PDA

Επιστροφή στο Forum : γαριδοενυδρειο


chris z3
26-02-10, 21:22
nano cube της dennerle
με ενα κινεζικο φιλτρακι και θερμοστατη
υποστρωμμα και χαλικακι της dennerle
3-4 red cherry
και ιδου το αποτελεσμα!

platy
26-02-10, 21:26
μ αρεσει πολυυυ...ομως νομιζω χανει λιγο αυτη η ριζα που εχει τυλιγμενα τα φυτα πανω της ...ταιριαζει το υποστρωμα και ολα...μπραβο ...αν θες πες μας και ποσο στοιχισε ..

chris z3
26-02-10, 21:33
μ αρεσει πολυυυ...ομως νομιζω χανει λιγο αυτη η ριζα που εχει τυλιγμενα τα φυτα πανω της ...ταιριαζει το υποστρωμα και ολα...μπραβο ...αν θες πες μας και ποσο στοιχισε ..
ειναι Moss και μολις αναπτυχθει λιγο θα δειξει....
τωρα οντως φενεται καπως...
κλαδεματα και ριζες απο το μεγαλο μου....
το ιδιο και οι γαριδες...
10ε το φιλτρο
10ε θερμοστατης
23ε η γυαλα
8ε το υποστρωμμα
9ε το χαλικι
3ε το θερμομετρο
και το φωτιστικο που εγω δουλευω ενα πορτατιφ με λαμπα οικονομιας!!!
παει μια χαρα σαν συνολο....

platy
26-02-10, 21:37
τα φυτακια αναπτυσονται με αυτον τον φωτισμο>?? καλα τοσο φτηνο ηταν το κυβακι>??? ψηθηκα αγρια.....

chris z3
26-02-10, 23:12
αμε...και να προσθεσω οτι εχω και ενα diy co2.....

Raven
27-02-10, 01:53
Να εισαι καλα να το χαιρεσαι. Ειναι πολυ ομορφο το κυβακι σου :)
Ποσα λιτρα ειναι;
Βλεπω θερμοκρασια στους 27, κατεβασε την στους 22-23 που ειναι ιδανικη για τις γαριδες και θα εχεις και καλυτερη αναπαραγωγη. Τα υπολοιπα ειναι γνωστα...καλο ταισμα με ποικιλια τροφων, καροτακι και αρακας 2-3 φορες τη βδομαδα και συχνες μικρες αλλαγες νερου ωστε τα ΝΟ3 να ειναι κατω απο 10ppm.
Mια θηλυκια σου εχει "σελα" που σημαινει οτι συντομα -αν υπαρχει αρσενικο- θα κατεβασει αυγα και σε 20 μερες θα εχεις τα πρωτα γεννητουρια ;)

chris z3
27-02-10, 02:42
Να εισαι καλα να το χαιρεσαι. Ειναι πολυ ομορφο το κυβακι σου :)
Ποσα λιτρα ειναι;
Βλεπω θερμοκρασια στους 27, κατεβασε την στους 22-23 που ειναι ιδανικη για τις γαριδες και θα εχεις και καλυτερη αναπαραγωγη. Τα υπολοιπα ειναι γνωστα...καλο ταισμα με ποικιλια τροφων, καροτακι και αρακας 2-3 φορες τη βδομαδα και συχνες μικρες αλλαγες νερου ωστε τα ΝΟ3 να ειναι κατω απο 10ppm.
Mια θηλυκια σου εχει "σελα" που σημαινει οτι συντομα -αν υπαρχει αρσενικο- θα κατεβασει αυγα και σε 20 μερες θα εχεις τα πρωτα γεννητουρια ;)
αλεξανδρε εισαι εμπνευση!!!!
ειναι ο μικρος κυβος 10 λιτρα
η θερμοκρασια ειναι στους 24....απλα ξεγελα η φωτο!
να την ρυθμησω πιο χαμηλα δεν μπορω γιατι ειναι αυτοματα ρυθμιζομενη σε αυτη την θερμοκρασια(hydor mini heater)....
ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες και ελπιζω οντως να εχω γεννα για να κανω φωτορεπορταζ!
σκοπευω να μην αυξανω τον πληθυσμο πολυ και οταν ψιλομεγαλωνουν να τις μεταφερω στο μεγαλο ενυδρειο μου(200λ πυκνοφυτεμενο)...

chris z3
02-03-10, 18:12
στην 2 και 3 φωτο η γαριδουλα μαλλον ειναι ετοιμη για γεννα ε?
αλεξανδρε?

Raven
02-03-10, 18:19
Σε λιγες μερες..γαριδακια.:p Αν φαινονται 2 μαυρες κουκιδες στα αυγα (ματακια) τοτε ειναι θεμα 2-3 ημερων η γεννα.

chris z3
02-03-10, 18:39
ok!!!thanks!!!
δεν βλεπω ματακια αλλα μπορω να παραδεκτω οτι εσυ το ειπες οτι θα γινοταν και εγινε!!

chris z3
04-04-10, 17:07
ενα update!

prospathw
04-04-10, 19:31
πολυ ωραιο!!μου αρεσει!!

Αλέξης6
04-04-10, 19:37
Πάρα πολύ ωραίο !!!