεμενο στο ξυλο..
παλια που το ειχα φυτεμενο σαπιζε και βρωμιζε κατευθειαν..

debbie
01-03-10, 14:40
Κι εσύ Δέσποινα κέρδισες δωρεάν τα έξοδα τοκετού για τις τεταουρντίνες, με παράλληλη παρακράτηση 2 βρεφών από τον μαιευτήρα.:smt041
Άντε βρε και του χρόνου και πάντα να είναι τόσο τυχερά τα ψαράκια σας.:D

:smt044:smt044:smt044

Alex_Salonica
01-03-10, 15:46
Να σου ζήσουν τα μικρά Δημήτρη!
Τελικά βγήκε ζευγάρι ε;
Αν είναι άπειροι οι γονείς τις πρώτες γέννες θα τις χάσουν, σε συνδυασμό με τα τιγράκια(ικανότατοι θηρευτές) πολύ πιθανόν να αργήσεις να δεις ενήλικα μικρά.
Μη το βάζεις κάτω, δώσε χρόνο στους γονείς να μάθουν την συμπεριφορά των συγκατοίκων τους ώστε να προστατέψουν τα μικρά ακόμα και όταν μεγαλώσουν λίγο και ξεθαρρέψουν.

bokostas
01-03-10, 22:13
Αυτά που σου είπε ο Αλεξ, δυστυχώς αληθεύουν, είναι πολύ πιθανό να τα χάσουν όλα πριν ενηλικιωθούν, ότι και να κάνεις.
Μετά από 2-3 γέννες αποκτούν εμπειρία και τα προστατεύουν καλύτερα, οπότε υπομονή και πού ξέρεις, μπορεί να είσαι πιο τυχερός από εμάς.
Αν θέλεις να τα σώσεις όλα, είναι μονόδρομος η αφαίρεση όλων των άλλων ψαριών, πλην των γονιών φυσικά.

dimitris vas
01-03-10, 23:39
thnx alex!ναι τελικα ηταν ζευγαρι κ το απεδειξαν και γρηγορα!!οντως ειναι δυσκολα να τα κρατησω...προς το παρον εβγαλα τον platydoras που δεν φοβοταν τα κριμπς κ εχω αφησει μονο τα τιγρακια κ τα κορυ...δυστυχως το βραδυ μετρησα μονο 8:(:(..απ τους γονεις ο πατερας ειναι πιο συνειδητοποιημενος,διωχνει τα τιγρακια και μαζευει πισω στη φωλια τη μανα γιατι της ερχεται ωρες ωρες κ κοβει βολτες στο ενυδρειο...ελπιζω να τα καταφερουν καποια..
μαλλον μελλοντικα θα βγαλω τα τιγρακια κ θα βαλω κανενα αλλο κοπαδακι απλα το ψαχνω ακομα...
τι λετε για cpd?

bokostas
02-03-10, 00:46
Μπα, δεν φταίνε τα τιγράκια, μάλλον τα κόρυς στα τρώνε, αυτά να βγάλεις.:D :D :D

dimitris vas
02-03-10, 12:37
μπα τα τρωει η μανα:smt084:smt084:smt084zwzw
τρια αφησε ρε παιδια...τα τρωει μπροστα μου..με τσατισε:smt084

Tolis
03-03-10, 00:54
Μπα, δεν φταίνε τα τιγράκια, μάλλον τα κόρυς στα τρώνε, αυτά να βγάλεις.:D :D :DΚαταλαβαινω το αστειο, αλλά το διαβασα αφηρημενος και πηγα να το διορθωσω - και το διορθωνω :D - εννοω, μην αφηνουμε λογω πλακας πραγματα να περνανε σε καποιον αρχαριο-αφηρημενο.
Προφανως αν υπαρχουν τιγρακια και κορυς, τα τιγρακια ειναι αυτα που θα φανε γονο και οχι τα κορυς (ασχετως αν στην συγκεκριμενη περιπτωση τα τρωει η ιδια η μαμα).

bokostas
03-03-10, 05:04
Έχεις δίκιο Τόλη, πράγματι μπορεί κανείς να μπερδευτεί και να νομίσει ότι τα κόρυς τρώνε γόνο.